- Úvod
- Slovník pojmů
Slovníček pojmů
D-manóza
D-manóza je jednoduchý cukr, který se využívá k očistě močových cest a správnému fungování močového ústrojí. Na rozdíl od dalších cukrů v organismu nemetabolizuje, a proto je vhodný pro diabetiky, těhotné ženy i celiaky. D-manózu můžete najít v některých druzích ovoce (například hrušky a jablka), ale pouze v minimální míře. Mnohem větší podíl obsahují doplňky stravy, jež se nejčastěji využívají jako podpůrná léčba zánětu močového měchýře. D-manóza na sebe totiž navazuje bakterie, které se v důsledku toho nedokážou uchytit na sliznici močového měchýře.
Více informacíDDD
DDD je zkratka pro doporučenou denní dávku. Jedná se o hodnotu, která vyjadřuje potřebný denní příjem živin včetně vitamínů a minerálů. DDD představuje pouhý odhad, jenž by měl pokrýt potřebu zdravých jedinců v každé věkové skupině bez ohledu na pohlaví.
Více informacíDHA
DHA je zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou, která patří mezi omega-3 mastné kyseliny. Nachází se v mozku, kůži i sítnici a je důležitá pro optimální funkci nervů, očí nebo srdce. Klíčovou roli hraje také v dětství, neboť je potřebná pro správný mentální vývoj. Pokud organismus nemá dostatek DHA, může se to projevit horší kvalitou kůže, nehtů, vlasů, nižší imunitou, nervovými poruchami nebo zhoršením paměti. Kyselinu dokosahexaenovou si tělo nedokáže vyrobit, proto je potřeba jíst dostatek potravin, které tuto složku obsahují. Jedná se například o ryby, rybí olej nebo oleje z řas, v dětství je hlavním zdrojem mateřské mléko.
Více informacíDRHP
DRHP je zkratka pro denní referenční hodnotu příjmu (dříve se tato hodnota označovala jako doporučená denní dávka (DPP). Jedná se o informaci, která říká, kolik vitamínů je potřeba denně přijmout pro správné fungování organismu. Denní referenční hodnoty jsou uvedené v nařízení EU 1196/2011, nicméně je potřeba zohlednit i další faktory, jako je pohlaví, věk nebo zdravotní stav. Jiný podíl vitamínů potřebují děti, jiný těhotné ženy nebo senioři.
Více informacíDalekozrakost
Dalekozrakost neboli hypermetropie je vrozená oční vada, kvůli které má čočka špatný tvar. Člověk trpící touto vadou vidí blízké předměty rozmazaně, zatímco daleké předměty vidí velmi dobře. To je dáno tím, že paprsky světla se sbíhají až sítnicí oka, proto nevzniká ostrý obraz. Dalekozrakost pomohou korigovat kontaktní čočky, dioptrické brýle nebo laserová operace očí.
Pozor: Dalekozrakost se často zaměňuje s vetchozrakostí (presbyopie), neboť se také projevuje neschopností zaostřit na blízké předměty. Rozdíl je v tom, že vetchozrakost postihuje téměř každého člověka nad 40 let věku.
Více informacíDehydratace
Dehydratace neboli odvodnění je stav, při kterém tělu chybí potřebné tekutiny. Voda tvoří až 60 % lidského těla a představuje klíčovou složku pro optimální fungování tělesných orgánů a funkcí. Při jejím nedostatku dochází ke snížení tlaku, zhoršuje se schopnost termoregulace nebo prokrvení. Mezi hlavní příznaky dehydratace patří bolest hlavy, únava, vyschlá ústa, křeče v nohách nebo sucho v ústech. Pokud se tekutiny nedoplní včas, může dojít k výraznému zhoršení zdravotního stavu. Ten se projevuje nevolností, dezorientací nebo dokonce úpadkem do bezvědomí. Odborníci uvádějí, že prevencí dehydratace je příjem zhruba 2–3 litrů vody denně.
