Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Jak léčit zadní rýmu?

Jak léčit zadní rýmu?

Trápí vás zadní rýma? Někdy je označována taky jako rýma zastydlá nebo zaražená, vždy ji ale doprovází nepříjemný pocit tlaku v nosních dutinách a ucpaný nos. Oproti klasické rýmě nejde nic vysmrkat ven, což bývá velmi frustrující. V článku přinášíme pár tipů, jak tuto nepříjemnou zadní rýmu léčit.

Zadní rýma je specifický typ rýmy, který zpravidla doprovází zánět vedlejších nosních dutin nebo nosohltanu. Příčinou může být i alergie, změna počasí nebo anatomické změny nosní sliznice. Zvyšuje se produkce hlenu, který je hustý a není možné jej vysmrkat. Hlen stéká dozadu do krku, kde dráždí nervy a vyvolává dráždění ke kašli spolu s pocitem neustálé potřeby si odkašlat. Častěji na zadní rýmu trpí děti, ale nevyhýbá se ani dospělým.

Příznaky zadní rýmy

Příznaky zadní rýmy se mohou lišit podle příčiny a závažnosti stavu. Nicméně mezi nejčastější příznaky zadní rýmy patří:

  • pocit ucpaného nosu a nemožnost volně dýchat
  • tlak nebo bolest v nosních dutinách
  • zahlenění v krku a nahoře na patře
  • dráždivý kašel, který se zhoršuje v leže
  • zalehnutí uší
  • chrapot a škrábání v krku
  • bolest hlavy

Léčba zadní rýmy

  1. Proplach nosu a nosních dutin
    Proplach nosu je důležitý pro odstranění patogenů (alergeny, nečistoty, viry, bakterie) z nosní sliznice, a navíc zvyšuje přirozenou obranyschopnost sliznice. Pro důkladnější výplach nosu a nosních dutin se používá speciální nosní konvičky a solných roztoků.
  2. Mořská voda ve spreji
    V případě, že je vám použití konvičky nepříjemné nebo ji zrovna nemáte po ruce, můžete k proplachu nosu využít mořskou vodu ve spreji. Ucpaný nos nejlépe uvolní hypertonická mořská voda, která je ve spreji dostupná pro všechny věkové kategorie. Pozor jen na maximální dobu používání, ktera je obvykle 14 dní.
  3. Nosní spreje a kapky
    Dekongestiva (léky na snížení otoku nosní sliznice) ve formě nosního spreje nebo kapek bývají často první volbou. Úleva je rychlá, ale pouze symptomatická a krátkodobá. Důležité je přesně dodržovat dávkování uvedené výrobcem a přípravek nepoužívat déle než 5-7 dní.
  4. Antihistaminika
    Léky primárně určené na léčbu alergie pomůžou zmenšit otok sliznice a snížit sekreci hlenu a dráždění ke kašli.
  5. Mukolytika
    Mukolytika jsou látky, které naředí hlen a tím usnadní jeho vylučování z těla. Přímo na nosní dutiny a rýmu je cílený bylinný přípravek Sinupret. 
  6. Inhalace
    Účinným pomocníkem je inhalace. K inhalaci je výborná Vincentka, která pomáhá zvlhčit sliznici. Do inhalačního roztoku je možné přidat i mukolytikum (např. Mucosolvan inh. roztok), což je látka, která naředí hlen a usnadní jeho vylučování. Úlevu přináší i inhalační tyčinky, které obsahují rostlinné silice.
     
  7. Kortikosteroidy
    Kortikosteroidy snižují zánět v nosní sliznici a používají se s opatrností u déle trvajících obtíží. Volně dostupný je pouze nosní sprej Flixonase.
     
  8. Zvýšení příjmu tekutin
    Dostatek tekutin (ideální jsou teplé čaje) pomáhá k ředění hlenu a jeho snadnému vylučování.
     
  9. Zvlhčování vzduchu a aromaterapie
    V místnostech, kde trávíte nejvíce času je vhodné zvlhčovat vzduch pomocí zvlhčovače. Do vody doporučujeme přidat i pár kapek esenciálního oleje. Vyzkoušejte eukalyptus, čajovník nebo borovici, které mají antiseptické účinky a napomáhají k lepšímu dýchání

    Chytrý Tip: V případě nouze dobře poslouží i nádoba s vodou na zapnutém topení
     
  10. Posilování imunity
    Jako u každé nemoci je důležitý zvýšený příjem vitamínů. Obzvlášť v zimním sychravém období doporučujeme užívat přípravek, který imunitnímu systému pomůže snáz bojovat s patogeny. 
  11. Chirurgické možnosti
    V případě že příčinou obtíží jsou anatomické odchylky, může ošetřující lékař přistoupit i k chirurgickému řešení.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud potíže i přes domácí léčbu nevymizí do 10 dní nebo se dokonce zhoršují je vhodné navštívit lékaře. Lékaře navštivte i v případě, že nemoc doprovází horečka, silné bolesti hlavy nebo dechové potíže.

 

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat