Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Revmatická artritida: Jak ji poznat a jak ji léčit

11. 10. 2022
Revmatická artritida: Jak ji poznat a jak ji léčit

Když klouby nefungují tak, jak mají, bolesti při pohybu se nevyhnete. Příčinou může být například artritida, která způsobuje jejich postupnou deformaci. Klíčem k redukci tohoto rizika je rozpoznat příznaky včas a začít s léčbou co nejdříve. A my vám povíme, jak na to.

Artritida je chronická nemoc imunitního systému, která postihuje klouby (především v kolenou, zápěstí a prstech). Imunitní systém totiž vytváří protilátky proti buňkám ve vlastním těle, čímž je poškozuje a působí záněty. Zánět v kloubu se může rozšířit i dál – například do okolních svalů a šlach. Nejčastěji artritida postihuje osoby ve středním věku (30 až 50 let), a to především ženy. Právě u nich je nemoc 2krát až 3krát častější než u mužů. 

Typické příznaky 

  • Bolest kloubů
  • Otoky 
  • Ztuhlost
  • Začervenání okolo kloubu
  • Zvýšená teplota
  • Únava

Symptomy bývají výraznější ráno, poté co je člověk delší dobu v klidu. Do hodiny se však ztuhlost a otoky zlepší. 

Rizikové faktory

Pravděpodobnost artritidy roste, pokud disponujete rizikovými faktory. První z nich je určitě genetická predispozice. Pokud nemocí trpěl někdo v rodině před vámi, riziko je výrazně vyšší. Dále je to zvýšená fyzická námaha, obezita, vyšší věk (nad 30 let) nebo nezdravý životní styl (neúměrná konzumace masa, alkoholu a časté kouření). 

Včasná diagnostika je klíčem k úspěšné léčbě

Pokud na sobě zpozorujete příznaky, na nic nečekejte a začněte to řešit se svým lékařem. Artritida nesouvisí pouze s klouby, ale může také napadnout srdce a plíce, kde se vytvoří revmatoidní uzly. V konečném důsledku může vést k respiračním a kardiovaskulárním nemocem, proto je potřeba nic nepodcenit. Pokud s léčbou začnete v pozdní fázi, může rovněž dojít k trvalé deformaci a poškození funkčnosti jednotlivých kloubů. 

Jak se provádí diagnostika artritidy?

Na kontrole vám lékař může doporučit tři různé způsoby diagnózy. Může jít o odběr krve, z něhož se zjistí stupeň zánětu. Dále vás pošle na rentgen, který ukáže, jak rychle se zánět v těle šíří. Můžete se setkat i s tím, že vám bude z kloubů (např. kyčel, koleno či zápěstí) vytahovat nitrokloubní tekutinu. Na základě analýzy této tekutiny se odhalí pravděpodobná příčina zánětu.

Léčba artritidy

Léčba artritidy bez léků (nefarmakologická)

Tento druh léčby zahrnuje pravidelné cvičení, aby se zachovala pohyblivost a funkčnost kloubů. Jedná se například o pravidelnou fyzioterapii a rehabilitaci. Aby bolesti při cvičení nebyly tak intenzivní, doporučují se nosit různé ortézy a obvazy, které zmírňují tlak v postiženém místě. 

Léčba artritidy s léky (farmakologická)

Bolesti se tlumí také různými léky. Mezi nejoblíbenější se řadí analgetika, která mimo jiné snižují i teplotu. Dále se předepisují protizánětlivé léky, a to hlavně v prvních stádiích nemoci. V neposlední řadě mohou pomoci i biologické léky (látky vyráběné pomocí genetického inženýrství), které podporují imunitní systém a zamezují, aby napadal vlastní organismus. Výběr vhodného léku vždy konzultujte se svým lékářem nebo lékárníkem.

Chirurgická léčba artritidy

Pokud dojde ke zhoršení artritidy, přechází se na chirurgickou léčbu. V takovém případě se objednáte na operaci, při které dostanete umělé implantáty (např. náhradní kyčelní, kolenní, ramenní, zápěstní i prstové klouby). 

Přírodní léčba artritidy

Léčbu můžete doplnit i konzumací určitých potravin, které mohou podpořit tlumení zánětu v těle a pomáhají rozhýbat bloky. Jedná se například o kurkumuzázvor, třezalku, šalvěj nebo kopřivu. Z bylinek si můžete připravit čajové odvary nebo obklady.

Zdravý životní styl a artritida

Váš lékař vám jistě naordinuje také dodržování zdravých stravovacích návyků. Do svého jídelníčku byste měli zařadit potraviny s nenasycenými mastnými kyselinami (ryby a ořechy) a samozřejmě zeleninu a ovoce, abyste doplnili vitamíny E, C nebo vitamín D. Vyhnout byste se naopak měli mastným jídlům, cukru nebo bílému pečivu. Není to však pouze o jídelníčku, ale také o pohybu – ideálně ve formě procházek nebo plavání.

Doplňky stravy na artritidu

Důležitou roli hraje také kloubní výživa, kterou byste měli užívat pravidelně a dlouhodobě. Není to lék, který by vás nemoci zbavil, ale částečně vám uleví od bolesti a přispěje k lepší pohyblivosti kloubů. Kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat účinné látky, jako je glukosamin, chondroitin, MSM, kolagen I. a II. typu nebo kadidlovník pilovitý

Prevence artritidy

Přesný recept na to, abyste se artritidě vyhnuli, neexistuje. Jsou tu ale doporučení, která vám pomohou udržet klouby zdravé. Tip číslo jedna spočívá v dostatečném pohybu. Doporučuje se alespoň jedna rychlá procházka denně na 10 minut – to je holé minimum. Dále je to zdravá strava bohatá na minerály, vitamíny a esenciální mastné kyseliny nebo doplňky stravy ve formě kloubní výživy. Kombinací těchto návyků můžete zamezit vzniku nadváhy, která klouby výrazně zatěžuje. 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat