Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

7. nemoc aneb ruka-noha-ústa

7. nemoc aneb ruka-noha-ústa

7. nemoc, známá též jako syndrom „ruka-noha-ústa“ dle typické lokalizace výskytu příznaků, je běžné, obvykle nezávažné virové infekční onemocnění způsobené enteroviry. Tato nemoc postihuje především děti, ale může se přenést i na dospělého jedince.

Původce onemocnění, šíření a inkubační doba

Původcem onemocnění jsou viry skupiny enterovirů, hlavně Coxsackie viry a Enteroviry. 7. nemoc je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkově přímým kontaktem mezi dětmi, ale i nepřímo pomocí kontaminovaných povrchů a hraček. Možný je i přenos tzv. fekálně-orální cestou (tedy cestou kontaktu s infikovanou stolicí a následnou nedostatečnou hygienou rukou). Inkubační doba je obvykle 3-6 dní a maximum výskytu onemocnění je v průběhu letních měsíců.  

Hlavní příznaky a průběh onemocnění

Před samotným výskytem příznaků typických pro toto onemocnění se mohou vyskytnout tzv. prodromy – zvýšená teplota, bolesti v krku a břicha. Tyto příznaky jsou však nespecifické a někdy mohou úplně chybět. 

  • afty v dutině ústní (aftózní stomatitida) – velmi bolestivý výsev malých pupínků či vřídků v oblasti dutiny ústní, na dásních, na jazyku, v oblasti hrdla a také okolo ústního otvoru
  • vyrážka – typicky na okrajových částech končetin, na dlaních, ploskách, prstech, též na hřbětu ruky a nohy, někdy i na hýždích dítěte. Vyrážka je charakterizována malými červenými pupínky nebo puchýřky, ty se postupně mohou měnit v mokvavé vřídky. Vzhled vyrážky může působit dramaticky a nepříjemně, ve většině případů však obvykle do 1-2 týdnů zmizí
  • horečka (teplota nad 37,5 stupňů Celsia) na začátku onemocnění, trvající přibližně 2 dny 
  • bolest v krku, snížená chuť k jídlu související s onemocněním jako takovým a s výsevem bolestivých pupínků v dutině ústní 

Léčba

Cílená léčba není k dispozici, základem léčby je symptomatická terapie. Na léčbu horečky jsou vhodná antipyretika obsahující paracetamol či ibuprofen, dávkování je vždy nutno upravit dle váhy dítěte. Vhodné je podávání léků konzultovat s ošetřujícím pediatrem čí lékárníkem. Nejdůležitější je zajistit dostatečný příjem tekutin dítěte. Je vhodné zvolit tekuté formy stravy ve formě kaší a rozmixovaných jídel, případně možno podávat speciální tekutou výživu volně prodejnou v lékárně. Neméně důležitý je i klidový režim a podpora imunitního systému. 

Onemocnění obvykle při symptomatické terapii do 10 dnů odeznění bez komplikací a není potřeba návštěva lékaře. Před návštěvou Vašeho pediatra při podezření na tuto chorobu jej nejdříve telefonicky informujte a domluvte se na postupu, abyste zabránili šíření nemoci např. v čekárně lékaře. 

Komplikace

Při výsevu bolestivých pupínku v dutině ústní a přítomné horečce je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci dítěte. Známky projevu dehydratace jsou výrazně suché rty, jazyk a okolí dutiny ústní, náhlý pokles hmotnosti, ztmavnutí moči, zmenšení objemu moči (suché nebo málo mokré pleny). Vzácnou komplikací je zánět mozkových blan, projevující se vysokou horečku nereagující na antipyretickou terapii, bolesti hlavy, zvracení, ztuhlost krku a šíje, vysokou citlivost na světlo, podrážděností nebo naopak nezvyklý klid dítěte a ospalost.  
V případě výskytů příznaků dehydratace či příznaků zánětu mozkových blan urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc! 
 

Mohlo by vás také zajímat