- Úvod
- Slovník pojmů
Slovníček pojmů
PDK
PDK je zkratka pro systém číslování výrobků v lékárnách. Používá se pro jasnou komunikaci mezi výrobci léků, distributory a lékárnami, aby se zamezilo vzniku duplicit ve skladu a chaotickému značení sortimentu.
Více informacíPMS
PMS je zkratka pro premenstruační syndrom. Zahrnuje celou řadu fyzikálních i emocionálních symptomů, které ohlašují brzký příchod menstruace. Jedná se například o zvýšenou únavu, tlak v podbřišku, výkyvy nálad, bolesti hlavy, citlivost prsou, výskyt akné, větší chuť k jídlu nebo psychické vypětí. Tyto příznaky začínají maximálně 2 týdny před menstruací a končí v okamžik, kdy dojde ke krvácení (někdy přetrvávají i 1 nebo 2 dny po začátku menstruace). Premenstruační syndrom pak vymizí během těhotenství nebo po menopauze.
Více informacíPaleo strava
Paleo strava je speciální dieta, která obsahuje pouze průmyslově nezpracované potraviny. Soustředí se proto především na kvalitní maso, ořechy, semínka, vejce nebo sezónní druhy zeleniny a ovoce. To jsou potraviny, které mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi a nezpomalují metabolismus. Příznivci paleo stravy naopak vyřazují veškeré pečivo, sušenky nebo mražené a mléčné výrobky, protože věří, že lidské trávení na ně není uzpůsobené. Paleo strava má své přínosy (rychlé hubnutí, méně chutí na sladké, jednoduché stravování), ale v některých případech spíše škodí – tělo je vystaveno nadměrné konzumaci proteinů, což s sebou může přinést zdravotní komplikace.
Více informacíPanthenol
Panthenol je látka, která se získává z vitamínu B5. Hraje důležitou roli v kosmetickém průmyslu, protože je oblíbenou součástí mnoha tělových, pleťových i vlasových přípravků. Stojí za tím především jeho hydratační a regenerační účinky, díky nimž je pokožka dokonale zvláčněná a vyživená. Pokud jsou na kůži drobné ranky, popáleniny nebo jizvičky, díky panthenolu se mohou zahojit mnohem rychleji.
Více informacíParabeny
Parabeny jsou konzervanty, které se starají o to, aby výrobky měly delší trvanlivost. Jsou obsažené jak v potravinách, tak v kosmetických přípravcích nebo lécích. Zda výrobek obsahuje parabeny zjistíte jednoduše: na etiketě si najdete složení a ověříte, zda některá z obsažených ingrediencí nekončí slovem „paraben“. Parabeny jsou ovšem látky ropného původu, a jejich nastřádání v organismu může uškodit. Existují studie, které prokázaly, že parabeny zvyšují riziko rakoviny a nemocí spojených s hormonální hladinou. Podle evropské legislativy jsou za bezpečné považované pouze některé z nich: methylparaben (E218), ethylparaben (E214) a propylparaben (E216).
Více informacíParacetamol
Paracetamol je účinná látka, kterou najdete v lécích na horečku nebo bolest. Funguje tak, že omezuji funkci enzymu cyklooxygenáza, což je enzym, jenž přímo ovlivňuje míru pociťované bolesti nebo teplotu v těle. Má analgetický a protizánětlivý efekt, takže tiší bolest a zároveň pomáhá organismu bojovat se škodlivými mikroorganismy. Velmi často se využívá při bolestech hlavy, zad a kloubů, při nachlazení nebo chřipce. Paracetamol jako samotný lék Je volně prodejný v lékárnách a může mít formu tabletek, roztoku do injekce nebo šumivých tablet.
Více informacíParadontóza
Paradontóza je onemocnění dásní, při kterém bakterie pronikají dovnitř a ničí kostní tkáň okolo zubu. Nejdříve se projevuje oteklými nebo zarudlými dásněmi, v pokročilých fázích dochází k viklání zubů, krvácení a v nejhorším případě i vypadávání zubů. Příčinou paradontózy je zanedbaná zubní hygiena, kvůli které se přemnoží bakterie v ústech a vzniká zubní kámen. V počátečních fázích vám může pomoci zubař nebo dentální hygienista, který odstraní zubní kámen, v závažnějších stádiích může zakročit chirurg. Nejlepší prevencí je ovšem pečlivé čištění zubů i mezizubních prostorů.
