Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Co dělat, když se v létě zraníte? (odřeniny, popáleniny)

19. 6. 2024
Co dělat, když se v létě zraníte? (odřeniny, popáleniny)

Letní období přináší spoustu příležitostí k venkovním aktivitám – od sportu až po pohodové posezení s přáteli během grilování. Občas nám příjemný čas venku pokazí nečekaný úraz, a i přes veškerou opatrnost se můžeme ocitnout v situacích, kdy potřebujeme rychlou a účinnou pomoc. Ve článku se zaměříme na obecné postupy první pomoci při nejčastějších letních poranění kůže, abychom vám poskytli užitečné rady, které vám pomohou zachovat zdraví a pohodu během letních aktivit.

Odřeniny, oděrky a popáleniny patří mezi nejběžnější úrazy letního období. Každý z nás jsme se s nimi v životě setkal a většinou se nejednalo o nic závažného, nicméně správná péče o poranění výrazně ovlivňuje rychlost hojení a snižuje riziko následných, zejména estetických komplikací. 

Odřeniny a oděrky

Odřeniny jsou běžná a častá povrchové léze kůže, která vznikají třením nebo odřením povrchu kůže o tvrdý nebo hrubý povrch. Mohou se objevit na kolenou, loktech, dlaních nebo jiných částech těla vystavených tření. Tento typ zranění vzniká nejčastěji v důsledku pádů na asfalt, dlažbu či písek. Při pádu se kůže tře o hrubý povrh, což vede k odstranění vrchních vrstev a k obnažení hlubších vrstev kůže. Odřeninu pozná zaručeně každý – lokalizovaná, červená či narůžovělá obnažená kůže, někdy doprovázená i drobným krvácením. Ačkoliv se jedná o mírný druh poranění, téměř vždy je doprovázen nepříjemnou bolestí. 

Zásady péče o odřeninu

  1. Ránu udržujte čistou: Postiženou oblast nejdříve opatrně mechanicky očistěte mírně teplou vodou a jemným nedráždivým (neutrálním) mýdlem, abyste odstranili největší nečistoty. Stejně očistěte i okolí rány. 
  2. Dezinfekce: Očištěnou ránu důkladně vydezinfikujte. Antiseptické prostředky vedou k vyčistění rány od mikroorganismů a zabraňují vzniku infekčním komplikacím. Vhodné jsou přípravky na bázi peroxidu vodíku nebo jódu. Pro naše nejmenší máme k dispozici i nedráždivé přípravky. Alternativou mohou být tekuté ovazy, které se přizpůsobují povrchu těla, tvoří ochranou vrstvu a podporují hojení. 
  3. Sterilní krytí: Menší odřeniny a oděrky není nutné zakrývat. Větší odřeniny je vhodné dále ošetřit antimikrobiální mastí a překrýt obvazem nebo náplastí. Nezapomínejte na pravidelné převazování rány a výměny náplasti. Odřeninu je důležité udržovat v suchu a čistotě, vyhněte se také namáčení rány při sprchování a omezte koupání v bazénech.
  4. Podpora hojení: Po uzavření odřeniny strupem je vhodné používat přípravky podporující hojení kůže a zabraňují vzniku jizev. Dobře působí např. měsíčková mast. 

S odřeninami si bezpečně poradíte i doma. Vyskytnou-li se v návaznosti na poranění s odstupem příznaky infekce rány, jako je otok, zarudnutí, větší bolest nebo zapáchající a hnisavý výtok, je vhodné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. 

Popáleniny

Popáleniny jsou poranění kůže způsobená nejčastěji tepelným působením. V běžném životě se s nimi setkáváme především jako důsledek nehod při vaření či grilování, nebo po dlouhém pobytu na silném letním slunci.

Rozdělení závažnosti popálenin

  • Popáleniny 1. stupně: Postihující pouze horní vrstvu kůže, projevují se zarudnutím, bolestí a mírným otokem. Typickým příkladem je lehké spálení sluncem. 
  • Popáleniny 2. stupně: Již zasahují i hlubší vrstvy kůže, kromě zarudnutí a bolesti se mohou vyskytnout i puchýře a větší otok tkání. Tyto popáleniny patří mezi nejbolestivější, protože v ráně zůstávají poškozená nervová zakončení. Často vznikají v důsledku v kontaktu s horkou vodou či žhavými předměty. Pozor! Puchýře nepropichujte, pokud jsou celistvé, slouží jako mechanická ochrana před vstupem infekce. 
  • Popáleniny 3. stupně: Prostupují všechny vrstvy kůže a mohou zasahovat i do podkoží. Jedná se o velmi závažné poranění, které paradoxně již není bolestivé, protože všechny nervy jsou zničeny. 
  • Popáleniny 4. stupně – zuhelnatění: Poškození je rozsáhlé a zasahuje i hluboko do podkoží do dalších tkání jako jsou svaly, šlachy a kosti. 

První pomoc při drobných popáleninách

Drobné popáleniny zvládnete ošetřit sami. Odstraňte zdroj tepla, který způsobil popálení a ihned začněte danou oblast ochlazovat. Použijte čistou, studenou vodu, pokud máte možnost umístit popálené místo pod tekoucí vodu z kohoutku, tím lépe. Chlazení zpomaluje až zastavuje šíření tepla v poškozených tkáních a brání tak dalšímu poškození. Chlaďte tak dlouho, dokud necítíte úlevu a zmírnění bolesti, doporučeno je minimálně 20 minut. Pokud jsou v okolí popáleniny např. prstýnky, hodinky či náramky, je vhodné je opatrně sundat. Poškozené místo bude otékat a sundání by později mohlo být těžší. Spálené oblečení, pokud není přilepené k vlastní popálenině, se taktéž doporučuje sundat. Po ochlazení je vhodné popáleniny překrýt sterilním nepřilnavým krytím (skvěle poslouží čtvereček mastného tylu).

První pomoc při těžkých popáleninách

Rozsáhlejší popáleniny 2. stupně, popáleniny 3. a 4. stupně vyžadují okamžité lékařské ošetření, proto dopravte postiženého do nejbližší nemocnice nebo volejte složky zdravotnického záchranného systému (155, 112). V rámci první pomoci v první řadě myslete vždy na své vlastní bezpečí! Pokud to jde, odstraňte poškozené osoby od zdroje tepla. Opatrně chlaďte nejvíce zasažená místa a dbejte na tepelnou pohodu poškozeného – popálení jsou v riziku podchlazení. Pokud máte k dispozici lékárničku, zabalte nepopálené části nemocného do termofolie. 

Mýty a babské rady, kterým se při první pomoci vyhnout

  1. Na popáleninu je nejlepší použít máslo, olej či sádlo
    Pravda: Použití másla, oleje či jiných tuků může zhoršit stav popáleniny a přináší i vyšší riziko infekce. Tuky v kůži zachycují teplo a brání jejímu chlazení. 
  2. Led je nejlepší způsobit na ochlazení popáleniny.
    Pravda: přímé použití ledu může způsobit další poškození tkáně, dochází ke zhoršení mikrocirkulace, extrémní chlad také sám o sobě může poškodit kůži. 
  3. Puchýře by měly být proraženy, aby došlo k uvolnění tlaku.
    Pravda: Puchýř popálenou oblast chrání před infekcí. Nejlepší je nechat puchýře neporušené a zakrýt je sterilním obvazem. 

Péče o popáleniny a podpora hojení

Když se popáleniny začínají hojit, je důležité podpořit tento proces dostupnými a účinnými prostředky. Na poškozenou pokožku doporučujeme přípravky, které nejen dezinfikují okolí rány, ale také urychlují hojení, jako jsou HemaGel nebo Flamigel. Nezapomeňte pravidelně měnit krytí, aby rána zůstala čistá a bez infekce.
Důležitou součástí péče je také hydratace kůže. Gely obsahující Aloe vera nebo panthenol jsou skvělou volbou, protože poskytují jemnou nedráždivou hydrataci a podporují hojení. Poškozenou kůži po popáleninách je důležité chránit před dalším poškozením, vyvarujte se přímému sluníčku a používejte opalovací krémy.

Léto je časem radosti a pohody. Drobná poranění se sice mohou vyskytnout, ale s našimi radami na jejich ošetření zvládnete lehce každou situaci. Správná první pomoc urychlí hojení a minimalizuje nepříjemnosti. Buďte připraveni a užívejte si letní dny plné slunce, sportu a setkání s přáteli. Léto je tady, abychom si ho naplno užili!

Mohlo by vás také zajímat