0

KATEGORIE

Menu

Dámy, zmírněte příznaky své menopauzy!

Menopauza, známá také jako přechod, představuje významnou výzvu v životě ženy. Pokles pohlavních hormonů může nejen ovlivnit kvalitu každodenního života, ale také zvýšit riziko vzniku různých zdravotních problémů. Je proto důležité se na toto období připravit s předstihem.

Kdy se menopauza projevuje

Přechod i se svými důsledky nastává, když se ženě v určitém období života, nejčastěji kolem padesátého roku, přestane v těle tvořit hormon estrogen. V důsledku toho ustává menstruační cyklus. Když se menstruace nedostaví šest měsíců, dá se mluvit o dokončené menopauze. Ovšem asi pět až deset let předtím, než má žena svou poslední menstruaci, již může mít menstruační nepravidelnosti, návaly horka a podrážděnosti a nespavosti.

Přizpůsobte jídelníček, ale POZOR!

Podobnou chemickou strukturu jako lidský estrogen mají fytoestrogeny, látky rostlinného původu. Tyto rostlinné estrogeny jsou méně účinné a užitek přinášejí pomaleji, jsou však bezpečnější, protože postrádají nepříznivé vedlejší účinky syntetického estrogenu. Typickým a nejčastějším zdrojem fytoestrogenů je potrava bohatá na sóju a potraviny z ní vyrobené. Odborníci však upozorňují, že obsah fytoestrogenů v potravinách do značné míry závisí na technologickém zpracování jednotlivých surovin a také na jejich zeměpisném původu.

Parťák menopauzy se nazývá osteoporóza

Proč se o osteoporóze tak hodně mluví? Je totiž poměrně zákeřná. Nemusí se navenek nijak projevovat, ale stačí, když uděláte neopatrný pohyb nebo spadnete z malé výšky a oslabené kosti mohou prasknout. Možná znáte osteoporózu spíše jako řídnutí kostí. Kosti jsou křehké, a proto náchylnější k různým zlomeninám. Když si zlomíte ruku, dá vám ji lékař do sádry. Když si ale zlomíte třeba kyčelní krček, je to horší.

Vitaminy hrají prim

Velmi důležitý pro ženy v menopauze je vitamín D ze stravy. Ten totiž zabraňuje vzniku rakoviny prsu po přechodu u žen starších padesáti let. Je také zásadní látkou pro silné a zdravé kosti a tedy prevencí osteoporózy, která patří mezi zdravotně nejvážnější průvodní jevy menopauzy. Vitamín D je dobré zhruba po čtyřicátém roce života “uměle” doplňovat, protože většina evropských a amerických žen nepokrývá doporučené denní dávky jen ze stravy. V období menopauzy navíc ženy potřebují k zabránění úbytku vápníku ještě minimálně o 10 procent více vitamínu D, než jsou doporučené denní dávky. Potravinovým zdrojem vitaminu D jsou zejména mořské ryby – sardinky, sledi, makrely a lososi. Menší množství vitaminu D pak obsahují vejce, maso, mléko a máslo. Nepříznivé z hlediska doplňování vitamínu D je právě blížící se roční období. V zimě totiž hladina vitamínu D u lidí klesá, protože k jeho tvorbě je nutné sluneční záření.

Klidný a pohodlný přechod zajistí návštěva lékárny

Abyste efektivně zvládla všechny příznaky menopauzy a klimakteria, je dobré pravidelně užívat některý z účinných lékárenských přípravků, které pomáhají snižovat riziko řídnutí kostí způsobené hormonálními změnami. Mnoho žen nedá dopustit na doplněk stravy Elli MenoOsteo FORTE, který nabízí komplex důležitých látek včetně jetele lučního pro ženy v menopauze i po ní. Extrakt ze šištic chmele otáčivého zase napomáhá ženám vyrovnat se s návaly horka, pocením, neklidem či podrážděností. Přípravek obsahuje také vitaminy D3 a K2 a vápník, který je potřebný pro zdraví kostí.

 

 

 


Doporučujeme