Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Klíšťový manuál: Komplexní návod na prevenci i první ošetření

3. 7. 2022
Klíšťový manuál: Komplexní návod na prevenci i první ošetření

Přes zimu sbírají síly a v létě útočí. Řeč je o obávaných klíšťatech, která mohou způsobit boreliózu a encefalitidu. Přinášíme vám kompletní přehled o klíšťatech, rizicích nákazy, možnostech prevence i tipy, jak je správně vytáhnout. Zkrátka vše, co potřebujete vědět, abyste byli na klíšťovou sezonu dokonale připravení.

Klíšťový manuál: vše, co o nich potřebujete vědět

Klíště je parazit, který je nejvíce aktivní od března do října. V dospělosti dorůstá do velikosti 1,5 mm, přičemž po napití se jeho objem může roztáhnout až na 4 mm. Na svou práci (sání krve) je perfektně vybavené. Na tělíčku má orgán, který zachycuje okolní vjemy (pachy, otřesy), což mu pomáhá najít svého hostitele. Jakmile ho najde, pomocí tykadýlek si začne hledat ideální místo na přisání. 

Co když svého hostitele nenajde? To klíštěti vůbec v nevadí. Na svou šanci si rádo počká. Hladovět dokáže až 1 celý rok.

Zajímavost: Věděli jste, že krev saje jenom samička klíštěte? Funkce samečků je čistě reprodukční. 

Kde všude klíšťata číhají?

Lidé se často bojí, že klíšťata číhají na stromech a pak na ně seshora skočí. To je ale mýtus. Ve skutečnosti se klíšťata drží přesně opačné strategie – útočí zezdola. Nejčastěji se nachází na listech keřů a stéblech trávy, kde vyhlíží svou kořist. Ráda vyhledávají louky s vysokou trávou, parky s keři nebo vlhké oblasti okolo rybníků. Naopak se vyhýbají jehličnatým lesům, kamenitým stezkám nebo místům, kde praží slunce.

Létající klíště? Je to kloš jelení 

Klíště se často zaměňuje s jedním nepříjemným hmyzem. Je to okřídlený kloš jelení, který napadá především lesní zvěř. Pokud vás přece jen kousne (k tomu může dojít, pokud se dostane pod tričko nebo do vlasů), nemusíte se ničeho bát. Žádné velké nebezpečí vám nehrozí. U lidí s oslabenou imunitou může způsobit maximálně vyrážku.

Rizika spojená s klíšťaty: borelioza a encefalitida

Klíště je nebezpečné hlavně proto, že přenáší vážné nemoci. Mezi ně patří především borelioza a encefalitida.

Borelióza

Borelióza je bakteriální onemocnění, proti které bohužel neexistuje žádné očkování. Projevuje se rudou skvrnou se světlým středem, která se vytvoří na místě, kde bylo klíště přisáté (ve výjimečných případech to může být i jinde). Vznik této skvrny může trvat dny i celé týdny. Tento příznak může doprovázet bolest kloubů nebo bolest krku. Pokud si všimnete prvotních symptomů, na nic nečekejte a jeďte do nemocnice. Čím déle čekáte, tím komplikovanější je léčba. Nejčastěji se borelioza léčí antibiotiky.

Encefalitida

Klíšťová encefalitida je nebezpečné virové onemocnění, které způsobuje zánět mozku nebo mozkových blan. K nakažení dochází hned po 2 hodinách po přisátí infikovaného klíštěte, přičemž inkubační doba je až 3 týdny. Mezi hlavní příznaky patří bolest hlavy, poruchy řeči, sluchu nebo hybnosti. Antivirová léčba bohužel neexistuje, a tak se léčí jen symptomy (podávají se léky proti bolesti, zvracení, na snížení horečky). Dobrou zprávou je to, že proti encefalitidě se můžete očkovat.

 

Prevence aneb 4+1 tip, jak se bránit proti klíšťatům

Teď už víte, že vyhnout se styku s klíštětem, je více než žádoucí. Hodit se vám určitě budou tyto preventivní tipy: 

  • Dlouhé oblečení

Nic vás před klíšťaty neochrání tak dobře jako dlouhé kalhoty, tričko a ponožky. I kdyby na vás vlezlo, pravděpodobnost přisátí je velmi nízká. Pokud je to možné, volte světlé odstíny – díky tomu klíšťata ihned odhalíte.

Ne vždycky máte možnost vzít si dlouhé oblečení – zvlášť v letních měsících. Další ochranu představují repelenty, které mají hned několik podob. Nejoblíbenější jsou repelenty ve spreji nebo gelovém roll-onu, jež stačí nanést na kůži a pečlivě rozetřít. Ideální volbou je například Repelent Predator forte, který se postará o účinnou ochranu, a to minimálně na 6 hodin. 

Alternativou jsou repelentní náramky, jež jsou oblíbené zejména u dětí. Náramek obsahuje aktivní složku (například Geraniol), která se postupně uvolňuje do vzduchu a působí i několik dní. Dát si ho můžete na ruku nebo třeba na kotník.

  • Esenciální oleje

Klíšťatům moc nevoní ani přírodní esenciální oleje – řeč je například o citronelle, rozmarýnu, levanduli, mátě nebo tea tree. Stačí dát pár kapek na kůži, rozetřít a vynikající přírodní repelent je na světě.

Za zmínku stojí také doplňky stravy, zejména vitamin B, který také funguje jako skvělý odpuzovač hmyzu všeho druhu. Poslouží tak nejen proti klíšťatům, ale také komárům. Pokud nejste zrovna vyznavači doplňků stravy, vitamin B v přirozené podobě najdete také v luštěninách, listové zelenině, ořeších nebo v drůbežím masu.

Návod, jak správně vytáhnout a odstranit klíště

Pokud klíště překoná všechny nástrahy a přisaje se na kůži, je dobré vědět, jak postupovat při vyndávání

  1. Umyjte si ruce, nebo si nasaďte gumové rukavice.
  2. Ranku s klíštětem pořádně vydezinfikujte.
  3. Vezměte si pinzetu/kleštičky/kartu na klíšťata a začněte ho jemně viklat ze strany na stranu. Dávejte pozor, ať neutrhnete hlavičku. 
  4. Jakmile klíště vytáhnete, ranku znovu vydezinfikujte.
  5. Pokud v ráně zůstanou kusadla, nechte je být. Časem se vydrolí.
  6. Vytažené klíště můžete i otestovat na boreliózu pomocí domácího testu.
  7. Nakonec klíště spláchněte do umyvadla nebo zabalené v papírovém ubrousku do záchodu.

Pozor, tohle nikdy nedělejte!

  • Nikdy nepoužívejte oleje ani mýdla! Klíště se začne dusit a může do ranky přenést infekci. 
  • Vyndané klíště se nikdy nesnažte rozmáčknout. Zaprvé to moc dobře nejde (mají odolný chitinový štít), zadruhé stejně jako výše hrozí riziko infekce (pokud by se obsah klíštěte dostal do ranky).

 

Klíšťata a domácí mazlíčci

Klíšťata dokážou pěkně potrápit také naše domácí mazlíčky, a to hlavně pejsky. Je prokázáno, že klíště může na psa přenést až 150 různých infekcí, přičemž nejhorší je borelióza. Nakažený pes může trpět únavou, otoky a zvýšenou teplotou. Léčba je zdlouhavá a poměrně drahá. Dobrou zprávou je, že svého mazlíčka můžete proti borelióze očkovat.

Pokud nejste zastánci očkování, existují i další způsoby ochrany. Oblíbený je antiparazitní obojek, který obsahuje jednu nebo více aktivních látek (například fipronil, propoxur, flumethrin). Do 24 hodin se rozptýlí po kůži zvířete a odpuzuje všechny možné druhy parazitů (například i blechy). Důležité je, aby ho mazlíček nosil nepřetržitě. U nejlepších obojků výrobci garantují účinnost až 8 měsíců.

Další možností jsou pipety, které jsou ideální pro mazlíčky, jež by přítomnost obojku obtěžovala. Obsah pipet se nakape na kůži mezi lopatky a nechá vstřebat. Na rozdíl od obojků ale nepůsobí tak dlouho. Účinné jsou maximálně po dobu 8 týdnů

Poslední možností jsou speciální prášky proti klíšťatům, které seženete v lékárnách nebo u svého veterináře. 

Kdo je připraven, není zaskočen

Připravte se na klíšťovou sezonu a dokupte si do lékárničky to nejdůležitější vybavení. Na e-shopu Chytré lékárny najdete pestrou nabídku repelentů (ve formě krému, sprejů, gelů, náramků či prášků) i doplňků na bezpečné vyndání klíštěte – například dezinfekci, pinzety i hotové sady.

 

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás také zajímat