×

Velký vánoční tahák první pomoci: Co dělat a kdy volat záchranku?

18. 12. 2023
Velký vánoční tahák první pomoci: Co dělat a kdy volat záchranku?

Vánoční svátky jsou časem pohody, radosti a společného setkání s rodinou a přáteli. Nicméně, vždy existuje jisté riziko, že se něco může pokazit a budete muset poskytnout první pomoc. S naším vánočním tahákem to hravě zvládnete!

Zaseklá kost v krku, zaskočený kousek cukroví, popálené prsty od svíček či prskavek nebo rozříznutý ret od nože. To jsou některé z klasických vánočních zranění, které vás mohou o svátcích překvapit. Díky našemu užitečnému návodu nepropadnete panice, ale budete vědět, co dělat.

Rybí kost v krku 

Přestože je rybí kostička tenoučká, dokáže nás pěkně potrápit. Věřte nám, že rybí kostí se neudusíte, i když máte ten pocit. Protože se kost přilepí na sliznici dýchacích cest, jsou nervová zakončení podrážděná a váš mozek celou situaci vyhodnotí jako dušení. Tento pocit může přetrvávat 30 až 60 minut i po vyřešení celé situace a “zraněný” bude cítit silnou a ostrou bolest v krku a bude mít tendence kašlat. Kašel je totiž přirozeným obranným reflexem, jak dostat z dýchacích cest cizí těleso.

Co tedy dělat? Především zachovejte klid a zkuste postupně všechny způsoby, jak se kosti zbavit, dokud nenajdete ten, který vám pomůže:

  • kašlejte,
  • vypijte sklenici vody,
  • snězte kousek chleba, banánu nebo marshmallow.

Urychlit léčení můžete pomocí

Jedinou prevencí je jíst pomalu, nehltat a každé sousto důkladně rozžvýkat. Dětem kosti z ryby vytáhněte už předem. Bude-li obtížné polykání, dráždivý kašel nebo obtížné dýchání přetrvávat, nevolejte rychlou záchrannou službu, ale vyhledejte ORL ambulanci.

Jak ošetřit lehké popáleniny

Ať už během přípravy štědrovečerní večeře, nebo při zapalování svíček či prskavek může dojít k nešťastnému popálení. Poraněné místo okamžitě začněte chladit pod studenou tekoucí vodou po dobu několika minut, abyste zabránili dalšímu dalšímu poškození. Studená voda také pomáhá zmírnit bolest. Z okolí popáleniny odstraňte všechny prsteny, náramky, hodinky apod., místo začne otékat a později by to mohlo být obtížné.

Co určitě při popáleninách nedělejte:

  • nechlaďte postižené místo ledem/sněhem - mohlo by dojít k dalšímu zhoršení
  • neaplikujte na ránu žádné krémy ani tuky (např. sádlo, kokosový olej) - kvůli nim by se v kůži dále udržovalo teplo a zvýšilo by se riziko infekce
  • objeví-li s na kůži puchýře, nepropichujte je - zabraňují infekci a ránu chrání
  • později podpořte hojení speciálním přípravkem na popáleniny

Pokud je popálená oblast rozsáhlá nebo je pokožce silně poškozená, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc či zavolejte záchrannou službu.

Pomoc, dusím se

Čas od času nám každému zaskočí kousek jídla. Stačí drobeček, ale stejně jako v případě rybí kosti, máme pocit, že jsme spolkli přinejmenším kuličku. Pokud je postižený schopen kašlat nebo mluvit, povzbuďte ho, aby kašlal dále a silněji. Tento přirozený obranný mechanismus našeho těla většinou pomůže situaci vyřešit. Pokud je dušení vážné, nebo osoba ztratí schopnost dýchat, je nezbytné jí okamžitě poskytnout první pomoc.

Dospělého postiženého postavte a předkloňte tak, aby se opíral dlaněmi o kolena, a 5x ho silně udeřte plochou dlaní do zad. Pokud tento způsob nepomohl, přistupte k Heimlichovu manévru. Postavte se a zezadu obejměte zraněného. Jednu ruku zatněte v pěst, druhou rukou tuto pěst uchopte a silně stlačujte nadbřišek směrem dovnitř a nahoru.

Střídejte údery do zad a Heimlichův manévr vždy v sérii po 5 dokud nedojde k vypuzení tělesa nebo osoba neupadne do bezvědomí. Dojde-li k nejhoršímu, zavolejte rychlou záchrannou službu a zahajte resuscitaci.

S ostrými noži opatrně

Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Lehké řezné rány jsou celkem běžným kuchyňským zraněním. Víte však, jak takové poranění správně ošetřit?

Prvním krokem je zastavení krvácení. Přitlačte na ránu obvaz nebo čistý ručník a je-li to možné, zvedněte poraněnou část těla nad úroveň srdce, aby se snížilo krvácení. Ujistěte se, že máte čisté ruce, abyste do rány nezanesli infekci, a ránu vyčistěte a poté vydenzifikujte dezinfekčním nebo antiseptickým přípravkem. Nakonec zakryjte sterilním obvazem nebo náplastí.

Nedaří-li se vám zastavit krvácení, krvácíte z tepny nebo je okolí rány necitlivé, zavolejte rychlou záchrannou službu.

Co se hodí mít v lékárničce

Vaši domácí lékárničku pravidelně kontrolujte, doplňujte a obměňujte prošlé léky a zdravotnický materiál.

Vždy byste v ní měli najít:

Ve všech popsaných situacích je důležité zachovat klid a rychle jednat. Pokuste se uklidnit postiženou osobu a zjistit, jak moc je zranění vážné. Pokud je situace naléhavá, nezapomeňte přivolat lékaře. Pamatujte, že i malou první pomocí můžete zachránit život a minimalizovat riziko trvalých následků.

Vánoční svátky jsou časem klidu a míru, proto vám přejeme, aby se ty vaše obešly bez nehod a zranění!

Mohlo by vás také zajímat