Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Jak vyzrát na vši a ušetřit si tak nemalé trápení?

Jak vyzrát na vši a ušetřit si tak nemalé trápení?

Asi každý rodič se někdy setkal s tím, že na něj ve školce na nástěnce anebo v žákovské knížce dítěte čekalo opravdu nepříjemné oznámení. Ve škole se vyskytly vši. Paní učitelky už dávno vědí, že tito malí parazité se mezi dětmi šíří neuvěřitelnou rychlostí, a tak doporučí všem rodičům prohlédnout vlasy svým školákům a každý den sledovat případný výskyt vajíček v dětských vlasech. Takovýto problém řešíme v Chytrých lékárnách neustále dokola. Radíme zoufalým rodičím, kteří už jsou z nekonečného boje proti vším bezradní.

Uklidňující zprávou pro všechny maminky a tatínky je to, že v tom rozhodně nejsou sami a že výskyt vší nemá žádnou souvislot se špatnou nebo zanedbanou hygienou. Veškám je naopak často dobře právě v čersvtě umytých vlasech, navíc jsou extrémně odolné a přizpůsobivé. Nevadí jim každodenní mytí, fénování, snesou i barvení vlasů, chlorovanou vodu v bazénu nebo slanou v moři. Nedělají rozdíly ve vlasech dětských nebo vlasech dospělých a nezáleží jim na délce vlasů. Zvláště na prvním stupni základní školy a ve školce se vším líbí a aspoň jednou za toto období vši domů přineslo snad každé dítě.

Jejich hlavním příznakem je dost nepříjemné svědění kůže na hlavě a neustálá potřeba se škrábat. Pokud vši nebo hnidy (vajíčka vší) v dětských vlasech objevíme, měli bychom na to ihned upozornit ve škole, ve školce nebo v jiném kolektivu, kam dítě pravidelně dochází (kroužky, sportovní oddíly...), aby měli i rodiče ostatních dětí možnost včas zareagovat a napadení vší včas odhalit. Chytit vši není ostuda.

Jakmile zpozorujeme hnidy nebo už vylíhlé vši, měli bychom dítě nechat doma a nejlépe jej izolovat i od sourozenců. Ti i ostatní členové rodiny můžou své vlasy bránit napadení vší preventivními přípravky – spreji do vlasů a domácnost ošetřit insekticidním sprejem. Sprejem lze chránit textilie, pohovky, postele nebo společné prostory. Mimo hlavu, tedy na oblečení nebo lůžkovinách, by veš neměla přežít déle než jeden den.

V případě napadení vší není nutné navštívit lékaře, dítě by se ale do školy mělo vrátit až po odšivení. Je potřeba důsledně vybrat všechny vši a následně pročesat vlasy na vlhko speciálním hřebínkem, abychom se zbavili i všech hnid.

Jak poznám, že mé dítě napadly vši?

Rodiče se v Chytrých lékárnách často ptají, jak rozeznat veš od lupů. Lupy (odlupující se odumřelá kůže) jsou drobné bílé až lehce nažloutlé tečky a z vlasu je jde snadno dostat. Pokud vlasy pročešeme nebo na lup jednoduše zkusíme fouknout, spadne. Kdežto veš na vlasech pevně drží. Lupy bývají zvlášť na tmavých vlasech spíš viditelné, vši ve vlasech umí splynout. Hnidy jsou ale bílé až béžové, když je zmáčknete mezi nehty, prasknou.

Hnidy a larvy nejdou udusit

Hnidy, které vší samička naklade, se na vlasu umějí držet velmi odolně. Nestáhnete je z vlasu zdaleka tak snadno jako běžné lupy, neumyje je ani obyčejný šampon a nevyčešete je běžným hřebenem. Jednoduché to není ale ani se šampony pro vším. Hnidy nemají na svém povrchu žádné otvory, které by se ucpaly po použití šamponů nebo sér proti vším. Nejdou tedy udusit, pouze mechanicky odstranit.

Vší hnidy najdete u kořínků vlasů. Pokud je mechanicky neodstraníte nebo vlasy neostříháte, odrostou společně s vlasem. Zhruba po týdnu se z hnidy vylíhne larva. Ta už saje krev z pokožky hlavy a dále se vyvíjí. Larva nemění hostitele, neleze. To znamená, že larvy neinfikují jiné dítě. Pokud jsou hnidy nebo larvy vzdálené od pokožky méně než 8 milimetrů, je pravděpodobné, že už jsou ve vlasech vylíhnuté živé a lezoucí vši. Asi 10 dní po vylíhnutí se z larvy stává dospělá věš. Hnida vzdálenější víc než 8 milimetrů od kořene vlasu je prázdná nebo mrtvá. Tyto skořápky už nemůžou způsobit další přenos vší a nejedná se o akutní zavšivení! Bohužel ale i mrtvé hnidy drží na vlasu stejně pevně a lze je odstranit pouze mechanicky – vlas po vlasu.

Dospělá veš nepřežije bez krve déle než 24 hodin – plyšáky stačí dát do „karantény“

Dospělá veš je asi 3 mm velká, může být světlá i tmavší. Na těle má dýchací otvory. Dospělá veš saje krev z pokožky vlasaté části hlavy, což právě způsobuje na kůži svědění nebo pálení. Bez možnosti sání krve veš do 24 hodin umírá. Ale už po několika hodinách bez potravy (mimo hlavu) je velmi oslabená dehydratací a podchlazením a není schopna napadnout dalšího hostitele a sát jeho krev.

Samička klade denně 3-4 vajíčka (hnidy). Za život jich může naklást až 50! Veš žije maximálně 30 dní. Mimo vlasy se těmto parazitům skutečně příliš nedaří, proto není nutné vzít útokem celou domácnost. Doporučuje se vyprat jen věci, které byly v bezprostředním kontaktu s napadenými vlasy. Ale plyšáky, polštářky a textilní hračky můžete dát do „karantény“ (suché chladné místo, třeba do pytle, pověsit na balkón) a vši zahynou. Čas, který ušetříme, raději věnujme důslednému vybrání živých vší a hnid. Efekt bude stoprocentně větší.

Reakce kůže na napadení vešmi

Dlouhodobé škrábání kůže může být příčinou druhotné infekce a hnisavé reakce na kůži. Veš sama ale žádné bakterie nepřenáší. Pokud není dítě včas odvšiveno, může se rozvinout alergická reakce na vší trus. Často také zaznívá otázka, zda je nutné odvšivit i domácí mazlíčky. Dobrý zpráva pro všechny, veš dětská je vázaná pouze na člověka, tudíž přenos na psa nebo kočku není možný a ani od nich děti vši chytit nemůžou.

Doporučený postup při odvšivení:

  • Mechanické odstranění živých vší i hnid
  • Použití přípravku proti vším na vlhko a následné vyčesání vlasů „všiváčkem“
  • Důkladná kontrola vlasů všech členů rodiny
  • Zopakování celého procesu za 8-10 dní
  • Přibližně 1x týdně kontrola kritických míst
  • Zaměření se na prevenci

Přípravky proti vším z Chytré lékárny

V současné době jsou k dispozici pouze přípravky na bázi silikonových, minerálních a přírodních olejů (mandlový, tea tree oil), dimetikonu (v různé koncentraci) a rostlinných silic. Ty vši většinou zadusí. Nevýhodou bývá, že vlasy po nich bývají mastné. Hnidy je možné odstranit z vlasů pouze mechanickým vyčesáním „všiváčkem“ nebo ostříháním vlasů s hnidami. U všech druhů dostupných přípravků je doporučována opakovaná aplikace za 7-10 dní od prvního použití. Tím zajistíme brzkou likvidaci případných nově vylíhnutých larev z hnid, které jste přehlédli, aby nedocházelo k tomu, že se z larvy vyvine veš a ta naklade hnidy nové.

Paranit Radikální set proti vším sprej + šampon + hřeben

Paranit Radikální sprej je klinicky testovaný přípravek s prokázaným účinkem proti vši dětské. Neobsahuje insekticidy. Jeho účinek je založen na tom, že vši a hnidy udusí a dehydruje. Proto se u vši dětské nemůže rozvinout odolnost k jeho složkám.

Paranit preventivní sprej proti vším 100 ml

Paranit je preventivní sprej proti vším, který snižuje riziko získání vší. Přípravek obsahuje osvědčenou repelentní složku, která poskytuje bezpečnou a účinnou ochranu proti nevítaným parazitům. Přípravek se snadno aplikuje, příjemně voní a je vhodný pro dospělé i děti od 2 let.

Paranit Radikální šampon 100 ml + hřeben

Paranit šampon je 100% účinný pro odstranění hnid a vší, přičemž stačí pouze 10 minut a dostatečné množství šamponu. Jeho účinnost je klinicky prokázána. Použití Paranit šamponu je stejně jednoduché, jako mytí vlasů. Ulevuje od vší a hnid a zároveň pečuje o vlasy. Po jeho použití není již potřeba další přípravek. Zároveň je maximálně šetrný k citlivé dětské pokožce. Neobsahuje chemické insekticidy, ale kvalitní patentovanou přírodní recepturu. Má dvojí účinek, vši a hnidy nejdříve udusí a pak dehydruje.

V rámci prevence v boji proti vším je velice důležitá pravidelná kontrola vlasů, kdy je dobré použít všiváček na sucho na nejčastějších místech výskytu, tedy na temeni hlavy a za ušima. Na závěr všem přejeme především hodně trpělivosti, pečlivosti a důslednosti. Jenom tak se můžeme vší úspěšně zbavit.

Dobrou zprávou může být snad jen to, že veš dětská nepřenáší žádní nemoci. Kromě toho, že pokožka hlavy kvůli ní nepříjemně svědí z důvodu pohybu a kousání malého parazita. Přípravky na hubení vší dostanete v lékárně bez předpisu, jsou volně prodejné.

Mohlo by vás také zajímat