Více informacíPeeling
Peeling je čisticí přípravek na pleť s krémovou nebo gelovou konzistencí. Díky obsaženým mikročásticím dokonale vyčistí pleť a zbaví ji odumřelých buněk a černých teček. Výsledkem je jemná, zářivá a zdravá pleť. Nejlepšího efektu docílíte, když budete peeling aplikovat jednou nebo maximálně dvakrát týdně. Jestliže toužíte po jemnější a mladistvě vypadající pokožce, pak můžete sáhnout po tělovém peelingu, který funguje stejně tak dobře. Při výběru zohledněte typ své pleti či pokožky. Na trhu najdete peelingy speciálně zaměřené na suchou, citlivou nebo problematickou pleť.
Více informacíPeptidy
Peptidy jsou organické sloučeniny, které mají velký vliv na zdraví a vzhled pokožky. V kosmetice jsou oblíbené zejména díky svým anti-ageing účinkům, proto jsou součástí nejrůznějších omlazujících přípravků (tonika, krémy, séra pro zralejší pleť). Podporují tvorbu kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu, díky čemuž je pleť jemnější, pevnější a pružnější. Mimo to pleť chrání před okolními vlivy, dehydratací a společně s tím pomáhají regeneraci pleti a rychlejšímu hojení ranek nebo jizviček.
Více informacíPigment
Pigment je látka, která určuje barvu vlasů, pokožky nebo očí. V našem těle má hlavní zastoupení melanin, což je hnědé až černé kožné barvivo, které kromě udávání barvy chrání tělo před nebezpečným UV zářením. Pokud má tělo nedostatek nebo naopak nadmíru pigmentu, projevuje se to různými poruchami melaninu – například hyperpigmentace nebo depigmentace.
Více informacíPigmentové skvrny
Pigmentové skvrny jsou rozměrnější pihy, které vznikají v důsledku tzv. hyperpigmentace – nadměrná tvorba kožního barviva melaninu. Nejčastější příčinou je vystavení pleti intenzivnějšímu slunečnímu záření, ale také stárnutí (stařecké skvrny) nebo hormony (například během těhotenství nebo při užívání antikoncepce). Pigmentové skvrny nejsou nebezpečné, ale mohou představovat kosmetický problém – zvlášť pokud se vyskytují na obličeji. Odstranit je může pravidelný chemický peeling nebo speciální kosmetické přípravky označené nálepkou anti-pigment.
Více informacíPihy
Pihy jsou malé žlutohnědé skvrny na kůži, které vznikají v důsledku větší produkce kožního pigmentu (melanin). Mají různé tvary i barvy a mohou se ukázat kdekoliv na pokožce – nejvíce se však objevují na místech, která jsou vystavená slunečnímu záření (obličej, záda, ruce, ramena). Pihy se dají odstranit laserem, skalpelem, případně jde snížit jejich výraznost speciálními krémy. Nejlepší prevencí před pihami je kvalitní ochrana před slunečními paprsky.
Více informacíPiperin
Piperin je látka, která se získává z černého pepře. Je zodpovědná za štiplavou chuť pepře, ale také rozmanité zdravotní benefity – zvyšuje efektivitu hubnutí, napomáhá správnému trávení, pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu (hormon štěstí) a společně s tím podporuje antioxidační procesy a působí jako přírodní antidepresivum. Piperin jako doplněk stravy najdete ve formě tabletek.
Více informacíPocení
Pocení je biologický proces, během kterého se tělo ochlazuje a vylučuje ze sebe toxické látky. K většímu pocení může docházet v létě, během stresových situací nebo v důsledku výkyvu hormonů. Vedlejším produktem pocení je nepříjemný zápach, který je způsobený kvůli bakterii Brevibacterium epidermidis (ta se stará o rozklad tukových složek pokožky). Zápach můžete snížit za pomoci deodorantu nebo antiperspirantu, který pocení přímo potlačuje.
Více informacíPotence
Potence je schopnost muže plodit děti, kterou vyjadřuje míra zdravých a pohyblivých spermií. Současným celosvětovým problémem podle WHO je snížená potence, jež trápí muže všech věkových kategorií. Příčinou je nezdravý životní styl (kouření, alkohol), obezita nebo vyšší věk. Potenci může naopak posílit pravidelný pohyb, pestrý jídelníček nebo speciální doplňky stravy na podporu potence a erekce.
Více informacíPrebiotika
Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které napomáhají správnému trávení a očistě střev. Podporují totiž tvorbu a aktivitu bakterií probiotik, čímž přispívají k rovnováze střevní mikroflóry a posilují imunitní systém. Zpravidla se jedná o vlákninu a oligosacharidy obsažené například v cibuli, česneku nebo póru. Prebiotika však můžete najít i ve formě doplňků stravy.
Více informacíProbiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se nachází ve střevech. Starají se o rovnováhu střevní mikroflóry, posilují imunitu a zabraňují rozmnožení škodlivých bakterií. Pokud má tělo nedostatek probiotik, může se to projevit zácpou, průjmem, častým pocitem nadýmání nebo špatným trávení. V takovém případě je potřeba živé kultury doplnit, a to buď doplňky stravy nebo potravinami, které jsou bohaté na probiotika – například bílé jogurty, kefír nebo acidofilní mléko.
Více informacíProtein
Protein neboli bílkovina je základní stavebním kamenem našeho těla, neboť tvoří 20 % celkové hmoty. Jedná se o látku, díky které je možné budovat svaly a zároveň si je udržet. Dále má podstatný vliv i na zdraví šlach a kloubů nebo na elasticitu pleti. Bílkoviny se v těle dlouhodobě neukládají, proto je potřeba pravidelně je doplňovat ze stravy. To platí zvlášť pro sportovce nebo osoby na dietě. Velký podíl proteinů má například maso (především kuřecí, krůtí a hovězí), ale také luštěniny, ořechy, vejce, tvaroh nebo rostlinné maso (tempeh a robi maso). Dodatečně ovšem můžete sáhnout i po různých doplňcích stravy.
Více informacíPrůjem
Průjem je porucha trávení, která se projevuje častým vyprazdňováním (více než 3krát denně). Výsledkem je řídká, neformovaná stolice, kterou mohou provázet křeče v žaludku nebo pocit plynatosti. Příčinou mohou být jak viry, bakterie a paraziti, tak nevhodné jídlo, vysoké psychické napětí nebo některé léky. Během průjmu je důležité dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci organismu, a případně užívat přípravky, které dokážou z organismu dostat škodlivé látky – například černé uhlí. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy průjem trvá déle než 3 dny (u dětí déle než 2 dny), provází ho vysoká horečka nebo kdy se ve stolici objeví krev či hlen. V takovém případě je vhodné rychle vyhledat lékaře.
Více informacíPsyllium
Psyllium je semínko jitrocele indického, které je štědrým zdrojem vlákniny a zároveň podporuje správné trávení a vylučování. Pokud se smíchá s vodou, má tendenci silně nabobtnat – průzkumy udávají, že dokáže zvětšit svůj objem až 20krát. Po spolknutí psyllium putuje do střev, kde odstraňuje škodlivé látky, čistí okolní prostředí a usnadňuje pohyb potravy do vylučovacího ústrojí. Díky své absorpční schopnosti přináší pocit sytosti, takže je rovněž oblíbeným doplňkem stravy u redukčních diet. Psyllium najdete jako doplněk stravy ve formě rozpustného prášku.
Více informacíPupalka
Pupalka je dvouletá rostlina se žlutými květy, která je známá pro své léčivé schopnosti. Je bohatá na esenciální mastné kyseliny a antioxidanty, a díky tomu chrání tělo před volnými radikály, podporuje kardiovaskulární systém a posiluje imunitu. Společně s tím dokáže zmírnit příznaky premenstruačního syndromu a přispět k hormonální rovnováze, proto je oblíbený hlavně u žen. Velké využití má pupalka i v kosmetickém průmyslu, kde se využívá pro své zklidňující účinky. Najít ji tedy můžete nejen jako kapsle a tobolky, ale také jako tonikum, krém nebo sérum pro regeneraci pleti a redukci zánětů.
Více informacíPupečník
Pupečník neboli pupeční šňůra je klíčové spojení mezi maminkou a plodem. Jeho hlavní funkcí je přenos krve, výměna dýchacích plynů a odstraňování škodlivých látek. Začíná se vyvíjet už ve 4. týdnu těhotenství, kdy se formují pupečníkové cévy a žíly. Během 7. až 9. týdne je pupečník už dobře viditelný a dále roste. Na konci měří v průměru asi 1 až 2 cm a na délku dosahuje zhruba 55 cm. Po porodu lékař pupečník podváže a následně ho přestřihne, a na jeho místě pak zbyde pouze pupík.
Více informacíPyridoxin
Pyridoxin je vitamín B6, který je klíčový pro zpracování bílkovin, cukrů a tuků, jejich přeměnu na energii a správné fungování nervového systému. Pokud má tělo nedostatek pyridoxinu, může to vést ke vzniku různých zdravotních obtíží – oslabená imunita, zvýšená únava, výkyvy nálad nebo suché rty. Málo tohoto vitamínu mají například lidé, které trpí onemocněním jater nebo ledvin. Příjem pyridoxinu můžete podpořit doplňky stravy nebo konzumací potravin s jeho vysokým podílem. Pyridoxin se vyskytuje například v masu, rybách, rýži, ovoci a zelenině, obilovinách nebo zakysaných mléčných výrobcích.
Více informacíPálení žáhy
Pálení žáhy je stav, při kterém se žaludeční kyseliny vrací zpět do jícnu a způsobují pálení a hořkokyselou chuť v ústech. Tento stav může provázet také plynatost, bolest žaludku nebo tendence krkat. Pokud se potíže dlouhodobě nelepší, může dojít k poškození sliznice jícnu a vzniku jícnových vředů. Do rizikových skupin patří osoby s nezdravým životním stylem, ale také těhotné ženy, kterým miminko tlačí na žaludek. Nejlepší prevencí proti pálení žáhy je dostatek pohybu a jídelníček, který neobsahuje žádná kořeněná či přeslazená jídla – tím se zmenšuje pravděpodobnost překyselení žaludku. Při pálení žáhy může pomoci jablečný ocet, citronová šťáva nebo speciální léky, které snižují kyselost žaludečních šťáv.
Více informacíPřekyselení organismu
Překyselení organismu je stav, při kterém se v těle nachází přemíra kyselin. To se může projevit tlakem v žaludku, střevními potížemi, ekzémy nebo zvýšenou únavou. O rovnováhu kyselin se běžně starají naše ledviny a plíce, pokud ovšem žijeme nezdravým životním stylem (pravidelná konzumace alkoholu, kouření, nevhodná strava) nebo jsme často ve stresu, můžeme ji narušit. V takovém případě je potřeba upravit jídelníček, dodržovat pitný režim, případně sáhnout po detoxikačních doplňcích stravy. Překyselení žaludku je nutné řešit co nejdříve, jinak se zvyšuje riziko vzniku nemocí, jako je pálení žáhy, žaludeční vředy nebo záněty.
Více informacípH
pH je zkratka, která vyjadřuje míru kyselosti nebo naopak zásaditosti každého roztoku. Tato míra má velký význam i pro naše zdraví a správný chod organismu. Pokud je výrazně vyšší nebo nižší než norma (okolo 7,0), vede to ke vzniku různých zdravotních problémů – překyselení žaludku, neschopnosti vstřebávat minerály nebo zhoršené cirkulace krve. Důsledkem toho je pak vyšší riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárních nemocí nebo nemocí trávicího systému. Nejčastější příčinou výkyvu pH může být nezdravá strava, přemíra stresu nebo špatné ovzduší.
Více informací