- Úvod
- Slovník pojmů
Slovníček pojmů
AHA
AHA je zkratka pro alfa-hydroxylové kyseliny, které se získávají z ovoce nebo například mléka. Do této skupiny patří například kyselina glykolová, mléčná, citronová nebo mandlová. Velký význam mají zejména v kosmetice, a to díky svým omlazovacím schopnostem. AHA kyseliny se nejčastěji používají jako chemický peeling. Pravidelná aplikace odstraňuje odumřelé buňky, čímž se redukuje pigmentace, vyhlazují vrásky a pleť zůstává jemná a rozzářená. AHA kyseliny dále vynikají i svými antioxidačními účinky, proto pleť spolehlivě zbaví mastnoty a akné.
Více informacíAbrazivita
Abrazivita (brusnost) je schopnost obrušování pevného povrchu. Nejčastěji se s tímto pojmem setkáte u zubních past, které díky svému složení dokážou mechanicky odstranit povlak a pigmentaci ze zubů. Abrazivitu zubních past značí zkratka RDA (Radio Dentin Abrasion). Čím vyšší RDA pasta obsahuje, tím vyšší má počet abrazivních částic. Za bezpečnou hodnotu se považuje číslo do 100 RDA, maximální výše by neměla přesáhnout 150 RDA. V dnešní době se setkáte s moderními pastami, které mají nízkou hodnotu RDA, a přesto dokážou velmi efektivně eliminovat plak a nečistoty na zubech.
Více informacíAcai berry
Acai berry jsou fialové bobule palmy Acai, která roste v pralesech Střední a Jižní Ameriky. Tyto bobule se považují za superpotravinu, protože jsou plné vitamínů (B, A, C a E), aminokyselin, minerálů (vápník, hořčík, zinek, draslík, fosfor a železo) a antioxidantů (antokyany). Nejčastěji se s tímto tropickým ovocem setkáte v podobě doplňku stravy, který má blahodárný vliv na lidský organismus. Acai berry podporují imunitní systém, zrychlují metabolismus, přispívají ke správnému chodu kardiovaskulárního systému, snižují riziko rozvoje rakoviny a pomáhají při zácpě.
Více informacíAcidóza
Acidóza je stav překyselení organismu. Jedná se o přirozenou odezvu organismu na situaci, kdy se v těle nahromadí až příliš kyselin. Ledviny ani plíce nedokážou udržet pH organismu v rovnováze, až jeho hodnota klesne pod fyziologickou mez (7,36 až 7,44). Na základě příčiny rozlišují lékaři acidózu na metabolickou a respirační. Metabolická acidóza vzniká kumulací H+ nebo nadměrnou ztrátou HCO3. (například průjem). Respirační acidóza zase vzniká hromaděním CO2 (například hyperventilace).
Více informacíAdstringentní
Adstringentní je odborný výraz pro svíravý nebo stahující a používá se především v medicíně. Adstringentní látky jsou látky, které stahují cévy a tvoří v ráně zahuštěné membrány, čímž zabraňují krvácení a působí proti šíření infekcí. Kůže se tak může lépe zahojit. Na adstringentní látky ale narazíte také v kosmetice – například u pleťových masek, tonik nebo krémů. Tyto přípravky se používají k bodovému ošetření mastné a aknózní pleti, neboť dokonale čistí a stahují póry.
Více informacíAfrodiziaka
Afrodiziaka jsou látky, které příznivě ovlivňují libido a potenci. Jejich název je odvozený od řecké bohyně lásky, krásy a plodnosti Afrodity. Velkou oblibu měla už ve Starověku, kdy se používala pro přípravu nápojů lásky. Dnes afrodiziaka slouží ke zvýšení sexuální touhy, podpoření plodnosti, prokrvení genitálií a zintenzivnění sexuálního zážitku. Najít je můžete ve formě doplňků stravy (kapky, tobolky, krémy, spreje…), ale také bylinek, koření nebo v samotných potravinách (čokoláda, granátové jablko nebo zázvor).
Více informacíAfty
Afty jsou bílé, někdy nažloutlé vřídky s červeným okrajem. Většinou se nachází na vnitřní straně tváří nebo na jazyku a mohou dosahovat velikosti až 1 cm. Afty provází nepříjemné pálení a řezání, které zhoršuje kontakt s jídlem a pitím. Příčinou jejich vzniku může být oslabená imunita, stres, hormonální výkyvy, nedostatek vitaminu B, železa nebo kyseliny listové. Během 7 až 10 dnů afty samovolně zmizí. Pokud chcete léčbu uspíšit, můžete využít léky na afty v podobě roztoků a gelů.
Více informacíAjurvéda
Ajurvéda je celistvý lékařský systém, kteří vyvinuli indičtí mudrci před zhruba 6 000 lety. V překladu je název spojení dvou sanskrtských slov: ájus (život, síla nebo zdraví) a véda (vědění). Ajurvéda se věnuje prostředkům, které pomáhají udržet fyzickou, duševní a spirituální rovnováhu. Využívá k tomu nejrůznější meditace, masáže, bylinky, fyzická (jóga) a dechová cvičení. Pokud se člověk dostane v určitém životním směru do nerovnováhy, podle teorie ajurvéd se to projeví zdravotními potížemi. V současné době slouží jako systém alternativní a komplementární medicíny.
Více informacíAkné
Akné je chronické onemocnění kůže, které postihuje více než 85 % populace. Má podobu pupínků s bílou špičkou, černých teček, pevných červených hrbolků nebo cyst. Příčinou jsou ucpané nebo zanícené póry na pokožce, v nichž se nahromadí kožní maz. Nejčastěji se akné objevuje v průběhu dospívání, kdy dochází k větší produkci hormonů. Kvůli hormonům může akné vznikat i mimo pubertu, a to například během těhotenství nebo menstruace. Akné mohou mít na svědomí i vnější faktory – například kouření, určité léky a potraviny, mechanické tření oblečení nebo tlak. Vědecké výzkumy také udávají, že akné je dědičné.
Více informacíAlergie
Alergie je reakce imunitního systému na látky (alergeny), které se dostanou do lidského organismu. Tělo se proti látkám aktivně brání, což se může projevit zduřením nosní sliznice, zarudnutím a svěděním očí, dušností, bolestí hlavy, vyrážkou nebo ekzémem. Mezi nejčastější alergeny se řadí pyly, prach a roztoči, plísně, určité potraviny nebo třeba chlupy, kůže a sliny zvířat. Alergickou reakci ovšem může způsobit i bodnutí včely nebo vosy. Lékaři dělí alergie na sezónní (senná rýma) a celoroční (alergická rýma, astma, potravinová alergie). Příznaky alergie se nejčastěji léčí antihistaminiky v podobě mastí, gelů nebo tabletek.
Více informacíAllicin
Aliicin (alicin, silice alin) je látka obsažená v klasickém česneku, medvědím česneku nebo pažitce. Právě alicin je zodpovědný za specifickou chuť a vůni těchto potravin, ale také léčivé vlastnosti. Poprvé alicin vědci objevili v roce v roce 1944, kdy u něj potvrdili vynikající antibakteriální účinky – spolehlivě eliminuje viry, plísně, houby nebo bakterie. Později se zjistilo, že může nabídnout mnohem více. Podporuje také imunitu, snižuje krevní tlak (snižuje tuhost cév) a pomáhá předcházet srdečním chorobám.
Více informacíAloe vera
Aloe vera je sukulentní rostlina se světle zelenými listy a silnou dužinou. Je oblíbená pro své léčivé účinky, o kterých věděli už staří Egypťané před 6 000 lety. Hlavní zdroj skrývá právě dužina, která obsahuje vitamíny A, E, C i vzácný vitamín B12. Dále má dostatek minerálních látek, aminokyselin nebo enzymů na podporu trávení. Dužina se přidává do krémů, gelů a mastiček, ale také do nápojů a šťáv. Díky svému složení posiluje přirozenou obranyschopnost, odbourává napětí a únavu, působí jako přírodní antioxidant a pročišťuje organismus.
Více informacíAlopecie
Alopecie je autoimunitní porucha, která způsobuje vypadávání vlasů (někdy také řas nebo obočí). Imunitní systém považuje vlasy za nebezpečné, a proto je aktivně napadá. Vlasové folikuly se kvůli tomu postupně zmenšují až do chvíle, kdy přestanou vlasy vyživovat. Výsledek může mít několik podob: někomu se na hlavě vytvoří lysina, jinému vypadají všechny vlasy. Ztráta vlasů může být dočasná, ale také trvalá. Alopecie postihuje ženy i muže, a někdy dokonce i děti. Bohužel zatím neexistuje konkrétní lék, pouze prostředky, které mírní příznaky nemoci – například kortikosteroidy či imunoléčba.
Více informacíAminokyseliny
Aminokyseliny jsou základní jednotkou proteinů v těle. Dělí se na esenciální (nezbytné) a neesenciální (alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein). S aminokyselinami se setkáte v nejrůznějších potravinách (například červené maso, vejce, mléčné výrobky, vejce nebo sója), ale také ve formě doplňků stravy. Oblíbené jsou hlavně u sportovců a osob na redukčních dietách. Pomáhají budovat svaly, zvyšují jejich výdrž a zrychlují jejich regeneraci. Tělo je navíc dokáže velmi dobře strávit.
Více informacíAnabolizér
Anabolizér je látka obsažená v doplňcích stravy (zvané nakopávače), které pomáhají k budování svalové hmoty a zlepšení sportovního výkonu. Dokáže totiž maximalizovat hormony, které jsou důležité pro růst svalů (např. testosteron), prokrvit svaly a stimulovat je. Přípravky s anabolizérem sou oblíbené především u bodybuilderů, vzpěračů a dalších profesionálních sportovců. Nejčastěji se užívají ještě před začátkem tréninku.
Více informacíAnafylaxe
Anafylaxe je náhle vzniklý a život ohrožující stav, jehož příčinou je ve většině případů prudká reakce organismu na kontakt s látkou vyvolávající alergii. Typicky se projevuje řadou symptomů, mezi něž patří svědivá vyrážka, dušení a nízký krevní tlak. K běžným příčinám patří bodnutí či štípnutí hmyzem nebo požití některých potravin a léků.
Více informacíAnagenní fáze
Anagenní fáze je první fáze růstu vlasů, která probíhá od 2 do 6 let věku. Během této doby produkuje vlasová cibulka vlasové vlákno. Kořen vlasu se rozdělí, čímž dochází k prodloužení vlasového vlákna – to může být až 1,25 centimetru za měsíc. Kvalita vlasů je podmíněna objemem a počtem buněk ve vlasové cibulce. Zajímavým faktem je také to, že v této fázi vyroste asi 85 % všech vlasů. Po anagenní fázi následuje katagenní fáze, tedy druhá část růstové fáze.
Více informacíAnalgetikum
Analgetikum je léčivo, které ulevuje od bolesti a zmírňuje riziko zánětu. Název pochází z řeckého an (bez) a algia (bolest). Léčivo ovlivňuje mozkové buňky, které vyhodnocují bolestivé podněty a ovlivňují celkovou citlivost nervů. Na trhu existuje mnoho druhů, které se liší jak složením, tak formou (injekce, náplasti, tobolky). Jejich volba záleží na příčině nebo intenzitě bolesti. Mezi nejznámější z nich patří paracetamol, salicyláty nebo morfin.
Více informacíAntibiotika
Antibiotika jsou látky, které se využívají k léčení bakteriálních nemocí (proti nemocem virového původu nejsou vůbec účinné). Antibiotika tlumí růst mikroorganismů, nebo je rovnou likvidují. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších medicínských objevů, který zachránil život miliardám lidí.
Úplně první antibiotikum vzniklo z plísně. Už v roce 1896 francouzský lékař Ernest Duchesne zjistil, že některé plísně z rodu štětičkovec dokážou zničit bakterie. Byl to až skotský bakteriolog Alexander Fleming, který výzkum dotáhl do konce a v roce 1928 veřejnosti představil první funkční antibiotikum s názvem Penicilin.
Zatímco v minulém století se antibiotika vyráběla především z bakterií a hub, dnes vzniká pouze uměle. Existuje celá řada různých druhů a v České republice se dají získat pouze na předpis. Lékař při volbě antibiotik bere v potaz druh, intenzitu infekce a způsob podání antibiotik (tablety, čípky, sirupy a další).
Současný problém spočívá v tom, že až 50 % antibiotik se předepisuje nesprávně. Z výzkumů vyplývá, že mnoho Čechů si říká o antibiotika při kašli, nachlazení nebo kožních problémech. To se týká hlavně mladé generace mezi 16 a 24 lety. Kvůli nesprávnému použití či nadužívání vzniká velmi nebezpečná antibiotická rezistence. To znamená, že antibiotika přestávají účinkovat, neboť bakterie v těle jsou proti lékům imunní. V důsledku toho mohou lidé umírat i na běžná zranění a úrazy.
Pro správnou léčbu je potřeba dodržet dávkování a stanovený léčebný režim. Pokud pacient antibiotika nedobere, léčba nebude plně efektivní. Ze začátku může mít sice subjektivní pocit zlepšení, škodlivé mikroorganismy v těle ale i nadále zůstanou a zdravotní stav se může rychle zhoršit.
V kombinaci s antibiotiky se doporučují brát i probiotika, která mohou zmírnit riziko antibiotické rezistence a pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry. V ideálním případě by se probiotika měla užívat hned při zahájení léčby a dalších 14 dní po dobrání antibiotik. Pacient by si je měl vzít nejdříve 2 až 3 hodiny po užití antibiotik (kdyby si vzal oba léky najednou, účinek probiotik by se nedostavil).
Více informacíAntidotum
Antidota jsou látky, které působí jako protijedy. To znamenají, že přeruší působení toxické látky nebo odstraní její účinek. Antidota se používají pro rychlou první pomoc, případně léčbu u otrav způsobených předávkováním nebo konzumací jedovatých potravin či nápojů. Čím dříve se podá protijed, tím větší je jeho účinek. Volba antidota vždy záleží na příčině otravy.
Více informacíAntihistaminika
Antihistaminika jsou léky, které se používají ke zmírnění příznaků alergie – například zarudnutí očí, dušnost, vyrážka, ucpaný nos a další. V současnosti existují 3 generace antihistaminik, přičemž ta nejnovější má prokazatelně lepší výsledky a zároveň nejméně vedlejších účinků. Mezi léky z 1. generace patří například fenistil gel, který se používá hlavně lokálně (např. při bodnutí hmyzem). Léky z 2. generace zahrnují cetirizin, analergin, zyrtec, zodac nebo claritine, do 3. generace se pak řadí aerius, levocetirizin, xyzal nebo analergin neo.
Více informacíAntikoncepce
Antikoncepce je název pro metody, které chrání ženy před těhotenstvím. Jedná se například o hormonální antikoncepci ve formě tabletek, nitroděložní tělísko, implantovanou antikoncepci, sterilizaci (vasektomie u mužů, podvázání vejcovodů u žen), vaginální kroužky nebo kondomy. Mimo to existuje ještě speciální druh, a to nouzová antikoncepce, která se používá až po proběhnutí nechráněného sexu. I když ani jedna z těchto metod není 100%, jejich použití výrazně snižuje riziko otěhotnění. V rozvojových zemích snižuje antikoncepce úmrtnost matek a porodní rizika (díky prodloužení doby mezi jednotlivými těhotenstvími).
Více informacíAntioxidant
Antioxidanty jsou látky, které chrání organismus před škodlivými volnými radikály. Volné radikály jsou reaktivní metabolity, které napadají buňky nebo dokonce strukturu DNA (tomuto procesu se říká oxidace nebo oxidativní stres). To může ve výsledku urychlit proces stárnutí tkání a orgánů, ale také kornatění cév a vznik dalších zdravotních potíží. Některé antioxidanty si tělo vyrobí samo, jiné můžeme získat z určitých potravin nebo doplňků stravy. Mezi nejvýznamnější antioxidanty se řadí například vitamíny (A, B, C, E), ovoce a zelenina, fazole, hořká čokoláda, káva nebo černý čaj.
Více informacíAntiperspirant
Antiperspirant je kosmetický produkt, který zabraňuje pocení a zároveň dodává pokožce příjemnou vůni. Svou zásluhu na tom mají sloučeniny hliníku nebo aktivní stříbro, jež omezují činnost potních žláz a vylučování potu z pórů. S antiperspiranty se setkáte ve formě spreje, gelového roll-onu nebo také krémů. Po aplikaci na pokožku působí minimálně několik hodin, maximálně několik dní (např. 48 hodin). Antiperspiranty se často nesprávně zaměňují za deodoranty. Rozdíl je v tom, že deodoranty pouze pot navoní, neomezují ale jeho tvorbu. Pokládají se proto za méně účinné.
Více informacíAntipyretika
Antipyretika jsou léky, které se používají ke zmírnění teploty a horečky. Kromě toho mají také analgetický (tlumí bolest) a lehký protizánětlivý účinek. Používají se nejen při zvýšené teplotě, ale také při chřipce nebo nachlazení. Mezi antipyretika se řadí především látky jako paracetamol (léky paralen, paracetamol), ibuprofen (léky brufen, ibalgin, ibuprofen) nebo metamizol (lék novalgin). U těchto léků je velmi důležité dodržovat jejich dávkování, jinak hrozí riziko poškození jater a ledvin. Zároveň se nesmí kombinovat se stimulačními látkami, jako je kofein nebo alkohol.
Více informacíAntivirotikum
Antivirotikum je lék, který blokuje průchod virům do lidského organismu. Jedná se o acyklovir, zidovudin, amantadin nebo rimantadin. Každý z nich má jiné účinky a používá se pro jiné účely. V současné době existují antivirotika jen pro některé typy virových nemocí – používá se například k léčbě HIV, žloutence B a C, nově i Covidu-19.
Více informacíAnémie
Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění, které vzniká sníženým počtem červených krvinek a úbytkem hemoglobinu v krvi. Projevuje se únavou, slabostí, častým zadýcháváním se, bledou kůží, vypadáváním vlasů nebo nepravidelnou srdeční frekvencí. Nejčastější příčinou anémie je porucha tvorby červených krvinek. Může se tak stát ve chvíli, kdy tělo nemá dostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové. Další příčinou může být i pomalá tvorba červených krvinek, kdy se více červených krvinek zničí, než vytvoří. K tomu dochází ve chvíli, kdy krvinka obsahuje špatné krevní barvivo. Nakonec může k anémii dojít i v případě, kdy tělo ztratí velké množství krve najednou.
Více informacíArganový olej
Arganový olej je rostlinný olej, který se vyrábí z ořechů argánie trnité. Je štědrým zdrojem tokoferolů, karotenů, esenciálních mastných kyselin nebo vitamínů A, E a F. V zásadě se hojně využívá ve dvou průmyslech: potravinářském a kosmetickém. Oblíbený je zejména v marocké kuchyni, kde se přidává do jídla z mletého masa a zeleniny. V kosmetickém průmyslu se řadí mezi nejcennější a nejdražší oleje pro pokožku i vlasy. Jeho složení chrání buňky před UV zářením a volnými radikály, a díky tomu udržuje pleť hydratovanou a mladistvou. Kromě toho přidává vlasům na pevnosti, pružnosti a lesku. V neposlední řadě se arganový olej používá ke zmírnění ekzémů, vyrážek a popálenin.
Více informacíArginin
Arginin je aminokyselina, která je součástí bílkovin v našem organismu. V těle se následně přemění na oxid dusnatý, jenž přispívá ke správnému chodu kardiovaskulárního systému – prokrvuje svaly a mozek. Mimo to také podporuje tvorbu bílých krvinek, proto urychluje hojení a regeneraci tkání. Z těchto důvodů je arginin oblíbený hlavně u sportovců. Doplňky stravy s argininem pomáhají zvýšit výdrž a budovat svaly. Arginin se objevuje také u doplňků stravy na podporu erekce a plodnosti.
Více informacíAstma
Astma je chronická nemoc průdušek, která může být buď trvalá (perzistentní astma), nebo občasná (interminentní astma). Projevuje se záchvaty kašle, dušností nebo sípáním, a to na základě zúžených dýchacích cest. Existuje mnoho možných příčin – vznik astmatu může podpořit alergie, infekce dýchacích cest, kouření nebo stres. Velkou roli ovšem hraje také dědičnost. Zatím neexistuje lék, který byl astma dokázal zcela odstranit, pouze přípravky, které uleví od příznaků a sníží pravděpodobnost záchvatů. Jedná se především o inhalátory (parní, kompresní, ultrazvukové) s účinnými látkami, díky nimž se dýchací cesty okamžitě uvolní.
Více informacíAtopický ekzém
Atopický ekzém (atopická dermatitida) je celoživotní kožní onemocnění, které vzniká kvůli snížení odolnosti kožní bariéry. V důsledku toho se pokožka vysuší, a stává se tak citlivá vůči vnějším vlivům. Projevuje se svědící pokožkou, zánětlivými pupínky, puchýřky a zarudnutím. Nejvíce dělá problémy v ohybech kůže (zápěstí, loketní a zákolenní jamky), kde velmi svědí. Příčinou bývá alergie, genetika, defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, psychický stres a další. U ekzému se léčí pouze příznaky ekzému, nikoliv příčina. Cílem je zahojit infikovaná místa a zajistit regeneraci pokožky, k čemuž se používají lokální kortikosteroidy a emoliencia. Ke zmírnění svědění pomohou zase antihistaminika. Oblíbené jsou rovněž dermokosmetické přípravky pro úlevu od svědění a hydrataci pokožky.
Více informacíB-komplex
B-komplex je souhrnný název pro 8 vitamínů skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, pyridoxin, biotin, kyselina listová a kobalamin). Společně příznivě ovlivňují činnost nervové soustavy, stav sliznic a pokožky, pozitivně působí na psychiku člověka a snižují únavu. Všechny z nich jsou rozpustné ve vodě a můžete je mimo jiné najít i v běžných potravinách, jako jsou luštěniny, listová zelenina, ořechy, mléčné výrobky a další. Nejlepším způsobem, jak získat dostatek vitamínů B, je vyvážený a pestrý jídelníček.
Více informacíBB krém
BB krém (Blemish Balm Cream) je kosmetický přípravek, který kombinuje pleťový krém a lehký make-up v jednom. Díky své make-upové textuře maskuje malé nedokonalosti jako akné a zarudnutí, sjednocuje odstín pleti a zároveň hydratuje. Ve srovnání s klasickým make-upem ale neucpává pokožku a vypadá přirozeněji. Mnoho BB krémů obsahuje také SPF faktor, který chrání pokožku před UV zářením a zpomaluje proces stárnutí. Navíc se hodí pro všechny druhy i odstíny pleti.
Více informacíBCAA
BCAA jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (název pochází z anglického termínu Branched Chain Amino Acids). Mezi ně se řadí například valin, leucin nebo izoleucin. Jedná se o esenciální aminokyseliny, které může člověk získat pouze z potravin nebo doplňků stravy. Právě doplňky stravy s BCAA jsou oblíbené zejména u sportovců, protože pomáhají budovat svalovou hmotu a zároveň předcházet jejímu úbytku. Mimo to BCAA doplňuje živiny při tréninku, zvyšuje sílu, energii a zrychluje regeneraci svalů. Sportovci přípravky BCAA nejčastěji užívají před a po tréninku.
Více informacíBHA
BHA je zkratka pro beta hydroxykyseliny. Nejznámějším zástupcem této skupiny se kyselina salicylová, která se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Je totiž vynikajícím prostředkem pro léčbu akné – v první řadě zabraňuje ucpávání pórů, udržuje je čisté a zklidňuje vzniklé pupínky. Navíc má protizánětlivé účinky, takže předchází vzniku zanícení. Díky tomu se BHA přípravky hodí především na problematickou a mastnou pleť.
Více informacíBenigní hyperplazie prostaty
Benigní hyperplazie prostaty je zvětšení předstojné žlázy (mužský pohlavní orgán pod močovým měchýřem) kvůli přemnožení stromálních buněk. Tato nemoc postihuje všechny muže, kteří mají funkční varlata a dožijí se vysokého věku. Ve věku 60 let pociťuje příznaky benigní hyperplazie prostaty více než 60 % z nich. Lékaři rozlišují 2 typy příznaků: iritační a obstrukční. Iritační příznaky způsobuje podráždění močového měchýře (časté močení v noci, nutkání na neustálé močení), obstrukční zase útlak močové trubice (slabý proud moči, opožděný začátek moči, přerušované močení). Nejčastěji se léčí podáváním α-blokátorů, které tlumí množení stromálních buněk.
Více informacíBetaglukan
Betaglukan je název pro přírodní polysacharid, který podporuje obranné mechanismy organismu při boji s nemocemi bakteriálního či parazitního původu. Betaglukan ve formě doplňku stravy má protizánětlivé a antioxidační účinky, podporuje proces hojení, posiluje imunitu a příznivě působí na hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Navíc také může fungovat jako prebiotikum. V Japonsku se betoglukan od 80. let minulého století používá k podpůrné léčbě některých nádorů.
Více informacíBetakaroten
Betakaroten je důležitý karotenoid, který se v těle přetváří na vitamin A. Nachází se ve žluté, červené nebo oranžové zelenině a ovoci – například mrkvích, meruňkách, paprikách nebo rajčatech. Mimo to ho najdete také v kapustě, brokolici nebo špenátu. Největším přínosem jsou jeho antioxidační vlastnostmi, které chrání organismus před škodlivými volnými radikály. Dále podporuje zdravé opálení, imunitní systém a přispívá k dobrému zraku. Betakaroten je zároveň oblíbeným doplňkem stravy pro děti i dospělé.
Pozor: Betakaroten ve formě doplňků stravy není vhodný pro kuřáky. V tomto případě působí negativně a může naopak zvýšit riziko rakoviny plic. Tomuto jevu se říká betakarotentový paradox.
Více informacíBioaktivní přípravky
Bioaktivní přípravky jsou produkty, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Obsahují látky z rostlin nebo mořských řas s vysokým objemem minerálních pátek. Díky tomu mají vynikající antioxidační a regenerační schopnosti, a nachází tak dobré uplatnění v kosmetickém nebo potravinářském průmyslu (doplňky stravy). Pravidelným užíváním přípravků s bioaktivními látkami podpoříte hojivé procesy v těle, přirozenou obranyschopnost a získáte mladistvější vzhled.
Více informacíBiotin
Biotin přezdívaný také jako vitamín H, vitamín B7 nebo vitamín krásy je vitamín, který zastává v těle mnoho funkcí. Pomáhá tělu udržet si energii a je důležitý pro správný chod aminokyselin, tuků a uhlovodanů. Biotin můžete najít ve žloutcích, hovězím mase, sóje, obilovinách nebo ořeších. Oblíbené jsou také doplňky stravy. Biotin hraje velkou roli hlavně v kosmetickém průmyslu, kde se spojuje s krásou vlasů, nehtů a pleti. I z toho důvodu se nazývá vitamín H (zkratka z německého sousloví Haar und Haut). Podporuje produkci kolagenu, což pomáhá uchovat vlasy husté a pevné a zároveň zamezuje jejich vypadávání nebo šednutí. Dále eliminuje tvorbu akné a vrásek, takže pleť zůstává hydratovaná a vyhlazená.
Více informacíBotulotoxin
Botulotoxin (klobásový jed) je jedovatá látka, která se používá především v estetické medicíně na korekci vrásek. Po aplikaci do pokožky dojde k blokaci a rozpadu nervových impulsů mezi mimickými svaly, což má za následek vypnutou a mladistvou pleť bez hlubokých vrásek. Přerušení nervových spojení ale trvá jen omezenou dobu, a to maximálně 3 až 4 měsíce. Pokud si pacienti chtějí udržet mladistvý vzhled, musí na aplikaci botoxu chodit několikrát za rok.
Více informacíBradavice
Bradavice jsou malé kožní výrůstky, které vznikají kvůli viru HPV. Virus útočí na kožní buňky, které následně začnou růst a nabírat podobu ohraničených tuhých hrbolků. Přenos bradavic probíhá buď kontaktem s nakaženým člověkem, nebo na veřejných místech (nejčastěji bazény, fitness centra, sauny). Pravděpodobnost přenosu roste hlavně v případě, kdy má člověk na kůži oděrky nebo trpí sníženou imunitou. Vstup viru do organismu ulehčuje i vlhké prostředí.
Inkubační doba bradavic je docela dlouhá, jedná se řádově o týdny až měsíce. Po uplynutí inkubační doby se mohou výrůstky objevit kdekoliv na kůži i sliznicích – nejčastěji však vznikají v místech, kde dochází k většímu otěru (např. podpaží, mezi prsty, na chodidlech). Co se léčby týče, nejčastěji se k odstranění využívá lokální zmrazení, laser, léky s kyselinou salicylovou a trichloroctovou nebo lokální cytostatika, která se nanesou na postižené místo.
Více informacíBronchitida
Bronchitida je onemocnění dolních dýchacích cest, které vzniká v důsledku virové infekce, vlivem bakterií nebo dalších mikroorganismů. Ve stěně průdušek se objeví zánětlivý otok, jenž způsobuje dráždivý kašel, dušnost, pískání či sípání při dýchání. Mezi další příznaky se řadí se také hustý hlen, bolest za hrudní kostí při kašli, bolest hlavy a kloubů. Ve stejné chvíli se může objevit i zánět horních dýchacích cest ve formě rýmy nebo bolesti v krku. Zánět průdušek se léčí přípravky na snadnější vykašlávání a rozpouštění hlenů. Doporučují se brát i vitamíny a minerály na podporu imunity – například vitamín C a zinek.
Více informacíBrusinky
Brusinky jsou plody brusnice, které mají podobu malých červených bobulek o velikosti 1 až 1,5 centimetru. Spojuje se s nimi mnoho příznivých zdravotních účinků, a to především při léčení nemocí močových cest. Brusinky dokážou odlupovat bakterie ze stěn močového měchýře, čímž urychlují jeho čištění a regeneraci. Slouží ovšem i jako účinná prevence. V další řadě se chlubí také antibiotickými vlastnostmi, a to díky obsažené kyselině chinové. Působí tak proti zánětům všeho druhu a zároveň snižují riziko vzniku ledvinových kamenů.
Více informacíCBD
CBD (kanabidiol) je látka obsažená v konopí, kterou vědci objevili ve 40. letech 20. století. Po bližším zkoumání zjistili, že není psychotropní, a navíc má celou řadu blahodárných účinků na lidský organismus. CBD má protizánětlivé, zklidňující a analgetické vlastnosti, které se hodí například při podpůrném léčení zánětů, pro zmírnění nevolnosti a kožních problémů. Příznivě také ovlivňuje psychiku člověka – zvedá náladu, přispívá ke snížení depresivních a úzkostlivých stavů. CBD nejčastěji najdete ve formě tobolek, olejů nebo krémů.
Více informacíCBG
CBG (kanabigerol) je látka obsažená v konopí. Když rostlina dozrává, mění se na další kanabinoidy (například THCA, CBDA nebo TBCA), proto se CBG říká také „matka kanabinoidů“. Vyniká svými protizánětlivými, zklidňujícími a antimikrobiálními účinky, proto se využívá jako podpůrná léčba při střevních potížích, kožních problémech (ekzem, lupenka, svědění) nebo při ztrátě chuti. CBG také příznivě působí na psychiku člověka, takže představuje oblíbený doplněk stravy při depresích a úzkostech. Nemá však žádný omamný efekt. CBG najdete jako doplněk stravy ve formě olejů či tobolek.
Více informacíCC krém
CC (Color Control) je krém je kosmetický přípravek, který kombinuje make-up, korektor, rozjasňovač a sérum proti vráskám v jedno. Díky tomu spolehlivě zakryje všechny nedokonalosti a skvěle sjednotí barvu pleti. Oproti BB krému si lépe poradí s barevnými nesrovnalostmi pleti, proto ho uvítají zejména ženy se zralejší pleti, které trápí tmavší pigmentové skvrny a zarudnutí. Navíc obsahuje mnoho aktivních látek, které pokožku rozjasní a omladí, nebo SPF filtr, který ji ochrání před nebezpečným UV zářením.
Více informacíCLA
CLA je zkratka pro konjugovanou kyselinu linolovou, která se vyskytuje především ve sportovních doplňcích a přípravcích na redukční diety. CLA má totiž výjimečné vlastnosti, co se hospodaření s tuky týče. Příjem CLA slouží jako bariéra pro vniknutí dalších mastných kyselin do tukových buněk, což zabraňuje ukládání tuků do podkožních vrstev. Tuk je naopak přiváděn do svalů, kde tvoří hlavní zdroj energie pro růst svalové hmoty. Mimo to CLA podporuje regeneraci svalů a zrychluje činnost metabolismu. Konjugovanou kyselinu linolovou můžete najít i v běžných potravinách živočišného původu – hlavně v sýrech, mléku nebo hovězím a jehněčím mase. Její podíl je však zanedbatelný.
Více informacíCeliakie
Celiakie je autoimunní celoživotní nemoc, kterou způsobuje nesnášenlivost lepku. Lepek v tomto případě přispívá ke vzniku zánětu sliznice v tenkém střevě, což má za následek zmenšení povrchu střeva, poškození slizničních klků a snížení schopnosti trávit. V konečném měřítku může postupně dojít až ke kolapsu celého metabolismu. Mezi hlavní příznaky celiakie patří průjem, bolesti břicha, nadýmání, úbytek hmotnosti, únava, apatie, ztráta chuti k jídlu nebo problémy se soustředěním. Celiakie postihuje bez rozdílu děti i dospělé.
Jakmile dojde k diagnóze celiakii, jedinou účinnou léčbou je přísná dieta, která z jídelníčku vylučuje všechny potraviny s lepkem. Jediné vhodné potraviny jsou opatřeny symbolem s přeškrtnutým pšeničným klasem a štítkem „Gluen free“ nebo „Bez lepku“.
Více informacíCelulitida
Celulitida je změna tukového vaziva, která se na povrchu kůže projevuje dolíčky a vystouplými pásy. Lidově se celulitidě říká pomerančová kůže, v odborné literatuře se setkáte s pojmy celulita nebo lipohypertrofie. Dochází k ní v případě, kdy se zvětší podkožní tukové buňky a tlačí se na povrch kůže. Kvůli tomu se snižuje průtok krve, v prostorech mezi buňkami se hromadí voda a na kůži se objevují nechvalně známé hrbolky. Nejčastěji to bývá v oblasti hýždí, stehen, břicha nebo paží.
Celulitida postihuje 80 až 90 % dospělých žen bez ohledu na váhu nebo životní styl. Pokročilost celulitidy nicméně zhoršují špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu, kouření nebo nadváha. Velký vliv má také dědičnost nebo hormony.
Pro odstranění celulitidy se doporučuje pravidelné baňkování, suché kartáčování, masáže, lymfodrenáž a různé kosmetické přípravky v podobě peelingů, krémů, gelů nebo olejů. Ke zmírnění pomerančové kůže výrazně pomáhá také nastolení zdravého životního stylu.
Více informacíCeramidy
Ceramindy jsou lipidové molekuly (sloučeniny mastné kyseliny a sfingosinu), které představují hlavní složku buněčných membrán v pokožce. V lidském těle hrají důležitou roli, neboť se starají o hydrataci pokožky a její rychlou regeneraci. Dále ji brání před nečistotami, viry, bakteriemi a kožními onemocněními. Pokud má člověk nedostatek ceramidů v pokožce, může se to projevit vznikem akné nebo suchých, svědivých a podrážděných míst. Ke zvýšení množství ceramidů v pokožce se doporučují užívat různé kosmetické přípravky ve formě krémů, gelů, pleťových sér nebo tobolek.
Více informacíChia semínka
Chia semínka jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Po staletí jsou známá pro své blahodárné složení, které jim vysloužilo nálepku superpotraviny. Obsahují totiž štědrou porci omega-3 mastných kyselin, vlákniny (5krát více než lněné semínko), antioxidantů, vápníku a bílkovin. Co se zdravotních benefitů týče, chia semínka posilují imunitu, podporují trávení, snižují krevní tlak a cholesterol a v neposlední řadě jsou zdrojem energie. Jsou oblíbená u veganů i vegetariánů a mají celou řadu kulinářského uplatnění – přidávají se do jogurtů, salátů, snídaňových kaší a po namočení i jako zahušťovadlo do polévek.
Více informacíChlorella
Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa, která pochází z Japonska a Taiwanu. Je štědrým zdrojem aminokyselin, fosforu, draslíku, hořčíku, železa, zinku a dalších prospěšných látek, což z ní dělá oblíbený doplněk stravy. Podle odborníků chlorella podporuje trávení a chod kardiovaskulárního systém, posiluje imunitu a dodává energii. Často se používá pro kompletní detoxikaci těla, ať už v rámci hubnutí nebo podpory zdravého fungování organismu.
Více informacíChlór
Chlór je chemický prvek, který má podobu žlutozeleného plynu s typickým zápachem. Díky svým silným dezinfekčním schopnostem má celou řadu využití. Používá se například na čištění pitné vody, vody v bazénech a lázních (šoková chlorace) nebo na dezinfekci povrchů (například domácí prostředky na čištění kuchyně, koupelny nebo toalety), kde spolehlivě vymýtí všechny škodlivé bakterie a viry.
Více informacíCholesterol
Cholesterol je částice tuku v krvi, která má klíčový vliv na procesy v těle. Slouží ke stavbě buněčných membrán, podílí se na tvorbě hormonů, zpracovává tuky a pomáhá vyrábět vitamín D. Jakmile však hladina cholesterolu vzroste, začíná být pro tělo nebezpečný. Může totiž ucpat cévy a přispět ke vzniku srdečních a cévních nemocí. Toto riziko zvyšuje zejména špatná životospráva – například tučná jídla, polotvary, sladkosti, kouření a alkohol. Ideální prevencí je úprava jídelníčku, dostatek pohybu, případně doplňky na snížení cholesterolu.
Více informacíChrom
Chrom je biologický prvek, který pomáhá udržet optimální hladinu glukózy v krvi, snižuje chuť na sladké a podporuje správný chod makroživin. Pokud nemá tělo dostatek chromu (především ve stáří), může se to projevit nadváhou nebo zvýšeným cholesterolem. V takovém případě je vhodné chrom doplnit, ať už z potravin (například med, rajčata, fazole nebo ořechy) nebo z doplňků stravy.
Více informacíChrápání
Chrápání je zvuk vibrací, který vychází z dýchacího ústrojí. Povolené tkáně v nose nebo ústech reagují na proudící vzduch kmitáním se zvukovým efektem. Intenzitu chrápání může zhoršovat několik faktorů: je to užívání léků na spaní, kouření, alkohol nebo obyčejná rýma či alergie, která ucpe nosní dutinu.
Více informacíChřipka
Chřipka je nakažlivá nemoc nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené infekcí virem chřipky. Nejčastěji potrápí na jaře a na podzim, kdy propukají každoroční epidemie. Chřipka se přenáší kontaktem s nakaženým pomocí kapének při mluvení, kýchání nebo kašli. Lidé se jednoduše nakazí tak, že kapénku vdechnou nebo se dotknou infikovaného povrchu a následně se jim kapénka dostane na obličej (ústa, oči, nos). Inkubační doba je pouhých 24 hodin, poté se ukážou typické příznaky: horečka, bolest hlavy, únava, suchý kašel, zimnice nebo bolest v krku. Při doporučuje zvýšit příjem vitamínů na posílení imunity, více odpočívat, doplňovat tekutiny, případně užívat léky na bolest a snížení horečky.
Více informacíCirkadiánní rytmus
Cirkadiánní rytmus je biologický rytmus, který trvá běžně 24 hodin. Během této doby dochází v lidském organismu k opakujícím se změnám různých fyziologických funkcí: například krevní tlak, tělesná teplota, vyplavování hormonů, činnosti střev a další. Aby procesy, které tento biorytmus řídí, správně fungovaly, musí být tělo sladěné s astronomickým časem. Nejdůležitější roli zde hraje světlo, které zachycuje oční sítnice. Informaci o denní době následně odesílá do mozku, jenž dává povely ke startu fyziologických procesů. Pokud je cirkadiánní rytmus v nerovnováze, hrozí narušení spánkového cyklu a existuje i větší riziko vzniku kardiovaskulárních, národových, psychických a metabolických nemocí.
Více informacíCovid
Covid je název pro vysoce nakažlivou nemoc, kterou způsobuje virus SARS-CoV-2. První případ se vyskytl v prosinci roku 2019 v čínském Wu-chanu, od té doby se rozšířil po celém světě a způsobil světovou pandemii.
Virus se přenáší hlavně vzduchem. K nákaze stačí, aby byla nakažená osoba byla v přímé blízkosti. Aerosoly s virem se jednoduše šíří z nosu a úst infikovaného, a to při dýchání, kašlání nebo mluvení. K další možné nákaze dochází přes povrch, kterého se nakažená osoba dotkla. Odborníci říkají, že nejlépe se kovid roznáší v uzavřených prostorách nebo v davech.
Inkubační doba koronaviru se pohybuje od 1 do 14 dní. Následně se mohou projevit příznaky v podobě horečky, kašle, únavy, dušnosti nebo ztráty čichu a chuti. Objevit se ovšem mohou také zažívací problémy, vyrážka, bolest hlavy nebo bolest v krku. U 1 z 5 nakažených se neukážou žádné příznaky. Někteří pacienti, kteří se úspěšně zotavili z nemoci, mohou pociťovat příznaky koronaviru i několik týdnů až měsíců po vyléčení.
Aby se virus nešířil dál, lékaři doporučují dodržovat přísná preventivní opatření. Hlavní ochranu představuje vakcína, domácí karanténa, důsledná hygiena, dezinfekce povrchů, nošení roušek či respirátorů nebo vyhýbání se místům s větším počtem lidí (nákupní centra, festivaly, kluby).
Více informacíCystické akné
Cystické akné je nejzávažnější forma akné, které vzniká v případě, kdy se mrtvé kožní buňky nahromadí v pórech nebo vlasových koříncích. Výsledkem jsou velké a bolestivé pupínky, jež mohou způsobit i trvalé zjizvení pleti. Cystické akné se nejčastěji vyskytuje v pubertě, může ovšem postihnout i dospělé. To se stává zejména kvůli hormonální nerovnováze nebo menstruačnímu cyklu. Jako léčba se doporučují speciální kosmetické přípravky nebo světelná či laserová terapie, která redukuje bakterie.
Více informacíD-manóza
D-manóza je jednoduchý cukr, který se využívá k očistě močových cest a správnému fungování močového ústrojí. Na rozdíl od dalších cukrů v organismu nemetabolizuje, a proto je vhodný pro diabetiky, těhotné ženy i celiaky. D-manózu můžete najít v některých druzích ovoce (například hrušky a jablka), ale pouze v minimální míře. Mnohem větší podíl obsahují doplňky stravy, jež se nejčastěji využívají jako podpůrná léčba zánětu močového měchýře. D-manóza na sebe totiž navazuje bakterie, které se v důsledku toho nedokážou uchytit na sliznici močového měchýře.
Více informacíDDD
DDD je zkratka pro doporučenou denní dávku. Jedná se o hodnotu, která vyjadřuje potřebný denní příjem živin včetně vitamínů a minerálů. DDD představuje pouhý odhad, jenž by měl pokrýt potřebu zdravých jedinců v každé věkové skupině bez ohledu na pohlaví.
Více informacíDHA
DHA je zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou, která patří mezi omega-3 mastné kyseliny. Nachází se v mozku, kůži i sítnici a je důležitá pro optimální funkci nervů, očí nebo srdce. Klíčovou roli hraje také v dětství, neboť je potřebná pro správný mentální vývoj. Pokud organismus nemá dostatek DHA, může se to projevit horší kvalitou kůže, nehtů, vlasů, nižší imunitou, nervovými poruchami nebo zhoršením paměti. Kyselinu dokosahexaenovou si tělo nedokáže vyrobit, proto je potřeba jíst dostatek potravin, které tuto složku obsahují. Jedná se například o ryby, rybí olej nebo oleje z řas, v dětství je hlavním zdrojem mateřské mléko.
Více informacíDRHP
DRHP je zkratka pro denní referenční hodnotu příjmu (dříve se tato hodnota označovala jako doporučená denní dávka (DPP). Jedná se o informaci, která říká, kolik vitamínů je potřeba denně přijmout pro správné fungování organismu. Denní referenční hodnoty jsou uvedené v nařízení EU 1196/2011, nicméně je potřeba zohlednit i další faktory, jako je pohlaví, věk nebo zdravotní stav. Jiný podíl vitamínů potřebují děti, jiný těhotné ženy nebo senioři.
Více informacíDalekozrakost
Dalekozrakost neboli hypermetropie je vrozená oční vada, kvůli které má čočka špatný tvar. Člověk trpící touto vadou vidí blízké předměty rozmazaně, zatímco daleké předměty vidí velmi dobře. To je dáno tím, že paprsky světla se sbíhají až sítnicí oka, proto nevzniká ostrý obraz. Dalekozrakost pomohou korigovat kontaktní čočky, dioptrické brýle nebo laserová operace očí.
Pozor: Dalekozrakost se často zaměňuje s vetchozrakostí (presbyopie), neboť se také projevuje neschopností zaostřit na blízké předměty. Rozdíl je v tom, že vetchozrakost postihuje téměř každého člověka nad 40 let věku.
Více informacíDehydratace
Dehydratace neboli odvodnění je stav, při kterém tělu chybí potřebné tekutiny. Voda tvoří až 60 % lidského těla a představuje klíčovou složku pro optimální fungování tělesných orgánů a funkcí. Při jejím nedostatku dochází ke snížení tlaku, zhoršuje se schopnost termoregulace nebo prokrvení. Mezi hlavní příznaky dehydratace patří bolest hlavy, únava, vyschlá ústa, křeče v nohách nebo sucho v ústech. Pokud se tekutiny nedoplní včas, může dojít k výraznému zhoršení zdravotního stavu. Ten se projevuje nevolností, dezorientací nebo dokonce úpadkem do bezvědomí. Odborníci uvádějí, že prevencí dehydratace je příjem zhruba 2–3 litrů vody denně.
Více informacíDemence
Demence je vážná mozková choroba, kterou způsobují degenerativní změny v mozku. Nejčastější příčinou je až z 50 až 60 % Alzheimerova choroba, dále to může být také Huntingtonova choroba nebo frontotemporální lobární degenerace. Demence se projevuje problémy s pamětí (krátkodobou i dlouhodobou), myšlením, komunikací nebo také změnou osobnosti. K tomu se také přidávají rychlé změny nálad nebo dezorientace v čase a prostoru. Demence nejvíce postihuje osoby starší 60 let, ale může potkat i mladší osoby. Léčba této nemoci by měla zahrnovat řadu různých opatření – například kombinace léků, rehabilitace nebo tréninku paměti.
Více informacíDeodorant
Deodorant je kosmetický produkt ve formě spreje nebo roll-onu, který zabraňuje zápachu z pocení. Obsahuje antibakteriální látky, jež dodají potu na několik hodin příjemnou vůni. Deodorant se velmi často zaměňuje s antiperspirantem. Jedná se o podobný kosmetický produkt, který na rozdíl od deodorantu pocení rovnou blokuje.
Více informacíDepigmentace
Depigmentace neboli viltigo je kožní nemoc, která vzniká kvůli zániku kožních buněk melanocytů. Jedná se o buňky zodpovědné za produkci kožního pigmentu melaninu, jenž dodává pokožce určitý tón. V důsledku jejich zániku se pak na kůži objevují bílá místa s okraji, kde naopak bývá nadmíra pigmentu. Bílá ložiska se mohou vyskytovat takřka kdekoliv a samovolně se zvětšovat. Příčinou této nemoci může být vrozený albinismus, melanotoxické látky, hormonální poruchy nebo kožní choroby, jako je leukoderma.
Více informacíDeprese
Deprese je závažná psychická porucha. Projevuje se poklesem nálady, únavou, sníženou motivací, neschopností se radovat nebo problémy se spánkem. Člověk, který trpí depresí, může mít pocity viny, bezcennosti, nebo dokonce samovražedné myšlenky. Intenzita těchto příznaků se odvíjí od toho, v jaké fázi deprese je. Odborníci rozlišují mírnou, střední a těžkou depresi. V případě těžké depresivní fáze člověk nedokáže chodit do práce, do společnosti nebo se věnovat každodenním povinnostem. Deprese bez rozdílu postihuje děti i dospělé. Příčinou může být traumatická událost, ale také určité zásadní hormonální změny, které vznikají například při menopauze nebo po porodu (poporodní deprese). Někteří mohou trpět i sezónní depresí, která se objevuje jen na podzim či na jaře a vzniká kvůli nedostatku slunečního světla. Nejefektivnější léčbou deprese je kombinace léků (antidepresiva) a psychoterapie.
Více informacíDermatitida
Dermatitida je obecný pojem pro zánět kůže, který může způsobit infekce, alergická reakce, autoimunní porucha nebo dráždivá chemická látka. Existuje celá řada druhů dermatitid, jež se liší svými projevy i místy, kde se objevují. Nejčastější případem je atopická dermatitida (dětský ekzém) a dále také alergická kontaktní dermatitida, seboroická dermatitida (lupy), kopřivka (podlitiny a otoky) nebo dyshidrotická dermatitida (puchýřky naplněné hnisem).
Více informacíDermatologie
Dermatologie je medicínský obor, který se zabývá pokožkou, jejími onemocněními a vším, co s kůží souvisí (například vlasy, nehty, potní žlázy). Tento obor má mnoho dalších podkategorií – mezi ně se řadí například venerologie (léčba pohlavně přenosných chorob), flebologie (léčba povrchového žilního systému) nebo korektivní dermatologie a dermatologická chirurgie (odstranění kožních defektů). Zakladatelem novodobé dermatologie je rakouský lékař brněnského původu Ferdinand von Hebra.
Více informacíDermis
Dermis neboli škára je druhou vrstvou kůže, která se nachází pod vrchní vrstvou epidermis. Obsahuje především kolagen a elastin, což jsou pojivová vlákna, která zajišťují pružnost a sílu tkáně. Obsahuje také lymfatické cévy, smyslové receptory a vlasové kořínky. Dermis se skládá ze dvou hlavních vrstev: spodní hluboká vrstva, která tvoří hranici s podkožím, a vrchní vlnitá vrstva, která tvoří hranici s epidermis. Hlavní role dermis spočívá v ochraně před vnějšími vlivy – například před nárazy nebo zranění. Pokud dojde k poranění kůže, pojivová vlákna rány zahojí.
Více informacíDermokosmetika
Dermokosmetika je speciální druh kosmetiky, která šetrně pečuje o vlasy, pokožku, pleť a nehty. Všechny dermokosmetické přípravky prošly klinickými testy a splňují nejpřísnější kritéria farmaceutického průmyslu, aby je mohly používat i osoby s citlivou pokožkou nebo alergiemi. Jedná se o nejrůznější krémy, balzámy, roztoky nebo gely, které můžete zakoupit jak v drogerii, tak lékárně. Jsou vhodné pro ženy, muže i děti.
Více informacíDetoxikace
Detoxikace je přirozený biologický proces, při kterém se tělo čistí od škodlivých látek (toxinů) ve střevech, játrech nebo ledvinách. Pokud je proces detoxikace příliš pomalý, může se to projevit špatným trávením, pocity těžkosti, únavou nebo problémy s vyprazdňováním. V takovém případě je vhodné proces podpořit vlastní akcí.
Existují dva základní druhy detoxikace: krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá spočívá v půstu (např. 24 hodin), dlouhodobá ve změně životního stylu. U dlouhodobé detoxikace se doporučuje konzumovat více zeleniny a ovoce, dodržovat pitný režim, omezit sladké, minimalizovat kouření nebo alkohol a více sportovat. Proces detoxikace mohou podpořit také nejrůznější doplňky stravy, například vitamín C, selen, betakaroten, vitamín E, ostropestřec, zelený a černý čaj, zelený ječmen nebo detoxikační náplasti.
Více informacíDezinfekce
Dezinfekce je proces eliminace škodlivých mikroorganismů prostřednictvím chemických či fyzikálních metod. To je žádoucí především na místech, kde je potřeba zamezit vzniku a šíření infekcí – například v nemocnicích nebo školách. Jako dezinfekce se také označuje přípravek, který díky obsaženému protimikrobiálnímu činidlu redukuje patogenní mikroorganismy. Nejčastěji se dezinfekce využívá k ošetření povrchových ran nebo po návštěvě veřejných míst (například MHD, toalety), aby se zavčas odstranily choroplodné zárodky.
Více informacíDia
Dia je označení speciálních potravin, které jsou vhodné pro osoby trpící cukrovkou. Jedná se o potraviny, jež místo klasického cukru obsahují náhradní sladidla – například směsi z aspartamu, sacharinu a acesulfamu. Tyto látky nemají žádné kalorie a nepřispívají ke vzniku zubního kazu. U některých dia sladkostí se můžete setkat také s fruktózou nebo sorbitem, které však hladinu cukru v krvi už zvyšují. Je proto dobré předem zkontrolovat složení potravin, a především se zaměřit na pestrý a nutričně vyvážený jídelníček.
Více informacíDiabetes
Diabetes neboli cukrovka je vážné celoživotní onemocnění, které způsobuje porucha metabolismu sacharidů. Existují dva základní druhy: diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba z nich se projevují podobnými příznaky (žízeň, nevolnost, časté močení, malátnost, dehydratace, dušnost), ale mají jinou příčinou. Zatímco u I. typu je hlavním důvodem destrukce buněk slinivky břišní, u II. typu to je snížená citlivost těla vůči inzulinu. Léčba cukrovky se skládá z kombinace několika složek: přísná dieta (nutričně vyvážená jídla a dia potraviny místo klasických sladkostí) a podávání inzulinu, což je hormon, který umožňuje, aby se glukóza dostala do buněk. Pacientům s cukrovkou II. typu pomáhá také pravidelný pohyb, který účinně snižuje inzulinovou rezistenci.
Více informacíDialýza
Dialýza je biologický děj, při kterém se z těla odstraňují odpadní produkty (například přebytečná voda, draslík, močovina a další). Běžně se o tuto očistu starají ledviny. Pokud se ovšem stane, že ledviny přestanou fungovat (dočasně nebo trvale), na řadu přichází dialýza. Jedná se o důležitý proces, díky němuž si tělo udržuje optimální krevní tlak a bezpečnou hladinu chemických látek. Existuje vícero způsobů, jak dialýzu provést – v praxi to může být pomocí speciálních dialyzačních přístrojů nebo pobřišnice. Je důležité pamatovat, že ani dialýza však nedokáže zastoupit všechny funkce ledvin. Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, který podporuje tvorbu krve, nebo vitamín D, který přispívá ke správnému složení orgánů, kostí a tkání.
Více informacíDiastolický krevní tlak
Diastolický krevní tlak je hodnota nejnižšího tlaku během srdeční diastoly – jedná se o klidový stav mezi dvěma stahy. Tato hodnota se při zápisu krevního tlaku objevuje za lomítkem, například 120/80 mmHg. Pokud by hodnota pravidelně dosahovala výše než 90 mmHg, je vhodné zdravotní stav konzultovat s lékařem. Hrozí totiž zvýšení hustoty krve nebo naopak snížení odporu malých cév, což může vést k infarktu nebo mrtvici.
Více informacíDiastáza
Diastáza je stav, při němž dochází k rozestupu přímého břišního svalu. Uvolní vazivová lišta, která propojuje pravou a levou polovinu břišního svalu – buď po celé délce, nebo jen určité části. Stává se to především ženám od 21. týdne těhotenství, po porodu nebo po menopauze. Další příčinou může být rovněž obezita nebo špatné držení těla. Následkem je propad části svalu nebo vytvoření takzvané stříšky při zatnutí svalu. Pro obnovení souhry břišních svalů se doporučuje pravidelná fyzioterapie.
Více informacíDna (onemocnění)
DNA nebo lidově pakostnice je nemoc, která vzniká kvůli zvýšenému množství kyseliny močové v krvi. Při vyšší koncentraci se začínají objevovat sraženiny, jež se ukládají okolo kloubů, šlach nebo ledvin. To se může projevit otoky a bolestmi kloubů, případně zánětem ledvin nebo ledvinovou kolika. Zvýšená koncentrace kyseliny močové může tělo trápit i více než rok, a přesto nemusíte pociťovat žádné velké změny. Poté však lehké příznaky přejdou do akutního záchvatu, který může vyvolat přejídání, alkohol, stres nebo infekce. V takovém případě je nutné podávat léky proti bolesti či zánětům kloubů. Léčbu můžete podpořit i doplňky stravy, jako je vitamín C, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny nebo vitamín B12.
Více informacíDopamin
Dopamin je neurotransmiter, kterému se říká také hormon štěstí. Vyskytuje se v mozkových receptorech a stará se o to, aby se mozkové signály dostaly do potřebných buněk. Změny v těchto buňkách pak do velké míry ovlivňují naši náladu a celkový pocit spokojenosti – proto si vysloužil svou přezdívku hormon štěstí. Mimo to má důležitý vliv na správné fungování našeho organismu, přijímání potravy nebo pohyb. Nízká nebo příliš vysoká hladina dopaminu může přinést zdravotní komplikace ve formě duševních poruch (deprese, schizofrenie, porucha příjmu potravy) nebo problémů se spánkem.
Více informacíDraslík
Draslík je minerál, který je naprosto nezbytný pro správné fungování organismu. Nachází se ve svalových buňkách, kostech, játrech a červených krvinkách. Stará se o přenos elektrických signálů mezi buňkami, ale také o optimální činnost nervové soustavy, svalů a udržení zdravého krevního tlaku. Nízká hladina draslíků pak může způsobit křeče, svalovou slabost, únavu, špatnou koncentraci a paměť nebo se může podepsat na vyšší křehkosti kostí. Pokud chcete doplnit množství draslíku, můžete do svého jídelníčku zařadit například hovězí maso, fazole, špenát, banány nebo ořechy. Podpořit to můžete také draslíkem ve formě doplňků stravy.
Více informacíDyslexie
Dyslexie je porucha učení, která se projevuje horší schopností číst. Název je odvozen od řeckého slova „lexis“ (řeč) a „dys“ (nefungující). Člověk trpící dyslexií může nevědomě vypustit či přidávat písmena, zaměňovat podobná slova nebo nesprávně zapisovat čísla. Závažnost dyslexie se odvíjí od toho, o jak pokročilou poruchu se jedná. Dyslexie může být buď vrozená, nebo získaná (například v důsledku poškození mozku). V obou případech problém spočívá v nedokonalé spolupráci obou mozkových hemisfér, které nedokážou informaci správně uložit nebo zpracovat. Dyslexii může zmírnit pravidelný trénink čtení a psaní, individuální výuka a sezení s odborníky.
Více informacíEchinacea
Echinacea je rostlina s krásnými růžovými květy a řapíkatými listy. Nejdříve se pokládala jen za okrasnou rostlinu, až během 20. století se u ní objevily léčivé vlastnosti. Studie ukázaly, že echinacea podporuje tvorbu bílých krvinek, čímž pomáhá imunitnímu systému bojovat proti bakteriím a virům. Dále přispívá k redukci zánětů v těle, snížení hladiny cukru a slouží i jako účinný antioxidant. Echinaceu můžete najít jako doplněk stravy ve formě kapek, sirupů, tabletek, ale také v podobě tinktur či mastiček.
Více informacíElastin
Elastin je vláknitá bílkovina, která se nachází především v cévách u srdce, v plicích, ve vazech, šlachách a kůži. Název je odvozený od jeho pružnosti, díky níž mohou správně fungovat jednotlivé tkáně a orgány v těle. Důležitou roli hraje například v tepnách, kde pomáhá průtoku krve, nebo v kůži, kde po natažení umožňuje návrat pokožky do původního stavu. Elastin můžete pravidelně doplňovat ve formě doplňků stravy, které vám pomohou udržet vysoký stupeň elasticity i v pokročilém věku.
Více informacíElektrolyty
Elektrolyty jsou ionizované materiály, které najdete v krvi, potu nebo moči. Jedná se například o sodík, hořčík, vápník, draslík, fosfor a chlor. Všechny elektrolyty se starají o přenos impulsů v mezibuněčných a vnitrobuněčných tekutinách, čímž ovlivňují metabolické procesy v těle. Nerovnováha elektrolytů v organismu se projevuje svalovými křeči, zadržováním vody, únavou, bolestí hlavy nebo poruchou srdečního rytmu. K tomu dochází hlavně v případech, kdy je tělo vystaveno vysoké fyzické aktivitě – na pozoru se tak musí mít především sportovci. Prevencí je zdravý a vyvážený jídelníček, který tělu dává všechny potřebné živiny, ale také vybrané doplňky stravy ve formě tabletek nebo nápojů.
Více informacíEndokanabinoidní systém
Endokanabinoidní systém je systém, který je vázaný na centrální nervovou soustavu a stará se o to, aby bylo tělo v rovnováze. Pokud se zraníte, zachvátí vás stres nebo přepadne hlad, endokanabinoidní systém zakročí a pomůže opět nastolit harmonii. Studie také ukázaly, že se podílí na kontrole toho, kdy se cítíme hladoví, ospalí či unavení. Při zkoumání systému vědci objevili dva kanabinoidní receptory (CB1 a CB2), které se nachází v různých částech těla – nejvíce v mozku a v buňkách imunitního systému. Do těchto receptorů zapadají jak endokanabinoidy, které si naše tělo samo vytváří, tak kanabinoidy, které můžete najít v konopí nebo v produktech s CBD či CBG.
Více informacíEndokrinní systém
Endokrinní systém je soustava žláz s vnitřní sekrecí. Jedná se například o štítnou žlázu, příštítná tělíska, nadledviny, hypofýzu, epifýzu nebo endokrinní část pankreatu. Tyto žlázy produkují hormony, které putují krevním oběhem a podílí se na správném fungování tkání a orgánů. Pokud systém nefunguje správně, pak se mohou dostavit různé zdravotní komplikace – například cukrovka nebo onemocnění štítné žlázy.
Více informacíEndorfiny
Endorfiny jsou chemické látky, které se uvolňují z hypofýzy do mozku a vyvolávají pocity dobré nálady a spokojenosti. I proto se jim říká „hormon štěstí“. Endorfiny se nejčastěji vyplavují při svalové zátěži (například při sportování, sexu), během adrenalinových zážitků, ale také při stresových situacích. Jejich hlavní role spočívá v tlumení bolesti a povzbuzení těla, aby zvládlo i extrémně náročné situace – například porod, zranění nebo sportovní výzvy.
Více informacíEnzymy
Enzymy jsou bílkoviny, které v těle rozkládají živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny) a štěpí je na jednodušší látky. Enzymy najdete ve třech různých podobách – první skupinou jsou trávicí enzymy sloužící ke stavbě a regeneraci tkání, druhou skupinou jsou metabolické enzymy pro správný vývin a třetí skupinou jsou exogenní enzymy. Největší podíl enzymů se vyskytuje v nezpracovaných (syrových) potravinách a jejich příjem můžete navýšit konzumací enzymových doplňků.
Více informacíEpidermis
Epidermis je nejsvrchnější vrstva kůže, která slouží jako vodotěsný a ochranný obal pro další vrstvy pokožky. Obsahuje keratinocyty, melanocyty (pigment), čidla hmatu a Langerhansovy buňky, jež jsou součástí imunitního systému. Na rozdíl od dalších vrstev pokožky nemá epidermis žádné cévy a výživu získává ze spodní vrstvy pokožky (škály neboli dermis) a kyslík ze vzduchu okolo. Horní vrstva kůže postupně odumírá, odlupuje se a následně se nahradí novými buňkami, a to zhruba jednou za 3 týdny. Zajímavým faktem je to, že člověk za celý život ztratí během regenerace pokožky 18 až 22 kilogramů kožních buněk.
Více informacíErekce
Erekce je stav, při kterém roztáhnou cévy v penisu, a dojde k jeho zduření. Příčinou jsou topořivá tělesa, která reagují na různé impulsy – například tření nebo náhlé vzrušení. Schopnost erekce oslabuje neuvážený životní styl, jako je pravidelné kouření, pití alkoholu, nedostatek pohybu, nezdravé potraviny, ale také duševní potíže. K problémům s erekcí dochází také při vyšším věku nebo následkem určité zdravotní komplikace (diabetes, zvýšený krevní tlak nebo cholesterol a poškozené cévy). Pokud neschopnost erekce přetrvá víc než 6 měsíců, diagnostikuje se to jako erektilní dysfunkce. Krátkodobé potíže s erekcí lze řešit doplňky stravy s l-argininem, který zlepšuje prokrvení, dlouhodobé potíže je už potřeba konzultovat s lékařem.
Více informacíErektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce nebo impotence je dlouhodobý problém s erekcí, který znesnadňuje úplný pohlavní styk. Průzkumy udávají, že touto potíží trpí až 50 % mužů po překročení 40 let věku. Erektilní dysfunkce může mít i další příčiny – jsou to psychické potíže (stres v práci, problémy ve vztahu…), fyzické potíže (diabetes, zvýšený krevní tlak nebo cholesterol a poškozené cévy) nebo špatná životospráva. Erektilní dysfunkce ovšem nijak nesouvisí ani s plodností, ani schopností prožívat orgasmus. Krátkodobé potíže s erekcí řešit doplňky stravy s l-argininem, který zlepšuje prokrvení, dlouhodobé je nutné řešit s odborníkem.
Více informacíErythritol
Erythritol je cukerný alkohol, který najdete v nejrůznějších druzích ovoce (hrozny, hrušky) nebo potravinách (houby, sýr a víno). Je zdravou náhražkou klasického bílého cukru, protože neobsahuje žádné kalorie a má nulový glykemický index. Přesto vypadá a chutná jako klasický cukr, a díky tomu je oblíbený u sportovců nebo diabetiků. Erythritol se vyrábí fermentací glukózy z kukuřičného nebo pšeničného škrobu a hojně se používá na slazení jídel nebo nápojů.
Více informacíEsenciální mastné kyseliny
Esenciální mastné kyseliny jsou kyselinami, které jsou klíčové pro správné fungování organismu. Snižují bolesti, otoky, citlivost vůči alergenům, krevní tlak, chrání pokožku a zároveň ji vyživují. Tělo si však kyseliny nedokáže samo vyrobit, a proto je závislé na jejich příjmu z potravin. Nachází se například v rybách, semínkách, řepkovém či konopném oleji, listové zelenině nebo ve vlašských ořeších. Příjem esenciálních mastných kyselin můžete podpořit i vhodnými doplňky stravy.
Více informacíEstrogen
Estrogen je ženský pohlavní hormon, který se stará o správné fungování reprodukčního systému. Produkuje se především ve vaječnících, žlutém tělísku a placentě, v menší míře také v nadledvinkách, tukové tkáni nebo v prsou. Má velký vliv na rychlost metabolismu, snižuje řídnutí kostí, zrychluje výškový růst a kontroluje zdravou hladinu cholesterolu. Jeho hladina stoupá během puberty a s přibývajícím věkem opět klesá – i to je jeden z důvodů, proč ženy mohou po určitém věku (po období menopauzy) nabrat na váze. Klíčem k udržení správné hladiny estrogenu je vyvážená strava, péče o psychiku a dostatek pohybu.
Více informacíExcize
Excize je drobný chirurgický zákrok, při kterém se vyřízne část tkáně – nejčastěji znaménko nebo kožní výrůstek. Lékař místo nejdříve znecitliví injekcí s anestetikem, pak objekt skalpelem vyřízne, a nakonec ránu zašije. Zákrok je bezbolestný, provádí se na estetické klinice nebo v nemocnici a trvá okolo 20 minut.
Více informacíExfoliace
Exfoliace neboli peeling je proces odstraňování odumřelých kožních buněk. I když se kůže přirozeně obnovuje každý měsíc, suché šupinky na povrchu často zůstávají. Díky exfoliaci má kůže prostor na nové buňky, což s sebou přináší další žádoucí efekty. Kůže je dokonale jemná, čistá a rozzářená, a navíc se tím částečně odstraní viditelné linky a vrásky. Exfoliaci můžete provádět buď mechanicky – použitím kartáčku nebo peelingu, nebo chemicky – s kyselinou glykolovou. Přípravky na oba druhy exfoliace najdete v drogériích nebo lékárnách.
Více informacíFlavonoidy
Flavonoidy (neboli vitamín P) jsou chemické sloučeniny, které se běžně nachází v ovoci, zelenině nebo bylinkách – především pak v celeru, zeleném čaji, spirulině, chlorelle, mladém ječmeni, zelí, brokolici nebo cibuli. Flavonoidy jsou známé pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Mají antibakteriální účinky, podporují imunitní systém, zvyšují účinnost vitaminu A, E a betakarotenu, snižují riziko krevních sraženin a působí jako důležitý antioxidant, který chrání tělo před oxidativním stresem.
Více informacíFluid
Fluid je kosmetický přípravek, který se podobá klasickému pleťovému krému. Jeho konzistence je však méně hustá a lépe se vstřebává, což z něj dělá skvělý produkt na léto a do teplejšího počasí. Je však potřeba počítat s tím, že oproti krému nemá fluid tolik živin a neposkytuje pleti tak dobrou ochranu.
Více informacíFluor
Fluor je chemický a biogenní prvek, který se až z 95 % vyskytuje v zubech a kostech. Jeho hlavní role spočívá v tvorbě zdravých a pevných kostí a zároveň v prevenci zubního kazu. Velmi často se s fluorem setkáte u dentálních výrobků, jako jsou zubní pasty nebo ústní vody. Je totiž známý pro svou schopnost chránit zubní sklovinu před bakteriemi a kyselinami. V neposlední řadě se fluor podílí na vzniku organických sloučenin, které pomáhají jeho správnému uložení ve tkáních.
Více informacíFluorid
Fluorid je chemická sloučenina fluoru, která se vyskytuje v organické i anorganické formě. Stejně jako fluor se vyskytuje v zubních pastách, a to díky své schopnosti zabránit riziku vzniku zubního kazu. Studie ukazují, že fluoridová pasta snižuje kazivost zubu o 20 až 30 %. U dětí do 6 let je však potřeba hlídat dávkování, neboť jejich organismus nedokáže fluorid plně zpracovat, a mohlo by dojít k otravě. Zubní pastu s fluoridem by proto měli používat pouze dospělí.
Více informacíFolikuly
Folikul je kulovitý útvar ve vaječnících, který zpravidla obsahuje jedno budoucí vajíčko (někdy může obsahovat i více, což ukazuje na narození dvojčat nebo trojčat). Množství folikulů se během života ženy pravidelně mění. Na začátku puberty se v každém vaječníku nachází 200 až 300 tisíc folikulů. Jakmile dozrají, začnou vylučovat hormony, které mají klíčový vliv na průběh menstruace. I přes velké množství folikulů zpravidla dozraje jen jedno vajíčko v rámci jednoho menstruačního cyklu, zbylé folikuly pak postupně zanikají.
Více informacíFosfor
Fosfor je biogenní prvek, který je druhým nejrozšířenějším minerálem v lidském organismu. Je obsažený v každé buňce, kde pomáhá při tvorbě nukleové kyseliny – nositelka dědičné informace. Společně s tím se fosfor podílí na přenosu energie, optimální činnosti štítné žlázy, ředění krve nebo udržování zdravých kostí a zubů. Na fosfor narazíte téměř ve všech potravinách, přičemž největší množství obsahuje česnek, cibule, mrkev, sýr, fazole nebo hrách. Díky tomu má tělo dostatečnou zásobu, a užívání fosforu ve formě doplňků tak není nutné.
Více informacíFototyp
Fototyp je intenzita přirozeného zbarvení kůže, která se určuje na základě reakce kůže na jarní nebo časně letní slunce. Celkově existuje 6 různých fototypů, jež se od sebe liší intenzitou pigmentace kůže, očí a vlasů. Obecně platí, že čím světlejší má člověk barvu očí, vlasů a pleti, tím menší je číslo fototypu. U fototypu číslo 1 existuje vysoké riziko spálení kůže, a to jen po pár minutách na slunci, u fototypu číslo 6 se pokožka naopak nikdy nespálí.
Více informacíFtaláty
Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové, které se používají ke změkčení plastů. Často se využívají pro výrobu plastových sáčků, lahví, hraček ale také kosmetiky (šampony, tělová mlíčka, deodoranty nebo laky na vlasy a nehty). Některé ftaláty jsou zcela neškodné, jiné mohou mít negativní vliv na lidský organismus. Studie ukazují, že neblaze působí na reprodukční systém, oslabují imunitu a prohlubují astma či alergie u dětí. Odborníci proto doporučují vždy zkontrolovat etiketu výrobků a podívat se, zda produkt neobsahuje toxické látky.
Více informacíGainer
Gainer je sportovní doplněk stravy, který obsahuje velký podíl sacharidů – i proto si vysloužil přezdívku „sachariďák“. Oblíbený je především u sportovců, kteří chtějí nabrat svaly a přibrat na hmotnosti. Nejlepších výsledků docílíte, pokud si gainer vezmete po tréninku, abyste podpořili regeneraci svalů. Někteří sportovci však preferují konzumaci gaineru ještě před tréninkem, aby měli na cvičení dost energie. Kvalitní gainer poznáte podle obsahu mléčného či syrovátkového proteinu (ideálně 15 až 30 g), ale také množství vitamínů a minerálů.
Více informacíGenerická substituce
Generická substituce je záměna předepsaného léku za jiný lék se stejnou léčivou látkou, ve stejném množství a ve stejné formě. Lékárník vám může vydat jiný lék, jen pokud to vyžaduje urgentní stav pacienta, a to za tří podmínek. Pacient musí se záměnou souhlasit, lék je pro něj bezpečný a také stejně účinný. Pokud má nový lék jiné množství léčivé množství v hmotnosti, lékárník upraví dávkování, aby se to vyrovnalo dávkování, které předepsal lékař.
Více informacíGhí
Ghí je název pro přepuštěné máslo, které vzniká v důsledku převaření. Tuk se oddělí od mléčných složek, čímž vzniká čistá máselná hmota plná vitamínů a živin, fenolických antioxidantů, hořčíku a železa. V této formě neobsahuje žádnou laktózu, takže je vhodné i pro osoby laktózovou intolerancí. Obsažené vitamíny A, D, E a K podporují imunitní systém, krvetvorbu a udržují optimální hladinu hormonů, proto je ghí známé jako zdravější forma másla. Navíc má široké uplatnění – dá se využívat na vaření, smažení či pečení nebo pro přípravu pomazánek, omáček a polévek.
Více informacíGinkgo biloba
Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je jedním z nejstarších stromů na světě, který se dožívá až 4000 let. Mimo svou dlouhověkost je známý pro své léčivé účinky, jež ukrývá extrakt z jeho listů. Obsahuje až 50 blahodárných látek, mezi něž se řadí například flavonoidy, organické kyseliny, terpenové látky a další účinné látky. Studie prokázaly, že ginkgo biloba zlepšuje prokrvení těla, podporuje činnost mozku a paměti, dodává energii, pozitivně působí na zrak a sluch, a navíc má antibakteriální účinky. Díky tomu patří mezi oblíbené doplňky stravy, například ve formě čaje nebo tobolek.
Více informacíGlukometr
Glukometr je přenosný přístroj na baterky, který umožňuje měřit hladinu cukru v krvi. Pro úspěšné měření je potřeba proužky do glukometru a lanceta. Lanceta je malá jehlička, s níž se píchá do prstu pro získání kapky krve. Proužky se buď zasunou do glukometru už před vpichem, nebo až po něm (záleží na modelu glukometru). Na ošetření prstu pak postačí náplast nebo buničina. Nově jsou k dostání i glukometry, které můžete využít i bez píchání do prstu – fungují na základě senzoru, jenž se zavede pod kůži. Po přiložení čtečky se zobrazí hodnoty krevního cukru. S výběrem vhodného glukometru vám poradí v každé lékárně.
Více informacíGlukosamin
Glukosamin je přírodní chemická sloučenina, která slouží k udržování zdravých a pevných chrupavek. Postupem času její podíl v těle klesá, což má za následek horší pohyblivost kloubů, bolestivost a vyšší náchylnost k poranění chrupavky i samotného kloubu. Ve vyšším věku se doporučují využívat doplňky stravy ve formě glukosaminu sulfátu, který podporuje zdravý vývoj tkání ve chrupavkách. Pro ještě lepší účinnost je vhodné glukosamin kombinovat s kloubní výživou.
Více informacíGlukóza
Glukóza je monosacharid, tedy jednoduchý cukr, který se označuje také jako hroznový či krevní cukr. Jedná se o nejdůležitější zdroj energie a klíčovou složku pro správné fungování organismu. Pokud tělo nemá dost glukózy v zásobě, začne si ji brát ze zásobního glykogenu ze svalů a jater, následně ze zásobního tuku a nakonec z bílkoviny ve svalech. Koncentrace glukózy v krvi (glykemie) je za fyziologických podmínek udržována v rozmezí hodnot 3,9–5,6 mmol/l nalačno a po jídle nižší než 10 mmol/l. Zvýšená hladina je projevem cukrovky, snížená naopak projevem hypoglykémie. V obou případech je potřeba glukózu regulovat a udržovat v rovnováze.
Více informacíGlutamin
Glutamin je nejrozšířenější aminokyselinou v těle – nejvíce se nachází v kosterním svalstvu, kde má až 60% podíl. Podporuje růst svalů, zvyšuje imunitu, hladinu testosteronu a krevního cukru, redukuje únavu, zlepšuje mentální aktivitu a pomáhá také k lepšímu spánku. Nejvíce glutaminu tělo spotřebovává během náročné fyzické aktivity nebo stresových situací. V takových případech je vhodné glutaminu doplňovat ve formě doplňků stravy. Nejoblíbenější je zejména u sportovců (například kulturisté), kteří ho využívají za účelem zvýšení svého výkonu.
Více informacíGlycerin
Glycerin neboli glycerol je čirá rozpustná tekutina, která má bohaté zastoupení v kosmetickém průmyslu. Jedná se alkoholovou sloučeninu, jež na sebe dokáže perfektně navázat vlhkost, a proto se používá jako hydratační a zjemňující prostředek. Má velmi jemnou konzistenci, takže se skvěle roztírá a dokáže se dostat do každé vrstvy pokožky. Pokožku sice chrání před vnějšími vlivy, ale zároveň ji celou zakryje, což může způsobit vyšší náchylnost ucpávání pórů. Glycerin obsahují například tělová mléka, sprchové gely, balzámy, odličovače, krémy nebo mýdla.
Více informacíGlykemický index
Glykemický index (zkratka GI) je veličina, která udává rychlost vstřebávání cukrů do krve. Ukazuje, jak moc se zvýší hladina krevního cukru po 2 až 3 hodinách po jídle. Nejprudší nárůst způsobují potraviny s vysokým GI, mezi něž se řadí například slazené nápoje, čokolády, sušenky, bonbony nebo bílé pečivo. Tyto potraviny by se na jídelníčku měly objevovat co nejméně. Největší zastoupení by měly mít naopak potraviny s nízkým GI, kam patří mléčné výrobky, maso, vejce, ovoce a zelenina. Nakonec tady jsou i potraviny se středním GI, a to například brambory, rýže, těstoviny nebo celozrnné pečivo. Znalost glykemického indexu a rozlišení těchto potravin je důležité nejen pro efektivní hubnutí, ale také pro zdravý životní styl.
Více informacíGlykémie
Glykémie značí množství glukózy v krvi a bývá udržována v relativně stálém rozsahu, jelikož dodávka cukrů je klíčová pro mnoho orgánů, především pro mozek. Hormony z pankreatu a nadledvin se podílejí na regulaci této hladiny. Inzulin glykémii snižuje, zatímco jiné substance jako glukagon, glukokortikoidy a adrenalin ji naopak zvyšují, podobně jako sympatický nervový systém, což je patrné například při stresu, kdy je nutné zabezpečit dodávku energie všem orgánům.
Pokud glykémie klesne pod dolní mez normy, nazýváme tento stav hypoglykemie, zatímco zvýšená hladina je označována jako hyperglykemie. Po jídle glykémie stoupá (postprandiálně), ale působením inzulinu se postupně vrací na původní hodnotu, když glukóza proniká do buněk a je tam spotřebována nebo uložena.
Během hladovění glykémie zůstává na spodní hranici normy a nedochází k jejímu dalšímu poklesu, protože se doplňuje novou produkcí glukózy (glukoneogenezou) v játrech a ledvinách. Normální rozsah glykémie nalačno u zdravých jedinců je mezi 3,9 a 5,5 mmol/l. Měření glykémie se provádí v laboratořích nebo s pomocí přístroje zvaného glukometr.
Více informacíGoji
Goji jsou plody kustovnice čínské, která pochází z Číny a Japonska. Jedná se o malé červené šištičky připomínající šípky, chuťově se podobají kombinaci brusinek, třešní, rajčat a šípků, vůní naopak datlím nebo rozinkám. Goji se považuje za superpotravinu, a to díky svým blahodárným účinkům. Obsahuje totiž 18 aminokyselin, 20 stopových prvků a minerálů včetně vápníků, fosforu nebo železa. Nechybí ani pestrá řádka vitamínů, například vitamín B, C a E, flavonoidy, vláknina nebo mastné kyseliny. Díky pravidelné konzumace působí goji jako antioxidant a stimulant, který chrání tělo před volnými radikály, zpomaluje stárnutí a podporuje vitalitu a imunitu.
Více informacíHCA
HCA je zkratka pro kyselinu hydroxycitronovou, která slouží jako účinný spalovač tuku. Potlačuje chuť k jídlu, podporuje sportovní výkonnost, omezuje tvorbu tuku a zároveň pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Díky tomu je oblíbený zejména u sportovců nebo také u lidí, kteří trpí nadváhou nebo obezitou. HCA je získává z dužiny tropického ovoce garcinia, které připomíná malé dýně a roste v jižní Asii.
Více informacíHemangiom
Hemangiom je nezhoubný novotvar, který vystupuje na povrch kůže nebo sliznice zejména u dětí (výjimečně se může objevit i u dospělých v důsledku stárnutí nebo nadměrného slunění). Příčinou je abnormální růst krevních cév v postiženém místě, které se následně tlačí nahoru. Samovolně poté roste a může dosáhnout velikosti až několika centimetrů. Hemangiom většinou mívá červenou, červenohnědou barvu a při doteku dočasně zbledne. Naštěstí nepůsobí zdravotní potíže, a proto není zapotřebí podnikat žádné léčebné kroky. Pokud se objeví na obličeji, představuje spíše kosmetickou vadu, která se dá odstranit například laserem.
Více informacíHemoglobin
Hemoglobin je krevní barvivo obsažené v červených krvinkách, které se stará o přenos krevních plynů. Hemoglobin přenáší kyslík (O2) z plic do tkání a dále části oxidu uhličitého (CO2) zpátky do plic. Společně s tím představuje důležitý očistný prvek, který odstraňuje nadmíru vodíkového kationtu (H+). Hemoglobin poprvé objevili v roce 1840, ale jeho funkci podrobněji popsal až francouzský fyziolog Claude Bernard.
Více informacíHemoroidy
Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly u konečníku, které se mohou vyskytovat jak na jeho vnější straně, tak vnitřní straně. V obou případech svědí, bolí a případně i krvácí. Příčinou může být namožení konečníku při vylučování, ale také dlouhé sezení (při sedavém zaměstnání) nebo během těhotenství, kdy dojde ke zvýšení tlaku na rektální žíly. Hemoroidy jde léčit rektálními mastmi, čípky nebo krémy, které jsou volně dostupné v lékárnách. Uleví vám od bolesti, svědění, krvácení a urychlí uzdravování. Lékaři dále doporučují užívat i doplňky stravy pro posílení žilních stěn.
Více informacíHeparin
Heparin je látka, která se používá ke snížení srážlivosti krve. Důležité je říct, že heparin neničí už vzniklé sraženiny, ale brání jejich šíření a zvětšování. Působí totiž na krevní destičky, které hrají důležitou roli při zaplňování porušených cévních stěn. Heparin se aplikuje injekcí pod kůži nebo jak infuze do žíly, a to v případě, že pacient má cévní trombózu, embolii nebo dříve utrpěl infarkt. Heparin se ve farmacii získává z tkání poražených zvířat – např. z kravských plic nebo prasečích střev.
Více informacíHepatitida
Hepatitida je označení pro zánět jater, který způsobuje virová infekce (vir hepatitidy A, B, C, D a E), léky, alkohol nebo vrozená nemoc. Tento zánět může samovolně zmizet v horizontu několika týdnů či měsíců, nicméně chronický zánět trvá i mnoho let. Příznaky jsou různé a závisí na příčině onemocnění. Někteří pacienti pociťují mírné příznaky, jako je únava, nevolnost, ztráta chuti nebo bolesti břicha. Jiné pacienti mají žloutenku, tmavou moč nebo je trápí problémy se svěděním. Nejznámější hepatitidou je žloutenka typu C, která se přenáší kontaktem s infikovanou krví (krevní transfuze, injekční drogy). Pro tento druh neexistuje očkování, ale velmi účinná léčba ve formě interferonu nebo ribavirinu. U hepatitidy typu A a B postačí antivirotika, doplňky stravy na podporu imunity a speciální dieta.
Více informacíHeřmánek
Heřmánek je bylinka, která je známá pro své bílé okvětní lístky a žlutý střed. Jeho léčivé vlastnosti objevili už ve starém Egyptě, v antickém Řecku i Římě a svou oblíbenost si heřmánek uchoval dodnes. Ve velkém se využívá jak v kosmetice, tak aromaterapii nebo léčitelství. Působí proti zánětům, zklidňuje alergické reakce, pomáhá při žaludečních a střevních potížích a zároveň uvolňuje a podporuje spánek. Seženete ho ve formě olejíčků, mastí, čajů a odvarů.
Více informacíHistamin
Histamin je hormon, který produkují zejména bílé krvinky a nervové buňky. V našem těle má důležitou funkci: přenáší informace do mozku, reguluje krevní tlak, spouští produkci žaludečních šťáv a uvolňuje se do tkání, pokud dojde k jejich poškození. Pokud je hladina histaminu příliš vysoká a organismus ho nedokáže zpracovat, tělo se začíná bránit ve formě alergické reakce. Histamin přijímáme nejen z jídla (ryby, kuřecí maso, konzervované potraviny, zralé sýry, hotová mražená či chlazená jídla), ale produkují ho i naše vlastní buňky.
Více informacíHomeopatie
Homeopatie je léčebná metoda alternativní medicíny, která se specializuje na zkoumání pacienta a příznaků jako celku. Cílem je uzdravit pacienta a odstranit příčinu, nikoliv jen potlačit symptomy. Průkopníkem této metody je německý lékař a chemik Dr. Samuel Hahnemann (1755–1843), který zastával myšlenku, že „podobné léčí podobné“. To znamená, že látka, který dokáže vyvolat zdravotní potíže (určité symptomy), dokáže stejné symptomy u člověka také vyléčit.
Více informacíHomeopatika
Homeopatika jsou léky, které využívá léčebná metoda zvaná homeopatie. Rozdělit je můžeme na jednosložková (léky obsahující jednu účinnou látku) a vícesložková (léky s obsahem několika účinných látek). Čísla na léčivech označují potenci léku (čím vyšší číslo, tím déle působí), písmena (D, C, CH a LM) zase způsob ředění. Homeopatika najdete nejčastěji ve formě roztoků nebo cukrových kuliček, které jsou napuštěné účinnou látkou. Setkat se můžete ovšem také s mastičkami, gely nebo čípky.
Více informacíHorečka
Horečka je označení tělesné teploty organismu, která přesahuje 38°C. Hlavní příčinou jsou pyrogeny – látky, které ovlivňují termoregulaci v těle. Jakmile se do těla dostanou patogeny, tělo se je pomocí vysoké teploty snaží zredukovat a zneškodnit. Horečka trvá tak dlouho, dokud je tělo všechny nezničí. Pokud horečka sama nezmizí do 2 dnů nebo dojde k jejímu prudkému nárůstu, je vhodné sáhnout po antipyretikách, která ji sníží a uleví od bolesti. Jedná se například o paralen, paracetamol, brufen, ibalgin nebo novalgin.
Více informacíHořčík
Hořčík (magnesium) je jedním z nejdůležitějších minerálů v našem těle. Má na starost bezmála 300 enzymatických reakcích produkujících energii, podílí se na snížení únavy, podporuje správnou činnost nervové soustavy nebo svalů a udržuje zdravý stav kostí a zubů. Nedostatek hořčíku v těle se projevuje například svalovými křečemi, bolestmi hlavy nebo náladovostí. Vyšší příjem hořčíku je zapotřebí hlavně při nadměrné fyzické zátěži, konzumaci sladkostí, pečiva, alkoholu nebo při větším stresu. Pro doplnění můžete využít magnesium ve formě tobolek nebo šumivých tablet do vody.
Více informacíHydratace
Hydratace znamená navázání vody na látku a je zcela klíčový pro jeho správné fungování organismu. Tělo totiž tvoří až 60 % vody, z toho 35 % obsahují kosti, 85 % mozek a krev až 90 %. Podíl vody klesá hlavně při zvýšené fyzické aktivitě (pocením) a je potřeba jej doplňovat – hydratovat. Doporučovaný příjem tekutin je 2,5 až 3 litry denně, přičemž vše závisí na pohlaví, věku, ročním období (v létě je potřeba pít více) a zdravotním stavu. Při dehydrataci se mohou dostavit bolesti hlavy, svalové křeče, nevolnost nebo dezorientace. V krajním případě dochází k selhání ledvin nebo upadnutí do bezvědomí.
Více informacíHyperpigmentace
Hyperpigmentace je nerovnoměrná pigmentace pokožky, kterou způsobuje zvýšená produkce melaninu. Příčinou je intenzivní sluneční záření, hormony, poranění kůže, ale také vyšší věk. Výsledkem jsou tmavé skvrny (stařecké skvrny) na kůži, a to zejména na obličeji nebo na rukou. Tuto estetickou vadu můžete odstranit laserem na klinice, chemickým peelingem nebo speciálními kosmetickými produkty.
Více informacíHypertenze
Hypertenze je dlouhodobě vysoký krevní tlak, jehož hodnota vychází při opakovaném měření (alespoň 2 ze 3 měření) nad 140/90 mm Hg. Jedná se o jednu z nejčastějších srdečních nemocí, kterou v Česku trpí ve věku 25 až 64 let až 40 % populace. Tento podíl se zvyšuje společně s věkem. Mezi hlavní příznaky patří bolesti hlavy, bušení srdce, dušnost, bolesti na hrudi, únava nebo závratě. Riziko vzniku hypertenze zvyšuje nezdravý životní styl, který zahrnuje například nedostatek pohybu a spánku, nezdravá strava, obezita, kouření a alkohol. Vliv ovšem mohou být i vrozené dispozice. Pro snížení tlaku se doporučuje především změna životního stylu a speciální léky (například diuerika, ACE inhibitory, betablokátory).
Více informacíHypotenze
Hypotenze je dlouhodobě nízký krevní tlak, jehož hodnota vychází při opakovaném měření (alespoň 2 ze 3 měření) pod 90/60 mmHg. Tento stav nemusí působit žádné zdravotní problémy, a někdy může být dokonce prospěšný (pokud není způsobený určitou nemocí) – chrání totiž srdce a podporuje krevní oběh. V některých případech však může vyvolávat komplikace, které souvisí s horším průtokem krve do mozku. Jedná se například o zvýšenou únavu, studené ruce a nohy, třes, bledost, bolesti hlavy, rychlý tlukot srdce nebo nespavost. Pro návrat do optimálních hodnot je potřeba nasadit zdravý životní styl, případně brát speciální léky (mineralokortikoidy nebo beta-sympatomimetika).
Více informacíIU
IU je zkratka pro jednotku (anglicky International Unit), která vyjadřuje působení nebo účinek dané látky. Využívá se pro vitamíny, léky, hormony a další biologické látky. Tato jednotka se rovněž využívá například ke stanovení doporučené denní dávky (hodnota, která ukazuje potřebný příjem denního příjmu živin včetně vitamínů a minerálů).
Více informacíImunita
Imunita je obranná schopnost těla, která nás chrání před infekcemi, nemocemi a podporuje uzdravování. Abychom se vyhnuli zdravotním problémům, musíme eliminovat rizikové faktory, například nezdravý životní styl, stres, zanedbaná hygiena, a naopak imunitu pravidelně posilovat – třeba zdravým jídelníčkem (potraviny s obsahem vitamínů, minerálů), pohybem, otužováním nebo dostatkem spánku. Imunitu můžete podpořit i doplňky stravy, mezi něž se řadí například colostrum, echinacea, rakytník nebo probiotika a probiotika.
Více informacíInfekce
Infekce znamená vnik škodlivých virů a bakterií do organismu. Existuje několik různých způsobů, jak se to může stát: kapénková nákaza, potrava, zranění, přenos krví, kousnutí zvířetem nebo přenos z matky na plod. Intenzita infekce se odvíjí od choroplodnosti patogenu, ale také od imunity člověka. Léčba se následně zvolí na základě toho, co infekci způsobilo – jiné léky dostanete na chřipku, jiné na boreliózu.
Více informacíInhalátor
Inhalátor neboli nebulizátor je přístroj, který se používá při pocitu dušnosti. Tato dušnost může být způsobená alergií, astmatem, kašlem, rýmou, angínou nebo postcovidovým syndrome. Inhalátor obsahuje účinnou látku, kterou se při nádechu dostane hluboko do dýchacích cest a přináší rychlou úlevu. Na trhu seženete několik druhů inhalátorů – například parní, ultrazvukový, kompresový nebo membránový kompresor. Každý z těchto modelů funguje na jiné technologii a každý z nich se hodí pro jiný druh léčiva (některé druhy inhalátorů se neporadí s hustějšími léčivy).
Více informacíInkontinence
Inkontinence je samovolný únik moči, který trápí až 10 % české populace. Existuje vícero druhů inkontinence, které se od sebe liší příčinou. V některých případech jsou na vině oslabené svaly močového měchýře nebo zablokovaná močová trubice (paradoxní inkontinence), jindy nadměrný tlak v břiše (stresová inkontinence), dále to může být roztroušená skleróza a další degenerativní onemocnění (urgentní inkontinence). Riziko úniku moči může zvýšit například stáří, nadváha, dědičnost nebo kouření. Větší pravděpodobnost úniku moči je také u žen, a to z důvodu těhotenství a porodu. Léčba inkontinence zcela záleží na příčině – někdy pomůže změna životního stylu a cvičení na posílení pánevního dna, jindy je potřeba podstoupit chirurgický zákrok.
Více informacíIntoxikace
Intoxikace neboli otrava je nebezpečný stav organismu, který vyvolalo působení jedu. Za jed se považuje jakákoliv látka, jež může způsobit poruchu funkce v těle. Může se jednat například o leptavé látky, alkohol, houby, léky nebo jed zvířat. Podle rychlosti nástupu reakce se otravy rozlišují na akutní (konzumace muchomůrky nebo uštknutí hadem) a chronické (dlouhodobé přijímání jedu po menších dávkách – například otrava těžkými kovy). Některé slabší otravy přejdou (například otrava jídlem), jiné otravy je potřeba řešit okamžitě a zavolat záchrannou službu.
Více informacíInulin
Inulin je forma vlákniny, který slouží k podpoře trávení. Jakmile se dostane do tlustého střeva, působí zde jako zdroj živin pro přínosné mikroorganismy (například Lactobacillus bifidus). Díky tomu pomáhá udržovat zdravou mikrofloru, brání množení nežádoucích bakterií a zároveň přispívá k pravidelné stolici. Inulin se získává pomocí horkovodní extrakce z kořene čekanky a následně se z něj vyrábí doplněk stravy, který má formu bílého prášku nebo kapslí.
Více informacíInzulin
Inzulin je hormon, který produkují B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Jeho hlavním úkolem je transport glukózy do kosterního svalstva, myokardu a tuků v těle. Do těla se vyplavuje neustále a jeho optimální hladina se pohybuje mezi 4 až 6 mmol/l. Jeho další úlohou je rovněž snížení hladiny cukru v krvi, proto ho využívají zejména diabetici (jež mají nedostatek vlastního inzulinu). Jakmile zaregistrují vyšší hladinu cukru, aplikují si vyměřenou dávku inzulinu pomocí injekce, inzulinového pera nebo pumpy.
Více informacíJedlá soda
Jedlá soda je další název hydrogenuhličitanu sodného. Má podobu bílého prášku a je univerzálním pomocníkem do každé domácnosti. Můžete ho použít jako kypřidlo při pečení, ale také jako čisticí prostředek. Dokáže vyčistit různé povrchy, odstranit mastnotu, zápach i vyprat prádlo. Jedlá soda je zcela zdravotně nezávadná, a navíc šetrná vůči životnímu prostředí, a proto představuje skvělou alternativu klasických chemických prostředků.
Více informacíJečmen
Ječmen je obilovina, která má využití v celé řadě oborů – především však v potravinářském a agro průmyslu. Ve farmacii má své místo mezi doplňky stravy, a to zejména mladý ječmen (přezdívaný zelený ječmen). Když roste a klíčí, má zelené lístečky, které jsou bohatým zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje vitamíny, minerály, aminokyseliny, antioxidanty nebo enzymy. I proto si zelený ječmen vysloužil nálepku superpotravina. Mladý ječmen ve formě doplňků stravy účinně detoxikuje organismus, reguluje hladinu cukru v krvi, má protizánětlivé účinky a podporuje funkci trávicího traktu.
Více informacíJizvy
Jizva je útvar na kůži, který vzniká na místě poranění – například v důsledku zranění, akné, oparu, neštovic či operace. Postižené místo se postupně regeneruje, dochází k zacelení rány a vytvoření nové vrstvy kůže, která se zbarví do růžova nebo do bíla. Jakmile se objeví jizva, nedá se úplně odstranit, pouze zmírnit její výraznost. K tomu se využívají speciální krémy a gely, lokální aplikace kortikoidu nebo laserová terapie.
Více informacíJojobový olej
Jojobový olej je ve skutečnosti vosk z keřovité rostliny jojoby kalifornské, která roste v pouštích Severní Ameriky. Největší význam mají její semena, jež jsou bohatá na nenasycené mastné kyseliny a vitamín E. Díky tomu má pestré využití v kosmetice a představuje oblíbený produkt na pleť a vlasy. Jojobový olej dokáže dokonale vyživuje a hydratuje pokožku (i vlasy), redukuje množství kožního mazu, zabraňuje tvorbě akné, urychluje hojení kůže a má anti-aging efekt.
Více informacíJíl
Jíl je nezpevněná usazená hornina, která má využití ve stavebnictví, kosmetice i medicíně. Co se zdravotních benefitů týče, jíl ve formě doplňku stravy má schopnost zvyšovat odolnost organismu a vylučovat z těla škodlivé látky (využívá se pro kompletní detoxikaci). Uplatnění má ale také v kosmetice, kde se používá jako pleťová maska pro odstranění mastnoty a nečistot, zábal na posílení vlasů nebo jako sůl do koupele na regeneraci svalů.
Více informacíJód
Jód je klíčový biogenní prvek, jehož hlavní funkcí je správný chod štítné žlázy. Mimo to má také pozitivní vliv na pokožku, energetický metabolismus i nervovou soustavu. Najít ho můžete v běžně dostupných potravinách, jako jsou ryby, listová zelenina a mořské řasy, nebo v doplňcích stravy (tablety i roztok). Pokud tělo nemá dostatečný příjem jódu, může se to projevit únavou, pocitem hladu, zácpou, zpomaleným tepem nebo problémy s pamětí.
Více informacíKarpální tunel
Karpální tunel je průchod mezi předloktím a dlaní, který tvoří kosti, vazy, šlachy, nervy i cévy. Pokud se nadměrně namáhá zápěstí (například prací u počítače), může dojít k útlaku nervů a vzniknout syndrom karpálního tunelu. Vyznačuje se bolestí při pohybu zápěstím, necitlivostí nebo brněním prstů. Tato nemoc postihuje zejména osoby mezi 40. a 60. rokem, a ženy až 4-krát více než muže. Syndrom karpálního tunelu se řeší pravidelnou fyzioterapií, cvičením, tejpováním nebo operací.
Více informacíKašel suchý
Suchý kašel je dráždivý kašel, při kterém nedojde k vykašlání hlenu. Příčinou může být nejen virový a bakteriální zánět, ale také alergie nebo cizí látky v dýchacích cestách (například kouř či prach). Při suchém kašli lékaři doporučují brát kapky, tablety nebo sirupy na tlumení kašle – například kaloba nebo stoptussin. Pokud je příčinou nachlazení, pak se suchý kašel brzy změní na vlhký kašel, který už vykašlat jde.
Více informacíKašel vlhký (produktivní)
Vlhký kašel je kašel, při kterém dojde k vykašlání hlenu. Organismus se tímto způsobem snaží vyčistit a uvolnit dýchací cesty. Někdy je ale hlen příliš hustý, proto se používají speciální přípravky (kapky, sirupy, tablety či roztoky) pro usnadnění vykašlávání – například kaloba nebo ACC. Pomoci může také pití bylinných čajů.
Více informacíKelp
Kelp je mořská řasa hnědozelené barvy, která se nachází na pobřeží moří a oceánů po celém světě. Oblíbená je zejména díky svému jedinečnému složení bohatému na jód, vápník, hořčík, železo, bílkoviny nebo chrom. Zároveň se jedná o nejbohatší přírodní zdroj jódu, který je klíčový pro správné fungování štítné žlázy. Mimo to má kelp pozitivní vliv na trávení, předchází nadýmání a díky své schopnosti vázat na sebe těžké kovy odstraňuje z těla radioaktivní látky. Kelp je oblíbenou součástí havajských poke bowl nebo doplněk stravy ve formě tabletek.
Více informacíKeratin
Keratin je stavební bílkovina, která se nachází ve vlasech a nehtech. Právě tato látka se podílí na pevnosti, pružnosti a síle vlasů nebo nehtů. U vlasů také rozhoduje o jejich struktuře – zda máme rovné nebo kudrnaté vlasy. S přibývajícím věkem (okolo 40. roku) začne podíl keratinu klesat, což se podepíše na kvalitě vlasů, které začnou být suché, slabé a náchylné na lámání nebo vypadávání. Úbytek keratinu však může mít na svědomí i chemická či mechanická zátěž vlasů (časté kulmování, žehlení), nemoc nebo hormonální výkyvy. Keratin můžete navýšit doplňky stravy ve formě tobolek nebo roztoku (tekutý keratin).
Více informacíKeratolytický
Keratolytický znamená odstraňující nadbytečné kožní buňky. V praxi se setkáte s keratolickými přípravky, které změkčují horní vrstvu pokožky a zároveň ji čistí, čímž odstraňují její nedostatky (například kožní maz a lupy). Tyto přípravky obsahují vyšší koncentraci kyseliny salicylové, glykolovou nebo mléčné. Může se jednat o produkty na pleť (pleťové masky, gely), ale také na vlasy (šampony).
Více informacíKetodieta
Ketodieta neboli ketonová dieta je druh diety, která je založená na konzumaci jídel s nízkým podílem sacharidů a vyšším podílem tuku. Jakmile tělo nemá dost krevního cukru (glukózy), začne si brát energii z tukových zásob. Játra začnou produkovat ketony, které poslouží jako zdroj energie – tento stav se jmenuje ketóza. Při ketodietě se doporučuje jíst maso, ryby, vejce, sýry a zelenina (avokádo, květák, zelí, cuketa nebo špenát). Výhodou této diety je to, že se při ní nehladoví, nicméně je důležité být konzistentní a s ketojídelníčkem pokračovat, jinak hrozí jojo efekt.
Více informacíKetóza
Ketóza je stav, při kterém tělo nemá dostatek krevního cukru, a proto si bere energii z tukových zásob. Pro dosažení tohoto stavu je potřeba snížit konzumaci sacharidů na minimum (max. 50 g denně) a chybějící sacharidy vykompenzovat příjmem potravin s vysokým podílem bílkovin a zdravých tuků. Doporučuje se zejména libové maso, mléčné výrobky, vejce a zelená zelenina. Vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu či sladkému ovoci.
Více informacíKlimakterium
Klimakterium je období životního cyklu ženy, při kterém vaječníky přestávají produkovat vajíčka. Lidově se mu říká přechod nebo menopauza. Typickým znakem je nepravidelnost menstruačního cyklu, k tomu se však mohou přidat i další symptomy, jako jsou návaly horka, výkyvy nálady, problémy s klouby, bušení srdce, bolesti hlavy, suchá sliznice pochvy, poruchy spánku nebo vypadávání vlasů. U každé ženy se klimakterium projevuje jinak – některým přechod působí závažné zdravotní komplikace (a musí je řešit s gynekologem), další na sobě téměř nic nepozorují. Celkem může přechod trvat 3 až 5 let.
Více informacíKobalamin
Vitamín B12 neboli kobalamin je klíčová složka pro správnou tvorbu červených krvinek v těle. Bez něj by červené krvinky byly příliš velké a nedokázaly by předávat kyslík dalším buňkám. Vitamín B12 najdete především v živočišných produktech (například maso, vejce a mléčné výrobky) a v menší míře také v kvašených potravinách nebo mořských řasách. Jeho nedostatek v organismu vede ke snížené produkce krvinek a jejich a deformaci, což může mít za následek chudokrevnost nebo nemoci nervové soustavy.
Více informacíKoenzym Q10
Koenzym Q10 je látka, která se nachází v každé buňce. Jeho hlavní role spočívá v tvorbě energie, jež zásobuje celé tělo. Organismus si ho umí vyrobit sám, ale zhruba po 40. roku se jeho produkce snižuje, což může mít za následek větší únavu. V takovém případě se doporučuje zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem koenzymu – například hovězí játra, sója, špenát, brokolice nebo kukuřice. Jeho příjem můžete podpořit i doplňky stravy. Ty jsou mimo jiné vhodné i pro osoby, které jsou často ve stresu, trpí obezitou či nadváhou, kouří nebo nemají dostatek pohybu.
Více informacíKofein
Kofein je přírodní látka, která má stimulační účinky na nervovou soustavu – zabraňuje únavě, navozuje pocit štěstí a spokojenosti, zvyšuje vytrvalost a fyzickou sílu, předchází bolesti hlavy a pomáhá při hubnutí. Při pravidelné konzumaci kofeinu se tělo stane závislé a jakákoliv absence může působit problémy – ať už v podobě únavy, bolesti hlavy nebo horší nálady. Kofein můžete běžně najít v kávě, energetických nápojích, kakau nebo guaraně, ale také v doplňcích stravy.
Pozor: Příjem kofeinu by měly omezit těhotné a kojící ženy nebo osoby s vysokým krevním tlakem.
Více informacíKolagen
Kolagen je bílkovina, která zajišťuje pružnost a pevnost pokožky, dodává výživu nehtům a vlasům a pomáhá udržet zdravé klouby. Od 30 let přirozená produkce kolagenu klesá a tělo začíná pociťovat první znaky stárnutí. V takovém případě je vhodné sáhnout po doplňcích stravy s vysokým podílem kolagenu, které mají anti-aging efekt, vrací pleti elasticitu, redukují strie a celulitidu, podporují růst vlasů a zmírňují problémy s pohybovým aparátem. Hovězí a vepřový kolagen je ideální na klouby, mořský a rybí kolagen je vynikající volbou na vlasy a pleť. Jako doplněk stravy ho najdete v tabletách, kapslích nebo prášku do vody.
Více informacíKolostrum
Kolostrum je tekutina mléčné žlázy, která je vylučovaná do 72 hodin po porodu. Jedná se o první mléko, které je biologicky cenným zdrojem imunoglobulinů, vitamínů, minerálů, antimikrobiálních látek a dalších blahodárných látek. Díky tomu miminko vyživuje a zároveň chrání před viry, bakteriemi, plísněmi i parazity. Kolostrum dnes seženete i ve formě doplňků stravy, které mají podobné účinky jako pravé první mléko, a proto se řadí mezi nejlepší produkty na podporu obranyschopnosti organismu.
Více informacíKomedogenní
Jako komedogenní se označují látky, které způsobují ucpávání kožních pórů – což může vést ke tvorbě akné a dalším nedokonalostem. Komedogenní látky můžete rozlišit podle jejich intenzity na stupnici od 0 do 5. Látky s 0 (arganový nebo konopný olej) jsou nejméně dráždivé, látky s 5 jsou nejvíce dráždivé (např. olej z pšeničných klíčků, extrakt z mořských řas). Informaci o komedogenicitě látek najdete ve složení u jednotlivých kosmetických produktů nebo si můžete předem vyhledat seznam komedogenních látek online. Důležité je vědět, že každá pleť reaguje jinak. I látky s vyšším číslem komedogenicity nemusí na dané pleti způsobovat větší potíže.
Více informacíKomedon
Komedon je ucpaná mazová žláza (nejčastěji na zádech a obličeji), která má na povrchu pokožky černé zbarvení. Příčinou jsou chemické reakce keratinu a kožního mazu. K ucpání pórů může dojít vlivem hormonální nerovnováhy, nezdravým životním stylem nebo používáním látek, které podporují tvorbu akné (komedogenní látky). Vymačkávání černých teček se důrazně nedoporučuje, protože by mohlo dojít k rozšíření pórů a vzniku infekce. Nejlepším pomocníkem v boji s černými tečkami jsou tonika a pleťové masky s kyselinou salicylovou – ta póry čistí a zabraňuje maštění pokožky.
Více informacíKonopný olej
Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů na celém světě. Vyniká svým výjimečným složením, které tvoří nenasycené mastné kyseliny (omega-3, omega-6 a omega-9), vitamíny E, A, D a minerály vápník, hořčík nebo draslík. Využívá se jako doplněk stravy pro podporu správné činnosti srdce a imunitního systému, dále skvěle čistí a hydratuje pleť, redukuje záněty, ošetřuje rány a zklidňuje podrážděnou pokožku. Konopný olej můžete najít jako mast, šampon, pleťové masky, masážní emulze nebo krémy a tělová mléka.
Více informacíKonopí
Konopí je jednoletá bylina se vzpřímenými lodyhami a nápadnými listy, které připomínají dlaň. Jedná se o prastarou kulturní rostlinu, jež byla po staletí využívaná v civilizacích po celém světě. Pro své psychoaktivní účinky dříve sloužila pro rituální a náboženské účely. Dnes má konopí (jeho kanabinoidy CBD a CBG bez omamného efektu) velké uplatnění v kosmetice i alternativní medicíně – pomáhají léčit záněty, zmírňují nevolnosti i kožní problémy (akné, ekzém či lupénka). Konopí se totiž pyšní celou řadou blahodárných látek pro lidský organismus – je štědrým zdrojem vitamínu E, minerálů, nenasycených mastných kyselin a enzymů. Nejvíce užitečná jsou jeho semínka, z nichž se vyrábí oblíbený konopný olej.
Více informacíKopřiva
Kopřiva je rostlina se žahavými chlupy a přímou lodyhou. Často se považuje za obyčejný plevel, ve skutečnosti má ale výjimečné léčivé vlastnosti. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek včetně bílkovin, vitamínů B6, C1 a B2 a minerálů jako vápník, hořčík, fosfor, železo nebo draslík. Odborníci se shodují na tom, že kopřiva pomáhá čistit krev, ulevuje od bolesti kloubů, zmírňuje alergie a ekzémy, snižuje krevní cukr, posiluje imunitu a působí proti vypadávání vlasů. Díky tomu má široké využití jak v kosmetickém průmyslu, tak v přírodní medicíně. Najít ji můžete v kosmetických produktech (šampony, tonikum, kondicionér), ale také jako čaj, šťávu, doplněk stravy nebo jedná semínka na vaření.
Více informacíKopřivka
Kopřivka je svědivá vyrážka, která nejčastěji vzniká v důsledku alergické reakce. Projevuje se vyrašením vystouplých bílých či červených pupínků, přičemž jejich velikost se může postupně měnit. Příčinou bývají určité potraviny, rostliny, léky, bodnutí hmyzem, případně stres či sluneční záření (sluneční kopřivka). Kopřivka však může být také doprovodný příznak jiných zdravotních potíží, jako je astma, ekzém nebo bolest kloubů. Existují dva hlavní druhy kopřivky: akutní a chronická. Pokud příznaky trvají déle než 6 týdnů, jedná se o chronickou kopřivku. Co se léčby týče, na zmírnění svědění se používají antihistaminika (např. Zodac, Zyrtec) nebo lokální přípravky (např. chladivé gely). Nejdůležitějším pravidlem je pupínky neškrábat, jinak hrozí vznik infekce.
Více informacíKorektor
Korektor je kosmetický přípravek, který pomáhá zakrýt nedokonalosti na pleti včetně akné, vyrážky, kruhů pod očima nebo pigmentových skvrn. Svými účinky je podobný klasickému make-upu, ale obvykle má hustší konzistenci a vyšší stupeň pigmentace. Korektor seženete v jakékoliv drogerii v různých odstínech pleti, a to v tekuté nebo tuhé formě.
Více informacíKortikoidy
Kortikoidy jsou chemické látky, které mají protizánětlivé, protialergické a imunosupresivní účinky (tlumí imunitní systém a blokují silné alergické či autoimunitní reakce). Díky tomu mají široké uplatnění v medicíně – jsou součástí léků na astma, atopický ekzém, lupénku, revmatoidní artritidu, roztroušenou sklerózu nebo různá zánětlivá onemocnění. Jejich účinek nastupuje až po dlouhodobé aplikaci, nepřináší proto rychlou úlevu. Kortikoidy najdete v podobě mastí, krémů, roztoků, inhalačních přípravků nebo tabletek.
Více informacíKotvičník
Kotvičník je poléhavá léčivá rostlina se žlutými květy. Obsahuje steroidní saponiny, jež mají vliv na hladinu hormonů v těle (testosteron u mužů a estrogen u žen), a díky tomu je oblíbený hlavně u sportovců – pomáhá zvyšovat fyzický výkon i vytrvalost a zrychluje regeneraci svalů. Kotvičník si také vysloužil přezdívku „rostlinná viagra“, protože podporuje správnou funkci pohlavních orgánů a zvyšuje libido. V neposlední řadě tato rostlina obsahuje flavonoidy, které se chlubí anti-aging vlastnostmi. Kotvičník seženete ve jak formě doplňku stravy (tablety, kapsle, prášek do vody), tak ve formě čaje.
Více informacíKozlík lékařský
Kozlík lékařský je léčivá rostlina s drobnými bílými květy i typickým zápachem. Svou oblibu si vysloužil zejména díky svým příznivým účinkům na psychiku člověka – dokáže zmírnit projevy stresu, jako je bušení srdce, třes nebo nevolnost, uklidňuje mysl a pomáhá také při úzkostech a depresích. Mimo to podporuje spánek, správné fungování kognitivních funkcí (paměť a soustředění) a trávení. S kozlíkem lékařským se nejčastěji setkáte ve formě kapek, tablet nebo kapslí.
Více informacíKreatin
Kreatin je organická sloučenina, která slouží jako zdroj energie pro svaly. Nachází se v játrech a ledvinách, odkud se krví dostává do svalů, srdce a mozku. Tato látka je oblíbená zejména u sportovců, jež díky ní mohou podávat lepší výkony. Kreatin dodává okamžitou sílu, čímž zvyšuje vytrvalost a podporuje rychlejší budování svalů. Doplněk stravy ve formě kreatinu se používá především u silových a výbušných sportů, jako je wrestling, boxování, vzpírání, nebo kulturistiky.
Více informacíKreon
Kreon je přípravek sloužící ke správnému trávení potravy. Používá se při léčbě slinivky, která nevytváří dostatečné množství enzymů pro vstřebání jídla. Týká se to osob s cystickou fibrózou, chronickým zánětem či rakovinou slinivky břišní nebo osob, jimž slinivka částečně nebo úplně chybí (pankretektomie). Kreon obsahuje drobné pelety, jež do střev postupně uvolňují pankreatin, který nahrazuje fungování skutečných enzymů. Používání přípravku zároveň pomáhá zmírnit příznaky, které problémy se slinivkou provází – například bolesti břicha, plynatost nebo nepravidelnost stolice. Kreon je vhodný pro děti i dospělé.
Více informacíKuperóza
Kuperóza je onemocnění kůže, které se projevuje suchostí, zarudnutím a zvýšenou citlivostí postiženého místa. Příčinou je nízká flexibilita žilek, jež se v případě prokrvení nestíhají včas roztáhnout a prasknou. Jako rizikový faktor se přičítá vyšší věk, dědičnost nebo nezdravý životní styl. Speciálně náchylné na kuperózu jsou také osoby, které mají hypersenzitivní pleť. Pro zmírnění příznaků kuperózy odborníci doporučují chránit se před UV zářením, zaměřit se na zdravý životní styl a vyhýbat se kosmetickým přípravkům, které by mohly podráždit pokožku.
Více informacíKurkumin
Kurkumin je žluté barvivo, která se získává přímo z kurkumy. V potravinářském průmyslu se používá pro výrobu směsi koření, hořčice nebo omáček, v kosmetickém průmyslu má využití při výrobě rtěnek. Kurkumin se však osvědčil i jako skvělý antioxidant – v testech prokázal protinádorové a protizánětlivé účinky. Mimo to přispívá k udržení zdravého stavu kloubů a kostí, podporuje imunitní systém a napomáhá fungování nervového a kardiovaskulárního systému. Kurkumin v podobě doplňku stravy je k dostání v každé lékárně.
Více informacíKyselina alfa-linolenová
Kyselina alfa-linolenová (zkráceně ALA) je látka, která se řadí mezi omega-3 mastné kyseliny (podskupina esenciálních nenasycených mastných kyselin). V organismu hraje klíčovou roli, neboť se stará o správné fungování buněčných stěn a slouží jako zdroj energie. Dále snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak, redukuje riziko vzniku srdečních chorob a pozitivně působí na imunitní systém. Naše tělo si ji však nedokáže samo vyrobit, a proto je potřeba jíst potraviny, které tuto látku obsahují. Jedná se například o lněný, řepkový nebo sójový olej, ryby a dýňová semínka.
Více informacíKyselina alfa-lipoová
Kyselina alfa-lipoová je organická sloučenina, která se přirozeně nachází v našem organismu. Jejím hlavním účelem je účast na aerobním metabolismu, při němž se živiny mění v energii. Kyselina lipoová je velmi oblíbená u sportovců, protože pomáhá odbourávat tuky a detoxikovat tělo. Zároveň funguje jako silný antioxidant, což znamená, že tělo chrání před volnými radikály a slouží jako prevence před vznikem rakoviny. Kyselinu alfa-lipoovou najdete například ve špenátu, játrech, pivovarských kvasnicích nebo jako sportovní doplněk stravy.
Více informacíKyselina askorbová
Kyselina askorbová je další název pro vitamín C. Jedná se o bílou pevnou látku, která je rozpustná ve vodě a dělá jemně kyselé roztoky. Kyselina askorbová výrazně podporuje imunitu, má silné antioxidační vlastnosti, přispívá ke správnému fungování nervové soustavy, zajišťuje zdraví chrupavek a kostí a v neposlední řadě také mírně povzbuzuje psychiku. Kyselinu askorbovou najdete v ovoci (zejména citrusy) a listové zelenině (kapusta, brokolice, zelí), ale pořídit ji můžete také ve formě doplňku stravu.
Více informacíKyselina azelaová
Kyselina azelaová je látka, která pomáhá řešit mnoho problémů s pletí. Má totiž antibakteriální účinky, proto se perfektně hodí na pleť trpící akné. Výborně snižuje tvorbu kožního mazu a formování bakterií, odstraňuje odumřelé buňky a zmírňuje záněty. Díky tomu je skvělým prostředkem pro udržení čisté a zklidněné pleti. Odborníci v klinických studiích také objevili její schopnost zesvětlovat pleť. Kyselina totiž narušuje produkci melaninu, čímž dokáže redukovat pihy, stařecké skvrny nebo melasmy. Kyselinu azelaovou najdete v nejrůznějších krémech, peelingových přípravcích nebo pleťových sérech.
Více informacíKyselina citronová
Kyselina citronová je látka, která se přirozeně nachází v citrusových plodech. Vědci objevili, že má mnoho skvělých vlastností, jako je například schopnost regulovat kyselost a zásaditost a také schopnost ničit škodlivé mikroorganismy. V potravinářství slouží na dochucování jídel a nealkoholických či alkoholických nápojů, v domácnosti zase představuje ekologického pomocníka pro odstranění nečistot, bakterií, plísní, zápachu i vodního kamene. Kyselinu citronovou seženete v drogeriích i obchodech s domácími potřebami.
Více informacíKyselina glykolová
Kyselina glykolová je látka, která spadá do skupiny alfa-hydroxykyselin. Velký význam má hlavně v kosmetickém průmyslu, a to díky svým antibakteriálním a antioxidačním účinkům. Výborně působí proti tvorbě kožního mazu, ucpávání pórů, vzniku černých teček i pigmentových skvrn. Kyselina glykolová ovšem není vhodná pro každého. Ze všech alfa-hydroxykyselin obsahuje nejmenší molekuly, které se do pokožky dostanou nejsnáze. To může u osob s citlivou a suchou pletí způsobit podráždění. Kyselinu glykolovou najdete například v ovoci, cukrové řepě nebo cukrové třtině.
Více informacíKyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová neboli hyaluronan je hydratační látka, která hraje v lidském organismu klíčovou roli. Stará se totiž o distribuci vody v těle, rychlou migraci buněk pro regeneraci tkání nebo tvorbu kolagenových a elastinových vláken. Nejvíce užitečná je pro svou schopnost přitáhnout vodu – působí totiž jako magnet na vodu a dokáže na sebe navázat až 6 litrů na 1 gram. Díky tomu udržuje pleť pevnou a pružnou a zároveň napomáhá hojení ran. V kosmetickém průmyslu se používá zejména do přípravků pro dehydratovanou, suchou a ochablou pleť (například krémy a séra proti stárnutí. Dříve se kyselina hyaluronová získávala z kohoutích hřebínků, dnes vzniká uměle v laboratořích.
Více informacíKyselina jablečná
Kyselina jablečná je látka, která se řadí do skupiny hydroxykyselin. Je typická svou kyselou chutí, což má uplatnění v potravinářském průmyslu, kde se používá k dochucování potravin a nápojů. Najít ji však můžete i v nejrůznějších kosmetických produktech včetně šamponů, tělových mlék a přípravků na pleť. Kyselina jablečná totiž pomáhá vyhlazovat a hydratovat pokožku, redukovat odumřelé buňky a sjednotit odstín pleti. Vyskytuje se například v nezralém ovoci, jablkách, hroznech, hruškách, meruňkách nebo višních.
Více informacíKyselina linolová
Kyselina linolová je látka, která se řadí do skupiny omega-6 mastných kyselin. Jejím úkolem je udržení optimální hladiny cholesterolu nebo správné struktury buněk, aby pokožka byla dostatečně hydratovaná a pružná. Důležitou roli hraje také při hubnutí, protože má schopnost zrychlit metabolismus, potlačuje ukládání tuků a snižuje pocit hladu. Díky tomu je kyselina linolová oblíbená zejména u sportovců a dietářů. Najdete ji například v rostlinných olejích (slunečnicový či lněný olej) nebo jako doplněk stravy.
Více informacíKyselina listová
Kyselina listová je vitamín ze skupiny B, někdy se označuje také jako vitamín B9. Má důležitou roli v celé řadě metabolických procesů – podílí se na tvorbě krve a DNA, podporuje imunitní systém a snižuje míru únavy. Zvýšený příjem kyseliny listové potřebují především těhotné ženy nebo ženy, které se snaží otěhotnět. Tato látka totiž přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství a zároveň snižuje riziko poškození plodu (například rozštěpy nervové trubice). Kyselinu listovou najdete v syrové listové zelenině, játrech nebo kvasnicích. Skvělým zdrojem jsou i doplňky stravy ve formě kapslí a tablet.
Více informacíKyselina mléčná
Kyselina mléčná je látka, která vzniká ve svalech při fyzické zátěži. V organismu hraje klíčovou roli, protože slouží jako další zdroj energie pro pracující svaly. Za běžných okolností se vyplaví jen v menším množství a putuje do jater, kde se znovu mění na glukózu. Při nadměrné zátěži se však nestíhá transportovat do jater včas a způsobuje důvěrně známé bolesti a křeče. Tato bolest může přetrvávat až do dalších dnů, než dojde k úplnému vyplavení kyseliny mléčné ze svalů.
S kyselinou mléčnou se ovšem můžete setkat i v kosmetickém průmyslu. V kombinaci s kyselinou hyaluronovou využívá se jako prostředek pro peeling, rozjasnění pleti a vyhlazení vrásek.
Více informacíKyselina octová
Kyselina octová je látka, která se získává kvašením octu a má široké spektrum uplatnění. V potravinářském průmyslu se používá k okyselování nebo dochucování různých pokrmů (koncentrát kyseliny octové najdete v obchodě jako bílý ocet), v chemickém průmyslu má t využití jako přírodní čisticí prostředek, protože dokáže skvěle eliminovat bakterie a kvasinky. V textilních průmyslu slouží k barvení nebo výrobě umělých tkanin, v kosmetickém průmyslu zase na regulaci vůní (vyvážení sladkých vůní).
Více informacíKyselina pantothenová
Kyselina pantothenová je vitamín (B5), který má v těle nenahraditelnou funkci. Účastní se všech metabolických procesů v těle a přispívá ke správnému fungování organismu. I z toho důvodu dostala kyselina název pantothenová – v řečtině slovo pantos znamená všudypřítomný. Kyselina je součástí celé řady enzymů (bílkoviny, které řídí chemické reakce). Jako příklad si můžeme uvést koenzym A, jenž se podílí na přeměně cukrů nebo tuků. Kyselina má sama o sobě blahodárné účinky na organismus a používá se pro zmínění různých zdravotních problémů. Používá se například při:
· bolestech hlavy,
· oslabené imunitě,
· depresích,
· problémech s lupy,
· nízkém krevním tlaku,
· nespavosti,
· zánětu horních dýchacích cest.
Pokud má tělo nedostatek kyseliny pantothenové, může se to projevit únavou, celkovou slabostí, nechutí k jídlu nebo zácpu. Proto je dobré pravidelně konzumovat potraviny, které jsou jejím bohatým zdrojem. Jedná se například o játra, luštěniny, vejce, mléko nebo kvasnice. Sáhnout můžete i po doplňcích stravy ve formě kapslí.
Více informacíKyselina salicylová
Kyselina salicylová je látka, která se získává z březové nebo vrbové kůry. Kyselina salicylová má široké uplatnění v kosmetickém průmyslu, protože snižuje tvorbu kožního mazu a zabraňuje ucpávání pórů – díky tomu se považuje za vynikající prostředek proti akné. Najdete ji v čistících gelech, peelingu nebo pleťových maskách a sérech. Mimo to se vyskytuje v šamponech pro hydrataci pokožky a redukci lupů, ale také v lécích proti bolesti. Stejně jako aspirin totiž snižuje horečku a zlepšuje krevní oběh.
Více informacíKřemík
Křemík je klíčový stopový prvek, který se v organismu stará o tvorbu pojivových tkání, provázání elastanu a kolagenu, posilování kostí, chrupavek, vlasů, nehtů i samotné pokožky. Pokud ho má tělo nedostatek, vlasy a nehty mají tendenci se lámat. Křemík ve formě doplňku stravy se využívá například jako podpůrná léčba osteoporózy, kožních problémů nebo pro snížení cholesterolu v krvi. Křemík můžete získat i z potravy v podobě solí křemíku, které bývají například v minerální vodě, celozrnném pečivu a kořenové zelenině.
Více informacíKřečové žíly
Křečové žíly neboli varixy jsou chronickým žilním onemocněním, které se projevuje vystouplými žílami modré nebo fialové barvy. Příčinou je narušená schopnost žil správně přepravovat krev zpět k srdci, kvůli čemuž krev drží v dolních končetinách a vytlačuje žíly napovrch. Ze začátku může mít pacient pouze pocit těžkých nohou, postupně se lehké příznaky však mění v bolest a křeče. V ranné fázi křečových žil se doporučují nosit stahovací elastické punčochy, aplikovat masti a gely proti bolesti a nohy při sedu nebo lehu dávat do zvýšené polohy. V pozdější fázi, pokud se problémy nelepší, řeší se to chirurgickým zákrokem, při kterém se křečové žíly vyndají.
Více informacíL-karnitin
L-karnitin je látka, která má přezdívku „spalovač tuků“. Má totiž schopnost přesunout tuk do svalů, čímž podporuje hubnutí, a často se využívá jako doplněk při redukčních dietách. L-karnitin je také oblíbený u sportovců, protože pomáhá regenerovat svaly po velké námaze. Mimo jiné podporuje důležité kognitivní funkce, jako je paměť, myšlení nebo koncentrace.
Pozor: Některé studie však ukazují na to, že L-karnitin není tak účinný, jak se prezentuje. A při nadměrné konzumaci může mít spíše toxické účinky.
Více informacíLaktobacily
Laktobacily jsou živé mikroorganismy, které se nachází v trávicím systému a starají se o rovnováhu střevní mikroflóry. Podporují správné trávení i chod samotného metabolismu, posilují imunitu a zároveň zabraňují tomu, aby se ve střevech přemnožily škodlivé bakterie. Nedostatek laktobacilů se může projevit průjmem, zácpou nebo pocitem nafouklého břicha. Laktobacily najdete v mléce, jogurtech a kefíru nebo různých doplňcích stravy, které můžete brát jak preventivně, tak při problémech s trávením.
Více informacíLaktóza
Laktóza je látka, kterou obsahují mléčné výrobky. S jeho trávením pomáhá enzym laktáza v tenkém střevě, kde se stará o rozložení laktózy na glukozu a galaktózu – látky, jež tělo snadno vstřebá. Pokud tělo nemá dostatek laktázy, může se to projevit laktózovou intolerancí. Mezi časté příznaky alergie patří křeče v břiše, nevolnost, průjmy, nadýmání nebo bolesti v břiše. V takovém případě nezbývá nic jiného než se laktóze úplně vyhnout.
Více informacíLecitin
Lecitin je hlavní složka buněčných membrán a důležitý zdroj kyseliny linolové, která hlídá optimální hladinu cholesterolu v krvi. Lecitin dál zlepšuje činnost nervového systému, zásobování buněk kyslíkem a podporuje redukci tuků. V neposlední řadě se podílí také na tvorbě a regenerace buněčných tkání, proto si rovněž vysloužil přezdívku „potrava pro mozek“. Štědrým zdrojem lecitinu jsou žloutky, sójové boby nebo slunečnicová semínka. Jeho příjem můžete podpořit také doplňky stravy.
Více informacíLepek
Lepek je přírodní bílkovina (směs gliadinu a gluteninu), která se přirozeně vyskytuje v pšenici, žitu, ječmenu nebo špaldě. Jedná se o látku, která je pro žaludek hůře vstřebatelná a ve střevech spíše škodí. Potraviny s lepkem (v současné podobě) nejsou na našich jídelníčcích tak dlouho, což u některých osob může vyvolávat zdravotní problémy. S intolerancí lepku se pojí dvě hlavní potíže: alergie na lepek a celiakie.
Alergie na lepek je potravinová alergie, kterou způsobuje imunoglobulin E. Příznaky (pálení v krku, průjem, kopřivka) se projeví okamžitě po konzumaci výrobků s lepkem.
Celiakie se může projevit i několik měsíců po snězení potraviny s lepkem, což ztěžuje stanovení diagnózy. Při celiakii dochází k zánětu tenkého střeva, které mohou doprovázet příznaky, jako osteoporóza, anemie nebo zánět štítné žlázy.
Více informacíLeptin
Leptin je hormon sytosti a hladu, který má vliv na stravování, výdej energie, chod metabolismu i hubnutí – rozhoduje totiž o tom, kdy si tělo uloží kalorie jako tuk. Produkují ho buňky tukové tkáně a jeho tvorba stoupá s podílem tuku v těchto buňkách. Pokud je jeho hladina vysoká, mozek nám dává najevo, že jsme sytí a nemáme dál pokračovat v konzumaci jídla. Pokud je jeho hladina naopak nízká, pociťujeme hlad. U osob s nadváhou je citlivost na leptin snížená.
Více informacíLifting
Lifting je metoda, při které dochází ke vypnutí a omlazení pokožky. S přibývajícím věkem kůže ztrácí na pevnosti a pružnosti, což má za následek povolené kontury obličeje. Pomoci liftingu jde spolehlivě zpevnit obličej, oblast pod bradou i krk. Záleží jen na pacientovi, jakou metodu liftingu zvolí. Jedná se například o: laserovou terapii, mikrojehličkovou mezoterapii, niťový lifting nebo chirurgický lifting. Jednotlivé techniky se od sebe liší závažností zákroku (laser versus použití skalpelu), finanční náročností i frekvencí opakování liftingu pro uchování mladistvého vzhledu.
Více informacíLipom
Lipom je nezhoubný nádor, nejčastěji pod kůží (někdy se může objevit i ve vnitřních orgánech). Má podobu měkké, pružné, vystouplé bulky, která může dosahovat i několika centimetrů. Na pohmat lipom není bolestivý, pokud tedy netlačí na nerv. Experti neznají přesnou příčinu vzniku – roli mohu hrát geny, zranění nebo tupý náraz. Lipom nepředstavuje nebezpečí, a pokud se odstraňuje, tak je to zejména z kosmetických důvodů nebo pokud pacientovi vadí při pohybu.
Více informacíLipozom
Lipozom je forma doplňku stravy, která má podobu malé kuličky. Ve svém středu ukrývá účinnou látku (například vitamíny), jež obaluje vrstva fosfolipidů. Jakmile se dostane do těla, fosfolipidy ji chrání před vlivem žaludečních šťáv a enzymů. Lipozom pak stěnou ve střevech pronikne do krve a svůj obsah doručí do cílových buněk. Jiné formy doplňků stravy (například ve formě kapslí a tablet) se vstřebají jen částečně, a proto nejsou tak účinné.
Více informacíLithium
Lithium je chemický prvek, který má podobu lehkého, stříbrného kovu. Jedná se o prvek, který má široké uplatnění v energetice (odvod tepla z reaktoru, výroba baterií), skelném a keramickém průmyslu. Důležitou roli má také v farmaceutickém průmyslu. Lithium se totiž používá při léčbě maniodepresivní poruchy, bipolární poruchy nebo potlačení sebevražedných sklonů. Lithné kationty jsou schopné z buněk vytlačovat draselné kationty, a tím dochází k depolarizaci, jenž vyvolává zklidnění a stabilitě nálady.
Více informacíLněný olej
Lněný olej je žlutý olej, který se získává ze semínek lnu setého. Tato rostlina se po dlouhá staletí využívala na tkaní a předení lněného plátna, později se zjistilo, že její semena jsou štědrým zdrojem esenciálních mastných kyselin – především omega-3 a omega-6 kyseliny, které slouží jako účinná prevence proti srdečním a cévním chorobám. Lněný olej dokáže snižovat hladinu cholesterolu, brání vzniku krevních sraženin, chrání před vysokým tlakem a záněty a posiluje imunitní systém. Doporučená denní dávka je 1 lžička oleje, a to v kombinaci s jídlem pro lepší vstřebávání.
Tip: Lněný olej se skvěle hodí do studené kuchyně, například do salátů.
Více informacíLupy
Lupy jsou drobné bílé šupinky odumřelé kůže na hlavě. Doprovázet je může zarudnutí pokožky nebo svědění. Lupy mohou způsobovat agresivní vlasové přípravky, prudké změny teplot, nadměrné zatížení vlasů (časté mytí, kulmování, žehlení), ale také nedostatek minerálů (selen, zinek) či vitamínu B. V závažnějších případech to může být plíseň nebo jiné kožní onemocnění (například lupénka nebo dermatitida). Pro eliminaci suché kůže na hlavě se doporučuje používat speciální šampony proti lupům a při vážnějších problémech se poradit s dermatologem.
Více informacíLupénka
Lupénka je jedna z nejčastějších kožních nemocí, která postihuje kůži, vlasy nebo nehty. Důsledkem je nadměrná tvorba kožních buněk a zrychlený proces obnovy pokožky. Běžně se pokožka obnoví jednou za 4 týdny, při lupénce proces trvá pouhé 4 dny. To vede k vršení a odlupování kůže a následnému krvácení. Příznaky lupénky mohou zhoršit spáleniny od slunce, nízké teploty, chemikálie nebo určité roční sezóny (nejčastěji jaro a podzim). Příčina lupénky není přesně známá, ale svou roli hraje dědičnost v kombinaci s externími faktory: stres, hormony, poranění nebo špatná životospráva. Lupénka je chronické onemocnění, které se nedá plně vyléčit – pouze zmírnit příznaky. K tomu se využívá lokální léčba (gely, krémy, masti), léky, fototerapie nebo fotochemoterapie.
Více informacíLutein
Lutein je žlutočervené barvivo, které se nachází hlavně v oční sítnici. Jedná se o silný antioxidant, jenž chrání oči před šedým zákalem, degenerativními nemocemi nebo poškozením slunečními paprsky. Štědrým zdrojem luteinu je například lichořeřišnice, zelí, kapusta, špenát nebo brokolice. Lutein však najdete i jako doplněk stravy. Ten se doporučuje především osobám, které trpí šedým zákalem nebo které jsou právě po operaci zákalu.
Více informacíLykopen
Lykopen je rostlinné barvivo, které ovoci dodává červenou barvu – nachází se například v rajčatech, šípcích, červených grapefruitech, melounech a guavě. Lykopen představuje silný antioxidant (některé zdroje uvádí, že je dokonce silnější než vitamín E), který tělo chrání před vlivem volných radikálů. Díky tomu redukuje riziko vzniku srdečních a cévních nemocí, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje imunitu a chrání kůži před UV zářením. Lykopen je k dostání i jako doplněk stravy ve formě kapslí.
Více informacíLyofilizované ovoce
Lyofilizované ovoce je mrazem sušené ovoce. Při jeho zpracování se prudce zmrazí a následně vysuší, až z něj dostane veškerá voda. Velkou výhodou této metody je to, že struktura plodů, jejich chuť i nutriční hodnoty zůstanou stejné. Díky tomu lyofilizované ovoce představuje oblíbenou svačinu během zimního období, kdy v přírodní formě není běžně k dostání. Mezi nejoblíbenější z nich patří například jahody, maliny, mango, banán, ananas nebo borůvky.
Více informacíLysin
Lysin je esenciální aminokyselina, která představuje důležitý stavební prvek bílkovin. Podporuje budování svalů, obnovuje tkáně, urychluje hojení po úrazech a operacích, a proto je oblíbený hlavně u sportovců. Mimo to podporuje imunitu, zvyšuje vstřebávání vápníku a blokuje arginin, který vyvolává tvorbu oparů. Lysin můžete doplnit konzumací masných výrobků (vepřové a hovězí), sójových bobů, luštěnin nebo pomocí doplňků stravy ve formě prášku nebo kapslí.
Více informacíMaca
Maca je peruánská rostlina, kterou pro její léčivé schopnosti využívali už staří Inkové. Nejužitečnější částí je její kořen, jenž je plný aminokyselin, vitamínů B1, B2, B6, C nebo E a stopových prvků včetně vápníku, železa, zinku a draslíku. Maca je známá pro své silné afrodiziakální účinky (ne nadarmo se jí přezdívá peruánská viagra) a její pozitivní účinky na fyzické a duševní zdraví. Zvyšuje fyzickou vytrvalost, dodává energii, podporuje budování svalů a rychlou regeneraci. Ženám zase pomůže harmonizovat menstruační cyklus, překonat problémy s menopauzu nebo podpořit plodnost. Macu seženete jako doplněk stravy ve formě prášku nebo tabletek.
Více informacíMangan
Mangan je stopový prvek, který má v organismu nepostradatelnou roli. Podílí se na zdravém vývoji kostí, chrupavek a tkání a zajišťuje jejich správnou obnovu. Mimo jiné reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, posiluje imunitu a působí pozitivně na nervový systém. Jakmile má tělo nedostatek manganu, zvyšuje se riziko vzniku cukrovky nebo srdečně cévních nemocí. Vysoký podíl manganu najdete v běžných potravinách, jako je ananas, borůvky, oříšky, fazole nebo špenát. Jeho příjem můžete podpořit i doplňky stravy ve formě tabletek.
Více informacíMastná pleť
Mastná pleť je způsobená vysokou aktivitou mazových žlázek a nadměrnou tvorbou kožního mazu. Projevuje se výskytem akné nebo černými tečkami, které značí ucpání pórů. Příčinou mohou být hormonální změny (například během puberty, těhotenství nebo po porodu), ale také stres, deprese nebo nezdravý životní styl – kouření, velká konzumace alkoholu a tučných jídel. Pro eliminaci mastné pleti se doporučuje pravidelné čistění pleti (například micelární vodou a čisticími gely), používání peelingu pro odstranění odumřelé pokožky, přípravků s kyselinou salicylovou a pleťových masek proti černým tečkám. Výrazně může pomoci i změna jídelníčku nebo dostatečný příjem vody.
Více informacíMatcha
Matcha je zelený mletý čaj z Japonska, který se díky svému jedinečnému složení považuje za superpotravinu. Jednou z obsažených látek je L-theanin – aminokyselina, která podporuje koncentraci a dodává energii. Další je vitamín C pro posílení imunity, vitamín A pro zdravé zuby a kosti a antioxidanty, které detoxikují organismus a chrání tělo před volnými radikály. Poukázat můžeme i na její pozitivní účinky v oblasti duševního zdraví – matcha zmírňuje stres a navozuje dobrou náladu.
Více informacíMeduňka
Meduňka je léčivá rostlina s vejčitými listy a příjemnou citronovou vůní. Oblíbená je zejména díky svému výjimečnému složení: obsahuje flavonoidy, antioxidanty, minerální látky, enzymy, důležité kyseliny a silice, kterým vděčí za své aroma. Meduňka je vynikajícím pomocníkem, pokud potřebujete zmírnit stres, úzkosti nebo deprese, podpořit usínání nebo srovnat žaludek. Tuto léčivku najdete nejčastěji jako čaj nebo jako doplněk stravy ve formě kapslí.
Více informacíMelanin
Melanin je hnědé až černé přírodní barvivo ve vlasech a kůži. Je to právě tato látka, která ovlivňuje zbarvení pokožky, vlasů nebo očí. Čím více melaninu tělo obsahuje, tím je pokožka tmavší, a to stejné platí také naopak. Pokud tělo nemá výrazný dostatek melaninu, projevuje se to albinismem. Hlavní role melaninu ovšem nespočívá v barvení kůže nebo vlasů, ale ochraně před UV zářením. Osoby s tmavou pokožkou jsou odolnější vůči spálení, osoby se světlejší pokožkou vyžadují větší míru ochrany.
Více informacíMelatonin
Melatonin je hormon v mozku, který hraje klíčovou roli ve spánkovém cyklu a podporuje správný biorytmus. Jeho tvorba se odvíjí od intenzity světla okolo – pokud je tma, produkce se zvýší, pokud je více světla, produkce se sníží. Tímto způsobem signalizuje tělu, kdy je čas jít spát. V druhé řadě ovlivňuje také krevní tlak, tělesnou teplotu nebo metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Melatonin najdete i jako doplněk stravy, který je určený na potíže s usínáním nebo pro zmírnění časového posunu.
Více informacíMenopauza
Menopauza je období života ženy, kdy vaječníky přestávají produkovat vajíčka. Lidově se tomuto období říká přechod nebo odborně klimakterium. Typickým znakem je nepravidelnost menstruačního cyklu. K tomu se však mohou přidat i další symptomy, jako jsou návaly horka, výkyvy nálady, problémy s klouby, bušení srdce, bolesti hlavy, suchá sliznice pochvy nebo poruchy spánku nebo vypadávání vlasů. U každé ženy se menopauza projevuje jinak – některým přechod působí velké žádné zdravotní komplikace (a musí se řešit s gynekologem), další na sobě téměř nic nepozorují. Celkem může přechod trvat 3 až 5 let.
Více informacíMenstruace
Menstruace je 28-denní ženský cyklus, během kterého dozrává vajíčko ve vaječnících. Jakmile uzraje, putuje do vejcovodu, a pokud není oplozené, vyloučí se z těla ven. To má za následek krvácení, které může trvat několik dnů i celý týden. Provázet ho mohou silné bolesti hlavy nebo křeče – v takových případech pomáhají analgetika (ibalgin, ibuprofen) nebo přiložení termoforu s teplou vodou na podbřišek. Menstruaci předchází premenstruační syndrom, jenž se projevuje tlakem v podbřišku, výkyvy nálad a zvýšenou chutí k jídlu nebo velkou únavou.
Více informacíMicela
Micela je název pro čisticí shluk molekul, které jako magnet přitahují veškeré nečistoty v pokožce. Jakmile do sebe vtáhnou nečistotu, obalí ji a následně z pokožky šetrně odstraní. Micela je proto důležitou součástí čistících prostředků i kosmetických produktů. Pokud se jedná o kosmetiku (například micelární voda), doporučujeme předem zkontrolovat její složení. Jestliže jsou micely syntetického původu, mohou pleť zbytečně vysušit a podráždit.
Více informacíMicelární voda
Micelární voda je čisticí kosmetický přípravek na pleť. Obsahuje drobné aktivní částečky (micely), které na sebe nabalí veškeré nečistoty nebo zbytky make-upu a pak je z pleti šetrně odstraní. Micelární vodu vyberte podle typu své pleti: normální až smíšená, mastná, suchá nebo citlivá. Někdy se můžete setkat s micelárními vodami, které mají také hydratační a rozjasňující efekt (obsahují vitamín E a kyselinu hyaluronovou).
Více informacíMigréna
Migréna je intenzivní bolest hlavy, která se projevuje na jedné polovině hlavy (zejména na spáncích s možným přesahem do oblasti očí). Doprovázet ji může zvýšená citlivost na zvuky, pachy nebo světlo, poruchy vidění, zvracení či nevolnost, pocení nebo zimnice. Mezi spouštěče migrén patří: stres, změna počasí, špatná životospráva, zablokovaná krční páteř, málo spánku nebo hormonální výkyvy. Náchylné jsou zejména osoby, které mají migrénu v rodině.
Migréna se nedá vyléčit, pouze zmírnit její příznaky. Pomoci mohou analgetika (prášky na bolest), dostatečný přísun vody, studené obklady, tma a ticho. Jako prevence může pomoci pravidelný pitný režim, dostatek spánku, pravidelná konzumace hořčíku a zázvoru nebo cvičení na protahování krční páteře.
Více informacíMikrobiom
Mikrobiom je soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a dalších mikroorganismů, které se nachází na pokožce i uvnitř těla – celkově se jedná až o 100 miliard organismů. Jedním z nich je například střevní mikrobiom, který přispívá ke správnému trávení i silné imunitě. Pokud je mikrobiom v nerovnováze delší dobu, vede to ke vzniku nejrůznějších nemocí.
Více informacíMinerální filtry
Minerální filtr je látka, která je obsažená v opalovacím krémech a chrání tělo před nebezpečným UV zářením – sluneční paprsky odráží jako zrcadlo. Mezi jeho hlavní složky patří oxid zinečnatý nebo titaničitý, což může na pokožce zanechávat bílý povlak. Jeho textura je však hustější než u chemických, a proto se hůře roztírá a vstřebává. Minerální filtr je vhodný pro citlivou, aknózní nebo ekzematickou pleť.
Více informacíMinerály
Minerály jsou látky v těle, které se podílí na silné imunitě, správném fungování organismu a zdravé stavbě tkání. Tělo má přibližně 25 minerálů, z nichž nejdůležitější je například hořčík nebo zinek. Minerály se rozdělují na dvě skupiny podle množství, které organismus potřebuje: minerály (sodík draslík, hořčík, vápník, fosfor, chlor a síra) a stopové prvky (železo, měď, zinek, jód, fluor, mangan, selen a chrom). Některé z nich si tělo umí vyrobit samo, jiné potřebuje přijímat ze stravy nebo doplňků stravy.
Více informacíMochyně
Mochyně je exotická rostlina, kterou poznáte podle zářivě oranžových plodů v podobě lampionů. Právě tyto plody se chlubí léčivými schopnosti, jež znali a využívali už staří Inkové. Mochyně dokonale poslouží na detoxikaci organismu, posílení imunity (obsahuje vitamín C), jako prevence před nemocemi močového ústrojí nebo na léčbu revmatu. Mochyni seženete jako sušené ovoce, které se hodí jak do snídaňových kaší, smoothies nebo salátů, tak na přímou konzumaci.
Více informacíModré světlo
Modré světlo je druh světla, které produkují telefony, televize, tablety, ale také žárovky nebo veřejné osvětlení. Během dne je modré světlo důležité pro synchronizaci denního rytmu, na večer však spíše škodí. Pokud je člověk vystavený modrému světlu ve večerních hodinách, může to zpomalit proces usínání. Modré světlo totiž snižuje tvorbu melatoninu (hormon spánku), který signalizuje tělu, kdy je čas jít spát. Jako štít proti modrému světlu poslouží speciální brýle, jejichž skla oči chrání a snižují jeho efekt.
Více informacíMoringa olejodárná
Moringa olejodárná je exotická rostlina, které se přezdívá zázračný strom. Obsahuje totiž obrovské množství blahodárných látek – 46 antioxidantů, 36 protizánětlivých látek, nenasycené mastné kyseliny a 10 vitamínů. Moringa se využívá na podporu trávení, udržení hladiny cukru v krvi, tlumení bolestí a redukci zánětů. Najít ji můžete jako zelený prášek (ze sušených listů) nebo jako tablety. Moringa však našla své uplatnění i v kosmetice. Redukuje vrásky, zklidňuje pleť, přináší hloubkovou hydrataci a výživu, proto je oblíbenou součástí nejrůznějších krémů, tinktur a olejů.
Více informacíMykóza
Mykóza je plísňové onemocnění, které způsobují houby mikromycety. Rozdělit je můžeme na mykózy povrchové a hluboké: povrchové postihují kůže a viditelné sliznice, hluboké samotné orgány. Nejčastěji se setkáte s mykózou kůže, a to v místech, kde je pokožka vlhká – mezi prsty, ve vousech či vlasech. Dále může mykóza postihnout dutinu ústní, což se projevuje bělavými povlaky a infekčními koutky. Velmi častá je také vaginální mykóza, která je projevuje svěděním, pálením nebo bílým výtokem. Příčinou mohou být hormonální změny, oslabená imunita, stres, nošení příliš těsného spodního prádla, zapocení intimních partií, špatná životospráva nebo nedostatečná či nadměrná hygiena. Mykóza se léčí volně dostupnými prostředky, například čípky nebo krémem proti mykóze.
Více informacíMáta
Máta je léčivá vytrvalá bylinka, která je typická pro své řapíkaté listy a příjemnou peprmintovou vůni. Známá je především pro své blahodárné účinky na trávení – ulevuje od žaludečních bolestí, pomáhá s trávením, zmírňuje nevolnosti a redukuje nadýmání. Máta je rovněž skvělým pomocníkem při léčbě příznaků nachlazení (kašel, rýma, bolest v krku), a to díky silici, která obsahuje mentol z 50 %. V neposlední řadě tato léčivka navozuje pocit klidu a pohody, takže může pomoci při usínání nebo při stresových situacích. Mátu seženete jako čaj, esenciální olej nebo kapsle.
Více informacíMěsíček
Měsíček je léčivá bylinka se žlutými kvítky. Právě její květy se chlubí výjimečným složením (betakaroten, vitamín C, silice, hořčin nebo saponiny), které má pozitivní vliv na lidský organismus. Měsíček podporuje správné fungování trávicího systému, dýchacího systému a přispívá ke zdravé pokožce. Měsíček můžete najít v nejrůznějších formách – jako doplněk stravy ve formě tablet, čaj nebo kosmetiku (tinktury, přípravky do koupele, oleje, masti, krémy).
Více informacíMěď
Měď je kovový prvek načervenalé barvy, který se v lidském těle podílí na energetickém metabolismu – podporuje využití cukrů jakožto nejrychlejšího zdroje energie pro buňky. Mimo to se měď stará o zdraví tkání, správné fungování nervového systému a tvorbu melaninu (barvivo v kůži a vlasech). Nedostatek mědi v organismu může vyvolat anémii, zvýšit riziko neurologických poruch, vypadávání vlasů a ztráty pigmentu. Tento prvek najdete v běžných potravinách, jako jsou houby, ořechy a slunečnicová semínka.
Více informacíNachlazení
Nachlazení je virové onemocnění, kterému se říká lidově rýma. Inkubační doba je zhruba 1 až 3 dny a mezi hlavní příznaky se řadí ucpaný nos, bolest v krku, únava, kašel, zvýšená teplota nebo bolest hlavy. K nákaze nejčastěji dochází na podzim, v zimě nebo na jaře, kdy dochází k prudkým změnám teplot a lidé se více shromažďují v uzavřených prostorách.
Nachlazení trvá 7 až 11 dní v závislosti na léčbě a reakci imunitního systému. Nejčastěji se používají léky na snížení teploty a bolesti: antipyretika (ibuprofen, paracetamol), léky na kašel (sirupy a kapky), léky na uvolnění nosní sliznice (Olynth) nebo doplňky stravy a potraviny na posílení imunity, které obsahují vitamín C. Pokud jste zastánci přírodního lékařství, na rýmu se doporučuje například heřmánkový čaj s medem, tea tree olej a tymiánová mast na uvolnění dýchacích cest nebo například kloktání Vincentky na zmírnění bolesti v krku.
Více informacíNadýmání
Nadýmání je nadměrné hromadění plynu ve střevech. Pokud plyn ze střev neodejde, začne se hromadit v oblasti jater a tlustého střeva, což může vyvolat silné bolesti a nafouknout břicho. Nejčastější příčinou nadměrného nadýmání je špatná životospráva a konzumace potravin, které plynatost způsobují – například mléčné výrobky, čočka, fazole, brokolice, zelí, kapusta nebo banány. Prevencí proti plynatosti je dostatek pohybu a dostatečný příjem vody.
Více informacíNanotechnologie
Nanotechnologie je věda, která se zabývá studiem nanočástic (částečky, které mají velikost tisíciny tloušťky lidského vlasu) a tvorbou nanotechnologií. Její využití je neuvěřitelně široké a pestré. Ve zdravotnictví se používá k cílené dopravě léčiv, v elektronice pro paměťová média, v chemickém průmyslu na nanotrubice nebo aerogely, v optickém průmyslu zase na fotonická vlákna a krystaly. Za zakladatele nanotechnologie se považuje Richard Feynman, který základní myšlenky této vědy prezentoval už v roce 1959 na setkání Americké společnosti fyziků.
Více informacíNechutenství
Nechutenství je stav, během kterého pacient nemá žádný zájem o jídlo. Příčina může být jak psychického, tak fyzického původu – v případě fyzického důvodu se většinou jedná o nemoci trávicího traktu, nevolnost či těhotenství, ve vážných případech může jít o nádor či selhávání orgánů. V případě psychiky to může být stres, úzkosti nebo vyčerpání. Důsledkem nechutenství je nejen úbytek váhy, ale také snížená imunita organismu. Pokud se tento stav nezlepší, je vhodné navštívit lékaře a zvolit speciální jídelníček, aby tělo dále nepřicházelo o důležitou výživu.
Více informacíNekomedogenní
Jako nekomedogenní se označují látky, které působí proti nedokonalostem pleti. Čistí pleť, zamezují ucpávání pórů, tvorbě akné a černým tečkám a zmírňují podráždění. Na trhu seženete celou řadu nekomedogenních produktů, a to včetně krémů, peelingů, olejů i make-upů. Tyto přípravky jsou speciálně navržené pro problematickou pleť – tedy mastnou, aknózní nebo citlivou pleť.
Více informacíNenasycené mastné kyseliny
Nenasycené mastné kyseliny jsou látky, které hrají v lidském organismu klíčovou roli. Snižují hladinu cholesterolu, redukují riziko vzniku srdečních nemocí, podporují správnou funkci nervového systému, zdraví kloubů a společně s tím posilují imunitní systém. Nejdůležitějšími nenasycenými kyselinami jsou omega-3 a omega-6, které najdete především v mořských rybách, oříškách, avokádu a ve slunečnicovém nebo lněném oleji. Podíl těchto kyselin můžete doplnit formou doplňků stravy.
Více informacíNevolnost
Nevolnost je nepříjemný pocit v žaludku, který v mnoha případech vede ke zvracení. Jedná se o varovný signál, který říká, že něco není v pořádku – nejčastěji je žaludek podrážděný, ať už léky, alkoholem nebo potravou, a zvracení mu uleví. Nevolnost mohou zapříčinit nejen mentální stavy, jako je nervozita nebo stres, ale také hormony v těhotenství nebo migréna. Nevolnost může doprovázet pocení, třes, nechutenství nebo celková slabost. Pokud tento stav samovolně neodezní do 3 dnů, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.
Více informacíNiacin
Niacin je název pro vitamin B3, který má podstatný vliv na správné fungování organismu. Podporuje chod nervové soustavy a energetický metabolismus, snižuje únavu a stará se o zdravý stav pokožky a sliznic. Pokud má tělo dlouhodobý nedostatek vitaminu B3, může to postupně vést k demenci, dermatitidě nebo riziku průjmů. Tuto látku je naštěstí snadné pravidelně doplňovat, protože se nachází v celé řadě potravin – například v játrech, luštěninách, arašídech, mléčných výrobcích nebo vejcích.
Více informacíNiacinamid
Niacinamid je forma vitamínu B3, která je známá pro své zkrášlovací účinky. Hojně se proto využívá v kosmetickém průmyslu. Dokáže se dostat hluboko do pokožky, kde čistí póry, zamezuje tvorbě akné, černým tečkám a zároveň také bojuje proti vráskám nebo pigmentovým skvrnám. Díky tomu se doporučuje zejména pro problematickou a zralejší pleť. Niacinamid najdete v nejrůznějších pleťových přípravcích – jako jsou séra nebo tonika.
Více informacíNormální pleť
Normální pleť je označení pro druh pleti, která je výborně vyvážená – není příliš suchá, ani mastná, není moc náchylná tvorbě akné ani zarudnutí. Tomu je potřeba přizpůsobit i výběr kosmetiky. Odborníci v tomto případě doporučují jít zlatou střední cestou a zvolit přípravky, které nejsou příliš hutné, mastné nebo lehké. Vhodné kosmetické produkty mají na sobě nálepku či označení „pro normální pleť“.
Více informacíNévus
Névus je odborný název pro mateřské znaménko. Jedná se o ohraničený kožní útvar, který se může utvořit jak před narozením, tak v průběhu života. Vzniká nahromaděním melanocytů (kožní barvivo) ve spodní vrstvě kůže a může mít mnoho podob – některá mateřská znaménka jsou plochá, jiná vyvýšená, některá dosahují velikosti několika milimetrů, další jsou i několikacentimetrová. V každém případě je potřeba mateřské znaménko pravidelně kontrolovat, aby se neproměnilo ve zhoubný nádor (melanom). Pokud zavazí o oblečení nebo člověku brání v pohybu, nejlepším řešením je mateřské znaménko vyříznout.
Více informacíOkluzivum
Okluzivum je oblíbená část dermokosmetiky, která se stará o hydrataci a ochranu pokožky před vnějšími vlivy. Funguje tak, že na pokožce vytvoří nepropustný film, takže chlad nebo studený vítr nemůže proniknout dovnitř, a zároveň brání odpařování vody z pokožky. Jako okluzivum se používá například minerální, silikonový a skvalenový olej, včelí vosk nebo bambucké máslo. Tyto složky můžete najít v tělovém mléku, pleťovém krému, čisticí vodě a dalších pleťových přípravcích.
Více informacíOlivový olej
Olivový olej je rostlinný olej, který vzniká lisováním oliv. Největší světová produkce olivového oleje je ve Španělsku (přes 40 %), konkrétně v regionu Andalusie. Odtud se rozváží do celého světa a používá se jak v potravinářství, tak v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Olivový olej má unikátní složení, které je bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamín E, a chlubí se celou řadou prospěšných účinků – podporuje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje trávení, ošetřuje popraskanou kůži a jizvy a napomáhá hubnutí, takže je skvělým pomocníkem při redukčních dietách.
Více informacíOmega-3 nenasycené mastné kyseliny
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou látky, které mají velký přínos pro lidský organismus – i proto se jim přezdívá „zdravé tuky“. Účastní se celé řady metabolických procesů a je základním stavebním prvkem buněčných membrán. Průzkumy ukázaly, že omega-3 kyseliny účinně chrání tělo před oxidativním stresem a záněty, podporují funkci mozku, snižují hladinu cholesterolu a riziko srdečních chorob a zároveň se starají o zdraví cév. Tělo si je nedokáže vyrobit samo, a proto je potřeba jíst potraviny, které tyto kyseliny obsahují. Jedná se například o ryby (losos, sardinky, makrela), rybí olej, lněná, chia nebo konopná semínka, vlašské ořechy, a také řepkový nebo sójový olej.
Více informacíOmega-6 nenasycené mastné kyseliny
Omega-6 nenasycené mastné kyseliny jsou látky, které mají velký přínos pro lidský organismus – i proto se jim přezdívá „zdravé tuky“. Posilují imunitní systém, působí protizánětlivě, přispívají ke správné funkci mozku, mírní bolesti, redukují otoky a snižují krevní tlak. Omega-6 kyseliny najdete zejména v rostlinných olejích, jako je kukuřičný, slunečnicový, dýňový olej, a dále v semínkách a ořeších. Tělo má většinou dostatek omega-6 nenasycených kyselin, takže je spíše potřeba kontrolovat, aby jich v organismu nebyla přemíra. V nadměrném množství totiž mohou oslabit imunitu a u osob, které trpí depresí, mohou nepříjemné psychické stavy ještě zesílit.
Více informacíOmega-9 nenasycené mastné kyseliny
Omega-9 nenasycené mastné kyseliny, jsou látky, které mají velký přínos pro lidský organismus – i proto se jim přezdívá „zdravé tuky“. Podporuje mozkovou činnost (paměť a kognitivní funkce), snižuje riziko srdečních chorob, dodávají energii a přispívá k dobré psychické pohodě. Omega-9 mastné kyseliny najdete například v olivách a olivovém oleji, avokádu, mandlích nebo pekanových a kešu ořeších. Na rozdíl od omega-3 a omega-6 kyselin ale nepatří mezi esenciální kyseliny, což znamená, že tělo si je dokáže vyrobit samo.
Více informacíOmeprazol
Omeprazol je účinná látka, která se přidává do léků na poruchy trávení – například při pálení žáhy, žaludečních vředech, dyspepsii nebo Zollinger-Ellisonovu syndromu. Funguje tak, že sníží množství kyseliny v žaludku, čímž zklidňuje žaludeční prostředí a redukuje problémy spojené s trávením potravy. Omeprazol najdete i jako samotný léčivý přípravek ve formě tobolek, který je volně prodejný v lékárnách.
Více informacíOpar
Opar je vysoce infekční onemocnění, které má formu formou malých bolestivých puchýřků a postihuje především osoby s oslabenou imunitou. Může se projevit v okolí pusy a nosu (orální opar), ale také v oblasti genitálií. Vše záleží na typu viru, který vnikne do organismu. V případě orálního oparu k přenosu stačí běžný kontakt (sliny, kapénka) s nakaženým, u genitálního oparu je to sexuální styk s nakaženým. V obou případech může léčba zabrat 2 až 4 týdny v závislosti na účinnosti léčby a síle imunitního systému. Nejčastěji se používají lokální přípravky na dezinfekci, zklidnění a hojení puchýřků – například náplasti, chladivé a filmotvorné gely nebo krémy s antivirotiky.
Pozor, genitální opar nejde plně vyléčit, pouze snížit riziko přenosu formou antivirotik. Opar je nejen bolestivý, ale především nebezpečný v tom, že jeho vir v těle zůstane navždy – a projeví se pokaždé, kdy je organismus oslabený nebo máte velký nápor stresu. Proto je vhodné posilovat imunitu a zajistit tělu dostatečný přísun vitamínů C, D, B12, B6, zinku a selenu.
Více informacíOpiát
Opiáty jsou návykové látky, které ulevují od bolesti a mají silný uklidňující účinek. Svůj název dostaly po opiu – extraktu setého máku s alkaloidy, jako je kodein nebo morfin. Mezi další zástupce opiátů představuje také braun nebo heroin, které se stejně jako výše zmíněné látky hojně využívají v lékařství. Opiáty jsou užitečné v přiměřeném množství, ve špatných rukou mohou být nebezpečné, protože u nich hrozí velký stupeň závislosti, a tělo si na ně navíc vytvoří toleranci, takže jejich účinky po čase opadají.
Více informacíOpruzeniny
Opruzeniny jsou zarudlá místa, která dochází ke tření kůže a nadměrnému pocení. Nejčastěji se tak objevují v kožních záhybech, jako jsou třísla, podpaží nebo kolem genitálií, a doprovázet je může pálení, svědění nebo drobné červené pupínky. Pokud zůstane kůže mokrá delší dobu, může docházet k mokvání a vzniku infekce. K opruzeninám může dojít jednoduše – u dospělých to může být při sportu či při nošení těsného oblečení, u miminek při běžném nošení plenek. Při léčbě opruzenin je důležité udržet kůži v suchu a pro urychlení hojení použít speciální krémy či mastičky s antimikrobní složkou.
Více informacíOsteoporóza
Osteoporóza je chronické onemocnění kostní tkáně. Postupně dochází k řídnutí kostí, což zvyšuje riziko zlomenin (i při minimální zátěži nebo drobném úrazu). Mezi další příznaky patří také deformace páteře a zmenšení postavy. Nebezpečí osteoporózy spočívá v tom, že má pomalý a bezpříznakový průběh. Člověk může čas od času pocítit pobolívání zad a na osteoporózu se přijde až v moment, kdy do nemocnice přijde s první zlomeninou.
Vyšší riziko osteoporózy mají ženy po menopauze (kvůli snížení tvorby pohlavních hormonů) a dále kuřáci, osoby s nízkou hmotností nebo ty, kteří nadměrně pijí alkohol. Jako prevence osteoporózy poslouží pravidelný pohyb, pestrý jídelníček s velkým podílem ovoce, zeleniny a potravin s bílkovinami (fazole, ořechy, maso).
Více informacíOstropestřec
Ostropestřec mariánský je středomořská bylinka, která se na první pohled podobá bodláku. Ve skutečnosti se jedná o léčivku, díky níž můžete vyzrát nad celou řadou neduhů. Obsahuje flavonoidy, antioxidanty, bílkoviny nebo hořčiny, a díky tomu posiluje imunitu, detoxikuje organismus, pomáhá udržet zdravý krevní tlak a podporuje trávení. Velmi často se používá jako přírodní doplněk k doléčení nemocí jater, pro očistu organismu nebo regeneraci cév. Ostropestřec najdete ve formě semínek, oleje nebo extraktu.
Pozor: Ostropestřec není vhodný pro děti a těhotné nebo kojící ženy.
Více informacíOxid titaničitý
Oxid titaničitý je bílý minerální pigment, kterému se přezdívá také titanová běloba. Je známý pro své absorpční a krycí vlastnosti, proto má své uplatnění například u deodorantů nebo make-upů. Společně s tím má velké využití i v opalovacích přípravcích, protože chrání pokožku před nebezpečným UV zářením. V neposlední řadě se používá pro vybělení různých kosmetických produktů, jako jsou mýdla a krémy.
Více informacíOxid zinečnatý
Oxid zinečnatý je bílý minerální prášek, který je velmi oblíbený v kosmetickém průmyslu. Dokáže vyčistit a zklidnit pleť s akné, urychluje regeneraci podrážděné pokožky a jizviček. Zároveň redukuje množení bakterií a nasává vlhkost, proto je častou součástí přírodních deodorantů. Oxid zinečnatý je velmi šetrný, proto je aplikace přípravků s jeho složkou vhodná pro citlivou i problematickou pleť. Mimo se doporučuje také dětem, které trpí opruzeninami.
Více informacíOxidační stres
Oxidační stres je stav, při němž v těle zůstává přebytek volných radikálů (škodlivé látky, které vznikají při okysličování těla). Běžně by je organismus měl odbourat, pokud se mu ovšem nepovede, zůstávají v oběhu a napadají buňky, nebo dokonce samotnou strukturu DNA. To může ve výsledku urychlit proces stárnutí tkání a orgánů, ale také kornatění cév a další nemoci. Oxidační stres pomáhají zastavit antioxidanty. Některé antioxidanty si tělo vyrobí samo, jiné můžeme získat z určitých potravin nebo doplňků stravy. Mezi nejvýznamnější antioxidanty se řadí například vitamíny (A, B, C, E), ovoce a zelenina, fazole, hořká čokoláda, káva nebo černý čaj.
Více informacíPDK
PDK je zkratka pro systém číslování výrobků v lékárnách. Používá se pro jasnou komunikaci mezi výrobci léků, distributory a lékárnami, aby se zamezilo vzniku duplicit ve skladu a chaotickému značení sortimentu.
Více informacíPMS
PMS je zkratka pro premenstruační syndrom. Zahrnuje celou řadu fyzikálních i emocionálních symptomů, které ohlašují brzký příchod menstruace. Jedná se například o zvýšenou únavu, tlak v podbřišku, výkyvy nálad, bolesti hlavy, citlivost prsou, výskyt akné, větší chuť k jídlu nebo psychické vypětí. Tyto příznaky začínají maximálně 2 týdny před menstruací a končí v okamžik, kdy dojde ke krvácení (někdy přetrvávají i 1 nebo 2 dny po začátku menstruace). Premenstruační syndrom pak vymizí během těhotenství nebo po menopauze.
Více informacíPaleo strava
Paleo strava je speciální dieta, která obsahuje pouze průmyslově nezpracované potraviny. Soustředí se proto především na kvalitní maso, ořechy, semínka, vejce nebo sezónní druhy zeleniny a ovoce. To jsou potraviny, které mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi a nezpomalují metabolismus. Příznivci paleo stravy naopak vyřazují veškeré pečivo, sušenky nebo mražené a mléčné výrobky, protože věří, že lidské trávení na ně není uzpůsobené. Paleo strava má své přínosy (rychlé hubnutí, méně chutí na sladké, jednoduché stravování), ale v některých případech spíše škodí – tělo je vystaveno nadměrné konzumaci proteinů, což s sebou může přinést zdravotní komplikace.
Více informacíPanthenol
Panthenol je látka, která se získává z vitamínu B5. Hraje důležitou roli v kosmetickém průmyslu, protože je oblíbenou součástí mnoha tělových, pleťových i vlasových přípravků. Stojí za tím především jeho hydratační a regenerační účinky, díky nimž je pokožka dokonale zvláčněná a vyživená. Pokud jsou na kůži drobné ranky, popáleniny nebo jizvičky, díky panthenolu se mohou zahojit mnohem rychleji.
Více informacíParabeny
Parabeny jsou konzervanty, které se starají o to, aby výrobky měly delší trvanlivost. Jsou obsažené jak v potravinách, tak v kosmetických přípravcích nebo lécích. Zda výrobek obsahuje parabeny zjistíte jednoduše: na etiketě si najdete složení a ověříte, zda některá z obsažených ingrediencí nekončí slovem „paraben“. Parabeny jsou ovšem látky ropného původu, a jejich nastřádání v organismu může uškodit. Existují studie, které prokázaly, že parabeny zvyšují riziko rakoviny a nemocí spojených s hormonální hladinou. Podle evropské legislativy jsou za bezpečné považované pouze některé z nich: methylparaben (E218), ethylparaben (E214) a propylparaben (E216).
Více informacíParacetamol
Paracetamol je účinná látka, kterou najdete v lécích na horečku nebo bolest. Funguje tak, že omezuji funkci enzymu cyklooxygenáza, což je enzym, jenž přímo ovlivňuje míru pociťované bolesti nebo teplotu v těle. Má analgetický a protizánětlivý efekt, takže tiší bolest a zároveň pomáhá organismu bojovat se škodlivými mikroorganismy. Velmi často se využívá při bolestech hlavy, zad a kloubů, při nachlazení nebo chřipce. Paracetamol jako samotný lék Je volně prodejný v lékárnách a může mít formu tabletek, roztoku do injekce nebo šumivých tablet.
Více informacíParadontóza
Paradontóza je onemocnění dásní, při kterém bakterie pronikají dovnitř a ničí kostní tkáň okolo zubu. Nejdříve se projevuje oteklými nebo zarudlými dásněmi, v pokročilých fázích dochází k viklání zubů, krvácení a v nejhorším případě i vypadávání zubů. Příčinou paradontózy je zanedbaná zubní hygiena, kvůli které se přemnoží bakterie v ústech a vzniká zubní kámen. V počátečních fázích vám může pomoci zubař nebo dentální hygienista, který odstraní zubní kámen, v závažnějších stádiích může zakročit chirurg. Nejlepší prevencí je ovšem pečlivé čištění zubů i mezizubních prostorů.
Více informacíPeeling
Peeling je čisticí přípravek na pleť s krémovou nebo gelovou konzistencí. Díky obsaženým mikročásticím dokonale vyčistí pleť a zbaví ji odumřelých buněk a černých teček. Výsledkem je jemná, zářivá a zdravá pleť. Nejlepšího efektu docílíte, když budete peeling aplikovat jednou nebo maximálně dvakrát týdně. Jestliže toužíte po jemnější a mladistvě vypadající pokožce, pak můžete sáhnout po tělovém peelingu, který funguje stejně tak dobře. Při výběru zohledněte typ své pleti či pokožky. Na trhu najdete peelingy speciálně zaměřené na suchou, citlivou nebo problematickou pleť.
Více informacíPeptidy
Peptidy jsou organické sloučeniny, které mají velký vliv na zdraví a vzhled pokožky. V kosmetice jsou oblíbené zejména díky svým anti-ageing účinkům, proto jsou součástí nejrůznějších omlazujících přípravků (tonika, krémy, séra pro zralejší pleť). Podporují tvorbu kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu, díky čemuž je pleť jemnější, pevnější a pružnější. Mimo to pleť chrání před okolními vlivy, dehydratací a společně s tím pomáhají regeneraci pleti a rychlejšímu hojení ranek nebo jizviček.
Více informacíPigment
Pigment je látka, která určuje barvu vlasů, pokožky nebo očí. V našem těle má hlavní zastoupení melanin, což je hnědé až černé kožné barvivo, které kromě udávání barvy chrání tělo před nebezpečným UV zářením. Pokud má tělo nedostatek nebo naopak nadmíru pigmentu, projevuje se to různými poruchami melaninu – například hyperpigmentace nebo depigmentace.
Více informacíPigmentové skvrny
Pigmentové skvrny jsou rozměrnější pihy, které vznikají v důsledku tzv. hyperpigmentace – nadměrná tvorba kožního barviva melaninu. Nejčastější příčinou je vystavení pleti intenzivnějšímu slunečnímu záření, ale také stárnutí (stařecké skvrny) nebo hormony (například během těhotenství nebo při užívání antikoncepce). Pigmentové skvrny nejsou nebezpečné, ale mohou představovat kosmetický problém – zvlášť pokud se vyskytují na obličeji. Odstranit je může pravidelný chemický peeling nebo speciální kosmetické přípravky označené nálepkou anti-pigment.
Více informacíPihy
Pihy jsou malé žlutohnědé skvrny na kůži, které vznikají v důsledku větší produkce kožního pigmentu (melanin). Mají různé tvary i barvy a mohou se ukázat kdekoliv na pokožce – nejvíce se však objevují na místech, která jsou vystavená slunečnímu záření (obličej, záda, ruce, ramena). Pihy se dají odstranit laserem, skalpelem, případně jde snížit jejich výraznost speciálními krémy. Nejlepší prevencí před pihami je kvalitní ochrana před slunečními paprsky.
Více informacíPiperin
Piperin je látka, která se získává z černého pepře. Je zodpovědná za štiplavou chuť pepře, ale také rozmanité zdravotní benefity – zvyšuje efektivitu hubnutí, napomáhá správnému trávení, pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu (hormon štěstí) a společně s tím podporuje antioxidační procesy a působí jako přírodní antidepresivum. Piperin jako doplněk stravy najdete ve formě tabletek.
Více informacíPocení
Pocení je biologický proces, během kterého se tělo ochlazuje a vylučuje ze sebe toxické látky. K většímu pocení může docházet v létě, během stresových situací nebo v důsledku výkyvu hormonů. Vedlejším produktem pocení je nepříjemný zápach, který je způsobený kvůli bakterii Brevibacterium epidermidis (ta se stará o rozklad tukových složek pokožky). Zápach můžete snížit za pomoci deodorantu nebo antiperspirantu, který pocení přímo potlačuje.
Více informacíPotence
Potence je schopnost muže plodit děti, kterou vyjadřuje míra zdravých a pohyblivých spermií. Současným celosvětovým problémem podle WHO je snížená potence, jež trápí muže všech věkových kategorií. Příčinou je nezdravý životní styl (kouření, alkohol), obezita nebo vyšší věk. Potenci může naopak posílit pravidelný pohyb, pestrý jídelníček nebo speciální doplňky stravy na podporu potence a erekce.
Více informacíPrebiotika
Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které napomáhají správnému trávení a očistě střev. Podporují totiž tvorbu a aktivitu bakterií probiotik, čímž přispívají k rovnováze střevní mikroflóry a posilují imunitní systém. Zpravidla se jedná o vlákninu a oligosacharidy obsažené například v cibuli, česneku nebo póru. Prebiotika však můžete najít i ve formě doplňků stravy.
Více informacíProbiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nachází ve střevech. Starají se o rovnováhu střevní mikroflóry, posilují imunitu a zabraňují rozmnožení škodlivých bakterií. Pokud má tělo nedostatek probiotik, může se to projevit zácpou, průjmem, častým pocitem nadýmání nebo špatným trávení. V takovém případě je potřeba živé kultury doplnit, a to buď doplňky stravy nebo potravinami, které jsou bohaté na probiotika – například bílé jogurty, kefír nebo acidofilní mléko.
Více informacíProtein
Protein neboli bílkovina je základní stavebním kamenem našeho těla, neboť tvoří 20 % celkové hmoty. Jedná se o látku, díky které je možné budovat svaly a zároveň si je udržet. Dále má podstatný vliv i na zdraví šlach a kloubů nebo na elasticitu pleti. Bílkoviny se v těle dlouhodobě neukládají, proto je potřeba pravidelně je doplňovat ze stravy. To platí zvlášť pro sportovce nebo osoby na dietě. Velký podíl proteinů má například maso (především kuřecí, krůtí a hovězí), ale také luštěniny, ořechy, vejce, tvaroh nebo rostlinné maso (tempeh a robi maso). Dodatečně ovšem můžete sáhnout i po různých doplňcích stravy.
Více informacíPrůjem
Průjem je porucha trávení, která se projevuje častým vyprazdňováním (více než 3krát denně). Výsledkem je řídká, neformovaná stolice, kterou mohou provázet křeče v žaludku nebo pocit plynatosti. Příčinou mohou být jak viry, bakterie a paraziti, tak nevhodné jídlo, vysoké psychické napětí nebo některé léky. Během průjmu je důležité dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu, a případně užívat přípravky, které dokážou z organismu dostat škodlivé látky – například černé uhlí. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy průjem trvá déle než 3 dny (u dětí déle než 2 dny), provází ho vysoká horečka nebo kdy se ve stolici objeví krev či hlen. V takovém případě je vhodné rychle vyhledat lékaře.
Více informacíPsyllium
Psyllium je semínko jitrocele indického, které je štědrým zdrojem vlákniny a zároveň podporuje správné trávení a vylučování. Pokud se smíchá s vodou, má tendenci silně nabobtnat – průzkumy udávají, že dokáže zvětšit svůj objem až 20krát. Po spolknutí psyllium putuje do střev, kde odstraňuje škodlivé látky, čistí okolní prostředí a usnadňuje pohyb potravy do vylučovacího ústrojí. Díky své absorpční schopnosti přináší pocit sytosti, takže je rovněž oblíbeným doplňkem stravy u redukčních diet. Psyllium najdete jako doplněk stravy ve formě rozpustného prášku.
Více informacíPupalka
Pupalka je dvouletá rostlina se žlutými květy, která je známá pro své léčivé schopnosti. Je bohatá na esenciální mastné kyseliny a antioxidanty, a díky tomu chrání tělo před volnými radikály, podporuje kardiovaskulární systém a posiluje imunitu. Společně s tím dokáže zmírnit příznaky premenstruačního syndromu a přispět k hormonální rovnováze, proto je oblíbený hlavně u žen. Velké využití má pupalka i v kosmetickém průmyslu, kde se využívá pro své zklidňující účinky. Najít ji tedy můžete nejen jako kapsle a tobolky, ale také jako tonikum, krém nebo sérum pro regeneraci pleti a redukci zánětů.
Více informacíPupečník
Pupečník neboli pupeční šňůra je klíčové spojení mezi maminkou a plodem. Jeho hlavní funkcí je přenos krve, výměna dýchacích plynů a odstraňování škodlivých látek. Začíná se vyvíjet už ve 4. týdnu těhotenství, kdy se formují pupečníkové cévy a žíly. Během 7. až 9. týdne je pupečník už dobře viditelný a dále roste. Na konci měří v průměru asi 1 až 2 cm a na délku dosahuje zhruba 55 cm. Po porodu lékař pupečník podváže a následně ho přestřihne, a na jeho místě pak zbyde pouze pupík.
Více informacíPyridoxin
Pyridoxin je vitamín B6, který je klíčový pro zpracování bílkovin, cukrů a tuků, jejich přeměnu na energii a správné fungování nervového systému. Pokud má tělo nedostatek pyridoxinu, může to vést ke vzniku různých zdravotních obtíží – oslabená imunita, zvýšená únava, výkyvy nálad nebo suché rty. Málo tohoto vitamínu mají například lidé, které trpí onemocněním jater nebo ledvin. Příjem pyridoxinu můžete podpořit doplňky stravy nebo konzumací potravin s jeho vysokým podílem. Pyridoxin se vyskytuje například v masu, rybách, rýži, ovoci a zelenině, obilovinách nebo zakysaných mléčných výrobcích.
Více informacíPálení žáhy
Pálení žáhy je stav, při kterém se žaludeční kyseliny vrací zpět do jícnu a způsobují pálení a hořkokyselou chuť v ústech. Tento stav může provázet také plynatost, bolest žaludku nebo tendence krkat. Pokud se potíže dlouhodobě nelepší, může dojít k poškození sliznice jícnu a vzniku jícnových vředů. Do rizikových skupin patří osoby s nezdravým životním stylem, ale také těhotné ženy, kterým miminko tlačí na žaludek. Nejlepší prevencí proti pálení žáhy je dostatek pohybu a jídelníček, který neobsahuje žádná kořeněná či přeslazená jídla – tím se zmenšuje pravděpodobnost překyselení žaludku. Při pálení žáhy může pomoci jablečný ocet, citronová šťáva nebo speciální léky, které snižují kyselost žaludečních šťáv.
Více informacíPřekyselení organismu
Překyselení organismu je stav, při kterém se v těle nachází přemíra kyselin. To se může projevit tlakem v žaludku, střevními potížemi, ekzémy nebo zvýšenou únavou. O rovnováhu kyselin se běžně starají naše ledviny a plíce, pokud ovšem žijeme nezdravým životním stylem (pravidelná konzumace alkoholu, kouření, nevhodná strava) nebo jsme často ve stresu, můžeme ji narušit. V takovém případě je potřeba upravit jídelníček, dodržovat pitný režim, případně sáhnout po detoxikačních doplňcích stravy. Překyselení žaludku je nutné řešit co nejdříve, jinak se zvyšuje riziko vzniku nemocí, jako je pálení žáhy, žaludeční vředy nebo záněty.
Více informacíRAW potraviny
RAW potraviny jsou výrobky, které neprošly tepelným zpracováním (teplotou nad 45 °C). Jedná se například o čerstvou zeleninu, ovoce, semínka, ořechy, luštěniny nebo za studena lisované oleje. RAW potraviny jsou štědrým zdrojem živin, vitamínů a minerálů, proto by vám určitě neměly chybět na každodenním jídelníčku. Navíc jsou snadno stravitelné, takže jejich konzumací podpoříte také své zažívání.
Více informacíREM fáze spánku
REM je fáze spánku, která se vyznačuje rychlými pohyby očí a malou svalovou aktivitou. U novorozenců tvoří asi 80 % doby spánku, u dospělých pouze 20 až 25 %. Jedná se o poslední a nejhlubší část spánku, při které se nám zdá většina snů. Pokud se probudíte během REM hlubokého spánku, pak je větší pravděpodobnost, že se budete cítit unavení. Spánkovou fázi poprvé popsali v 50. letech 20. století američtí fyziologové Kleitman a Aserinsky.
Více informacíRakytník
Rakytník je dřevina, která utváří drobné keříky či stromky se žlutými květy. Nejužitečnější částí jsou jeho plody v podobě oranžových bobulí, které obsahují až 200krát větší množství vitamínu C než citron. Díky tomu dokážou výborně posílit imunitu a slouží jako prevence vůči různým virózám a nemocem. Jeho semena dále obsahují flavonoidy a omega-3 kyseliny, které pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém, zlepšují propustnost a pružnosti cév. Mimo to podporují tvorbu žluči a trávicích enzymů, což má za následek lepší zažívání. Na závěr můžeme zmínit i jeho přínos pro pokožku a jeho regenerační účinky. Rakytník seženete ve volné přírodě, kde si ho sami můžete nasbírat, a následně udělat z něj například sirup. V obchodě ho najdete jako doplněk stravy ve formě šťávy, oleje, masti, krému nebo tobolek.
Více informacíReflux
Reflux je porucha trávení, při které se žaludeční tekutiny dostávají zpět do jícnu. To se projevuje pálením žáhy, hořkou chutí v ústech nebo nevolností. Příčinou je ochablý nebo poškozený jícnový svěrač, který má za cíl propouštět potravu do žaludku. Nebezpečí refluxu spočívá v tom, že žaludeční šťávy leptají tkáň jícnu a z dlouhodobého hlediska může reflux zapříčinit žaludeční vředy. Celou situaci může zhoršit kouření, častá konzumace alkoholu a kořeněných jídel. Léčení refluxu naopak podpoříte pravidelným pitným režimem (zejména pitím vody) a konzumací neutrálního jídla (zelenina a ovoce, libové maso, mléko) nebo vhodně zvolenými bylinkami (heřmánek, meduňka, proskurník).
Více informacíRepelent
Repelent je přípravek, který má za cíl odpudit hmyz. Nejčastěji se používá pro delší pobyt v přírodě, a to proti klíšťatům, komárům, včelám nebo vosám. Repelent obsahuje speciální chemickou složku – například DEET, která je podle průzkumu nejúčinnější proti hmyzu, který saje krev. Repelent může mít formu spreje, krému nebo náramku a působí až 6 hodin od aplikace. Aplikovat se může na kůži nebo na oblečení.
Více informacíRetinoidy
Retinoidy jsou deriváty vitamínu A, které pomáhají redukovat akné a mají anti-ageing efekt. Dokážou stimulovat tvorbu kolagenu, což má za následek vyhlazení vrásek, zpevnění pleti, nebo dokonce zmírnění pigmentace ve formě pih a stařeckých skvrn. Stejně dobře poslouží i v boji proti pupínkům, protože snižují tvorbu mazu a zamezují ucpávání pórů. Retinoidy hrají důležitou roli i ve farmaceutickém průmyslu, kde se používají k léčbě kožních onemocnění, jak jsou ekzémy nebo závažné formě akné.
Více informacíRetinol
Retinol je další název pro vitamín A, který představuje hotový anti-ageing zázrak. Je to jedna z nejúčinnějších látek pro zmírnění vrásek a pigmentových skvrn – svou zásluhu na tom má jeho schopnost podporovat tvorbu kolagenových vláken, která jsou esenciální pro mladistvou a pružnou plet. Společně s tím umí odstraňovat odumřelé kožní buňky, a tím pleť zjemnit a rozzářit. Retinol ovšem uvítají i mladší uživatelky, a to díky jeho schopnosti redukovat kožní maz a zabraňovat vzniku akné. Retinol najdete jak v potravinách (maso, vejce, rybí olej), tak ve formě kosmetického produktu (sérum, krém).
Více informacíRiboflavin
Vitamín B2 neboli riboflavin je látka, která má formu oranžového prášku rozpustného ve vodě. Je součástí enzymů pro štěpení cukrů a produkci energie, proto hraje klíčovou roli při udržování metabolismu tuků a proteinů. Dále snižuje míru únavy a chrání tělo před nebezpečným oxidativním stresem. Stejně tak důležitou funkci má při hojení a regenerace kůže, proto ho najdete i v nejrůznějších kosmetických přípravcích.
Riboflavin se vyskytuje v mase, vejcích, mléce, listové zelenině, luštěninách nebo obilninách. Pokud má tělo málo riboflavinu, může se to projevovat suchými koutky, pálením očí a rtů nebo větší náchylností zánětu spojivek. Těmto zdravotním potížím můžete předejít právě pestrým jídelníčkem, případně užíváním riboflavinu v podobě doplňku stravy. Nejvíce ohrožení nedostatkem riboflavinu jsou právě vegani.
Více informacíRicinový olej
Ricinový olej je rostlinný olej, který se vyrábí za studena lisovaných semínek skočce obecného. Je výjimečný zejména svým složením bohatým na mastné kyseliny, antioxidanty nebo vitamín E – díky tomu má velké uplatnění v kosmetickém průmyslu, kde se používá na podporu růstu vlasů a řas a udržení zdravé a mladistvé pokožky. Ricinový olej má vysokou viskozitu a hydratační schopnosti, a dokáže tak skvěle zvláčnit suchou pokožku nebo hojit jizvy, strie a drobné ranky. Zároveň má antimikrobiální účinky, proto je skvělým pomocníkem i při boji s akné.
Více informacíRosacea
Rosacea neboli růžovka je zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje zčervenáním tváří, brady nebo nosu. Nejdříve je červenání méně výrazné, postupně se však začíná zhoršovat a krevní cévy nabírají na své viditelnosti. Začervenalá místa mohou pálit, svědit a být na dotyk bolestivá. U 50 % případů tyto příznaky doprovází také podrážděné a krvavé oči.
Příčinou růžovky mohou být poruchy imunitního a nervového systému nebo poruchy krevních cév v oblasti obličeje. Rizikem je také častý pobyt na slunci, ale také genetické dispozice. Toto chronické onemocnění se nejčastěji vyskytuje u osob světlého typu a severského nebo výchoevropského původu.
Pokud se rosacea neléčí, onemocnění získaná závažnější charakter a dochází ke vzniku zanícených míst. Pomoci může léčba laserem nebo intenzivním pulzním světlem a užívání speciálních kosmetických přípravků pro pleť s růžovkou.
Více informacíRutin
Rutin neboli vitamín P je flavonoid rostlinného původu, která má blahodárný vliv na cévy a krevní tlak. Rutin totiž dokáže snížit cholesterol a přidává na pružnosti cév, čímž brání vzniku křečových žil. Dále se chlubí antioxidačními a antikarcinogenní účinky a společně s tím zvyšuje efekt vitamínu C. Nedostatek této látky v těle může vést ke kardiovaskulárním problémům a zvýšené náchylnosti ke krvácení z nosu nebo dásní. Rutin najdete v jablkách, broskvích, nektarinkách nebo chřestu a pohance.
Více informacíRýma
Rýma je onemocnění nosní sliznice, které způsobují viry i bakterie. Projevuje se zduřelou nosní sliznicí, přítomností hlenu, ztíženým dýcháním, zvýšenou teplotou, tendencí kýchat, slzením, poruchou čichu a slzením. Rýma se roznáší velmi jednoduše, protože se přenáší kapénkami i přímým kontaktem s nakaženým. Inkubační doba je navíc velmi krátká – většinou trvá 1 až 3 dny.
Léčba rýmy trvá zhruba týden a urychlit ji mohou léky usnadňující dýchání (Olynth), vykašlávání (Mucosolvan) nebo léky s protizánětlivými účinky (paracetamol, ibuprofen). Lékaři při rýmě doporučují dodržovat klidový režim, doplňovat tekutiny a navýšit příjem vitamínů pro posílení imunity.
Více informacíSPF
SPF je zkratka pro „sun protection factor“ – v češtině ochrana před slunečním zářením. Tuto ochranu nabízí nejen opalovací krémy, ale také celá řada dekorativní kosmetiky (make-up, BB krém). Existují různé stupně ochrany, od SPF5 do SPF50 a více. Vybírat můžete podle intenzity slunečního záření, délky pobytu na slunci i podle typu své pokožky (osoby se světlejší pletí budou potřebovat vyšší faktor). SPF produkty jsou naprosto nezbytné zejména v létě. Chrání vás nejen před nebezpečným UV zářením, ale také brání vzniku pigmentových skvrn a zpomalují stárnutí pokožky.
Více informacíSacharidy
Sacharidy jsou organické sloučeniny, které mezi tuky a bílkovinami tvoří základní složku všech živých organismů. V organismu mají důležitou funkci: slouží jako zdroj energie, stavební materiál i zásobní látka. Bez nich by naše tělo nemohlo správně fungovat.
Sacharidy dělíme do několika kategorií podle počtu cukerných jednotek:
- Monosacharidy (1 cukrová jednotka)
- Oligosacharidy (2 až 10 cukrových jednotek)
- Polysacharidy (více než 10 cukrových jednotek)
Sacharidy jsou pro naše tělo důležité, ale s jeho příjmem bychom to neměli přehánět. Podle výživových poradců by jejich příjem neměl přesáhnout 60 % energetického příjmu. Zároveň je důležité zmínit, že není cukr jako cukr. Zdravější formou jsou polysacharidy obsažené ovoci, zelenině nebo celozrnných moukách.
Více informacíSaw palmetto
Saw palmetto (Serenoa repens) je název pro palmu trpasličí – nízkou palmu, která se vyskytuje na jihovýchodním pobřeží USA. Hojné využití má ve farmacii, a zejména v doplňcích stravy pro podporu plodnosti, funkcí močového ústrojí a udržení optimální hladiny testosteronu. Vděčí za to svému výjimečnému složení: mezi látky obsažené v saw palmetto totiž patří mastné kyseliny, estery a flavonoidy, minerální látky (vápník, draslík a hořčík) a mnoho dalších.
Více informacíScrub
Scrub je název pro peeling neboli exfoliaci. Jedná se o proces odstraňování odumřelých kožních buněk. I když se kůže přirozeně obnovuje každý měsíc, nejsvrchnější vrstva buněk často zůstává. Díky exfoliaci má kůže prostor na nové buňky, což s sebou přináší další pozitivní účinky. Kůže je dokonale jemná, čistá a rozzářená a zároveň se částečně zbaví i viditelných linek a vrásek. Exfoliaci můžete provádět buď mechanicky – použitím kartáčku nebo peelingu, nebo chemicky – s kyselinou glykolovou. Přípravky na oba druhy exfoliace najdete v drogériích nebo lékárnách. Nejlepšího efektu docílíte, když budete peeling aplikovat jednou nebo maximálně dvakrát týdně.
Více informacíSeborea
Seborea je chronické neinfekční onemocnění kůže, které se projevuje vznikem žlutohnědých šupinek nebo lupů ve vlasech. Nejvíce se vyskytují na místech, kde je umístěno nejvíce mazových žlázek – například ve vlasech a na obličeji. Příčinou seborey je nadměrná produkce mazu a neschopnost pokožky ho včas vstřebat. Toto onemocnění může postihnout muže, ženy i děti (nejčastěji kojence během prvních 3 měsíců života), nicméně nejvíce náchylní jsou právě muži, a to kvůli produkci testosteronu. Jako léčba se doporučuje pravidelná aplikace šamponů, gelů nebo krémů, které jsou speciálně vyrobené pro kůži postiženou seboreou.
Více informacíSelen
Selen je chemický prvek, který chrání tělo před volnými radikály (to jsou složky s vysoce aktivním kyslíkem, které škodí činnosti buněk a oslabují imunitní systém). Mimo to má také blahodárný vliv na zdraví vlasů a nehtů, činnost štítné žlázy a obranyschopnost organismu, proto by neměl chybět na každodenním jídelníčku. Selen najdete například v luštěninách, mase, mléčných výrobcích, vejcích, avokádu, para ořeších nebo česneku. Jeho příjem můžete také podpořit i doplňky stravy.
Pozor: Doporučená denní dávka pro dospělé je 55 až 200 mikrogramů selenu.
Více informacíSenná rýma
Senná rýma je alergickou reakcí na pyly, plísně, prach, zvířecí srst a další látky, které organismus vnímá jako nebezpečné (alergeny). Projevuje se ucpaným nosem, zarudnutím očí, slzením, kýcháním, výtokem z nosu nebo bolestí hlavy. Senná rýma se léčí přípravky ve formě sprejů, kapek, které zmírní příznaky, nebo léky s kortikosteroidy (na předpis lékaře).
Poznámka: Sennou rýmu je nutné aktivně léčit, jinak hrozí rozvinutí astmatu a závažné problémy s dýcháním.
Více informacíSerenoa repens
Serenoa repens (saw palmetto) je název pro palmu trpasličí – nízkou palmu, která se vyskytuje na jihovýchodním pobřeží USA. Hojné využití má ve farmacii, a zejména v doplňcích stravy pro podporu plodnosti, funkcí močového ústrojí a udržení optimální hladiny testosteronu. Vděčí za to svému výjimečnému složení: mezi látky obsažené v serenoa repen patří mastné kyseliny, estery a flavonoidy, minerální látky (vápník, draslík a hořčík) a mnoho dalších.
Více informacíSilice
Silice neboli éterické oleje jsou látky, které jsou obsažené v bylinkách, stromech nebo květinách. Získávají se z kůry, pryskyřice, plodů nebo květů a většinou jsou typické svou výraznou vůní. Díky tomu mají silice časté uplatnění v kosmetickém nebo parfémovém průmyslu. Některé z nich se ovšem využívají také jako léčivé látky – mohou být protizánětlivé, relaxační, povzbuzující nebo antirevmatické.
Poznámka: Pozor, ne všechny éterické oleje jsou bezpečné. Některé z nich mohou být vysoce dráždivé, vyvolat alergii nebo hyperpigmentaci. Před aplikaci na pokožku je nutné naměřit optimální koncentraci.
Více informacíSkořice
Skořice je kůra tropických stromů s název skořicovníky. Je známá nejen pro své příjemné aroma, ale také pozitivní účinky na lidský organismus. Pomáhá totiž krevnímu oběhu, snižuje tlak, podporuje trávení, zrychluje metabolismus tuků a cukrů, má antibiotické účinky a také velké využití při léčbě revmatu – dokáže totiž skvěle prohřát svaly a klouby. Skořici můžete najít v éterických olejích, kosmetice (mýdla, tělová mléka), mastech, tinkturách, sirupech i jako koření.
Více informacíSmoothie
Smoothie je ovocný nebo zeleninový koktejl. Oblíbený je zejména díky své snadné přípravě (stačí rozmixovat ingredience a přidat vodu nebo mléko) a nekonečným chuťovým možnostem. Sami si můžete zvolit účel připravovaného smoothie – můžete podpořit detoxikaci organismu, hubnutí nebo naopak nárůst svalové hmoty. Smoothie zároveň představuje velkou vitamínovou bombu, proto se výborně hodí během období, kdy máme oslabenou imunitu. V jedné dávce smoothie totiž získáte dostatek potřebných minerálů, vitamínů, sacharidů, které tělo snadno vstřebá a stráví.
Více informacíSodík
Sodík je minerální látka, která má důležitou roli v lidském organismu. Stará se o efektivní využívání vody v organismu, správné fungování nervové soustavy nebo udržení srdečního rytmu. Sodík se nejčastěji nachází v podobě kuchyňské soli, a proto se nestává, že by člověk trpěl jeho nedostatkem. Běžnou praxí naopak je, že sodíku máme v těle více, než je potřeba. A to má také svá rizika – dlouhodobý nadbytek sodíku může způsobit vysoký krevní tlak, rakovinu žaludku, otoky nervů nebo infekci plic. Doporučený příjem sodíku je 2400 mg za den a tato hodnota by se měla striktně dodržovat.
Více informacíSpirulina
Spirulina je modrozelená řasa, která se nachází ve vodách subtropického a tropického pásu po celém světě. Díky svému složení si také vysloužila přezdívku superpotravina. Chlubí se totiž celou řadou vitamínů (A, B, C, D, E), 18 aminokyselinami a vysokým obsahem bílkovin (3krát větší podíl, než má hovězí maso a ryby). Společně tím působí jako silný antioxidant a dokáže výrazně posílit imunitu, a to dokonce 40krát více než echinacea. Spirulinu najdete jako doplněk stravy ve formě prášku, který se rozmíchá ve vodě nebo v džusu.
Více informacíStařecké skvrny
Stařecké skvrny jsou tmavé, rozměrnější skvrny, které se vyskytují nejvíce na obličeji nebo na rukou. Přízvisko stařecké mají zejména pro to, že se objevují u osob starších 40 let (někdy se ale mohou ukázat i dříve). Jedná se o běžnou formu hyperpigmentace, kterou má na svědomí intenzivní sluneční záření. Nejlepší prevencí je využívání přípravků s SPF (ochranný faktor) nebo aplikace dermokosmetiky, která se speciálně zaměřuje na prevenci stařeckých skvrn a jejich odstranění – přípravky s kyselinou azelaovou, retinolem nebo vitamínem C.
Více informacíStres
Stres je přirozenou reakcí organismu na mimořádnou situaci (stresor). Může jít o náročnou fyzickou situaci, zkoušku ve škole, stěhování, úmrtí, pohovor a další. Stres se na člověku může podepsat pozitivně (eustres) i negativně (distres). Mezi negativní účinky patří úzkost, deprese, únava, vysoký tep, pocení nebo bolest hlavy. V některých situacích ale dokáže stres motivovat k lepším výkonům, ať už fyzickým nebo mentálním. Dlouhodobé působení stresu však může vést k vážným zdravotním problémům, z nichž nejobávanější je infarkt.
Více informacíStrie
Strie jsou světlé nebo načervenalé jizvičky, které vznikají náhlým a nadměrným namáháním kolagenových vláken. Nejčastěji se vyskytují u žen, ať už v důsledku těhotenství nebo rychlé změny váhy – a to zejména na straně hýždí, stehnech nebo na břiše. Prevencí a zároveň vhodným způsobem pro jejich eliminaci je pravidelné promazávání kůže přípravky, které ji hydratují, vyživují a zrychlují její regeneraci. Jsou to krémy nebo tělová mléka obsahující retinol, vitamín E, kyselinu hyaluronovou nebo kolagen a elastin.
Více informacíStévie
Stévie je tropická rostlina, jejíž listy se využívají jako zdravé přírodní sladidlo. Na rozdíl od běžného cukru má nízkou kalorickou hodnotu a nulový glykemický index, proto je oblíbená zejména u diabetiků, ale také dietářů. Stévii můžete najít jako kapky, prášek nebo tablety a dá se využívat pro dochucování jídel i nápojů.
Více informacíSuchá pleť
Suchá pokožka je kožní problém, který se projevuje šupinkami, svěděním, praskáním pokožky a nepříjemnou bolestí. V důsledku praskání je pak vyšší pravděpodobnost vzniku zánětu nebo infekce. Příčinou mohou být agresivní kosmetické přípravky, nezdravá strava (nedostatek vitamínů), určité léky, faktory v okolí (horký nebo chladný vzduch, působení slunce, slaná voda), ale také hormonální změny nebo vyšší věk, kdy se schopnost pokožky hydratace snižuje. Suchá pokožka ale může být příznakem některé kožní nemoci – například lupenka, ekzem nebo seboroická dermatitida. Nejlepší léčbou je pravidelná hydratace, a to zejména po koupeli. Na suchou pokožku doporučujeme využívat například Bepanthen krém a podobné produkty, které pleť vyživí a zklidní.
Více informacíSuché oko
Suché oko je označení pro zdravotní problém, při kterém oko nemá dostatek slz. Slzy hrají v oku důležitou roli – starají se o zvlhčení spojivek a rohovek, čistí ho a zároveň ho chrání před škodlivými látkami a infekcí. Pokud oko není dostatečně zvlhčené, projevuje se to pálením, řezáním, zarudnutím nebo pocitem cizího tělesa v oku. Příčinou může být vyšší věk, určité léky, nesprávné složení slz, ale tak okolní faktory jako větrné počasí, suchý vzduch, působení klimatizace nebo kouř. V takovém případě pomohou umělé slzy v podobě kapek, které oko spolehlivě zvlhčí. Pokud by problém přetrvával delší dobu, doporučujeme rychle vyhledat očního lékaře.
Více informacíSuperfoods
Superpotraviny jsou přírodní potraviny, které se chlubí vysokým podílem živin, minerálů, vitamínů nebo antioxidantů. Díky tomu jsou vynikajícím pomocníkem pro posilování imunitního systému a podporu správného chodu organismu, detoxikaci a regeneraci. Mezi nejoblíbenější superpotraviny se řadí bobule (maliny, jahody, borůvky, ostružiny, brusinky), zázvor, česnek, kurkuma, chia semínka, moringa, brokolice nebo konopná semínka.
Více informacíSuspenze
Suspenze je směs několika pevných látek v kapalině. Typickým znakem suspenze je to, že jednotlivé složky se samovolně oddělují. V lékařství se tento pojem používá pro popsání formy daného léku – se suspenzí se můžete setkat například u léku na pálení žáhy.
Více informacíSystolický tlak
Systolický tlak je tlak krve během srdečního stahu a vypuzení čerstvé krve do oběhu (jedná se o číslo před lomítkem – například 120/80 mm Hg). Tato hodnota je při měření tlaku vysoce důležitá, protože ukazuje, zda je srdce v dobré kondici. Pokud byste naměřili, že váš systolický tlak atakuje 140, trpíte na hypertenzi (vysoký krevní tlak), a je potřeba co nejdříve vyhledat lékaře a zahájit léčbu.
Více informacíSÚKL
SÚKL je zkratka pro je Správní úřad České republiky, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Jeho hlavním úkolem je kontrolovat, aby se používaly jenom kvalitní, bezpečné a účinné léky a zdravotnické pomůcky. Na webu SUKL najdete například databázi léků, lékáren, autorizovaných prodejců a další důležité informace související s farmaceutickým průmyslem u nás.
Více informacíSíra
Síra je chemický prvek, který se vyskytuje v každé buňce lidského těla – a to zejména v buněčných bílkovinách. Pomáhá detoxikovat organismus, chrání nás před toxiny, podporuje zdraví pokožky a zároveň má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti. Síru najdete v česneku, vejci, sýrech, masu, luštěninách, zelí, lískových ořeších, celeru, cibuli nebo mandlích.
Více informacíTaurin
Taurin je organická kyselina, která pomáhá zvyšovat koncentraci, fyzický výkon, dodává energii, podporuje správnou činnost nervové soustavy, posiluje imunitu a zlepšuje trávení. Je obsažená v hovězím, krůtím a kuřecím mase, mořských plodech, ale také je častou součástí energetických nápojů. Taurin najdete také jako doplněk stravy (ve formě prášku rozpustného ve vodě nebo džusu), který je oblíbený zejména u sportovců.
Více informacíTea tree oil
Tea tree oil je velmi silný esenciální olej z listů čajovníku, který se vyznačuje výbornými antiseptickými a antibakteriálními účinky. Využít ho můžete pro masáže, pro čištění pleti, ošetření drobných ranek, zklidnění kůže po bodnutí hmyzu nebo na aromaterapii.
Upozornění: Tea tree olej nikdy neužívejte vnitřně, jinak hrozí otrava. Dále ho nesmí aplikovat těhotné a kojící ženy, epileptici nebo děti do 10 let. Tea tree oleji se vyvarujte i v případě, že máte vyrážku nebo citlivou kůži. Dávejte také pozor, aby se nedostal do očí a před aplikací ho vždy zřeďte.
Více informacíTeploměr
Teploměr je přístroj pro měření aktuální tělesné teploty. V současné době se používají moderní digitální nebo bezkontaktní teploměry, které stačí na přiložit na krátkou chvíli do podpaží nebo na čelo. Celá řada modelů má také funkci na ukládání posledních naměřených teplot, což vám umožní lépe monitorovat průběh nemoci.
Více informacíTermální voda
Termální voda vyvěrá z hloubky země a prochází různými horninami, které ji obohacují o cenné minerály, jako jsou sodík, vápník, draslík, měď, stříbro, fluoridy, mangan, selen nebo hořčík. Klíčové uplatnění má termální voda například v kosmetickém průmyslu, kde se používá k hydrataci, čištění, zklidnění a regeneraci pleti. Pozitivní účinky má také při léčbě různých kožních nemocí, jako je ekzém nebo lupénka. Termální vodu můžete najít ve formě spreje nebo micelární vody.
Více informacíTestosteron
Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon. Vytváří se ve varlatech a buňkách nadledvin a má klíčový vliv na tvorbu spermatu, pohlavní vývoj během puberty a zdraví kostí. Právě testosteron je zodpovědný za růst ochlupení, svalů a pohlavních orgánů. Nedostatek testosteronu se u mužů projevuje nízkým libidem, potížemi s erekcí, úbytkem svalové hmoty, centrálním ukládání tuků (pivní pupek) nebo řídnutím kostí. Hladina testosteronu u mužů klesá společně s věkem, ale existují způsoby, jak jej opět zvýšit. Kromě speciálních doplňků stravy odborníci doporučují zvýšit příjem vitamínů, bílkovin, zdravých tuků nebo dostatečný spánek.
Více informacíThiamin
Thiamin je klíčový vitamín, který je součástí několika desítek enzymů zodpovědných za přeměnu energii v buňkách. Zároveň má velký vliv na správné fungování nervového systému a srdce. Pokud jej tělo postrádá, projevuje se to nervovými poruchami, brněním prstů nebo nohou a celkovou slabostí. Dobrou zprávou je, že thiamin se dá doplnit velmi jednoduše - stačí mít dostatečně pestrou stravu. Štědrým zdrojem thiaminu jsou například celozrnné výrobky, ořechy, semínka, luštěniny, mléčné výrobky nebo maso. Jeho příjem by měly navýšit zejména těhotné a kojící ženy, senioři nebo osoby, které jsou často vystavené stresu.
Více informacíTinktura
Tinktura je bylinný výluh, který se získává máčením částí bylinek v alkoholu (většinou se jedná o pupeny, klíčky, semena, byliny a čerstvě usušené byliny). Díky tomu se zachová účinnost obsažených látek, a navíc se tím prodlouží její trvanlivost. Další nespornou výhodou tinktur je to, že se rychle vstřebávají do krevního oběhu, a proto se perfektně hodí na okamžité zmírnění bolestí, žaludečních potíží, nespavosti a úzkosti nebo dezinfekci kůže.
Více informacíTonikum
Tonikum je oblíbený kosmetický produkt, který má blahodárné účinky na pleť i vlasy. Vlasové tonikum posiluje kořínky, podporuje růst vlasů, předchází svědění a lupům, zatímco pleťové tonikum stahuje póry, hydratuje, rozjasňuje a sjednocuje tón pleti, a navíc odstraňuje všechny nečistoty z pleti. Oba druhy jsou vynikajícím přípravkem pro každodenní kosmetickou rutinu o a zajišťuje krásné a pevné vlasy a čistou a zdravou pleť.
Více informacíToxin
Toxin je jedovatá látka, kterou vytváří bakterie, houby, plísně. Mohou mít podobu molekul, peptidů nebo bílkoviny a při kontaktu s živou tkání dokážou poškodit nebo zabít její buňky. Lidské tělo je vystavené toxinům na každodenní bázi – a to prostřednictvím nezdravé životosprávy, znečištěného vzduchu nebo stresu. Organismus očistu provádí pomocí jater a ledvin, kudy škodlivé látky odchází ven. Přirozený proces detoxikace můžete podpořit zdravým životním stylem i různými doplňky stravy (například vitamín C, selen, betakaroten, vitamín E, ostropestřec, zelený a černý čaj, zelený ječmen).
Více informacíTramadol
Tramadol je lék, který se používá ke zmírnění mírně až středně velké bolesti – působí tedy jako analgetikum. Jeho účinky nastupují zhruba do 1 hodiny a trvají až 6 hodin, přičemž nejrychlejší nástup má v případě, že si vezmete tabletu s okamžitým uvolňováním. Ve srovnání s dalšími opioidy je asi 10krát slabší než morfin, ale stejně silný jako kodein nebo petidin. Tramadol najdete jak ve formě kapek, tak tablet, tobolek nebo čípků.
Více informacíTuky
Tuky jsou základní živiny, které dodávají tělu potřebnou energii. Dělíme je do dvou skupin: na sycené a nenasycené, přičemž každý z nich má jinou chemickou strukturu a jinou funkci v těle.
Nenasycené (polo a mononenasycené) tuky představují zdravější alternativu, protože zajišťují efektivní vstřebávání vitamínů A, D, E a K, chrání orgány a nervy, starají se o zdraví vlasů, nehtů a pokožky a vlasů. Najdete je například v semínkách, ořeších, rostlinných olejích nebo rybách.
Nasycené tuky představují zejména živočišné tuky a s jejich konzumací bychom měli být opatrnější. Nachází se v uzeninách, červeném mase nebo palmovém oleji.
Naopak konzumaci transmastných tuků (skupina nenasycených tuků) bychom se měli zcela vyhnout. Zvyšují hladinu cholesterolu a jsou zodpovědné za zvýšení tělesné hmotnosti. Takové tuky najdete v mastných a sladkých výrobcích, jako jsou hranolky, chipsy, čokolády, polotvary a další nezdravé potraviny.
Více informacíTřezalka
Třezalka je léčivá bylinka, kterou poznáte podle jejích zářivě žlutých květů a drobných teček na listech. Chlubí se blahodárnými účinky jak na tělo, tak na psychiku, proto je jedním z nejoblíbenějších bylin v doplňcích stravy. Třezalka dokáže skvěle uklidnit, proto se používá při problémech s nespavostí, ale také při úzkostech, stresu nebo depresích (dokonce se jí přezdívá přírodní antidepresivum). Mimo se také používá pro zmírnění žaludečních vředů, na nemoci jater a žlučníku nebo na chronické srdeční nemoci. V neposlední řadě má třezalka protizánětlivé účinky, proto se využívá na ošetření otoků nebo ekzémů.
Více informacíTřísloviny
Třísloviny jsou látky v potravinách, které hrají v těle důležitou roli. Chrání zuby před kazy, zamezují vstupu nebezpečným volným radikálům (působí jako antioxidant), stahují vlásečnice, zmírňují průjmy, zlepšují trávicí procesy, posilují imunitu a zároveň zabraňují vzniku nádorů. Třísloviny najdete například v čokoládě, červeném víně, čaji, luštěninách, ořeších nebo ovoci (brusinky, jahody, hrozny, borůvky).
Více informacíUV záření
UV záření je elektromagnetické záření, jehož hlavním zdrojem je Slunce. Toto záření je sice pro lidské oko neviditelné, ale má výrazný vliv na veškerý život na zemi. Velká část se zachytí v ionosféře a stratosféře, nicméně podstatná část dopadá na zemský povrch. V menší míře pomáhá při tvorbě vitamínu D, ve větší míře dokáže způsobit rakovinu kůže a zrychlit stárnutí pokožky. Jeho nadbytek má také negativní vliv na oči. Záření absorbuje zejména spojivka a rohovka, proto hrozí zánět spojivek a keratitida. Zejména v letních měsících je potřeba se před UV zářením intenzivně chránit – ať už pomocí opalovacího krému, vhodného oblečen nebo nošení tmavých brýlí.
Více informacíUVA
UVA je typ UV záření, který tvoří až 99 % slunečního záření. Ve srovnání s dalšími typy (UVB a UVC) nezpůsobuje opálení a zároveň není tolik škodlivé, protože nenarušuje přímo struktury DNA. Přesto ale dokáže ublížit, a to formou reaktivních kyslíkových forem, které pak mohou s DNA reagovat. Společně s tím také zrychluje stárnutí kůže. Zejména v letních měsících je potřeba se před UV zářením intenzivně chránit – ať už pomocí opalovacího krému, vhodného oblečen nebo nošení tmavých brýlí.
Více informacíUVB
UVB je typ UV záření, který tvoří pouze 5 % slunečního záření (drtivá část tohoto záření se pohltí ozónem ve stratosféře). Na rozdíl od dalších druhů (UVA a UVC záření) je však pro nás nejvíce nebezpečné, protože přímo představuje riziko pro vznik rakoviny kůže a kromě toho je zodpovědné za opálení, no i spálení pokožky. Zejména v letních měsících je potřeba se před UV zářením intenzivně chránit – ať už pomocí opalovacího krému, vhodného oblečení nebo nošení tmavých brýlí.
Více informacíUhlohydráty
Uhlohydráty neboli sacharidy nebo karbohydráty jsou látky, které slouží jako důležitý zdroj energie. Zvlášť důležité jsou pro doplnění energie v případě vysoké fyzické nebo mentální zátěže. Uhlohydráty dělíme do dvou základních skupiny: jednoduché a složené.
Jednoduché cukry (sacharóza, laktóza, fruktóza, glukóza) se nachází ve sladkostech, ovoci a slazených nápojích, složené zase v obilovinách, luštěninách a bramborách. Jednoduché uhlohydráty se do krve vstřebají okamžitě a podílí se na ukládání tuků, proto byste s jejich konzumací měli být opatrnější.
Složené uhlohydráty (škrob a vláknina) jsou pro tělo výrazně lepší, protože se do krve uvolňují postupně, a navíc pomáhají udržovat optimální hladinu krevního cukru (glykémie). Odborníci se shodují na tom, že 50 až 70 % veškeré energie by mělo pocházet z komplexních uhlohydrátů a vlákniny.
Více informacíUrea
Urea neboli močovina je organická látka, která se jako odpadní produkt aminokyselin a proteinů vylučuje z těla ven pomocí moči a potu. V kosmetickém průmyslu ovšem má své výsadní postavení – je totiž oblíbenou součástí pleťových přípravků a perfektně se hodí pro atopickou a citlivější pleť. Urea má antibakteriální účinky, dokáže odstranit alergeny a zároveň pleť osvěžuje a pomáhá ji udržet potřebnou vlhkost. Skvěle také poslouží při péči o vlasy, neboť zabraňuje svědění a vzniku lupů.
Více informacíVazelína
Vazelína je polotuhá směs uhlovodíků, která se hojně využívá ve farmacii i kosmetice. Nemá žádnou barvu, chuť ani zápach a je nerozpustná ve vodě. Za to se chlubí výbornými hydratačními, hypoalergenními a antibakteriálními vlastnostmi. Proto se často využívá na popraskané a suché ruce nebo rty, drobné oděrky, popáleniny, jizvy, roztřepené konečky vlasů nebo odstranění make-upu. Vazelínu seženete jak ve své čisté formě, tak s různými přídavky – například s aloe vera, rakytníkem, měsíčkem nebo konopným olejem.
Více informacíVitamin A
Vitamín A je jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle a je klíčový zejména pro dobrý zrak. Podílí se totiž na tvorbě zrakového pigmentu (rodopsinu), který se stará o rozeznávání barev a vidění i za špatných světelných podmínek. Pokud má tělo nedostatek vitamínu A, projevuje se to šeroslepostí nebo barvoslepostí. To ale není vše. Vitamín A působí preventivně před vznikem rakoviny, podporuje správný chod dýchací, močové a trávicí soustavy a zdraví sliznic. Vitamín A se také často přidává do různých omlazujících kosmetických přípravků – při vnější aplikaci totiž dokáže redukovat vrásky, stařecké skvrny a další nedokonalosti.
Vitamín A je rozpustný v tucích a přirozeně se vyskytuje ve dvou formách: A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Najdete ho například ve špenátu, mrkvi, kapustě, rybách, játrech, meruňkách, broskvích, zelí nebo brokolici. Tělo ho vstřebává přes trávicí trubici a ukládá ho zejména v játrech. Pozor, denní dávka vitamínu A by neměla přesáhnout 0,8 mg.
Zajímavost: Víte, že betakaroten je provitamín, ze kterého si tělo dokáže vyrobit vitamín A? Jakmile se dostane do oběhu, organismus se sám rozhodne, zda si z něj vitamín A vyrobí, či nikoliv v závislosti na aktuální hladině vitamínu v těle.
Více informacíVitamin B
Vitamín B tvoří podskupina vitamínů, proto se mu souhrnně říká B-komplex. Do této skupiny patří například vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (Niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) nebo B12 (kyanokobalamin). Všechny z nich jsou rozpustné ve vodě a klíčové pro správné fungování metabolismu. Jeho příjem by měli zvýšit zejména sportovci, ale tak těhotné a kojící ženy nebo lidé s oslabenou imunitou. Vitamín B najdete například v luštěninách, kvasnicích, masu, sýrech, ořeších nebo celozrnných výrobcích.
Více informacíVitamin C
Vitamín C neboli kyselina askorbová je jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle. Podílí se totiž na celé řadě fyziologických procesů, a proto patří mezi klíčové mikroživiny. Jaké jsou největší přínosy vitamínu C?
- Posiluje imunitní systém.
- Dodává energii.
- Podílí se na tvorbě kolagenu.
- Pomáhá vstřebávat železo a další minerály.
- Působí jako antioxidant a chrání tělo před volnými radikály.
- Přispívá k dobré psychické pohodě.
- Podporuje činnost nervového soustavy.
Tělo si vitamín C nedokáže vytvořit sám, a proto je potřeba ho pravidelně doplňovat ze stravy. Nachází se především v zelenině a ovoci, a to například v rakytníku, citrusech, šípku, paprice, černém rybízu, zelí, špenátu, brokolici nebo kapustě. Příjem můžete podpořit také doplňky stravy ve formě tobolek, kapslí, šumivých tablet nebo žvýkacích bonbonů.
Doporučený denní dávka pro dospělého je mezi 80 a 100 mg. Tento příjem odborníci doporučují zvýšit zejména během od podzimu do jara, při snížené imunitě, během těhotenství a kojení nebo vyšší fyzické a psychické zátěži.
Zajímavost: Zároveň má velké využití v kosmetickém průmyslu. Přidává se do různých krémů, sér, tonik i pleťových masek, kde eliminuje pigmentové skvrny, rozjasňuje pleť a zpomaluje proces stárnutí.
Více informacíVitamin D
Vitamín D patří mezi nejdůležitější vitamíny v našem těle. Nachází se téměř v každé buňce těla a podílí se na stovkách chemických reakcích. Je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, což jsou minerály zodpovědné za zdravé kosti a zuby. Vitamín D je rozpustný v tucích a existuje ve dvou základních formách: vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol).
Vitamín D tělo získává ze slunečních paprsků, takže v letních měsících o něj nemá vůbec nouzi. Jakmile letní sezóna skončí, je potřeba deficit doplnit prostřednictvím stravy nebo doplňků. Štědrý podíl vitamínu D najdete třeba v mořských rybách (tresky, sardinky, losos), mléčných výrobcích, žloutcích nebo hovězích játrech. Pokud těmto potravinám zrovna neholdujete, můžete sáhnout po doplňcích stravy. Doporučená denní dávka je zhruba 25 až 50 mikrogramů vitamínu D.
Více informacíVitamin E
Vitamín E neboli tokoferol je jedním z nejdůležitějších antioxidantů v těle – chrání vás před působením volných radikálů, které poškozují buňky a narušují imunitní systém. Mimo to také přímo ovlivňuje plodnost u žen i mužů. Jeho nedostatek pak vede k nižší životnosti červených krvinek a následné poruše funkce varlat a vaječníků, což se může podepsat na nižší plodnosti. Mezi další projevy nedostatku vitamínu E patří také snížení imunity nebo nervové potíže.
Vitamín E se vyskytuje nejvíce v rostlinných olejích, semínkách, oříšcích a dále poté sóje, pšeničných klíčcích, mléku, másle nebo salátech. Doporučená denní dávka je 12 mg pro muže a 8 mg pro ženy.
Vitamín E je také oblíbenou složkou mnoha kosmetických produktů (pleťové krémy, masky, micelární vody, tělová mléka). Působí totiž jako omlazovací prostředek, regeneruje suchou a popraskanou kůži a působí jako prevence proti pigmentovým skvrnám.
Více informacíVitamin K
Vitamín K neboli fytochinon je vitamín, jehož hlavní funkce spočívá ve správné krvetvorbě (krevní destičky). Je zodpovědný za srážení krve v případě poranění kůže, ale přispívá také ke zdravé stavbě kostí (zvyšuje pevnost a zlepšuje strukturu). Existuje několik základních forem: K1 (fytomenadion) a K2 (menachinon). Vitamín K1 slouží ke srážení krve, vitamín K2 má přímý vliv na fungování metabolismu a mineralizaci kostí. Vitamín K se automaticky tvoří v tenkém střevě a tvoří asi 50 % doporučené denní hodnoty. Vysoký podíl dále najdete v listové zelenině, jako je špenát, salát nebo zelí. V menší míře se vyskytuje také v luštěninách, bramborách nebo rajčatech. Jeho nedostatkem tělo většinou netrpí, ale pokud se to přece jen stane, může se to projevit snadnou tvorbou modřin, zvýšenou krvácivostí a rizikem osteoporotických zlomenin.
Více informacíVitaminy
Vitamíny představují klíčovou složku našeho těla, bez nichž by nemohlo správně fungovat. Celkem existuje 13 základních druhů vitamínů ( A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12, C, D, E a K), přičemž každý z nich má v organismu jiný úkol. Například vitamín A podporuje správnou funkci zraku, vitamín C posiluje imunitu, vitamín D se stará o zdraví kostí a vitamíny skupiny B mají velký vliv na optimální fungování metabolismu.
Vitamíny dále dělíme do dvou skupin: vitamíny rozpustné ve vodě (B, C) a vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K). První skupina se vylučuje v moči, druhá skupina se v těle ukládá, a proto může hrozit riziko předávkování.
Zvýšený příjem vitamínů je nutný zejména v těhotenství a po porodu, ale také během nemocí, vysoké fyzické a psychické zátěže, u dětí nebo seniorů. Nejlepší je konzumovat vitamíny ve své přirozené formě, tedy čerstvém ovoci a zelenině nebo ořeších. Sáhnout můžete i po potravinových doplňcích, ale pouze v omezené míře. V žádném případě by neměly nahrazovat pestrou stravu. Vitamínové doplňky najdete ve formě tablet, kapek, sirupů, šumivých tablet nebo žvýkacích bonbonů.
Více informacíVitamín B1
Vitamín B1 neboli thiamin je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Přispívá ke správnému fungování nervové soustavy, působí proti únavě a depresím. Pokud organismus trpí jeho nedostatkem, může se to projevit nervovými poruchami, vyčerpáním, nechutenstvím nebo zácpou. Vitamín B1 najdete například v luštěninách, mase, medu, kvasnicích nebo ořeších.
Více informacíVitamín B12
Vitamín B12 neboli kobalamin je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Mezi jeho nejdůležitější role patří: správná krvetvorba a fungování nervové soustavy. V případě, že tělo trpí jeho nedostatek, projevuje se to chudokrevností, nervovými poruchami nebo zhoršenou psychickou podobou. Nejvíce vitamínu B12 najdete v živočišných produktech, jako jsou vnitřnosti, vejce, mléko nebo sýry. Jeho příjem můžete podpořit i doplňkem stravy.
Více informacíVitamín B2
Vitamín B2 neboli riboflavin je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Důležitý je hlavně pro zdraví pokožky, očí a srdce. Stejně jako další vitamíny skupiny B má klíčový vliv na fungování metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, a proto pomáhá s energetickou přeměnou. Pokud tělo trpí jeho nedostatkem, může se projevit kožními problémy (popraskanými koutky), zánětem rtů, jazyka nebo spojivek. Vitamín B2 najdete především v mléku, kvasnicích, játrech, ledvinách, hovězím a vepřovém mase nebo bramborách.
Více informacíVitamín B3
Vitamín B3 neboli niacin je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Má klíčový vliv na přeměnu cukrů, tuků a bílkovin a společně s tím také snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru, což působí jako prevence proti nejrůznějším srdečním onemocněním a cukrovce. Pokud tělo trpí jeho nedostatkem, může se projevit nespavostí, nechutenstvím nebo bolestí břicha. Vitamín B3 najdete především v kvasnicích, krůtím mase, luštěninách, mléce, listové zelenině nebo játrech.
Více informacíVitamín B5
Vitamín B5 neboli kyselina pantothenová je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Podílí se na metabolické přeměně tuků, cukrů a bílkovin, ale také na obnově kožních buněk, regeneraci vlasů, nehtů, zdraví kloubů a posílení imunity. Nedostatek vitamínu B5 je poměrně vzácný, protože se hojně vyskytuje téměř ve všech potravinách – přičemž nejvíce luštěninách, mase nebo obilovinách. V kosmetickém průmyslu se z něj vyrábí panthenol a přidává se do regeneračních krémů, šamponů nebo přípravků po opalování.
Více informacíVitamín B6
Vitamín B6 neboli pyridoxin je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Stará se o metabolickou přeměnu tuků, cukrů a bílkovin, vstřebávání hořčíku, produkci krevního barviva (hemoglobin) nebo správný chod nervové soustavy. Nedostatek vitamínu B6 je poměrně vzácný, protože se hojně vyskytuje téměř ve všech potravinách – přičemž nejvíce v pšeničných otrubách, klíčcích, pohance nebo kuřecím a krůtím mase. Pokud tělo přece trpí nedostatkem vitamínu, může se to projevit sníženou imunitou, poruchami spánku, nervovými problémy, případně psychickými potížemi (apatie, nervozita a horší nálada).
Více informacíVitamín B7
Vitamín B7 neboli biotin nebo vitamín krásy je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Pomáhá tělu udržet si energii a je důležitý pro správný chod aminokyselin, tuků a uhlovodanů. Biotin můžete najít ve žloutcích, hovězím mase, sóje, obilovinách nebo ořeších. Oblíbené jsou také doplňky stravy. Biotin hraje velkou roli hlavně v kosmetickém průmyslu, kde se spojuje s krásou vlasů, nehtů a pleti. I z toho důvodu se nazývá vitamín H (zkratka z německého sousloví Haar und Haut). Podporuje produkci kolagenu, což pomáhá uchovat vlasy husté a pevné a zároveň zamezuje jejich vypadávání nebo šednutí. Dále eliminuje tvorbu akné a vrásek, takže pleť zůstává hydratovaná a vyhlazená.
Více informacíVitamín B9
Vitamín B9 neboli kyselina listová je jedním z vitamínů skupiny B rozpustných ve vodě. Je důležitá zejména pro správnou krvetvorbu, ale také pro zdravý vývoj miminka během těhotenství – podporuje totiž růst plodu a nervovou soustavu. Skvělým zdrojem vitamínu B9 je listová zelenina, kvasnice nebo játra. Odborníci doporučují užívat kyselinu listovou prostřednictvím doplňku stravy, protože vaření dokáže zničit až 95 % jejích účinků. Nízký příjem vitamín B9 se může projevit ve formě anémie (chudokrevnost) nebo většího rizika neplodnosti a depresí.
Více informacíVláknina
Vláknina je klíčová živina (sacharid) ve stravě, která má velký vliv na správné fungování trávicí soustavy. Pozitivně působí na trávicí proces a přispívá k pravidelnému vylučování. Vlákninu dělíme na dva hlavní druhy: rozpustná a nerozpustná.
Rozpustná vláknina na sebe dokáže perfektně navázat vodu, čímž se výrazně zvětší její objem a vede k pocitu nasycení. Zároveň zajišťuje střevní rovnováhu, a působí tak jako prebiotikum. Najdete ji například v luštěninách, ořeších, ovoci a zelenině.
Nerozpustná vláknina sice není zdrojem energie, zato rovněž nabobtnává obsah ve střevech. To vede k naředění odpadních látek a formování zdravé stolice. Vyskytuje se například v celozrnných výrobcích nebo opět v ořeších a semínkách.
Obě formy vlákniny jsou klíčovou součástí pestrého jídelníčku a oblíbenou složkou potravy u sportovců a osob, které drží redukční dietu. Její nedostatek může vyvolat mnoho problémů: a to ve formě nadýmání, zácpy nebo bolestí břicha. Podle odborníků je doporučená denní hodnota 12–24 g vlákniny denně.
Více informacíVolné radikály
Volné radikály jsou škodlivé látky, které vznikají při okysličování těla. Pokud je tělo neodbourá včas, zůstávají v oběhu a napadají buňky, nebo dokonce samotnou strukturu DNA. To může ve výsledku urychlit proces stárnutí tkání a orgánů, ale také kornatění cév a další nemoci. V boji proti volným radikálům pomáhají antioxidanty, které se spárují s volnými radikály a zastaví řetězovou reakci. Některé antioxidanty si tělo vyrobí samo, jiné můžeme získat z určitých potravin nebo doplňků stravy. Mezi nejvýznamnější antioxidanty se řadí například vitamíny (A, B, C, E), bobule, spirulina, chlorella, acai, fazole, hořká čokoláda, káva nebo černý čaj.
Více informacíVrásky
Vrásky jsou drobné záhyby na obličeji, které se nejvíce vyskytují na čele a tvářích. Existuje několik hlavních důvodů, proč se na pokožce tvoří. Jedním z nich je proces stárnutí, během kterého ubývá počet kolagenových a elastinových vláken (zajišťují pevnost a pružnost pokožky). Další příčinou je dehydratace pleti nebo opakované a intenzivní stahování obličejových svalů – například během smíchu, mračení nebo mhouření očí. Dále zde figuruje celá řada externích faktorů, které přispívají ke vzniku vrásek. Jedná se například o nezdravé stravování (přemíra tuků, alkoholu, kofeinu), kouření, nadměrné opalování bez opalovacího krému nebo časté vystavení stresu.
Na trhu je mnoho kosmetických přípravků (denní a noční krémy, séra, tonika), které pomáhají vyhlazovat vrásky a napomáhají vypnutí pleti. Mezi účinné látky těchto produktů patří retinol, vitamín E, vitamín C a kolagen. Co se doplňků stravy týče, odborníci doporučují například biotin nebo opět kolagen ve formě tobolek či žvýkacích tablet.
V poslední době začíná být populární také masáž pomocí kamene guasha, který podpoří cirkulaci krve a vyhladí pleť, nebo obličejová gymnastika – cviky pro zpevnění kontur obličeje.
Více informacíVypadávání vlasů
Vypadávání vlasů na denní bázi je zcela přirozené. Pokud se ale na hlavě objeví lysiny (po stranách nebo uprostřed hlavy), mluvíme o nadměrném vypadávání vlasů. S tímto problémem se nejčastěji potýkají ženy během menopauzy nebo po porodu, kdy je hladina estrogenu nižší než obvykle. U mužů vypadávání vlasů souvisí naopak s vysokou hladinou testosteronu. Hormon ničí vlasové kořínky a vlasy pak padají častěji. K dalším faktorům, které přispívají k vypadávání vlasů, je například nadměrný stres, nezdravý životní styl nebo genetické dispozice.
Na trhu je naštěstí mnoho přípravků, které mohou s tímto problémem pomoci – jsou to například speciální šampony, vlasové masky nebo doplňky stravy se železem, zinkem, biotinem, hořčíkem nebo vitamíny A, C a E. Posílit vlasy mohou i různé potravy, mezi něž patří ryby, rýže, semínka, vlašské ořechy nebo luštěniny.
Zajímavost:
Každý vlas denně vyroste až o půl milimetru a může růst 3 až 7 let.
Více informacíVápník
Vápník je jeden z nejdůležitějších minerálů a v lidském těle má nenahraditelnou roli. Zodpovídá za zdraví a pevnost zubů a kostí, proto je důležitý zejména během dětského vývoje nebo poté ve stáří. Jeho nedostatek naopak vede k řídnutí kostí, viklání zubů, lámáním nehtů nebo křečemi. Vápník najdete zejména v mléčných potravinách, ale také v chia semínkách, mořských řasách nebo máku. Jeho příjem můžete podpořit i doplňkem stravy.
Pozor: Deficit vápníků může vyvolat také častá konzumace soli, kávy, alkoholu nebo určité léky.
Více informacíXylitol
Xylitol je přírodní sladidlo, které se vyrábí z březové kůry (i díky tomu se mu přezdívá březový nebo dřevný cukr). Narozdíl od klasického cukru ale nezvyšuje hladinu glukózy v krvi a nekazí zuby, proto si svou oblíbenost vysloužil u dietařů, diabetiků, sportovců a příznivců zdravého životního stylu. Xylitol má podobu bílého krystalického prášku a chutná stejně cukr, takže se skvěle hodí pro slazení nápojů, pokrmů i dezertů.
Více informacíZelená káva
Zelená káva je název pro nepražená, zelená zrnka kávy. Svůj typický odstín mají díky většímu obsahu kyseliny chlorogenové, která v důsledku pražení zaniká. Zrnka v této podobě však nabízí celou řadu zdravotních benefitů – zelená káva podporuje detoxikaci organismu, pomáhá s hubnutím, zrychluje metabolismus, snižuje hladinu cukru v krvi, brání tělo před oxidativním stresem a zvyšuje energii (obsahuje totiž stejný podíl kofeinu jako pražená káva). Zelenou kávu najdete jako doplněk stravy ve formě tablet nebo kapslí.
Více informacíZelený čaj
Zelený čaj je nápoj, který si získává z listů a větviček z čajovníku čínského. Obsahuje celou řadu blahodárných látek, proto si v léčitelství a farmacii vysloužil velkou oblibu. V první řadě působí jako antioxidant a chrání tělo před nebezpečnými volnými radikály, v druhé řadě obsahuje mnoho alkaloidů, které příznivě ovlivňují soustředění a kardiovaskulární systém. Zelený čaj je dále bohatý vitamíny, minerální látky nebo třísloviny, jež podporují správný chod trávení.
Více informacíZinek
Zinek je druhý nejrozšířenější minerál v lidském těle a hraje důležitou roli. Slouží zejména k podpoře imunitního systému a chrání nás před volnými radikály, které poškozují strukturu buněk. V neposlední řadě má vliv na zdraví vlasů, nehtů i pokožky. Osoby s nedostatkem zinku pak mohou trpět na záněty kůže, lámání nehtů, časté padání vlasů či akné. Naše tělo si zinek nedokáže vyrobit samo, proto je potřeba ho doplnit pomocí stravy. Minerál se nachází například ve vnitřnostech, červeném mase, mléku či vejcích. Pokud nepatříte mezi časté konzumenty těchto potravin, doporučujeme sáhnout po doplňku stravy.
Více informacíZlatobýl
Zlatobýl je vysoká vytrvalá rostlina, která se vyznačuje svými sytě žlutými květy. Právě květy nebo její nať má silné močopudné a dezinfekční účinky, a díky tomu se využívají pro léčbu mnoha zdravotních problémů: například jako podpůrná léčba ledvinových kamenů, zánětů močového měchýře nebo zvětšenou prostatu. Zlatobýl má své uplatnění i při léčbě zevních ranek a ekzémů, proto ho můžete využít jako obklad na různé kožní problémy. V neposlední řadě podporuje zdraví cévních kapilár, proto slouží i jako lék na demenci nebo aterosklerózu.
Více informacíZácpa
Zácpa je porucha trávení, která se projevuje neschopností se vyprázdnit (méně než 2krát či 3krát týdně). To se pak projevuje bolestmi břicha, nadýmáním nebo nechutenstvím. Příčinou bývá nejčastěji nedostatek tekutin a vlákniny v kombinaci s absencí pohybu. K zácpě ovšem může přispět také porucha jater, štítné žlázy, cukrovka nebo určité léky.
Zácpu dělíme na dva druhy: akutní a chronickou. Akutní zácpa je způsobená současnými okolnostmi (změny prostředí, cestování) a rychle odezní. Chronická zácpa má podstatně delší charakter a je způsobená útlumem defekačního reflexu.
Pro okamžitou úlevu od zácpy se využívá projímadlo v podobě čajů, tablet, čípků nebi kapek. V druhé řadě je potřeba upravit jídelníček, dodržovat pravidelný pitný režim a případně podpořit činnost střev probiotiky. Pokud potíže neodezní, a naopak se zhorší (trpíte křečemi, najdete ve stolici krev), doporučujeme co nejrychleji vyhledat lékaře.
Více informacíZázvor
Zázvor je zázračná rostlina, jejíž oddenky se po tisíce let využívaly v Indii nebo Číně. Brzy se rozšířila do celého světa a dostala nálepku superpotraviny. Je totiž bohatým zdrojem vitamínů (A, B1, B2, B6, C, E), minerálů (draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník, železo) a antioxidantů. Zázvor je rovněž typický pro svou vůni a pálivou chuť, za níž se skrývá účinná látka gingerol.
Odborníci prokázali celou řadu blahodárných účinků, proto se zázvor využívá k léčbě mnoha zdravotních neduhů. A to například ke zmírnění nachlazení, k usnadnění vykašlávání hlenů, proti pálení žáhy a nadýmání, pro podporu trávení a imunitního systému, snížení hladiny cholesterolu nebo pomoc při migrénách a bolestech hlavy. Zázvor by jednoduše neměl chybět v žádné domácnosti. Seženete ho v podobě oddenků, čaje, sirupu, šťávy nebo oleje.
Více informacípH
pH je zkratka, která vyjadřuje míru kyselosti nebo naopak zásaditosti každého roztoku. Tato míra má velký význam i pro naše zdraví a správný chod organismu. Pokud je výrazně vyšší nebo nižší než norma (okolo 7,0), vede to ke vzniku různých zdravotních problémů – překyselení žaludku, neschopnosti vstřebávat minerály nebo zhoršené cirkulace krve. Důsledkem toho je pak vyšší riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárních nemocí nebo nemocí trávicího systému. Nejčastější příčinou výkyvu pH může být nezdravá strava, přemíra stresu nebo špatné ovzduší.
Více informacíČekanka
Čekanka je vytrvalá bylinka s blankytně modrými květy, která je známá pro své léčivé vlastnosti. Přispívá ke správnému trávení, funkci jater a žlučníku, pomáhá při zácpě, dokáže snížit hladinu cukru v krvi, podpořit chod metabolismu a ulevit od zánětů močového měchýře nebo při močových kamenech. Čekanku jako doplněk stravy najdete ve formě bylinných kapek, kapslí nebo čajů.
Více informacíČerné tečky
Černé tečky jsou formou akné, které nejvíce postihuje oblast nosu. Jedná se o místo, kde je nejvyšší koncentrace mazových žláz. Tyto žlázy mohou zanést odumřelými buňkami, nečistotami či přebytečným mazem a ve spojení se vzduchem se zbarví do černa. Černé tečky vznikají nejčastěji v důsledku hormonálních změn, což může být během puberty, období ovulace nebo užívání hormonální antikoncepce. Prevencí je pravidelné čištění pleti, například micelární vodou, čisticími krémy nebo peelingem.
Více informacíČesnek
Česnek je cibulovitá zelenina s cibulkou dělenou na stroužky. Mimo své pestré využití v kuchyni má také uplatnění v přírodní medicíně. Obsahuje totiž celou řadu látek s léčivými účinky. Jsou to například vitamíny A, B, C a E, selen, vápník, jód nebo těkavé oleje a sirné sloučeniny, jež mají na svědomí jeho výraznou chuť a aroma. Vědci prokázali, že česnek má dezinfekční účinky a dokáže likvidovat parazity a bakterie všeho druhu. Dále zvyšuje imunitu, má pozitivní vliv na trávení a snižuje krevní tlak. Nejvíce zdravotních benefitů získáte konzumací syrového česneku, a to 1 až 3 stroužků denně.
Více informacíŽaludeční vředy
Žaludeční vředy je zánětlivé onemocnění, které postihuje trávicí trakt. Projevuje se bolestí břicha, pálením žáhy, nechutenstvím a křečemi. Existuje mnoho různých příčin, mezi něž patří například bakterie Helicobacter pylori, dlouhodobé užívání některých léků (např. Ibuprofen, Aspirin) nebo zvýšená produkce žaludečních šťáv. V takových případech se naruší hlen na sliznici a žaludeční prostředí je před agresivními šťávami zcela bez ochrany. Léčba žaludečních vředů se odvíjí od toho, co nemoc způsobilo. Nejčastěji se předepisují antibiotika a léky na snížení kyselosti a produkce šťáv v žaludku.
Pozor: Pokud si všimnete černé stolice nebo zvracíte krev, může to signalizovat krvácení žaludečních vředů. V takovém případě co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
Více informacíŽelezo
Železo je stopový prvek, který má v těle na starost celou řadu důležitých úkolů. Zajišťuje správný chod metabolismu, tvorbu červených krvinek a hemoglobinu, posiluje imunitu a snižuje míru únavy a podílí se na zdraví pokožky, vlasů nebo nehtů. Naše tělo si železo neumí samo vyrobit, proto je potřeba ho doplnit pomocí stravy. Bohatý podíl železa obsahuje například špenát, luštěniny, obiloviny, sója, mák, ořechy nebo sušené ovoce. Jestliže nemáte dostatek železa v organismu, můžete to poznat podle zvýšené únavy, nesoustředěnosti, bolesti hlavy či podle slabých vlasů a nehtů. Dlouhodobý nedostatek železa může vést dokonce k chudokrevnosti.
Více informacíŽenšen
Ženšen je léčivá rostlina, která se používala už v tradiční čínské medicíně. Patří mezi adaptogeny, které dokážou spolehlivě posílit organismus po psychické i fyzické stránce. Mezi největší benefity patří nejen posílení imunity a duševního zdraví, ale také zvýšení libida, soustředění nebo paměti. Ženšen působí zároveň jako antioxidant, takže tělo brání před škodlivými volnými radikály a oxidativním stresem. Tuto léčivku seženete v podobě kapslí, extraktu, prášku nebo tabletek.
Více informací