Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Jak vybrat opalovací krém pro děti? Na tyhle věci se zaměřte!

4. 7. 2023
Jak vybrat opalovací krém pro děti? Na tyhle věci se zaměřte!

Konečně je to tady! Začaly prázdniny a s nimi čas dovolených, výletů a koupání. Ať už s dětmi vyrazíte k moři, k vodě po Česku, nebo třeba do hor, nezapomínejte, že pokožku je potřeba chránit před slunečními paprsky. A zvláště tu dětskou, která je k UV záření mnohem citlivější než kůže dospělého… V Chytré lékárně vám poradíme nejen, jak vybrat správný produkt, ale také jak jej správně aplikovat a jak co nejlépe o dětskou pokožku vystavenou sluníčku pečovat.

Vybrat správný opalovací krém pro naše nejmenší je zásadní a v Chytré lékárně vám s tím rádi poradíme. Pro děti doporučujeme volit krém s vysokým SPF faktorem, ideálně 50+. Dětská pokožka totiž ještě není schopna produkovat dostatečné množství pigmentu a antioxidantů, které chrání kůži před slunečním zářením. Používání opalovacího krému u dětí je pak klíčové pro prevenci poškození pokožky sluncem a snížení rizika vzniku kožních onemocnění v dospělosti.

Od narození se 50 až 80 % naší schopnosti odolávat slunečnímu záření vyčerpá před dosažením dospělosti. Pokud se spálíte v dětství, je to mnohem nebezpečnější než spálení kůže v dospělosti. Spálení od sluníčka v raném věku může vést k rakovině kůže o mnoho let později.

Nejúčinněji chrání širokospektrální krémy, ty chrání nejen před UVB zářením, které umí pokožku spálit a je hlavní příčinou rakoviny kůže, ale i před UVA zářením, které sice nespálí, ale k nebezpečné rakovině může vést také, a navíc způsobuje předčasné stárnutí pokožky.

 

Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením?

UVA

  • Složka slunečního ultrafialového záření o vlnové délce 320 až 400 nanometrů
  • Proniká hlouběji do kůže
  • Způsobuje předčasné stárnutí kůže, vrásky a pigmentové skvrny
  • Může přispívat k některým druhům rakoviny kůže

UVB

  • Složka slunečního ultrafialového záření o vlnové délce 280 až 320 nanometrů
  • Je intenzivnější než UVA, ale proniká pouze do povrchu kůže
  • Je zodpovědné za spálení sluncem
  • Zvyšuje riziko vzniku melanomu a dalších typů rakoviny kůže

Rada Chytré lékárny:  Nezapomínejte, že důležitá ochrana je i ta mechanická. Zdržujte se s dětmi ve stínu, při delším výletu chraňte jejich ramena tričkem s krátkým rukávem, které jim ochrání ramena. Tmavé a intenzivní barvy jako černá, tmavě modrá nebo smaragdově zelená poskytují větší UV ochranu než bílá nebo pastelové barvy.

Opalovací krémy pro kojence

Miminko držte ve stínu a vyberte opalovací vhodný krém pro kojence. Děti do jednoho roku by se neměly vystavovat slunečním paprskům vůbec. Pokožce miminek se pigment teprve tvoří a kůže si začíná přivykat na vnější prostředí, oproti kůži dospělého člověka je také mnohem tenčí. Kojenci ještě neumí regulovat svou tělesnou teplotu, hrozí riziko dehydratace nebo hypertermie, tedy zvýšené tělesné teploty.

Pokud tedy s malými miminky vyrazíte v létě ven, bez slunečníku, stínítku na kočáru nebo důsledného zdržování se ve stínu to nepůjde. A od 11h do 16h se nepohybujte na přímém sluníčku vůbec.

Pozor! Nezapomínejte, že slunce září i skrze mraky. To, že je momentálně zataženo, ještě neznamená, že své nejmenší nemusíte chránit. A dítě chraňte i za sklem, například v autě při dlouhé cestě na dovolenou.

Jaký opalovací krém vybrat pro kojence?

Opalovací krémy jsou vhodné od 6. měsíce. Často obsahují pouze minerální filtry, u těch je třeba dbát na pravidelnou aplikaci. Ta by měla být častější než u chemických filtrů, minerál se mnohem snadněji setře. Jakmile se začne dítě více hýbat, je lepší zvolit krém s chemickým filtrem nebo kombinaci obou filtrů.

Chemický filtr:

  • Absorbuje UV záření v pokožce, na základě chemické reakce jej přemění na jiný typ energie, která není pro člověka škodlivá
  • Chrání před širokým spektrem slunečního záření
  • Měly by se na pokožku nanášet jako první, v případě použití dalšího přípravku bez UV ochrany snižujete jejich účinnost

Minerální filtr:

  • Textura je hutnější, je citlivý i k vysoce senzitivní pleti
  • Sluneční záření nepohlcuje, ale odráží
  • Na pokožce zanechává hutný film
La Roche-posay Anthelios Bebe Miminka SPF 50+ 50ml

A jak často vrstvu opalovacího krému obnovovat?

V Chytré lékárně moc dobře víme, jak těžké je udržet děti chvíli na jednom místě! Zvlášť u vody, sotva je člověk usuší, už jsou zase ve vodě… Ale zkuste myslet na pravidelnou obnovu vrstvy opalovacího krému. Natřete dítě po každé koupeli, slaná mořská voda nebo chlorovaná voda v bazénu je navíc poměrně agresivní.

I když si pořídíte voděodolný opalovací krém pro děti, není to všespásné. Stoprocentně voděodolný není žádný opalovací krém, dítě pravidelně mažte i v průběhu dne.

Doporučuje se obnovovat krémy po 2 hodinách. Obecně platí, že pro ochranu celého těla je zapotřebí množství přípravku o velikosti golfového míčku

Zkuste dětem aplikaci opalovacích krémů neprezentovat jako povinnost. Můžete je třeba nechat, ať se natřou sami, dětem v používání opalovacího krému běžte příkladem. A pokud se natírání brání opravdu hodně, zkuste je na chvíli zabavit zdravou pochoutkou.

I opalovací krémy jsou eko

I přípravky na opalování mohou účinně pohltit široké spektrum UV záření, a přitom být šetrné nejen k dětské pokožce, ale i k přírodě a vodní fauně a flóře. Anthelios mléko pro citlivou pokožku od La Roche-posay je odolné vůči vodě a písku, je v ekologickém balení a obsažené filtry prošly testováním, při kterém nebyl zaznamenán negativní dopad na symbiotické mikrořasy korálů. Stejně tak jsou pro vodní ekosystémy bezpečné i látky, které používají značky Bioderma nebo Avène.

Uši, krk, nárty… Zrádná místa!

Uši, krk a nárty jsou oblasti, které se často opomíjejí při aplikaci opalovacího krému, ale právě tyto partie bývají u dětí velmi citlivé a snadno se spálí. Sluneční paprsky působí na tyto části těla ostře a intenzivně, zvlášť u moře, kde dochází k odrazu slunečních paprsků od vodní hladiny. Důležité je tedy děti na těchto místech pečlivě natírat opalovacími krémy s vyšším SPF faktorem. Spáleniny na těchto citlivých oblastech mohou být pro děti velmi nepříjemné a mohou způsobit trvalé poškození kůže.

Tip Chytré lékárny: Skvělé jsou opalovací přípravky ve formě tyčinek, hodí se na cesty, na procházku, do kočárku… Pohodlně je aplikujete na rty, uši nebo mateřská znaménka.

Krém nebo mléko?

Je to jen o názvu, nebo je v tom skutečně rozdíl? Ano, opalovací krém a opalovací mléko se liší především v konzistenci, mléko je díky vyššímu obsahu vody lehčí, lépe se roztírá, krém je hutnější a díky obsaženým přírodním olejům pokožku také hydratuje. 

U dětí se používá dětské opalovací mléko, které se aplikuje na tělo i obličej, u dospělých se na obličej používá jiný opalovací přípravek, který reaguje na potřeby jeho pokožky - např. aknózní pleť vyžaduje jinou péči než pleť ekzematická.

Když už je pozdě aneb co na spálenou dětskou pokožku?

Dítě by se nikdy spálit nemělo. UV záření, které pronikne do kůže v brzkém věku dítěte, je mnohem nebezpečnější, než když se kůže spálí v dospělém věku. Na dovolenou s sebou nikdy nezapomeňte přibalit panthenol, ten je na akutní spálení nejlepší. Nejúčinnější je ve formě pěny nebo spreje, který ychle reaguje s pokožkou a navíc příjemně chladí a zaniká kontakt potřebný na roztírání.

Péči po opalování používejte, i když pokožka není spálená. Obsažené látky kůži zklidní a ochladí, a protože sluníčko umí pořádně vysušit, krásně ji hydratují.

 

Kromě vysokého UV faktoru nezapomínejte u dětí na:

  • Pokrývku hlavy. Klobouček nebo kšiltovka pomůžou chránit před úpalem nebo úžehem.
  • Dostatečný příjem tekutin. Nejlépe vody nebo minerálky.
  • Oblékat děti do prodyšných materiálů, které dobře odvádějí pot.
  • Ochranu zraku. Kvalitní sluneční brýle s UV ochranou jsou nezbytností.

A rada na závěr z Chytré lékárny: Nezapomeňte, že i na vás sluníčko svítí. Myslete i na sebe 💚

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat