Doprava zdarma nad 990 Kč | platby Pluxee, Benefity a Benefit Plus bez poplatku
×

Jak správně krmit kastrovanou kočku

Jak správně krmit kastrovanou kočku

Kastrace je pro kočky důležitým zákrokem, který má mnoho pozitivních vlivů na zdraví a chování vašeho domácího mazlíčka. Po operaci je však důležité vědět, jak správně kastrovanou kočku krmit a tím ji udržet zdravou váhu, podporovat zdraví močových cest a minimalizovat riziko vzniku obezity a dalších potenciálních zdravotních problémů. V tomto článku se podíváme na to, jaký typ potravy je pro kastrovanou kočku nejvhodnější, jaké jsou specifické potřeby po operaci a jak zajistit, aby vaše kočka zůstala šťastná a zdravá i po kastraci.

V dnešní době je většina koček a kocourů žijících v domácnosti s majitelem kastrovaná, což se bohužel nedá říct o kočkách žijících bezprizorně na ulici. Pokud jste vaši kočku již nechali vykastrovat nebo se s ní k veterináři v blízké době chystáte, nemějte žádné výčitky, že byste mohli svému mazlíčkovi ublížit. Jedním z nejčastějších problémů, který po kastraci kočky může nastat je obávané přibírání na váze a tloustnutí. Správným krmivem a znalostí, jak správně krmit kastrovanou kočku, se dá těmto obtížím snadno předejít. 

Výhody a nevýhody kastrace kočky

Kastrace kočky nebo kocoura se doporučuje v případě, že není v plánu uchovnění. Zejména pokud má kočka volný přístup ven, je dobré ji nechat vykastrovat a nepřispívat ke zvyšování populace volně pobíhajících koček a nechtěných koťat na ulici. Jednou z hlavních výhod kastrace je fakt, že se kastrované kočky dožívají vyššího věku než ty nekastrované. To je způsobeno menším množstvím zranění a kousnutí, a také menším rizikem nákazy nebezpečnými infekčními virózami jako je FIV nebo FeVL. U koček se kastrací výrazně snižuje riziko onemocnění pohlavního aparátu, jako je zánět dělohy nebo tumor mléčné žlázy. Kastrace může snížit agresivní projevy chování a sklony kočky k útěkům. Nevýhody kastrace mohou být zdravotní komplikace po kastraci jako onemocnění dolních cest močových, riziko operační anestezie a přibírání na váze.

Proč kočka po kastraci tloustne?

Častým mýtem je, že kočka po kastraci zleniví, přestane se hýbat a začne tloustnout. Pokud váš mazlíček byl před kastrací aktivní, rád běhal po bytě a hrál si, pravděpodobně to stejně zůstane i po kastraci. Za tloustnutí můžou převážně hormonální změny v organismu. Pohlavní hormony v reprodukčním období potlačují u koček chuť k jídlu a dochází k hubnutí. Kastrace zapříčiní výrazný úbytek pohlavních hormonů a kočce se výrazně zvedá chuť k jídlu, přičemž skutečná spotřeba energie zůstává stejná nebo dokonce nižší než před kastrací. Nejkritičtějším obdobím jsou 2 měsíce po kastraci a tloustnutím jsou více ohrožení kocouři. 

Možná si říkáte, že trochu tuku navíc nevadí a když se z vaší kočky stane roztomilá kulička, tak to přece ničemu nevadí. Ale opak je pravdou. Stejně jako u lidí vyšší hmotnost a tukový obal může kočce způsobit problémy s klouby, urologické potíže a zvýšit riziko rozvoje cukrovky nebo srdečních onemocnění. To nejenže způsobí kočce obtíže a nepohodlí, ale také léčba těchto onemocnění může pěkně lézt do peněz. Většinou se proto opravdu vyplatí investovat trochu více peněz do kvalitního a vyváženého krmiva, než řešit problémy spojené s obezitou. 

Jak správně krmit kastrovanou kočku?

Jak jsme si již řekli výše, za tloustnutí kočky po kastraci většinou může její zvýšený apetit. A povězme si upřímně, prosebnému mňoukání a otírání o nohy dokáže odolat málokdo. Správná výživa je ale klíčová pro zdraví kastrované kočky, proto zde přinášíme několik tipů, jak správně krmit kastrovanou kočku:

  1. speciální krmivo: Existují speciální druhy krmiva navržené speciálně pro kastrované kočky. Tato krmiva mají obvykle nižší obsah kalorií, aby se minimalizovalo riziko nárůstu váhy, a obsahují také přísady, které podporují zdraví močových cest a udržují optimální hmotnost těla. Některé značky krmiva jsou speciálně odlišené dle pohlaví pro kastrované kočky nebo kocoury a mají složení uzpůsobené dle potřeb pohlaví kastrované kočky. S výběrem krmiva je vhodné se poradit s veterinárním lékařem, který vaše zvíře a jeho potřeby zná nejlépe.
  2. kontrola velikostí porcí: My jako majitelé koček často neřešíme, jaké množství krmiva kočka za den sní a pokud je miska prázdná, tak ji automaticky doplníme. Správným postupem je dodržovat doporučené denní dávky používaného krmiva a přizpůsobit je individuálním potřebám vaší kočky, včetně její hmotnosti, věku a úrovně aktivity.
  3. rozdělení denní dávky do více porcí: Rozdělení denní dávky krmiva na několik menších porcí a postupné podávání v průběhu dne způsobí, že kočka má pocit dostatku jídla a nebude vyžadovat nadbytek potravy. Málokdo z nás je ale celý den doma a má možnost kočce krmení postupně dávkovat. Na trhu jsou speciální dávkovače krmiva, které krmivo nadávkují za vás a některé dokonce lze ovládat dálkově přes telefon dle potřeby.
  4. omezte pamlsky: Omezte podávání pamlsků a dobrot, které jsou často bohaté na kalorie a mohou vést k přejídání.
  5. dostatek čisté vody: Zajistěte, aby měla vaše kočka k dispozici čerstvou vodu po celý den. Dostatek pitné vody je zvláště důležitý pro podporu zdraví močových cest.
  6. dostatek pohybu: Kromě množství přijaté energie musíme věnovat pozornost i energii vydané. Věnujte kočce dostatek pozornosti a stimulujte její lovecké pudy zábavnou hrou. Na trhu je pestré spektrum hraček pro kočky, kterými vašeho miláčka motivujete k pohybu a zabavíte nejen vaši kočku ale i sebe.
  7. pravidelné veterinární kontroly: Pravidelné návštěvy veterináře mohou pomoci sledovat hmotnost, zdraví a celkový stav vaší kočky a umožnit včasnou intervenci, pokud se objeví nějaké problémy.

Správná péče o výživu vaší kastrované kočky pomůže zajistit, že kočka zůstane šťastná, zdravá a plná energie po celý život. Buďte proto pozorní na potřeby vaší kočky a váš mazlíček vám bude jistě vděčný.

Mohlo by vás také zajímat