Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Jak posílit imunitu aneb 10 tipů, se kterými budete neporazitelní

7. 11. 2022
Jak posílit imunitu aneb 10 tipů, se kterými budete neporazitelní

Náhlý pokles teploty, větší koncentrace lidí ve vnitřních prostorách a rychlejší množení virů – to všechno může během chladnějších měsíců způsobit oslabení naší imunity. A v takových případech se hodí vědět, jak nastartovat obranyschopnost organismu na maximum.

Imunita představuje perfektně propracovaný systém, který nás chrání zevnitř i zvenčí – například před bakteriemi nebo viry. Oslabit ji může nejen právě zmíněné počasí, ale také častý stres, obezita, zanedbaná hygiena či nezdravý životní styl (alkohol, kouření, špatné stravování). Když je imunita oslabená, pak jsme mnohem náchylnější vůči různým onemocněním, jejich průběh může být výrazně horší a delší a také je vyšší šance, že nemoc chytíme opakovaně. Jako vedlejší účinky oslabené imunity se řadí častá únava nebo ospalost

Co můžete dělat pro to, aby imunitní procesy ve vašem těle fungovaly co nejlépe? Máme pro vás 10 praktických tipů

Jak si vytvořit odolný imunitní štít proti všem nemocem? 

Vytvořili jsme pro vás kompletního průvodce pro nastartování imunity, se kterým nebudou mít bacily žádnou šanci. Máme pro vás zajímavá fakta ohledně zdravého životního stylu i tipy na nejúčinnější doplňky stravy.

1. Pohyb: 2,5 hodiny týdně

Pohyb hraje z hlediska imunity důležitou roli, a přesto se často zanedbává. Během cvičení a po něm se do organismu uvolňují protizánětlivé cytokiny, dochází k vyšší aktivitě bílých krvinek a vylučování antibakteriálních látek z potních žláz. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně sportují, jsou odolnější vůči nemocem, a pokud onemocní, průběh je výrazně lehčí než u lidí, kteří neprovozují žádnou fyzickou aktivitu. Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým alespoň 2,5 hodiny pohybu týdně – ať už je to sport nebo třeba jen procházka na čerstvém vzduchu.

 

2. Spánek: 7 až 9 hodin denně

Spánek je ten nejlepší lékař. Zatímco spíme, dochází ke zvýšené produkci látek, které likvidují patogeny. Mimo to se navíc posiluje i imunitní paměť, aby tito škůdci byli příště zastaveni ještě rychleji. Lékaři doporučují alespoň 7–9 hodin čistého času spánku denně, jedině tak budete mít dost energie, abyste čelili všem možným virům a bakteriím.

 

3. Zdravá strava 

Nic neudělá vaše tělo silnější jako pestrá a vyvážená strava. Zvlášť během podzimních a zimních měsíců je potřeba, abyste do těla dostali dostatečnou dávku vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Pokud chcete nakopnout svou imunitu, do svého jídelníčku určitě zařaďte ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny nebo třeba ořechy a semínka

 

4. Otužování: 1,5 minuty denně

Pokud si na to troufáte, můžete imunitu posílit pravidelným otužováním – ať už ve sprše nebo třeba v okolních rybnících. Studie Academic Medical Centre v Amsterdamu odhaluje, že každodenní sprcha studenou vodou snižuje nemocnost až o 30 %, a to není zrovna málo. Nemusíte se ale bát, podle odborníků stačí pouze 90 sekund každý den.

 

5. Vitamíny pro podporu imunity

O vitamínech už řeč byla, ale zaslouží si vlastní odstavec. Nejdůležitější roli hraje vitamín C, který působí jako antioxidant, chrání tělo před volnými radikály a podporuje tvorbu bílých krvinek. Nejvíce se vyskytuje v čerstvém ovoci a zelenině, ale je citlivý na skladování a vaření (tak totiž ztrácí svou účinnost). Doplnit ho můžete třeba ve formě doplňků stravy. To stejné platí i pro vitamín D, který zvyšuje přirozenou imunitu a odolnost proti virům. Získat ho můžete ze sluníčka (což je během zimních měsíců problém), ale také z ryb nebo hovězího masa.

6. Minerály pro podporu imunity

Na správném fungování imunitního systému se podílí také minerály, a to zejména zinek a selen. Zinek se stará o to, aby se viry nedostaly do jádra buňky, zatímco selen zbavuje tělo jedů a chrání ho před nemocemi. Oba dva minerály se vyskytují ve snadno dostupných potravinách – zinek v hovězím mase, luštěninách nebo celozrnných obilovinách, selen především v ořeších a semínkách. Jejich příjem samozřejmě můžete podpořit i doplňky stravy.

7. Bylinky pro podporu imunity

Když přijde na bylinky, doporučení letí k třepatce (echinacea) – rostlině s purpurovými květy a léčivými schopnostmi. Jejích blahodárných účinků si všimli už Indiáni v severoamerických prériích, a svou oblíbenost si dochovala dodnes. Podporuje imunitu a působí proti nachlazení a chřipce a dalším nemocem dýchacích cest. 

Pozornost si určitě zaslouží i rakytník, jedna z nejstarších léčivých bylin. Poznáte ji jednoduše podle jasně oranžových bobulek, které obsahují až 200krát vyšší množství vitamínu C než citrón. To je samo o sobě zárukou pořádného nakopnutí imunity.  

 

8. Superpotraviny pro podporu imunity

Za zmínku určitě stojí celá řada potravin, které si díky svému léčivému složení vysloužily nálepku „superpotraviny“. Jsou to třeba česnek, hlíva nebo zázvor, jež působí jako účinná prevence před nachlazením nebo chřipkou. Česnek obsahuje alicin, který bojuje proti mikrobům způsobujících infekci. Zázvor má silné protizánětlivé účinky a zároveň čistí lymfatický systém od nebezpečných toxinů. A co se hlívy týče, jedná se o silný antioxidant, obsahuje minerály (selen) i vitamíny (B, C, D, K), čímž výrazně podporuje imunitní systém.

 

9. Colostrum

Na posílení imunity můžete využít i doplněk stravy ve formě colostra. Jedná se o tekutinu mléčné žlázy, která je biologicky cenným zdrojem imunoglobulinů, vitamínů, minerálů, antimikrobiálních látek a dalších blahodárných látek. Pravidelné užívání colostra vás uchrání před viry, bakteriemi, plísněmi i parazity, proto se řadí mezi nejlepší doplňky na podporu obranyschopnosti organismu. 

10. Probiotika a prebiotika - imunita začíná ve střevech

Věděli jste, že imunita je úzce propojená se zdravím střev? Až 70 % buněk imunitního systému se totiž nachází právě tam. Z toho důvodu byste se měli zaměřit na zdravé stravování a podporu střevní mikroflóry – třeba probiotiky a prebiotiky. Probiotika obsahují velké množství živých bakterií a laktobacilů, které mají pozitivní vliv na trávení. Prebiotika zase pomáhají probiotikům s očistou střev. 

Pečujte o sebe, tělo vám to oplatí

Když se o sebe budete po celý rok pečlivě starat, vaše tělo vám to oplatí vynikající imunitou, kterou neskolí žádná nemoc. Nezapomeňte zdravě jíst, sportovat, ale také pečovat o své duševní zdraví. Jako jsme avizovali v úvodu, častý stres a napětí tělo oslabuje. Čas od času si proto dopřejte relaxaci třeba ve formě sauny, masáže, jógy a meditace. Potom bude vaše imunita doslova neporazitelná.

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat