Jak ulevit psům v horkém počasí? Dávejte pozor na intoxikaci vodou a syndrom mrtvého ocasu
Horko domácím mazlíčkům neprospívá, snad jedině ještěrkám, želvám a jiným plazům. Pokud vám však společnost doma dělá pes, kočka, králík nebo třeba morče, ulevte jim od vedra a dopřejte jim stín a pravidelný pitný režim.
Zvířata obecně mají problém udržet tělesnou teplotu, jejich srst jim nedovoluje se pořádně ochladit. Dochází k přehřívání těla, které může způsobit až smrt. Na rozdíl od lidí, kteří se ochlazují vylučování potu, zvířata tuto výhodu nemají. Chybí jim potní žlázy, ochlazují se zrychleným dýcháním a vyplazeným jazykem.
Psi a horké počasí
Na horké počasí jsou náchylná především štěňátka, starší a obézní psi, nemocní pejsci nebo bezsrstá plemena. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také psům při sportu nebo při zvýšené zátěži.
Dbejte na dostatečný přísun vody, misky na vodu berte i na cesty s sebou. Voda se hodí nejen na pití, ale i na ochlazení.
Pozor však dávejte na na hyperhydrataci neboli nadměrnou konzumaci tekutin, i ta může způsobit komplikace anebo může být i smrtelná – hlavně pobyt ve vodě, hry s hadicí, rozprašovači vody, náchylní jsou ADHD a hyperaktivní pejsci (například border kolie), kteří rádi dovádějí a dokola vyžadují aktivitu.
Co se děje při intoxikaci vodou?
U zvířat dochází ke zředění krevní plazmy, ledviny nestíhají filtrovat a zahušťovat krev. Prudce klesá sodík v krvi a vzniká hyponatrémie - dochází k nerovnováze sodnodraselné pumpy, která je klíčová pro transmembránový přenos mezi buňkami a mimo jiné je zodpovědná za vedení elektrického potenciálu svalových a nervových buněk a vyrovnání osmotických dysbalancí. Pokud jsou narušeny tyto mechanismy, dochází k totálnímu rozvratu vnitřního prostředí organismu a k „bobtnání“ buněk ve snaze vnitřní nerovnováhu vyrovnat. Vlivem otoku buněk dochází k otoku tkání orgánů, včetně otoku mozku.
Příznaky intoxikace vodou:
zvracení
letargie
ztráta koordinace
nadměrné slinění
„skleněné“ oči
bledé sliznice
rozšířené zornice
křeče
nadmutí
potíže s dýcháním
bezvědomí (pokročilé stádium intoxikace)
nadměrné močení
Během příznaků intoxikace je nutný zásah veterináře!
U intoxikace je stěžejní prevence. Kontrolujte aktivitu pejska při styku s vodou – zamezte chytání vody z hadice, aportování vodních hraček a podobně. Důležité je zabránit i případnému skoku do ledové vody. Ideální je postupné zchlazování, stejně jako u lidí může mít skok do vody fatální následky.
Nenechávejte psy v horku
I když se to může zdát jako samozřejmost, opakování neuškodí nikdy. Nenechávejte psy v horkém prostředí – v zavřeném autě bez klimatizace (apod.), kde nastává skleníkový efekt a teplota unitř auta může stoupnout až na 65 °C! Nebezpečné jsou také nekryté výběhy bez možnosti ukrytí se do stínu.
Pokud se psem cestujeme, ideální (nejen pro mazlíčka) je auto s klimatizací, přičemž by rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v autě neměl přesahovat 7 °C. Pejskovi můžete chladit tlapky mokrým ručníkem, ulevit mu můžete také konopnou mastí nebo panthenolem. Konopnou mastí můžeme pejskovi tlapky ochladit i po cestě městem, rozpálenému asfaltu je však nejlepší se vyhnout. Důležitá je i volba správného náhubku.
I psi se mohou spálit
Věděli jste, že i psi se mnohou na sluníčku spálit? Pozor dávejte hlavně u bezsrstých plemen a psů, kteří mají řidší srst na čumáku. I psy chraňte krémy s vysokým UV faktorem. Plemena s podsadou na léto nestříhejte, dobře udržovaná srst má termoizolační účinky.
V letním počasí zaznamenáváme také zvýšenou aktivitu klíšťat. Tito zákeřní malí parazité mohou být přenašeči nepříjemných chorob. Své mazlíčky můžeme chránit několika způsoby, těmi nejvyužívanějšími jsou obojky proti klíšťatům. Pořídit se dají na psy i kočky, kupují se podle velikosti a hmotnosti zvířete. Existují i antiparazitika na kůži, případně i psí repelenty chránící proti klíšťatům i blechám.
Syndrom mrtvého ocasu
K přehřátí může dojít i aportováním a při delším pobytu ve vodě, hrozí i syndrom mrtvého ocasu. Jde o neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti ocasu a jeho kořene. Svěšený ocas vypadá jako by byl umrtvený. Pro psa je to bolestivé, během několika dní by ale příznaky měly odeznít.
Syndrom mrtvého ocasu je způsobený nejčastěji koupáním nebo promoknutím a následným prochladnutím. Jde o obdobu prochladnutí u lidí v důsledku mokrých plavek. Může dojít až k veterinární léčbě, kdy lékař nasadí antibiotika.
V případě synrdomu mrtvého ocasu s ocasem nemanipulujte. Je to pro psa bolestivé. Omezte také fyzickou aktivitu, nepouštějte psa do vody a chraňte jej před deštěm, pes nesmí zmoknout. Podpořit rekonvalescenci můžete i doplňky stravy – pangaminem nebo B-komplexem, který přidáte do stravy.
Kočkám dopřejte stín
Kočičím mazlíčkům dopřejte pelíšek ve stínu, kočce postačí i froté ručník nebo lehká bavlněná látka. Dobrotu nedělají umělotiny, kočičí srst se zapaří. A pokud teploty atakují třicítky, zabalte kočce pod ručník nebo látku kus ledu. A i zde platí, dbejte na dostatečný příjem vody, která by neměla být teplá ani příliš ledová.
Hlodavcům nesvědčí průvan
I když máme tendenci v létě větrat průvanem nebo pouštět klimatizaci naplno, pokud máme v pokoji králíka nebo morče, měli bychom myslet i na jejich zdraví. Králíkovi může průvan způsobit nachlazení, morčatům zase problémy s očima. Pokud chceme v místnosti pořádně vyvětrat, ideální je ráno nebo večer.
Papoušci milují vodní lázně
Chováte doma exotického papouška nebo andulku? Střídání horkého počasí a chladu jim nedělá dobře. Ačkoliv by se mohlo zdát, že papoušci, jejichž domovinou jsou tropy, jsou na vedro od přírody připraveni, musíme si uvědomit, že ptáci chovaní v zajetí už jsou zvyklí na naše klima.
Je důležité, aby měl pták vždy alespoň část klece ve stínu a nebyl čistě jen na přímém slunci. Venkovní voliéry by měly být aspoň z části zastřešené. Papouškům chovaným v interiéru by měl být přes poledne omezen pohyb venku, na čerstvý vzduch by se měli podívat nejlépe ráno nebo večer.
Myslete na přísun čerstvé vody, a to nejen na pití, ale i na koupání. Papoušek se rád osvěží například vodou v umyvadle nebo ve dřezu, má rád vodní spršku a rosení, někteří si dokonce rádi vlezou pod tekoucí proud kohoutkové vody.
V Chytré lékárně si jsme vědomí důležitosti pitného režimu pro zvířátka, proto na našich prodejnách najdete misky s čerstvou vodou.