Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Horečka dengue

Horečka dengue

Horečka dengue je jednou z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších tropických nemocí, která každoročně postihuje miliony lidí po celém světě a má za následek až 25 000 úmrtí, zejména u dětí. Toto virové onemocnění přenášené komáry se stále častěji vyskytuje i v oblastech, kde dříve nebylo běžné. V tomto článku se zaměříme na to, co horečka dengue je, jak se přenáší, jaké jsou její příznaky a jak se jí lze předcházet. Také si řekneme, jak postupovat v případě, že se touto nemocí nakazíte během vaší dovolené v tropických oblastech.

Horečka dengue (zkráceně jen dengue) je virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes, především Aedes aegypti a Aedes albopictus. Tato nemoc je rozšířená v tropických a subtropických oblastech světa, zejména v zemích jihovýchodní Asie, Pacifiku, Latinské Ameriky a Karibiku. V posledních letech klima v Evropě mění (období léta se prodlužují, přichází výraznější vlny veder a následné záplavy), to vytváří příznivé podmínky pro usídlení invazivních komárů a horečka dengue se objevuje i v oblastech, kde dříve nebyla běžná. Česká republika není rizikovou oblastí pro přenos horečky dengue, nicméně počet pacientů s přivezenou horečkou dengue ze zahraničí se zvyšuje.

Horečka dengue: popis onemocnění

Horečka dengue je způsobena virem dengue, který má čtyřmi různými sérotypy (DENV-1, DENV-2, DENV-3 a DENV-4). Infekce jedním sérotypem poskytuje celoživotní imunitu vůči tomuto sérotypu, ale nechrání proti ostatním. Opakovaná infekce jinými sérotypy navíc zvyšuje riziko závažnějších forem onemocnění, jako je dengue hemoragická horečka a dengue šokový syndrom

Horečka dengue: přenos onemocnění

Virus dengue se přenáší komáry rodu Aedes, kteří jsou aktivní zejména během dne, s nejvyšší aktivitou ráno a v podvečer. K přenosu dochází, když komár kousne infikovanou osobu a poté přenese virus na dalšího člověka při dalším kousnutí. Virus není přenášen přímým kontaktem mezi lidmi.

Horečka dengue: příznaky onemocnění

Běžná inkubační doba horečky dengue je 3-14 dní (průměrně 4-7 dní) od kousnutí infikovaným komárem a po této době se objevují první příznaky:

  • vysoká horečka (až 40°C)
  • bolest hlavy
  • bolest za očima
  • silné bolesti svalů a kloubů (často nazývané „kosti lámavá horečka“)
  • nevolnost a zvracení
  • únava, vyčerpání
  • vyrážka nebo petechie
  • krvácení z dásní, nosu nebo gastrointestinálního traktu

U velkého procenta nakažených (až 80 %) probíhá infekce asymptomaticky bez příznaků a u 5 % nakažených se může vyvinout velmi závažná hemoragická forma horečky dengue. Ta se projevuje nejprve vyrážkou s petechiemi, poté se krvácivé projevy stupňují a tvoří se podkožní hematomy. Může nastat krvácení z nosu a dásní, případně až krvácení do tkání, orgánů a následný vznik šokového stavu, což může vést až k úmrtí. Asi u třetiny nakažených může mít dengue dvojfázový průběh. První fáze trvá 2-4 dny a končí poklesem horečky a úlevou od příznaků. Po období úlevy, které trvá 1-3 dny, nastává druhá fáze s opětovným vzestupem horečky, u 50-60 % navíc dojde k výsevu vyrážky.

Horečka dengue: léčba onemocnění

Neexistuje specifická antivirová léčba horečky dengue. Léčba je zaměřena pouze na zmírnění příznaků během akutní fáze onemocnění.
Doporučuje se:

  • odpočinek a dostatečný příjem tekutin
  • léky s obsahem paracetamolu ke snížení horečky a úlevě od bolesti (vyhněte se lékům obsahujícím aspirin nebo ibuprofen, které mohou zvýšit riziko krvácení)
  • hospitalizace v těžších případech, kde může být potřeba podávání intravenózních tekutin a pečlivé sledování pacienta

Horečka dengue: prevence onemocnění

Prevence horečky dengue je zaměřena na snížení rizika poštípání komáry, pokud cestujete do oblastí s výskytem horečky dengue doporučujeme dodržovat tato opatření:

  • celodenní používání repelentů vhodných do tropických krajin a pravidelné opakování jejich aplikace (obzvlášť po koupání, zpocení)
    Tip: Jako první vždy aplikujte opalovací přípravek a nechte ho vstřebat. Repelent nanášejte jako druhou vrstvu!
  • noste oblečení světlé barvy, které zakryje maximum těla (dlouhé volné kalhoty, košile s dlouhým rukávem)
  • spěte pod moskytiérou, zejména pokud nemáte přístup k klimatizaci nebo pokud spíte venku
  • ujistěte se, že okna a dveře v ubytování mají dobře padnoucí sítě, které zabraňují vniknutí komárů
  • v místnosti používejte insekticidy (elektrické odpařovače)

Horečka dengue: očkování

V České republice je pro dospělé, dospívající a děti od 4 roků dostupná vakcína Qdenga, která se očkuje 2 dávkami s odstupem 3 měsíců. Očkování by měli zvážit cestovatelé do oblastí s výskytem horečky dengue, obzvlášť ti, kteří už horečku dengue v minulosti prodělali nebo plánují v místě strávit delší čas. Zda je očkování vhodné i pro vás, vám poradí lékař přímo v očkovacím centru nebo v Centru cestovní medicíny. Očkování je kontraindikováno pro těhotné ženy a žena nesmí otěhotnět alespoň 1 měsíc po aplikaci dávky.

Horečka dengue: nákaza v zahraničí

Pokud jste stále na dovolené v zahraničí a máte podezření na horečku dengue především zachovejte klid a dopřejte si dostatek odpočinku. Na snížení horečky a bolestí můžete užít lék s obsahem paracetamolu, pokud se symptomu zhoršují nebo horečka neklesá, ihned navštivte místní zdravotnické zařízení a informujte lékaře o vašich symptomech. 

Pokud se u vás objeví horečka nebo jakékoliv jiné příznaky onemocnění po návratu z oblasti s výskytem dengue, okamžitě vyhledejte ošetřujícího lékaře a informujte ho o vaší cestovní historii. I v případě, že průběh onemocnění není závažný, je dobré pro další cestování do tropů vědět, zda jste horečku dengue prodělali či nikoliv.

Mohlo by vás také zajímat