- Úvod
- Slovník pojmů
Slovníček pojmů
AHA
AHA je zkratka pro alfa-hydroxylové kyseliny, které se získávají z ovoce nebo například mléka. Do této skupiny patří například kyselina glykolová, mléčná, citronová nebo mandlová. Velký význam mají zejména v kosmetice, a to díky svým omlazovacím schopnostem. AHA kyseliny se nejčastěji používají jako chemický peeling. Pravidelná aplikace odstraňuje odumřelé buňky, čímž se redukuje pigmentace, vyhlazují vrásky a pleť zůstává jemná a rozzářená. AHA kyseliny dále vynikají i svými antioxidačními účinky, proto pleť spolehlivě zbaví mastnoty a akné.
Více informacíAbrazivita
Abrazivita (brusnost) je schopnost obrušování pevného povrchu. Nejčastěji se s tímto pojmem setkáte u zubních past, které díky svému složení dokážou mechanicky odstranit povlak a pigmentaci ze zubů. Abrazivitu zubních past značí zkratka RDA (Radio Dentin Abrasion). Čím vyšší RDA pasta obsahuje, tím vyšší má počet abrazivních částic. Za bezpečnou hodnotu se považuje číslo do 100 RDA, maximální výše by neměla přesáhnout 150 RDA. V dnešní době se setkáte s moderními pastami, které mají nízkou hodnotu RDA, a přesto dokážou velmi efektivně eliminovat plak a nečistoty na zubech.
Více informacíAcai berry
Acai berry jsou fialové bobule palmy Acai, která roste v pralesech Střední a Jižní Ameriky. Tyto bobule se považují za superpotravinu, protože jsou plné vitamínů (B, A, C a E), aminokyselin, minerálů (vápník, hořčík, zinek, draslík, fosfor a železo) a antioxidantů (antokyany). Nejčastěji se s tímto tropickým ovocem setkáte v podobě doplňku stravy, který má blahodárný vliv na lidský organismus. Acai berry podporují imunitní systém, zrychlují metabolismus, přispívají ke správnému chodu kardiovaskulárního systému, snižují riziko rozvoje rakoviny a pomáhají při zácpě.
Více informacíAcidóza
Acidóza je stav překyselení organismu. Jedná se o přirozenou odezvu organismu na situaci, kdy se v těle nahromadí až příliš kyselin. Ledviny ani plíce nedokážou udržet pH organismu v rovnováze, až jeho hodnota klesne pod fyziologickou mez (7,36 až 7,44). Na základě příčiny rozlišují lékaři acidózu na metabolickou a respirační. Metabolická acidóza vzniká kumulací H+ nebo nadměrnou ztrátou HCO3. (například průjem). Respirační acidóza zase vzniká hromaděním CO2 (například hyperventilace).
Více informacíAdstringentní
Adstringentní je odborný výraz pro svíravý nebo stahující a používá se především v medicíně. Adstringentní látky jsou látky, které stahují cévy a tvoří v ráně zahuštěné membrány, čímž zabraňují krvácení a působí proti šíření infekcí. Kůže se tak může lépe zahojit. Na adstringentní látky ale narazíte také v kosmetice – například u pleťových masek, tonik nebo krémů. Tyto přípravky se používají k bodovému ošetření mastné a aknózní pleti, neboť dokonale čistí a stahují póry.
Více informacíAfrodiziaka
Afrodiziaka jsou látky, které příznivě ovlivňují libido a potenci. Jejich název je odvozený od řecké bohyně lásky, krásy a plodnosti Afrodity. Velkou oblibu měla už ve Starověku, kdy se používala pro přípravu nápojů lásky. Dnes afrodiziaka slouží ke zvýšení sexuální touhy, podpoření plodnosti, prokrvení genitálií a zintenzivnění sexuálního zážitku. Najít je můžete ve formě doplňků stravy (kapky, tobolky, krémy, spreje…), ale také bylinek, koření nebo v samotných potravinách (čokoláda, granátové jablko nebo zázvor).
Více informacíAfty
Afty jsou bílé, někdy nažloutlé vřídky s červeným okrajem. Většinou se nachází na vnitřní straně tváří nebo na jazyku a mohou dosahovat velikosti až 1 cm. Afty provází nepříjemné pálení a řezání, které zhoršuje kontakt s jídlem a pitím. Příčinou jejich vzniku může být oslabená imunita, stres, hormonální výkyvy, nedostatek vitaminu B, železa nebo kyseliny listové. Během 7 až 10 dnů afty samovolně zmizí. Pokud chcete léčbu uspíšit, můžete využít léky na afty v podobě roztoků a gelů.
Více informacíAjurvéda
Ajurvéda je celistvý lékařský systém, kteří vyvinuli indičtí mudrci před zhruba 6 000 lety. V překladu je název spojení dvou sanskrtských slov: ájus (život, síla nebo zdraví) a véda (vědění). Ajurvéda se věnuje prostředkům, které pomáhají udržet fyzickou, duševní a spirituální rovnováhu. Využívá k tomu nejrůznější meditace, masáže, bylinky, fyzická (jóga) a dechová cvičení. Pokud se člověk dostane v určitém životním směru do nerovnováhy, podle teorie ajurvéd se to projeví zdravotními potížemi. V současné době slouží jako systém alternativní a komplementární medicíny.
Více informacíAkné
Akné je chronické onemocnění kůže, které postihuje více než 85 % populace. Má podobu pupínků s bílou špičkou, černých teček, pevných červených hrbolků nebo cyst. Příčinou jsou ucpané nebo zanícené póry na pokožce, v nichž se nahromadí kožní maz. Nejčastěji se akné objevuje v průběhu dospívání, kdy dochází k větší produkci hormonů. Kvůli hormonům může akné vznikat i mimo pubertu, a to například během těhotenství nebo menstruace. Akné mohou mít na svědomí i vnější faktory – například kouření, určité léky a potraviny, mechanické tření oblečení nebo tlak. Vědecké výzkumy také udávají, že akné je dědičné.
Více informacíAlergie
Alergie je reakce imunitního systému na látky (alergeny), které se dostanou do lidského organismu. Tělo se proti látkám aktivně brání, což se může projevit zduřením nosní sliznice, zarudnutím a svěděním očí, dušností, bolestí hlavy, vyrážkou nebo ekzémem. Mezi nejčastější alergeny se řadí pyly, prach a roztoči, plísně, určité potraviny nebo třeba chlupy, kůže a sliny zvířat. Alergickou reakci ovšem může způsobit i bodnutí včely nebo vosy. Lékaři dělí alergie na sezónní (senná rýma) a celoroční (alergická rýma, astma, potravinová alergie). Příznaky alergie se nejčastěji léčí antihistaminiky v podobě mastí, gelů nebo tabletek.
Více informacíAllicin
Aliicin (alicin, silice alin) je látka obsažená v klasickém česneku, medvědím česneku nebo pažitce. Právě alicin je zodpovědný za specifickou chuť a vůni těchto potravin, ale také léčivé vlastnosti. Poprvé alicin vědci objevili v roce v roce 1944, kdy u něj potvrdili vynikající antibakteriální účinky – spolehlivě eliminuje viry, plísně, houby nebo bakterie. Později se zjistilo, že může nabídnout mnohem více. Podporuje také imunitu, snižuje krevní tlak (snižuje tuhost cév) a pomáhá předcházet srdečním chorobám.
Více informacíAloe vera
Aloe vera je sukulentní rostlina se světle zelenými listy a silnou dužinou. Je oblíbená pro své léčivé účinky, o kterých věděli už staří Egypťané před 6 000 lety. Hlavní zdroj skrývá právě dužina, která obsahuje vitamíny A, E, C i vzácný vitamín B12. Dále má dostatek minerálních látek, aminokyselin nebo enzymů na podporu trávení. Dužina se přidává do krémů, gelů a mastiček, ale také do nápojů a šťáv. Díky svému složení posiluje přirozenou obranyschopnost, odbourává napětí a únavu, působí jako přírodní antioxidant a pročišťuje organismus.
Více informacíAlopecie
Alopecie je autoimunitní porucha, která způsobuje vypadávání vlasů (někdy také řas nebo obočí). Imunitní systém považuje vlasy za nebezpečné, a proto je aktivně napadá. Vlasové folikuly se kvůli tomu postupně zmenšují až do chvíle, kdy přestanou vlasy vyživovat. Výsledek může mít několik podob: někomu se na hlavě vytvoří lysina, jinému vypadají všechny vlasy. Ztráta vlasů může být dočasná, ale také trvalá. Alopecie postihuje ženy i muže, a někdy dokonce i děti. Bohužel zatím neexistuje konkrétní lék, pouze prostředky, které mírní příznaky nemoci – například kortikosteroidy či imunoléčba.
Více informacíAminokyseliny
Aminokyseliny jsou základní jednotkou proteinů v těle. Dělí se na esenciální (nezbytné) a neesenciální (alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein). S aminokyselinami se setkáte v nejrůznějších potravinách (například červené maso, vejce, mléčné výrobky, vejce nebo sója), ale také ve formě doplňků stravy. Oblíbené jsou hlavně u sportovců a osob na redukčních dietách. Pomáhají budovat svaly, zvyšují jejich výdrž a zrychlují jejich regeneraci. Tělo je navíc dokáže velmi dobře strávit.
Více informacíAnabolizér
Anabolizér je látka obsažená v doplňcích stravy (zvané nakopávače), které pomáhají k budování svalové hmoty a zlepšení sportovního výkonu. Dokáže totiž maximalizovat hormony, které jsou důležité pro růst svalů (např. testosteron), prokrvit svaly a stimulovat je. Přípravky s anabolizérem sou oblíbené především u bodybuilderů, vzpěračů a dalších profesionálních sportovců. Nejčastěji se užívají ještě před začátkem tréninku.
Více informacíAnafylaxe
Anafylaxe je náhle vzniklý a život ohrožující stav, jehož příčinou je ve většině případů prudká reakce organismu na kontakt s látkou vyvolávající alergii. Typicky se projevuje řadou symptomů, mezi něž patří svědivá vyrážka, dušení a nízký krevní tlak. K běžným příčinám patří bodnutí či štípnutí hmyzem nebo požití některých potravin a léků.
Více informacíAnagenní fáze
Anagenní fáze je první fáze růstu vlasů, která probíhá od 2 do 6 let věku. Během této doby produkuje vlasová cibulka vlasové vlákno. Kořen vlasu se rozdělí, čímž dochází k prodloužení vlasového vlákna – to může být až 1,25 centimetru za měsíc. Kvalita vlasů je podmíněna objemem a počtem buněk ve vlasové cibulce. Zajímavým faktem je také to, že v této fázi vyroste asi 85 % všech vlasů. Po anagenní fázi následuje katagenní fáze, tedy druhá část růstové fáze.
Více informacíAnalgetikum
Analgetikum je léčivo, které ulevuje od bolesti a zmírňuje riziko zánětu. Název pochází z řeckého an (bez) a algia (bolest). Léčivo ovlivňuje mozkové buňky, které vyhodnocují bolestivé podněty a ovlivňují celkovou citlivost nervů. Na trhu existuje mnoho druhů, které se liší jak složením, tak formou (injekce, náplasti, tobolky). Jejich volba záleží na příčině nebo intenzitě bolesti. Mezi nejznámější z nich patří paracetamol, salicyláty nebo morfin.
Více informacíAntibiotika
Antibiotika jsou látky, které se využívají k léčení bakteriálních nemocí (proti nemocem virového původu nejsou vůbec účinné). Antibiotika tlumí růst mikroorganismů, nebo je rovnou likvidují. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších medicínských objevů, který zachránil život miliardám lidí.
Úplně první antibiotikum vzniklo z plísně. Už v roce 1896 francouzský lékař Ernest Duchesne zjistil, že některé plísně z rodu štětičkovec dokážou zničit bakterie. Byl to až skotský bakteriolog Alexander Fleming, který výzkum dotáhl do konce a v roce 1928 veřejnosti představil první funkční antibiotikum s názvem Penicilin.
Zatímco v minulém století se antibiotika vyráběla především z bakterií a hub, dnes vzniká pouze uměle. Existuje celá řada různých druhů a v České republice se dají získat pouze na předpis. Lékař při volbě antibiotik bere v potaz druh, intenzitu infekce a způsob podání antibiotik (tablety, čípky, sirupy a další).
Současný problém spočívá v tom, že až 50 % antibiotik se předepisuje nesprávně. Z výzkumů vyplývá, že mnoho Čechů si říká o antibiotika při kašli, nachlazení nebo kožních problémech. To se týká hlavně mladé generace mezi 16 a 24 lety. Kvůli nesprávnému použití či nadužívání vzniká velmi nebezpečná antibiotická rezistence. To znamená, že antibiotika přestávají účinkovat, neboť bakterie v těle jsou proti lékům imunní. V důsledku toho mohou lidé umírat i na běžná zranění a úrazy.
Pro správnou léčbu je potřeba dodržet dávkování a stanovený léčebný režim. Pokud pacient antibiotika nedobere, léčba nebude plně efektivní. Ze začátku může mít sice subjektivní pocit zlepšení, škodlivé mikroorganismy v těle ale i nadále zůstanou a zdravotní stav se může rychle zhoršit.
V kombinaci s antibiotiky se doporučují brát i probiotika, která mohou zmírnit riziko antibiotické rezistence a pomáhají udržovat rovnováhu střevní mikroflóry. V ideálním případě by se probiotika měla užívat hned při zahájení léčby a dalších 14 dní po dobrání antibiotik. Pacient by si je měl vzít nejdříve 2 až 3 hodiny po užití antibiotik (kdyby si vzal oba léky najednou, účinek probiotik by se nedostavil).
Více informacíAntidotum
Antidota jsou látky, které působí jako protijedy. To znamenají, že přeruší působení toxické látky nebo odstraní její účinek. Antidota se používají pro rychlou první pomoc, případně léčbu u otrav způsobených předávkováním nebo konzumací jedovatých potravin či nápojů. Čím dříve se podá protijed, tím větší je jeho účinek. Volba antidota vždy záleží na příčině otravy.
Více informacíAntihistaminika
Antihistaminika jsou léky, které se používají ke zmírnění příznaků alergie – například zarudnutí očí, dušnost, vyrážka, ucpaný nos a další. V současnosti existují 3 generace antihistaminik, přičemž ta nejnovější má prokazatelně lepší výsledky a zároveň nejméně vedlejších účinků. Mezi léky z 1. generace patří například fenistil gel, který se používá hlavně lokálně (např. při bodnutí hmyzem). Léky z 2. generace zahrnují cetirizin, analergin, zyrtec, zodac nebo claritine, do 3. generace se pak řadí aerius, levocetirizin, xyzal nebo analergin neo.
Více informacíAntikoncepce
Antikoncepce je název pro metody, které chrání ženy před těhotenstvím. Jedná se například o hormonální antikoncepci ve formě tabletek, nitroděložní tělísko, implantovanou antikoncepci, sterilizaci (vasektomie u mužů, podvázání vejcovodů u žen), vaginální kroužky nebo kondomy. Mimo to existuje ještě speciální druh, a to nouzová antikoncepce, která se používá až po proběhnutí nechráněného sexu. I když ani jedna z těchto metod není 100%, jejich použití výrazně snižuje riziko otěhotnění. V rozvojových zemích snižuje antikoncepce úmrtnost matek a porodní rizika (díky prodloužení doby mezi jednotlivými těhotenstvími).
Více informacíAntioxidant
Antioxidanty jsou látky, které chrání organismus před škodlivými volnými radikály. Volné radikály jsou reaktivní metabolity, které napadají buňky nebo dokonce strukturu DNA (tomuto procesu se říká oxidace nebo oxidativní stres). To může ve výsledku urychlit proces stárnutí tkání a orgánů, ale také kornatění cév a vznik dalších zdravotních potíží. Některé antioxidanty si tělo vyrobí samo, jiné můžeme získat z určitých potravin nebo doplňků stravy. Mezi nejvýznamnější antioxidanty se řadí například vitamíny (A, B, C, E), ovoce a zelenina, fazole, hořká čokoláda, káva nebo černý čaj.
Více informacíAntiperspirant
Antiperspirant je kosmetický produkt, který zabraňuje pocení a zároveň dodává pokožce příjemnou vůni. Svou zásluhu na tom mají sloučeniny hliníku nebo aktivní stříbro, jež omezují činnost potních žláz a vylučování potu z pórů. S antiperspiranty se setkáte ve formě spreje, gelového roll-onu nebo také krémů. Po aplikaci na pokožku působí minimálně několik hodin, maximálně několik dní (např. 48 hodin). Antiperspiranty se často nesprávně zaměňují za deodoranty. Rozdíl je v tom, že deodoranty pouze pot navoní, neomezují ale jeho tvorbu. Pokládají se proto za méně účinné.
Více informacíAntipyretika
Antipyretika jsou léky, které se používají ke zmírnění teploty a horečky. Kromě toho mají také analgetický (tlumí bolest) a lehký protizánětlivý účinek. Používají se nejen při zvýšené teplotě, ale také při chřipce nebo nachlazení. Mezi antipyretika se řadí především látky jako paracetamol (léky paralen, paracetamol), ibuprofen (léky brufen, ibalgin, ibuprofen) nebo metamizol (lék novalgin). U těchto léků je velmi důležité dodržovat jejich dávkování, jinak hrozí riziko poškození jater a ledvin. Zároveň se nesmí kombinovat se stimulačními látkami, jako je kofein nebo alkohol.
Více informacíAntivirotikum
Antivirotikum je lék, který blokuje průchod virům do lidského organismu. Jedná se o acyklovir, zidovudin, amantadin nebo rimantadin. Každý z nich má jiné účinky a používá se pro jiné účely. V současné době existují antivirotika jen pro některé typy virových nemocí – používá se například k léčbě HIV, žloutence B a C, nově i Covidu-19.
Více informacíAnémie
Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění, které vzniká sníženým počtem červených krvinek a úbytkem hemoglobinu v krvi. Projevuje se únavou, slabostí, častým zadýcháváním se, bledou kůží, vypadáváním vlasů nebo nepravidelnou srdeční frekvencí. Nejčastější příčinou anémie je porucha tvorby červených krvinek. Může se tak stát ve chvíli, kdy tělo nemá dostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové. Další příčinou může být i pomalá tvorba červených krvinek, kdy se více červených krvinek zničí, než vytvoří. K tomu dochází ve chvíli, kdy krvinka obsahuje špatné krevní barvivo. Nakonec může k anémii dojít i v případě, kdy tělo ztratí velké množství krve najednou.
Více informacíArganový olej
Arganový olej je rostlinný olej, který se vyrábí z ořechů argánie trnité. Je štědrým zdrojem tokoferolů, karotenů, esenciálních mastných kyselin nebo vitamínů A, E a F. V zásadě se hojně využívá ve dvou průmyslech: potravinářském a kosmetickém. Oblíbený je zejména v marocké kuchyni, kde se přidává do jídla z mletého masa a zeleniny. V kosmetickém průmyslu se řadí mezi nejcennější a nejdražší oleje pro pokožku i vlasy. Jeho složení chrání buňky před UV zářením a volnými radikály, a díky tomu udržuje pleť hydratovanou a mladistvou. Kromě toho přidává vlasům na pevnosti, pružnosti a lesku. V neposlední řadě se arganový olej používá ke zmírnění ekzémů, vyrážek a popálenin.
Více informacíArginin
Arginin je aminokyselina, která je součástí bílkovin v našem organismu. V těle se následně přemění na oxid dusnatý, jenž přispívá ke správnému chodu kardiovaskulárního systému – prokrvuje svaly a mozek. Mimo to také podporuje tvorbu bílých krvinek, proto urychluje hojení a regeneraci tkání. Z těchto důvodů je arginin oblíbený hlavně u sportovců. Doplňky stravy s argininem pomáhají zvýšit výdrž a budovat svaly. Arginin se objevuje také u doplňků stravy na podporu erekce a plodnosti.
Více informacíAstma
Astma je chronická nemoc průdušek, která může být buď trvalá (perzistentní astma), nebo občasná (interminentní astma). Projevuje se záchvaty kašle, dušností nebo sípáním, a to na základě zúžených dýchacích cest. Existuje mnoho možných příčin – vznik astmatu může podpořit alergie, infekce dýchacích cest, kouření nebo stres. Velkou roli ovšem hraje také dědičnost. Zatím neexistuje lék, který byl astma dokázal zcela odstranit, pouze přípravky, které uleví od příznaků a sníží pravděpodobnost záchvatů. Jedná se především o inhalátory (parní, kompresní, ultrazvukové) s účinnými látkami, díky nimž se dýchací cesty okamžitě uvolní.
Více informacíAtopický ekzém
Atopický ekzém (atopická dermatitida) je celoživotní kožní onemocnění, které vzniká kvůli snížení odolnosti kožní bariéry. V důsledku toho se pokožka vysuší, a stává se tak citlivá vůči vnějším vlivům. Projevuje se svědící pokožkou, zánětlivými pupínky, puchýřky a zarudnutím. Nejvíce dělá problémy v ohybech kůže (zápěstí, loketní a zákolenní jamky), kde velmi svědí. Příčinou bývá alergie, genetika, defekt kožní bariéry, imunologická odpověď, psychický stres a další. U ekzému se léčí pouze příznaky ekzému, nikoliv příčina. Cílem je zahojit infikovaná místa a zajistit regeneraci pokožky, k čemuž se používají lokální kortikosteroidy a emoliencia. Ke zmírnění svědění pomohou zase antihistaminika. Oblíbené jsou rovněž dermokosmetické přípravky pro úlevu od svědění a hydrataci pokožky.
Více informací