Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Pohodlné cestování se psem: Co potřebujete nejen do zahraničí?

Pohodlné cestování se psem: Co potřebujete nejen do zahraničí?

Cestování se psem může být úžasným zážitkem, ať už se vydáváte na víkendový výlet po České republice nebo plánujete dobrodružství v zahraničí. Aby bylo vaše cestování pohodlné a bez stresu jak pro vás, tak pro vašeho čtyřnohého kamaráda, je důležité být dobře připraven. Tento článek vám poskytne komplexní přehled o tom, co všechno je třeba zajistit a mít s sebou, abyste si mohli společné chvíle na cestách užít naplno. Přečtěte si naše tipy a rady, abyste mohli vyrazit na cestu plně připraveni a s klidným srdcem.

Cestování se psem může být obohacující zážitek, který posiluje pouto mezi majitelem a jeho čtyřnohým přítelem. Ať už plánujete víkendový výlet po České republice nebo dobrodružství v zahraničí, je důležité být dobře připraven. Při správné přípravě se cestování se psem může stát bezstarostným a radostným zážitkem. Buďte proto připraveni na různé situace a užijte si společné chvíle na cestách s vaším věrným společníkem. Před cestou je vždy vhodné psa seznámit s přepravkou nebo s cestováním v autě, ať je cestou klidný a nepanikaří. Také doporučujeme před delší cestou nebo dovolenou navštívit ošetřujícího veterinárního lékaře, který zkontroluje zdravotní stav psa a poskytne rady a potřebné léky.

POZOR: V některých zemích (např. Německo) by mohl nastat určitý problém, pokud by cestující pes patřil mezi některá tzv. bojová plemena. V takových případech Státní veterinární správa doporučuje vznést předem dotaz na tamní veterinární autoritu.

Základní vybavení

  • cestovní přepravka nebo klec: Dle dopravní vyhlášky musí být pes při cestování v autě zajištěný tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Není však přesně dané, jakým způsobem má být pes zajištěný, a tak si můžete vybrat. Jednou z možností je cestovní přepravka/klec, která by měla být dostatečně prostorná, aby se v ní pes mohl pohodlně pohybovat, ležet a stát. Je také důležité, aby byla dobře větraná a bezpečná.
  • cestovní postroj nebo bezpečnostní pás: Pokud nepoužíváte přepravku, je nutné zajistit psa pomocí speciálního postroje nebo bezpečnostního pásu pro psy, který se připevní k bezpečnostnímu pásu v autě.
  • cestovní miska na vodu a jídlo: Praktické skládací misky jsou ideální pro krmení a napájení nejen během cest autem, můžete je jednoduše přibalit do batohu nebo kabelky, a vyrazit s pejskem na procházku do přírody nebo do města.
  • dostatečná zásoba vody a krmiva: Ujistěte se, že máte dostatek krmiva a vody po celou dobu cestování.
  • vodítko a obojek/postroj: Na mnoha místech je zakázaný volný pohyb psů, proto nezapomeňte na vodítko s postrojem. Samozřejmostí by měl být obojek opatřený identifikační známkou.
  • náhubek: Náhubek se bude hodit při cestování veřejnými dopravními prostředky ale i při vstupu do některých obchodů či zařízení. Náhubek volte vždy takový, aby měl pes dostatek postoru na dýchání s otevřenou tlamou.

Dokumenty a administrativní záležitosti

Při cestování se psem, zejména do zahraničí, je třeba mít v pořádku všechny potřebné dokumenty. Před každou cestou je důležité vyhledat si informace o požadavcích země, do které cestujete. Nezapomeňte si vyhledat také požadavky zemí, kterými budete pouze projíždět, mohou se totiž od cílové destinace lišit. 

  • cestovní pas: Většina zemí vyžaduje mezinárodní pas pro domácí mazlíčky, který obsahuje informace o očkování a zdravotním stavu psa.  V pasu musí být uvedena osoba, kterou zvíře do zahraničí doprovází, touto osobou bývá zpravidla majitel. Pokud zvíře doprovází někdo jiný, musí mít v takovém případě písemné zmocnění majitele. O možnostech vystavení cestovního pasu pro Vašeho mazlíčka se informujte u ošetřujícího veterináře.
  • očkování proti vzteklině: Očkování proti vzteklině je povinné pro většinu zemí a musí být aktuální a potvrzené v cestovním pasu zvířete. Cestovat může zvíře až 21 dní po podání první očkovací dávky. V případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, může cestovat hned. Vždy si před cestou vyhledejte, jestli země nepožaduje i očkování proti jiným nemocem, které v České republice nemusí být povinné.
  • odčervení: při cestě do některých zemí (např. Velká Británie, Irsko, Finsko aj.) musí být pes odčerven (ošetřen proti echinokokům) a to 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. Tento úkon musí být soukromým veterinárním lékařem zároveň potvrzen do pasu.
  • mikročip: Mnoho zemí vyžaduje, aby byl pes označen mikročipem, který je registrovaný v mezinárodním registru.

Lékárnička pro psy

Mít dobře vybavenou lékárničku pro psa je nezbytné pro rychlou reakci v případě nehody nebo náhle vznikých zdravotních problémů, a to nejen v zahraničí. Před každou cestou se ujistěte, že všechny léky jsou aktuální, v dostatečném množství a nemají překročenou dobu použitelnosti. Nezapomeňte také na léky, které pes užívá pravidelně a dlouhodobě. Pokud máte jakékoli pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho psa nebo o tom, co by Vaše lékárnička měla obsahovat, konzultujte to s ošetřujícím veterinářem. Budete mít tak jistotu, že jste na cestu dobře připraveni a Váš pes bude v bezpečí. Lékárničku můžete buď zakoupit přímo dělanou pro domácí mazlíčky nebo si ji vytvořit svépomocí sami. Lékárnička (nejen) na cesty by měla obsahovat:

  • Obvazy, gáza a elastická bandáž: Pro ošetření ran a zranění, obvaz pomůže také zastavit krvácení.
  • Nůžky s tupými hroty: Pro stříhání obvazů a srsti kolem rány.
  • Pinzeta: Pro odstranění klíšťat a cizích těles.
  • Stříkačka: Usnadní podání některých léků do tlamy psa.
  • Dezinfekční prostředek: Na čištění a dezinfekci ran (např. peroxid vodíku nebo Betadine).
  • Teploměr: U psa se teplota měří v konečníku, proto je vhodné s sebou mít k tomu určený teploměr.
  • Jednorázové rukavice: Pro hygienické ošetření, aby lidské ruce nekontaminovaly ránu nebo naopak aby pes při průjmovém onemocnění nepřenesl nákazu na majitele.
  • Antiparazitika: Obzvlášť pokud vyrážíte do příody, nezapomeňte pejska vybavit obojkem proti klíšťatům a blechám, nebo ho ředem ošetřit spot-on přípravkem
  • Léky proti bolesti a zánětu: Předepsané nebo konzultované veterinářem.
  • Léky na nevolnost a antihistaminika: Pro případ cestovní nevolnosti a alergických reakcí zejména po bodnutí hmyzem (nutno konzultovat s veterinářem).
  • Aktivní uhlí nebo smecta: Pro případ náhodného požití jedovaté látky nebo v případě průjmu.
  • Oční kapky: Oční kapky určitě oceníte hned při prvních příznacích oční infekce, což je u některých plemen velmi častý zdravotní problém.
  • Ochranné botičky: Poranění tlapek bývá na cestách jedno z nejčastějších zranění, stačí střep na chodníku, příliš rozpálený asfalt nebo v zimě posypov sůl a poranění tlapky je na světě. Gumová botička tlapku ochrání a zabrání kontaminování rány.
  • Nouzové kontakty: Seznam veterinářů v cílové destinaci.

Pohodlí a zábava

Aby bylo cestování příjemné nejen pro vás ale i pro Vašeho mazlíčka, nezapomeňte na několik položek, které mu zajistí pohodlí a zabaví ho na dlouhé cestě:

  • Oblíbená deka nebo pelíšek: Do auta nebo přepravku pejskovi dejte jeho oblíbenou deku nebo pelíšek, bude tak cítit více pohodlně a v bezpečí.
  • Hračky a žvýkací kosti: Cesta mže bát pro pejska zdlouhavá a nudná, přibalte mu proto jeho oblíbenou hračku nebo naopak hračku novou, která ho zaujme a zabaví na cestě. Žvýkací kosti a pamlsky jsou dobrou volbou v případě, že pes v autě netrpí nevolností.
  • Pleny nebo podložky: Jednorázové podložky jsou výborné pro případ nouze na dlouhých cestách. I když zvýšíte frekvenci zastávek a venčení, nehoda na cestách se může stát vždy a jednorázovou podložku lze jednoduše vyhodit a vyměnit za novou.

Aktuální informace a podmínky pro cestování se zvířaty do zahraničí a bezproblémový návrat zpět do České republiky doporučujeme čerpat z webové stránky Státní veterinární správy.

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat