Zdravé cestování
Cestování je skvělým způsobem, jak objevovat nové kultury, relaxovat a dobíjet energii. Ale ať už plánujete dobrodružnou expedici do tropické džungle, pohodovou dovolenou u moře nebo objevování krásných míst v Česku, cesta do vysněné destinace může být zdlouhavá a unavující. V tomto článku se podíváme na několik klíčových tipů a triků, jak cestovat zdravě a bezpečně, aby cesta i celá dovolená proběhla hladce a bez zdravotních komplikací.
Posílení imunity před cestou
Před dlouhou cestou je důležité připravit nejen zavazadlo, ale i svůj imunitní systém. Na cestách můžete přijít do styku s novými pro tělo neznámými viry a bakteriemi, proto vám posílená imunita pomůže odolat nemocem a užít si cestování naplno. Základem budování silného imunitního systému je jídlo bohaté na vitamíny a minerály. Mnohdy ale nezvládáme mít ve stravě dostatečné množství zdraví prospěšných vitamínů a minerálů, proto je pro posílení imunity vhodné doplnit vitamin C, vitamin D, zinek nebo ideálně kombinaci obsaženou v multivitamínech. Nezapomeňte také na probiotika, která podporují zdravou střevní mikroflóru – jogurty, kefír a kysané zelí jsou skvělou volbou.
Zbavte se pocitu těžkých nohou
Dlouhé cestování, ať už letadlem, vlakem nebo autem, může vést k nepříjemnému pocitu těžkých nohou. Tento nepříjemný stav je obvykle způsoben nedostatečnou cirkulací krve a zadržováním tekutin v dolních končetinách při dlouhé sezení. Nezapomeňte se pravidelně alespoň co 2 hodiny krátce projít nebo si alespoň zacvičit pár cviků s chodidly v sedě (kruhové pohyby kotníků, zvedání pat a špiček, nebo střídavé zvedání kolen). Na dlouhou cestu zvažte nasazení kompresních podkolenek nebo punčoch, jejich nošení pomáhá zlepšit krevní oběh a snížit otoky. Pokud na pocit těžkých nohou a otoky trpíte, konzultujte s lékařem nebo lékárníkem užívání léků na zpevnění žilní stěny a do kabelky přibalte chladivý masážní krém.
Horko a dusno v dopravním prostředku
Cestování v horkém a dusném prostředí může být nepříjemné a vyčerpávající. Na cestování zvolte volné oblečení z lehkých a prodyšných materiálů, jako je bavlna nebo len. Vyhýbejte se syntetickým tkaninám, které mohou zadržovat teplo a vlhkost. Pokud není k dispozici klimatizace, může být užitečný i malý přenosný ventilátor nebo ruční vějíř. Mějte s sebou vlhčené ubrousky nebo speciální chladící ručník, který si můžete přiložit na čelo, krk nebo zápěstí pro okamžité osvěžení. Příjemné ochlazení poskytne také termální voda ve spreji, která navíc pokožku osvěží a hydratuje.
Zima z klimatizace
I když je venku horko, v dopravních prostředcích může být chladno kvůli klimatizaci. Ne vždy si klimatizaci můžete sami nastavit tak, jak je potřeba, proto mějte po ruce lehký svetr nebo šátek, který si můžete přehodit přes ramena. Ideální je mít několik vrstev oblečení, které můžete snadno přidávat nebo odebírat podle potřeby. Kromě zimy klimatizace způsobuje také rychlejší vysychání sliznic a může způsobit sucho v ústech a dráždění ke kašli. Nezapomeňte pravidelně pít a na cestu si vezměte cucací mentolové bonbóny nebo například pastilky s obsahem islandského lišejníku, který sám o sobě sliznice zvlhčí.
Umělé slzy na zvlhčení očí
Suchý vzduch z klimatizace, dlouhá doba bez spánku nebo i zvýšený čas strávený sledováním obrazovky nebo čtením, to vše může při cestování způsobit nepříjemný pocit řezání a pálení očí. Přidat se může i zarudnutí, zvýšené slzení nebo problém zaostřit. Úlevu přináší častější mrkání, oči na chvíli zavřít a nechat je odpočinout nebo si můžete ulevit zvlhčujícími očními kapkami - tzv. umělými slzami. Ty přináší okamžitou úlevu a můžete je používat dle potřeby.
UV záření a opalovací krémy
Spoustu lidí si stále myslí, že pokud je mezi nimi a slunečními paprsky okno, tak jsou chráněni (protože přes sklo přece slunce neopaluje). Bohužel to není tak úplně pravda a jeden z typů škodlivého UV záření dokáže pronikat i sklem. UVA záření má delší vlnovou délku a díky tomu proniká skrze mraky i sklo. Je jednou z hlavních příčin stárnutí kůže a může přispět k rozvoji některých druhů rakoviny kůže, proto je důležité používat opalovací krém s vysokým ochranný faktorem (SPF50+) i při cestování.
Věděli jste, že při cestování letadlem, je pokožka vystavená několikanásobně vyššímu množství UVA záření? To je způsobeno vysokou nadmořskou výškou, ve které se letadlo pohybuje. Okna letadla jsou sice přizpůsobena k blokování škodlivého záření, i tak ale propouští část UVA záření dovnitř.
Pravidelné pauzy
Dlouhé období strávené seděním může být po čase velmi únavné, vyčerpávající i bolestivé. Pravidelné pauzy umožňují protáhnout svaly, zlepšit cirkulaci krve a snížit riziko bolesti zad a svalů. Lehký pohyb během pauzy pomáhá stimulovat cirkulaci krve a snižuje riziko trombózy hlubokých žil, pomáhá také snižovat otoky a pocit těžkých nohou.
Hygiena na cestě
Přibalte do svého zavazadla nebo kabelky toaletní papír, vlhčené ubrousky (případně i intimní vlhčené ubrousky) nebo dezinfekční gely na ruce. Využijete je v situacích, kdy není k dispozici dostatek toaletního papíru nebo když není možnost umýt si ruce vodou a mýdlem.
Myslete na zvýšenou hydrataci
Na cestách je obzvlášť důležité dodržovat pitný režim, dehydratace může vést k únavě, bolesti hlavy, závratím a dalším zdravotním problémům, které mohou zkazit zážitek z cestování. Nejdůležitější je pít dostatek vody, proto mějte vždy po ruce láhev s vodou a pravidelně ji doplňujte. Při delší cestě můžete část vody vyměnit za nápoj s obsahem elektrolytů, který pomůže udržet rovnováhu minerálů v těle. Naopak se vyhněte alkoholu, kávě a energetickým nápojům, které mají diuretické účinky a zvyšují dehydrataci.
Zdravé svačinky
Zdravé svačinky jsou skvělým způsobem, jak udržet hlad na uzdě a dodat tělu potřebné živiny. Sbalte si na cestu např. sušené maso jerky, praktické balení oříšků, lyofilizované ovoce nebo proteinové tyčinky. Tyto svačinky zasytí a díky praktickému balení si je můžete snadno vzít s sebou na cesty.
S těmito tipy bude vaše cesta nejen dobrodružná a zábavná, ale také bezpečná a zdravá. Užijte si své cestování bez obav!