Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Uvažujete o sonickém kartáčku? Poradíme, jak jej vybrat i používat

14. 9. 2021
Uvažujete o sonickém kartáčku? Poradíme, jak jej vybrat i používat

Kazivost zubů, žloutnutí i ustupující dásně jsou problémy, které jsou sice z části dány geneticky, ale z většiny je můžeme sami výrazně ovlivnit odpovídající dentální péčí. A lidem čím dál tím častěji přestává stačit manuální kartáček a poohlížejí se po něčem lepším a účinnějším. Jednou z variant je kartáček elektrický, od těch rotačně-oscilačních se už ale v poslední době upouští a dentální hygienisté doporučují spíše sonický kartáček, který je šetrnější k dásním a zubním krčkům. Další zuby nám totiž nenarostou, tak je potřeba se o ně pořádně postarat 😉

Jak funguje sonický kartáček?

Sonický kartáček je nejmodernější typ zubního kartáčku, který nevyužívá rotační pohyb, ale pracuje na principu ultrazvuku. Ultrazvuk rozkmitá nejen vlákna kartáčku, ale i sliny a vodu smíchanou se zubní pastou v okolí kartáčku, přičemž dochází k odstraňování zubního plaku, nečistot a bakterií. Tímto dosahuje skvělých výsledků v odstranění zbytků jídla i v těžko dostupných mezizubních prostorách.

Sonický kartáček poráží manuálního „stařečka“ rychlostí a množstvím čistících pohybů. Tedy za méně času odvede více práce. S manuálním kartáčkem vykoná běžný člověk kolem 300 pohybů za minutu, ten sonický jich zvládne zpravidla od 30 000 víc. Štětinky sonického kartáčku umí odstranit zubní plak, zubní kámen, zabarvení, vybělují zuby a masírují dásně.

V čem je sonický kartáček jiný oproti elektrickému?

Sonický kartáček nevyužívá rotační pohyby. Oproti rotačně-oscilačnímu, který pracuje s krouživými pohyby, sonický kmintá nahoru a dolů a pomocí štětinek, vody a zubní pasty se dostane i na místa, která jiný kartáček nevyčistí.

Rotačně-oscilační kartáčky lépe odstraňují zabarvení zubů a skvrny na ploskách. Sonické jsou ale mnohem šetrnější k dásním a nezpůsobují odhalování zubních krčků.

Novinkou na trhu jsou inteligentní sonické kartáčky opatřené čidly, díky kterým se spustí až po přiložení k zubu. Ty dobré kartáčky jsou také vybaveny časovačem, který vám pomůže odhadnout přiměřenou dobu čištění, a nabízejí několik režimů – například pro citlivé zuby, každodenní čištění nebo bělení zubů.

Jak správně čistit sonickým kartáčkem?

  • Na kartáček netlačte, přikládejte jej jemně pod úhlem 45°
  • Aplikujte jen menší množství zubní pasty
  • Zuby čistěte stíravým pohybem, podobně jako u manuálního
  • Zuby nedrhněte, v oblasti u dásní zuby čistěte pohybem odspodu směrem nahoru
  • Každý zub čistíme samostatně
  • Lepší je čistit vícekrát denně a kratší dobu než 1-2x denně několik minut
  • Pokud se léčíte s paradontózou, doporučujeme čistit zuby déle, nejlépe 4-6 minut

Pokud chcete dovést péči o ústní dutinu k dokonalosti, hodit se vám bude i zubní sprcha. Tu ocení pacienti s problematickými dásněmi, trpící na záněty nebo pacienti po padesátce, kteří by měli věnovat svému chrupu zvýšenou pozornost, aby si jej udrželi zdravý i do vysokého věku.

Pro koho je sonický kartáček vhodný?

Zubní lékaři a dentální hygienisté doporučují sonický kartáček také pacientům s problematickými dásněmi, odhalenými zubními krčky nebo počínající paradontózou. Pro maximální péči je však zapotřebí zvolit i správnou zubní pastu a hlavici s co nejjemnějšími vlákny.

„Sonické kartáčky se doporučují i lidem s fixními rovnátky,“ říká magistra z Chytré lékárny na Orlí v Brně. „Rovnátka péči o chrup značně ztěžují, navíc je nutné zuby čistit po každém jídle, aby v prostorech mezi rovnátky a zuby nezůstaly zbytky. Sonický kartáček tuto starost značně usnadňuje.“ Pro co nejlepší výsledky je dobré při čištění fixních rovnátek použít také jednosvazkový kartáček, který se lépe dostane do prostoru kolem zámečků.

Lékárnice upozorňuje, že sonický kartáček ale nenahradí zbylou péči. „Koupě sonického kartáčku vás rozhodně nezbavuje povinnosti denně používat karáček mezizubní. Ten je důležitou součástí péče o chrup především právě pro lidi se sklony k paradontóze a zánětům dásní.“ Mezizubní kartáčky jsou nezbytnou prevencí i pro každého zdravého člověka nehledě na věk a stav chrupu.

Jak vybrat správný sonický kartáček?

Před výběrem si zjistěte hmotnost kartáčku a výdrž baterie. Existují sonické kartáčky nabíjecí, nebo s vyměnitelnou baterií. Většina majitelů sonických kartáčků je používá denně, a proto pro větší pohodlí volí ty nabíjecí, pokud však zvažujete koupi sonického kartáčku pro příležitostné používání, dočišťování po manuálním kartáčku nebo jako kartáček na cesty, může vám přijít vhod i ten s vyměnitelnou baterií.

Také se podívejte, jestli jsou v obchodě nebo e-shopu od stejného výrobce dostupné i náhradní hlavice. Většinu zákazníků zajímá samozřejmě i cena – hlavici sonického kartáčku při pravidelném denním používání je dobré vyměnit cca 1x za 2 až 3 měsíce. Lidé tedy hledí i na poměr ceny za jednu hlavici, aby pro ně používání sonického kartáčku bylo výhodné.

Je sonický kartáček vhodný i pro děti?

Čištění zoubků není pro většinu dětí oblíbenou činností. Rodiče se tedy snaží jim každodenní dentální hygienu zpříjemnit, jak jen to jde. Část rodičů na to jde pastami s různými příchutěmi, jiní se z čištění zubů snaží udělat zábavu právě elektrickými nebo sonickými kartáčky.

Pečovat a čistit je potřeba už od doby, kdy světlo světa spatří první mléčný zoubek. Pastu vždy volte podle věku dítěte, na trhu jsou dostupné i zubní pasty určené primárně pro péči o zoubky batolat,

Dítě by se mělo naučit zacházet s klasickým manuálním kartáčkem, pokud však chceme pro dítě nadstandard, sonický kartáček určitě není špatnou volbou. Sonickým kartáčkem nemusíme ale ten manuální okamžitě nahradit, není špatné, když dítě typy kartáčku střídá. V každém případě jsou sonické kartáčky pro dětské zoubky vhodnější než ty oscilačně-rotační.

Sonický kartáček a bělení zubů

Sonický kartáček je mnohem účinnější v odstraňování zubního plaku než kartáček manuální. Zuby se tak stanou přirozeně bělejší. Ty lepší sonické kartáčky mají dokonce speciální režim White, který se postará o zabarvený plak a ulpívající pigmenty a pomůže vám na cestě k zářivému úsměvu.

Pokud chcete bíle zoubky zářící široko daleko, vyzkoušejte bělicí pastu s mikrogranulemi karbamid peroxidu od značky Splat nebo sadu pro bělení zubů obsahující bělicí gel i formičky. Takzvaného hollywoodského úsměvu docílíte, pokud budete péči správně kombinovat. Jestli chcete zabránit zabarvení zubní skloviny, doporučujeme nepít kávu, černý čaj, červené víno, nekouřit a vyhýbat se kořeněným jídlům. Omezte také limonády obsahující kyseliny, které napadají vaši zubní sklovinu, která je tak náchylnější k ulpívání pigmentů.

S bělením zubů ale v případě citlivých zubů nebo ustupujících dásní magistra doporučuje postupovat opatrně a raději se o přípravcích nejprve poradit se zubním lékařem. „Ne každý bělicí přípravek je vhodný pro všechny. Existují ty na bázi peroxidu, které bych lidem s citlivými zuby nebo narušenou sklovinou opravdu nedoporučila, pak jsou ale i ty, které bělí zuby pomocí enzymů. Ty už bývají vhodné pro většinu lidí,“ uzavírá.

Na snížení citlivosti zubních krčků a prevenci zubního kazu u dospělých i u dělí od 6 let doporučuje lékárnice také zubní gel od značky Elmex.

Sonické kartáčky a náhradní hlavice

Mohlo by vás také zajímat