6 zásad pro zdravé a bezpečné opalování
Léto nabízí spoustu skvělých zážitků, spálená pokožka s pigmentovými skvrnami však mezi ně nepatří. Sluníčku se ale vyhýbat nemusíte, výzkumy dokazují, že na dobrou fyzickou a psychickou kondici má příznivý vliv. Stačí se řídit několika zásadami zdravého opalování a můžete si užívat léta plnými doušky!
Sluneční paprsky umožňují tělu tvorbu vitaminu D, čili slunečního vitaminu, který je zodpovědný za dobré fungování imunitního systému a zdravé kosti. Podporují tvorbu melatoninu, hormonu zodpovědného za kvalitní spánek. Navíc napomáhají redukovat stres a zlepšovat náladu – stačí strávit na slunci alespoň 15 minut denně. Jenže sluneční paprsky mohou vést k předčasnému vzniku vrásek a pigmentových skvrn. Jak se tedy opalovat zodpovědně?
1. Noste klobouk a sluneční brýle
Klobouk se širokou krempou a velké sluneční brýle jsou nejen stylové, ale i praktické. Efektivně chrání krk a obličej před nadměrným slunečním zářením. Právě pokožka krku či v okolí očí je velmi jemná, tenká a náchylná k poškození. Proto ji chraňte před přímými slunečními paprsky – a to hlavně mezi 11.–15. hodinou, kdy slunce září nejsilněji.
2. Používejte krémy s vysokým ochranným faktorem
Krémy s vyšším ochranným faktorem (ideálně SPF 50) aplikujte na všechny části těla, které jsou v průběhu dne vystaveny slunci. Krém nanášejte nejpozději 20 minut před odchodem z domu, poté aplikaci zopakujte každých 80 minut – pokud se koupete v bazénu či moři, tak po každém koupání. Na obličej si pořiďte separátní přípravek s vyšším faktorem, který je speciálně navržen pro ochranu jemnější pokožky obličeje.
3. Chraňte pokožku zevnitř
Kůži můžete na sluneční paprsky připravit i zevnitř, a to užíváním správných vitaminů, které posílí její regenerační schopnosti. Vyzkoušejte třeba gumové medvídky Bears With Benefits Beach Guard s antioxidačním komplexem obsahujícím silné fenoly z červeného pomeranče. Dokáží redukovat oxidační stres a chránit vaši pokožku před negativními účinky UV záření – především fotostárnutí a hyperpigmentací. Navíc krásně sjednotí opálení.
4. Pijte dostatek vody
Silnější sluneční záření dehydratuje organismus, a to včetně pokožky. Hydratace zevnitř je přitom podobně důležitá jako ta, kterou zajišťují krémy a séra. Vypít je potřeba mezi 2,5–3,5l neslazené vody denně. Doporučené množství je pro každého jiné. Ideální je pít pravidelně v průběhu celého dne tak, aby vás nepřepadla žízeň, která už je signálem dehydratace.
5. Opalujte se s mírou
Celková denní doba, kdy svoji kůži vystavujete slunečnímu záření, by neměla přesáhnout 4 hodiny denně. Opatrní buďte především na začátku léta (či dovolené), kdy ještě kůže není na slunce zvyklá. Pobytu na sluníčku se vyhýbejte v době mezi 11 a 15 hodinou, kdy je UV záření nejsilnější. Při opalování si dělejte pravidelné přestávky, abyste snížili riziko spálenin. Opálení pak bude celistvější a vydrží vám mnohem déle.
6. Nezapomeňte na péči po
Sluncem políbenou pokožku nezapomeňte každý večer ošetřit – ideálně after sun přípravky s hojivými a zklidňujícími přísadami jako je aloe vera či kakaové máslo. Ochlazující a hydratující textura je nejen příjemná, ale pomůže prodloužit opálení. Právě v průběhu noci se pleť obnovuje a probíhají veškeré regenerační procesy. Intenzivně hydratující přípravky tyto procesy dokáží podpořit.
Tip: Celé dny trávíte v práci a relax na sluníčku nestíháte? Pravděpodobně vám, stejně jako 60 % Středoevropanům, chybí sluneční vitamin D. Vyzkoušejte gumové medvídky Bears with Benefits Hey Sunshine, které vašemu dodají chybějící vitamin D3. Obsahují betakaroten a vysoce kvalitní kokosový olej, který zlepšuje vstřebávání vitaminu D. Blahodárně působí na kůži, vlasy, podporují imunitu a dodají chybějící energii.