Máte dostat menstruaci na dovolené?
Plánování dovolené je vždy spojeno s očekáváním odpočinku, relaxace a nezapomenutelných zážitků. Pro mnoho žen však může být představa menstruace během dovolené stresující a nepříjemná. Narušení plánů, snížené pohodlí a omezení při sportovních aktivitách nebo při koupání v moři jsou jen některé z problémů, které menstruace na dovolené může přinést. Naštěstí existují způsoby, jak se připravit a minimalizovat všechny nepříjemnosti. V tomto článku se podíváme na několik tipů a rad, jak zvládnout menstruaci během dovolené, abyste si každá z nás mohla užít své volno naplno.
Menstruace na dovolené
Léto, teplé počasí a dovolená jsou pojmy, které k sobě dokonale pasují. Na dovolené si chce každá z nás odpočinout a užít si v dobré náladě nové zážitky. Menstruace dokáže pěkně pokazit plány. Pokud máte pravidelný cyklus, můžete si zkusit dovolenou naplánovat mimo dny menstruace. Často to ale není možné, proto buďte raději vždy připravená a vezměte si s sebou dostatečné množství hygienických potřeb.
Menstruace může být při cestování ovlivněna několika faktory, které mohou vést k různým změnám v menstruačním cyklu:
- změny v průtoku krve: Teplé počasí může způsobit rozšíření krevních cév, což může vést k silnějšímu menstruačnímu krvácení u některých žen. To může vyžadovat častější výměnu hygienických potřeb.
- opoždění menstruace: Vysoké teploty, stres spojený s cestováním nebo přelet přes několik časových pásem mohou ovlivnit hormonální rovnováhu a způsobit změny v délce a pravidelnosti menstruačního cyklu. Některé ženy mohou zaznamenat opoždění menstruace nebo nepravidelnosti v cyklu.
- zvýšené pocení: Teplé počasí způsobuje zvýšené pocení, což může vést k větší potřebě častější výměny hygienických potřeb, aby se předešlo nepohodlí a možným infekcím.
- dehydratace: Vysoké teploty mohou zvýšit riziko dehydratace, což může mít vliv na menstruační křeče a celkový pocit nepohodlí. Dehydratace může způsobit, že menstruace bude bolestivější a intenzivnější.
- zvýšená únava: Teplé počasí může způsobit zvýšenou únavu, což může zhoršit příznaky PMS (premenstruačního syndromu) a celkový pocit nepohodlí během menstruace.
- změny v chuti k jídlu: Vysoké teploty mohou ovlivnit chuť k jídlu a trávení. Některé z nás mohou zaznamenat změny v apetitu, což může ovlivnit energii během dne a celkový pocit během menstruace.
Jak oddálit menstruaci?
Existuje několik způsobů, jak menstruační krvácení oddálit nebo naopak vyvolat, ale o jejich vhodnosti se vždy doporučujeme poradit s ošetřujícím gynekologem. Důkladná konzultace s lékařem vám pomůže zjistit, zda je pro vás oddálení menstruace bezpečné a jaká metoda bude nejúčinnější.
Jedním způsobem je užívání hormonální antikoncepce. V případě, že hormonální antikoncepci užíváte, lze menstruační krvácení posunout jednoduše pomocí ní. Druhým způsobem, v případě že hormonální antikoncepci neužíváte, je posunutí krvácení pomocí speciálních tablet/injekcí s obsahem hormonů. Oba dva způsoby jsou zásah do přirozeného fungování těla, proto se stále více žen uchyluje k zvládnutí menstruace během dovolené.
Vyzkoušet můžete i babské rady, které mohou menstruaci oddálit nebo alespoň krvácení zkrátit a zeslabit jeho intenzitu. Určitě nejsou spolehlivé a neměly by být používány jako hlavní způsob oddálení. Jednou z rad je pití šťávy z citrónu nebo zvýšený příjem vitamínu C v podobě doplňku stravy. V praxi byste měla vypít šťávu z 1 citronu denně po celou dobu, kdy menstruaci chcete oddálit. Další z možností je vyzkoušet sílu bylinek a uvařit si kopřivový nebo kontryhelový čaj, který příznivě ovlivňuje hormonální procesy v ženském těle. Pomoci by údajně měla také zvýšená konzumace ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody, např. vodní meloun nebo salátová okurka.
Jak zvládnout menstruaci na dovolené
Pokud se rozhodnete menstruaci neoddalovat nebo vás na dovolené dokonce překvapí, rozhodně to neznamená, že by dovolená měla být zkažená. V dnešní době je na trhu velký výběr intimních hygienických pomůcek, díky kterým si můžete dovolenou užít téměř bez omezení.
Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek je moderní hygienická pomůcka používaná k zachycení menstruační krve, obvykle je vyrobený z lékařského silikonu a má tvar zvonečku s krátkou stopkou na konci. Kalíšek se zavádí do vagíny, kde přilne ke stěnám a zachytává menstruační krev, je tedy možné a bezpečné se s ním koupat ve vodě. Na rozdíl od tamponů a vložek, které krev absorbují, kalíšek ji shromažďuje a může být nošen až 12 hodin. Po vyjmutí se kalíšek vyprázdní, umyje a znovu použije. Před začátkem další menstruace se kalíšek vyvaří v horké vodě nebo vydezinfikuje pomocí speciální tablety do vody. Menstruační kalíšek je ekologická, ekonomická a pohodlná varianta, jak zvládat menstruaci.
Menstruační kalhotky
Menstruační kalhotky jsou speciální spodní prádlo navržené k nošení během menstruace. Jsou vyrobeny z několika vrstev látky, které společně zajišťují absorpci menstruační krve, zabraňují úniku a udržují pocit sucha. Menstruační kalhotky lze nosit samostatně nebo jako doplněk k tamponům či menstruačním kalíškům pro zvýšenou ochranu. Jsou opakovaně použitelné, pohodlné a diskrétní, což z nich činí ekologickou a ekonomickou alternativu k tradičním jednorázovým hygienickým potřebám. Po použití se jednoduše vyperou a mohou být opět použity.
Menstruační plavky
Pokud se chystáte do vody a zavádění kalíšku nebo tamponu vám není příjemné nebo není ze zdravotních důvodů možné, je k dispozici ještě jedno poměrně nové řešení - menstruační plavky. Jsou to speciálně navržené plavky, které jsou vyrobeny ze speciálního voděodolného, nepropustného materiálu a obsahují absorpční vrstvy, které zachycují menstruační krev a zabraňují jejímu úniku do vody. Po použití se jednoduše vyperou a mohou být opět použity.
Tampony a vložky
Samozřejmě nemusíte experimentovat a můžete zůstat u svých osvědčených pomůcek. Jen je potřeba myslet na to, že na dovolené může být jejich spotřeba vyšší než normálně a sbalit si pro jistotu více balení.
Hygiena při menstruaci
Vysoké teploty v létě podporují rychlejší množení bakterií, a proto je třeba při menstruaci dbát na zvýšenou hygienu. Přibalte do svého zavazadla šetrný intimní mycí gel, který pomáhá zachovávat přirozené pH a pomáhá předejít podráždění. Pokud víte, že nebudete mít delší dobu přístup k tekoucí vodě, nepanikařte, ale přibalte s sebou intimní vlhčené ubrousky. Určitě je oceníte i při delších přejezdech autem nebo v letadle.
Další tipy pro pohodovou menstruaci
- hygienické potřeby: vždy v kabelce nebo plážové tašce mějte sbalené dostatečné množství hygienických potřeb, ideálně v uzavíratelném plastovém sáčku, který zamezí, aby se k nim dostal písek a zároveň poslouží v případě, že použité potřeby nemáte kam vyhodit
- léky od bolesti: pokud víte, že máte bolestivou menstruaci a dovolenou byste si kvůli tomu neužily, přibalte si i léky od bolesti, který vám rychle uleví
- hořčík: doplněk stravy s obsahem hořčíku pomůže zmírnit menstruační křeče i bolesti hlavy, jeho suplementace je navíc vhodná i při zvýšeném pocení a fyzické aktivitě
- antibakteriální gel na ruce: k dezinfekci rukou před a po výměně hygienických potřeb
- tmavé a volné oblečení: pomůže vám se cítit sebejistěji, obzvlášť v prvních dnech menstruace
- dostatek tekutin: myslete na zvýšený pitný režim, kterým můžete předejít bolestem hlavy
- pohyb: přiměřený pohyb pomůže může ulevit od bolesti a vyplavit hormony štěstí endorfiny, pokud je na pohyb příliš horko nebo se vám sportovat nechce, vyzkoušejte třeba menstruační jógu nebo procházku při západu slunce na pláži