Více informacíDemence
Demence je vážná mozková choroba, kterou způsobují degenerativní změny v mozku. Nejčastější příčinou je až z 50 až 60 % Alzheimerova choroba, dále to může být také Huntingtonova choroba nebo frontotemporální lobární degenerace. Demence se projevuje problémy s pamětí (krátkodobou i dlouhodobou), myšlením, komunikací nebo také změnou osobnosti. K tomu se také přidávají rychlé změny nálad nebo dezorientace v čase a prostoru. Demence nejvíce postihuje osoby starší 60 let, ale může potkat i mladší osoby. Léčba této nemoci by měla zahrnovat řadu různých opatření – například kombinace léků, rehabilitace nebo tréninku paměti.
Více informacíDeodorant
Deodorant je kosmetický produkt ve formě spreje nebo roll-onu, který zabraňuje zápachu z pocení. Obsahuje antibakteriální látky, jež dodají potu na několik hodin příjemnou vůni. Deodorant se velmi často zaměňuje s antiperspirantem. Jedná se o podobný kosmetický produkt, který na rozdíl od deodorantu pocení rovnou blokuje.
Více informacíDepigmentace
Depigmentace neboli viltigo je kožní nemoc, která vzniká kvůli zániku kožních buněk melanocytů. Jedná se o buňky zodpovědné za produkci kožního pigmentu melaninu, jenž dodává pokožce určitý tón. V důsledku jejich zániku se pak na kůži objevují bílá místa s okraji, kde naopak bývá nadmíra pigmentu. Bílá ložiska se mohou vyskytovat takřka kdekoliv a samovolně se zvětšovat. Příčinou této nemoci může být vrozený albinismus, melanotoxické látky, hormonální poruchy nebo kožní choroby, jako je leukoderma.
Více informacíDeprese
Deprese je závažná psychická porucha. Projevuje se poklesem nálady, únavou, sníženou motivací, neschopností se radovat nebo problémy se spánkem. Člověk, který trpí depresí, může mít pocity viny, bezcennosti, nebo dokonce samovražedné myšlenky. Intenzita těchto příznaků se odvíjí od toho, v jaké fázi deprese je. Odborníci rozlišují mírnou, střední a těžkou depresi. V případě těžké depresivní fáze člověk nedokáže chodit do práce, do společnosti nebo se věnovat každodenním povinnostem. Deprese bez rozdílu postihuje děti i dospělé. Příčinou může být traumatická událost, ale také určité zásadní hormonální změny, které vznikají například při menopauze nebo po porodu (poporodní deprese). Někteří mohou trpět i sezónní depresí, která se objevuje jen na podzim či na jaře a vzniká kvůli nedostatku slunečního světla. Nejefektivnější léčbou deprese je kombinace léků (antidepresiva) a psychoterapie.
Více informacíDermatitida
Dermatitida je obecný pojem pro zánět kůže, který může způsobit infekce, alergická reakce, autoimunní porucha nebo dráždivá chemická látka. Existuje celá řada druhů dermatitid, jež se liší svými projevy i místy, kde se objevují. Nejčastější případem je atopická dermatitida (dětský ekzém) a dále také alergická kontaktní dermatitida, seboroická dermatitida (lupy), kopřivka (podlitiny a otoky) nebo dyshidrotická dermatitida (puchýřky naplněné hnisem).
Více informacíDermatologie
Dermatologie je medicínský obor, který se zabývá pokožkou, jejími onemocněními a vším, co s kůží souvisí (například vlasy, nehty, potní žlázy). Tento obor má mnoho dalších podkategorií – mezi ně se řadí například venerologie (léčba pohlavně přenosných chorob), flebologie (léčba povrchového žilního systému) nebo korektivní dermatologie a dermatologická chirurgie (odstranění kožních defektů). Zakladatelem novodobé dermatologie je rakouský lékař brněnského původu Ferdinand von Hebra.
Více informacíDermis
Dermis neboli škára je druhou vrstvou kůže, která se nachází pod vrchní vrstvou epidermis. Obsahuje především kolagen a elastin, což jsou pojivová vlákna, která zajišťují pružnost a sílu tkáně. Obsahuje také lymfatické cévy, smyslové receptory a vlasové kořínky. Dermis se skládá ze dvou hlavních vrstev: spodní hluboká vrstva, která tvoří hranici s podkožím, a vrchní vlnitá vrstva, která tvoří hranici s epidermis. Hlavní role dermis spočívá v ochraně před vnějšími vlivy – například před nárazy nebo zranění. Pokud dojde k poranění kůže, pojivová vlákna rány zahojí.
Více informacíDermokosmetika
Dermokosmetika je speciální druh kosmetiky, která šetrně pečuje o vlasy, pokožku, pleť a nehty. Všechny dermokosmetické přípravky prošly klinickými testy a splňují nejpřísnější kritéria farmaceutického průmyslu, aby je mohly používat i osoby s citlivou pokožkou nebo alergiemi. Jedná se o nejrůznější krémy, balzámy, roztoky nebo gely, které můžete zakoupit jak v drogerii, tak lékárně. Jsou vhodné pro ženy, muže i děti.
Více informacíDetoxikace
Detoxikace je přirozený biologický proces, při kterém se tělo čistí od škodlivých látek (toxinů) ve střevech, játrech nebo ledvinách. Pokud je proces detoxikace příliš pomalý, může se to projevit špatným trávením, pocity těžkosti, únavou nebo problémy s vyprazdňováním. V takovém případě je vhodné proces podpořit vlastní akcí.
Existují dva základní druhy detoxikace: krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá spočívá v půstu (např. 24 hodin), dlouhodobá ve změně životního stylu. U dlouhodobé detoxikace se doporučuje konzumovat více zeleniny a ovoce, dodržovat pitný režim, omezit sladké, minimalizovat kouření nebo alkohol a více sportovat. Proces detoxikace mohou podpořit také nejrůznější doplňky stravy, například vitamín C, selen, betakaroten, vitamín E, ostropestřec, zelený a černý čaj, zelený ječmen nebo detoxikační náplasti.
Více informacíDezinfekce
Dezinfekce je proces eliminace škodlivých mikroorganismů prostřednictvím chemických či fyzikálních metod. To je žádoucí především na místech, kde je potřeba zamezit vzniku a šíření infekcí – například v nemocnicích nebo školách. Jako dezinfekce se také označuje přípravek, který díky obsaženému protimikrobiálnímu činidlu redukuje patogenní mikroorganismy. Nejčastěji se dezinfekce využívá k ošetření povrchových ran nebo po návštěvě veřejných míst (například MHD, toalety), aby se zavčas odstranily choroplodné zárodky.
Více informacíDia
Dia je označení speciálních potravin, které jsou vhodné pro osoby trpící cukrovkou. Jedná se o potraviny, jež místo klasického cukru obsahují náhradní sladidla – například směsi z aspartamu, sacharinu a acesulfamu. Tyto látky nemají žádné kalorie a nepřispívají ke vzniku zubního kazu. U některých dia sladkostí se můžete setkat také s fruktózou nebo sorbitem, které však hladinu cukru v krvi už zvyšují. Je proto dobré předem zkontrolovat složení potravin, a především se zaměřit na pestrý a nutričně vyvážený jídelníček.
Více informacíDiabetes
Diabetes neboli cukrovka je vážné celoživotní onemocnění, které způsobuje porucha metabolismu sacharidů. Existují dva základní druhy: diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba z nich se projevují podobnými příznaky (žízeň, nevolnost, časté močení, malátnost, dehydratace, dušnost), ale mají jinou příčinou. Zatímco u I. typu je hlavním důvodem destrukce buněk slinivky břišní, u II. typu to je snížená citlivost těla vůči inzulinu. Léčba cukrovky se skládá z kombinace několika složek: přísná dieta (nutričně vyvážená jídla a dia potraviny místo klasických sladkostí) a podávání inzulinu, což je hormon, který umožňuje, aby se glukóza dostala do buněk. Pacientům s cukrovkou II. typu pomáhá také pravidelný pohyb, který účinně snižuje inzulinovou rezistenci.
Více informacíDialýza
Dialýza je biologický děj, při kterém se z těla odstraňují odpadní produkty (například přebytečná voda, draslík, močovina a další). Běžně se o tuto očistu starají ledviny. Pokud se ovšem stane, že ledviny přestanou fungovat (dočasně nebo trvale), na řadu přichází dialýza. Jedná se o důležitý proces, díky němuž si tělo udržuje optimální krevní tlak a bezpečnou hladinu chemických látek. Existuje vícero způsobů, jak dialýzu provést – v praxi to může být pomocí speciálních dialyzačních přístrojů nebo pobřišnice. Je důležité pamatovat, že ani dialýza však nedokáže zastoupit všechny funkce ledvin. Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, který podporuje tvorbu krve, nebo vitamín D, který přispívá ke správnému složení orgánů, kostí a tkání.
Více informacíDiastolický krevní tlak
Diastolický krevní tlak je hodnota nejnižšího tlaku během srdeční diastoly – jedná se o klidový stav mezi dvěma stahy. Tato hodnota se při zápisu krevního tlaku objevuje za lomítkem, například 120/80 mmHg. Pokud by hodnota pravidelně dosahovala výše než 90 mmHg, je vhodné zdravotní stav konzultovat s lékařem. Hrozí totiž zvýšení hustoty krve nebo naopak snížení odporu malých cév, což může vést k infarktu nebo mrtvici.
Více informacíDiastáza
Diastáza je stav, při němž dochází k rozestupu přímého břišního svalu. Uvolní vazivová lišta, která propojuje pravou a levou polovinu břišního svalu – buď po celé délce, nebo jen určité části. Stává se to především ženám od 21. týdne těhotenství, po porodu nebo po menopauze. Další příčinou může být rovněž obezita nebo špatné držení těla. Následkem je propad části svalu nebo vytvoření takzvané stříšky při zatnutí svalu. Pro obnovení souhry břišních svalů se doporučuje pravidelná fyzioterapie.
Více informacíDna (onemocnění)
DNA nebo lidově pakostnice je nemoc, která vzniká kvůli zvýšenému množství kyseliny močové v krvi. Při vyšší koncentraci se začínají objevovat sraženiny, jež se ukládají okolo kloubů, šlach nebo ledvin. To se může projevit otoky a bolestmi kloubů, případně zánětem ledvin nebo ledvinovou kolika. Zvýšená koncentrace kyseliny močové může tělo trápit i více než rok, a přesto nemusíte pociťovat žádné velké změny. Poté však lehké příznaky přejdou do akutního záchvatu, který může vyvolat přejídání, alkohol, stres nebo infekce. V takovém případě je nutné podávat léky proti bolesti či zánětům kloubů. Léčbu můžete podpořit i doplňky stravy, jako je vitamín C, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny nebo vitamín B12.
Více informacíDopamin
Dopamin je neurotransmiter, kterému se říká také hormon štěstí. Vyskytuje se v mozkových receptorech a stará se o to, aby se mozkové signály dostaly do potřebných buněk. Změny v těchto buňkách pak do velké míry ovlivňují naši náladu a celkový pocit spokojenosti – proto si vysloužil svou přezdívku hormon štěstí. Mimo to má důležitý vliv na správné fungování našeho organismu, přijímání potravy nebo pohyb. Nízká nebo příliš vysoká hladina dopaminu může přinést zdravotní komplikace ve formě duševních poruch (deprese, schizofrenie, porucha příjmu potravy) nebo problémů se spánkem.
Více informacíDraslík
Draslík je minerál, který je naprosto nezbytný pro správné fungování organismu. Nachází se ve svalových buňkách, kostech, játrech a červených krvinkách. Stará se o přenos elektrických signálů mezi buňkami, ale také o optimální činnost nervové soustavy, svalů a udržení zdravého krevního tlaku. Nízká hladina draslíků pak může způsobit křeče, svalovou slabost, únavu, špatnou koncentraci a paměť nebo se může podepsat na vyšší křehkosti kostí. Pokud chcete doplnit množství draslíku, můžete do svého jídelníčku zařadit například hovězí maso, fazole, špenát, banány nebo ořechy. Podpořit to můžete také draslíkem ve formě doplňků stravy.
Více informacíDyslexie
Dyslexie je porucha učení, která se projevuje horší schopností číst. Název je odvozen od řeckého slova „lexis“ (řeč) a „dys“ (nefungující). Člověk trpící dyslexií může nevědomě vypustit či přidávat písmena, zaměňovat podobná slova nebo nesprávně zapisovat čísla. Závažnost dyslexie se odvíjí od toho, o jak pokročilou poruchu se jedná. Dyslexie může být buď vrozená, nebo získaná (například v důsledku poškození mozku). V obou případech problém spočívá v nedokonalé spolupráci obou mozkových hemisfér, které nedokážou informaci správně uložit nebo zpracovat. Dyslexii může zmírnit pravidelný trénink čtení a psaní, individuální výuka a sezení s odborníky.
Více informací