Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Mykóza aneb nepříjemná plíseň na nohou. Jak rozpoznat první příznaky a jak ji léčit?

Mykóza aneb nepříjemná plíseň na nohou. Jak rozpoznat první příznaky a jak ji léčit?

Plíseň nohou je nepříjemná, ale poměrně běžná infekce. Způsobují ji dermatofyty, tedy druh hub, které se přirozeně vyskytují v našem prostředí. Nakaženou kůži nohou pak netrápí jen estetické nedostatky, ale především nepříjemnosti v podobě svědění nebo pálení. Jakmile se tyto houby na kůži přemnoží, způsobí zánět. Při léčbě mykózy nohou je důležitá správná volba antimykotické léčby, důsledná hygiena i materiál ponožek a bot.

Nákaza plísní? Semeništěm jsou koupaliště, posilovny a šatny

Tyto houby milují vlhká a nevětraná prostředí. Tam se drží a mají tam skvělé podmínky pro množení… Bazény, koupaliště, posilovny, tělocvičny, převlékárny… Tam je pravděpodobnost nákazy nejvyšší. Dávejte si dobrý pozor i na nehtové salony. Ujistěte se, že náčiní důsledně sterilizují po každém zákazníkovi. Plísní se však dá nakazit i doma, pokud sdílíte domácnost s infikovanou osobou. 

Jak vypadají první příznaky nákazy plísní?

Nohy začínají svědit, svědění nejčastěji začíná mezi prsty, může se objevovat i pálení a nepříjemný zápach. Kůže v postižených oblastech může být suchá nebo popraskaná, objevují se i šupinaté skvrny, zarudnutí nebo otoky.

Pokud plíseň postihne i nehty na nohou, začnou hnědnout, tloustnout a v nejhorších případech i odpadávat.

Příznaky mykózy chodidel se můžou lišit podle druhu houby, která kůži postihla. Pozorujte především změny na nehtech a barvu kůže, nejčastějším prvotním příznakem je zčervenání kůže.

Kůže také může začít odumírat a odlupovat se, tento příznak spoustu lidí nepovažuje za počínající mykózu, je však poměrně častý. Objevuje se také nepříjemný zápach, který způsobují právě dermatofyty.

Jak mykózu nohou léčit?

Pokud máte podezření na plíseň nohou, vyhledejte dermatologa nebo se přijďte poradit se svým lékárníkem. Důležité je začít s léčbou co nejrychleji, jinak hrozí rozšíření. Svědící místa se snažte neškrábat, tím šíření plísně na pokožce akorát pomůžete. Mykózová infekce se pak může dostat až do třísel.

Léčba obvykle začíná antimykotickými krémy a roztoky, na postižené nehty existují i speciální antimykotické laky. V těžších případech může lékař nasadit i léčbu perorálními antimykotiky.

Ponožky, ručníky a zbytek oblečení perte odděleně, na vysokou teplotu, přidat můžete i antimykotický gel na prádlo. Pokud sdílíte s infikovaným člověkem domácnost, perte jeho prádlo odděleně od zbytku.

Jak na plíseň na nehtech?

Nehty postižené plísní je dobré co nejvíce zkrátit, pilníkem na nehty zbruste horní plochu nehtu. Poté nohy opláchněte, omyjte teplou vodou a kvalitním mýdlem, v případě potřeby odstraňte ztvrdlou nebo zrohovatělou kůži. Pak chodidla důsledně osušte. Zaměřte se především na prostor mezi prsty.

Na oschlé nehty naneste antimykotický přípravek určený k péči o nehty.

Jak na plíseň na kůži?

Nohy ponořte do teplé vody na tak dlouhou dobu, aby změkla i ztvrdlá vrstva kůže. Odumřelou kůži následně odstraňte, nejlépe pemzou nebo pilníkem na nohy a nohy osušte, opět se zaměřte především na prostor mezi prsty.

Pokud mykóza napadla i jiné části těla než kůži na nohou, na větší plochy těla použijte antimykotický sprej. Plíseň na pokožce se může projevit i jako hnědočervené, mírně šupinaté a ostře ohraničené skvrny. Na částech kůže s ochlupením pak zapůsobí efektivněji než krém kapalná forma léčiva.

Rada z Chytré lékárny: Před a po aplikaci přípravku je důležité si důkladně umýt ruce!

Nejlepší prevence? Pravidelná hygiena i antimykotické spreje

Je potřeba si dávat pozor, obzvláště v letních měsících, kdy trávíme čas na koupalištích a jiných veřejných sportovištích. Nezapomínejte tak na žabky, pantofle, gumové boty, zkrátka cokoliv, co zabrání vašemu chodidlu v kontaktu s povrchem rizikových míst.

  • Ve veřejných prostorách (sprchy, šatny, hotely, bazény…) noste vlastní přezůvky, nedotýkejte se bosou nohou podlah a povrchů.
  • Pro prevenci můžete do bot, ponožek, ale i přímo na kůži nohou, použít preventivní sprej, některé přípravky fungují i jako antiperspirant a zabraňují zápachu.
  • Prádlo perte na vysoké teploty, přidat můžete i antibakteriální a protiplísňový prací gel.
  • Nepůjčujte si přezůvky (ani jiné boty, např. na bowling apod.)
  • Udržujte nohy v suchu, především prostor mezi prsty. Houby se množí ve vlhkém prostředí, po koupeli si chodidla osušte ručníkem.
  • Nehty udržujte ostříhané a čisté. Pilníkem je zarovnejte, netvarujte do obloučku.
  • Pokud se chodidla nadměrně potí, použijte pudr.

Co dělat, když se mykózy často opakují?

Pokud se mykóza chodidel i přes dodržování všech preventivních opatření často vrací, navštivte dermatologa. Dosavadní léčba mohla fungovat pouze dočasně a nebyla pro úplné vymýcení infekce účinná, lékař předepíše silnější formu léků nebo jejich kombinaci, pokud se jedná o závažnější případ.

Časté nákazy mohou být příznakem oslabené imunity. Nezapomeňte ji posilovat, v Chytré lékárně doporučujeme kombinaci vitamínu C, D a zinku nebo kapky v podobě extraktu z grepových jader. Imunitu posílíte i vhodnými probiotiky nebo hlívou ústřičnou.

  • Noste bavlněné, prodyšné nebo i antibakteriálně upravené ponožky. Vyhýbejte se syntetickým materiálům, takový nylon je ráj pro dermatofyty.
  • Ponožky pravidelně měňte.
  • Vyhýbejte se těsné a neprodyšné obuvi. Poškodí se kožní bariéra mezi nehtem a prstem a snáze se zde přemnoží dermatofyty.
  • Boty pravidelně střídejte a vždy je nechávejte dobře vyschnout. Pořídit si můžete i antibakteriální vložky, ty pravidelně měňte.
  • Obuv pravidelně dezinfikujte.
  • O nohy pečujte, dopřávejte si preventivní antimykotické koupele.
  • Chodidla udržujte v suchu, především prostory mezi prsty.
  • Omezte sladké. Cukr je palivo pro kvasinky a přemnožení kvasinek ve střevech může být jedna z příčin mykózy.
  • Rizková skupina jsou lidé s diabetem, ohroženy jsou také osoby, které trápí časté hormonální výkyvy. Mykózy se mohou objevit třeba v těhotenství.

Nevíte si rady? Přijďte se poradit do Chytré lékárny. V naší Chytré lékárně na Kobližné jsme otevřeli nové Centrum prevence a péče.

Mějte na paměti, že některé druhy plísní mohou být velmi odolné a zbavit se jich bývá problematické, může trvat týdny i měsíce, než bude kůže chodidel opět zdravá. Důležité je nepřestávat v léčbě a dodržovat všechna podpůrná opatření. Dlouhodobá léčba je základ, doporučuje se 4 a více týdnů, antimykotický přípravek používejte minimálně týden po odeznění příznaků. Plísně totiž mají tendenci se při předčasném ukončení léčby vracet.

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat