- Úvod
- Slovník pojmů
Slovníček pojmů
Karpální tunel
Karpální tunel je průchod mezi předloktím a dlaní, který tvoří kosti, vazy, šlachy, nervy i cévy. Pokud se nadměrně namáhá zápěstí (například prací u počítače), může dojít k útlaku nervů a vzniknout syndrom karpálního tunelu. Vyznačuje se bolestí při pohybu zápěstím, necitlivostí nebo brněním prstů. Tato nemoc postihuje zejména osoby mezi 40. a 60. rokem, a ženy až 4-krát více než muže. Syndrom karpálního tunelu se řeší pravidelnou fyzioterapií, cvičením, tejpováním nebo operací.
Více informacíKašel suchý
Suchý kašel je dráždivý kašel, při kterém nedojde k vykašlání hlenu. Příčinou může být nejen virový a bakteriální zánět, ale také alergie nebo cizí látky v dýchacích cestách (například kouř či prach). Při suchém kašli lékaři doporučují brát kapky, tablety nebo sirupy na tlumení kašle – například kaloba nebo stoptussin. Pokud je příčinou nachlazení, pak se suchý kašel brzy změní na vlhký kašel, který už vykašlat jde.
Více informacíKašel vlhký (produktivní)
Vlhký kašel je kašel, při kterém dojde k vykašlání hlenu. Organismus se tímto způsobem snaží vyčistit a uvolnit dýchací cesty. Někdy je ale hlen příliš hustý, proto se používají speciální přípravky (kapky, sirupy, tablety či roztoky) pro usnadnění vykašlávání – například kaloba nebo ACC. Pomoci může také pití bylinných čajů.
Více informacíKelp
Kelp je mořská řasa hnědozelené barvy, která se nachází na pobřeží moří a oceánů po celém světě. Oblíbená je zejména díky svému jedinečnému složení bohatému na jód, vápník, hořčík, železo, bílkoviny nebo chrom. Zároveň se jedná o nejbohatší přírodní zdroj jódu, který je klíčový pro správné fungování štítné žlázy. Mimo to má kelp pozitivní vliv na trávení, předchází nadýmání a díky své schopnosti vázat na sebe těžké kovy odstraňuje z těla radioaktivní látky. Kelp je oblíbenou součástí havajských poke bowl nebo doplněk stravy ve formě tabletek.
Více informacíKeratin
Keratin je stavební bílkovina, která se nachází ve vlasech a nehtech. Právě tato látka se podílí na pevnosti, pružnosti a síle vlasů nebo nehtů. U vlasů také rozhoduje o jejich struktuře – zda máme rovné nebo kudrnaté vlasy. S přibývajícím věkem (okolo 40. roku) začne podíl keratinu klesat, což se podepíše na kvalitě vlasů, které začnou být suché, slabé a náchylné na lámání nebo vypadávání. Úbytek keratinu však může mít na svědomí i chemická či mechanická zátěž vlasů (časté kulmování, žehlení), nemoc nebo hormonální výkyvy. Keratin můžete navýšit doplňky stravy ve formě tobolek nebo roztoku (tekutý keratin).
Více informacíKeratolytický
Keratolytický znamená odstraňující nadbytečné kožní buňky. V praxi se setkáte s keratolickými přípravky, které změkčují horní vrstvu pokožky a zároveň ji čistí, čímž odstraňují její nedostatky (například kožní maz a lupy). Tyto přípravky obsahují vyšší koncentraci kyseliny salicylové, glykolovou nebo mléčné. Může se jednat o produkty na pleť (pleťové masky, gely), ale také na vlasy (šampony).
Více informacíKetodieta
Ketodieta neboli ketonová dieta je druh diety, která je založená na konzumaci jídel s nízkým podílem sacharidů a vyšším podílem tuku. Jakmile tělo nemá dost krevního cukru (glukózy), začne si brát energii z tukových zásob. Játra začnou produkovat ketony, které poslouží jako zdroj energie – tento stav se jmenuje ketóza. Při ketodietě se doporučuje jíst maso, ryby, vejce, sýry a zelenina (avokádo, květák, zelí, cuketa nebo špenát). Výhodou této diety je to, že se při ní nehladoví, nicméně je důležité být konzistentní a s ketojídelníčkem pokračovat, jinak hrozí jojo efekt.
Více informacíKetóza
Ketóza je stav, při kterém tělo nemá dostatek krevního cukru, a proto si bere energii z tukových zásob. Pro dosažení tohoto stavu je potřeba snížit konzumaci sacharidů na minimum (max. 50 g denně) a chybějící sacharidy vykompenzovat příjmem potravin s vysokým podílem bílkovin a zdravých tuků. Doporučuje se zejména libové maso, mléčné výrobky, vejce a zelená zelenina. Vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu či sladkému ovoci.
Více informacíKlimakterium
Klimakterium je období životního cyklu ženy, při kterém vaječníky přestávají produkovat vajíčka. Lidově se mu říká přechod nebo menopauza. Typickým znakem je nepravidelnost menstruačního cyklu, k tomu se však mohou přidat i další symptomy, jako jsou návaly horka, výkyvy nálady, problémy s klouby, bušení srdce, bolesti hlavy, suchá sliznice pochvy, poruchy spánku nebo vypadávání vlasů. U každé ženy se klimakterium projevuje jinak – některým přechod působí závažné zdravotní komplikace (a musí je řešit s gynekologem), další na sobě téměř nic nepozorují. Celkem může přechod trvat 3 až 5 let.
Více informacíKobalamin
Vitamín B12 neboli kobalamin je klíčová složka pro správnou tvorbu červených krvinek v těle. Bez něj by červené krvinky byly příliš velké a nedokázaly by předávat kyslík dalším buňkám. Vitamín B12 najdete především v živočišných produktech (například maso, vejce a mléčné výrobky) a v menší míře také v kvašených potravinách nebo mořských řasách. Jeho nedostatek v organismu vede ke snížené produkce krvinek a jejich a deformaci, což může mít za následek chudokrevnost nebo nemoci nervové soustavy.
Více informacíKoenzym Q10
Koenzym Q10 je látka, která se nachází v každé buňce. Jeho hlavní role spočívá v tvorbě energie, jež zásobuje celé tělo. Organismus si ho umí vyrobit sám, ale zhruba po 40. roku se jeho produkce snižuje, což může mít za následek větší únavu. V takovém případě se doporučuje zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem koenzymu – například hovězí játra, sója, špenát, brokolice nebo kukuřice. Jeho příjem můžete podpořit i doplňky stravy. Ty jsou mimo jiné vhodné i pro osoby, které jsou často ve stresu, trpí obezitou či nadváhou, kouří nebo nemají dostatek pohybu.
Více informacíKofein
Kofein je přírodní látka, která má stimulační účinky na nervovou soustavu – zabraňuje únavě, navozuje pocit štěstí a spokojenosti, zvyšuje vytrvalost a fyzickou sílu, předchází bolesti hlavy a pomáhá při hubnutí. Při pravidelné konzumaci kofeinu se tělo stane závislé a jakákoliv absence může působit problémy – ať už v podobě únavy, bolesti hlavy nebo horší nálady. Kofein můžete běžně najít v kávě, energetických nápojích, kakau nebo guaraně, ale také v doplňcích stravy.
Pozor: Příjem kofeinu by měly omezit těhotné a kojící ženy nebo osoby s vysokým krevním tlakem.
Více informacíKolagen
Kolagen je bílkovina, která zajišťuje pružnost a pevnost pokožky, dodává výživu nehtům a vlasům a pomáhá udržet zdravé klouby. Od 30 let přirozená produkce kolagenu klesá a tělo začíná pociťovat první znaky stárnutí. V takovém případě je vhodné sáhnout po doplňcích stravy s vysokým podílem kolagenu, které mají anti-aging efekt, vrací pleti elasticitu, redukují strie a celulitidu, podporují růst vlasů a zmírňují problémy s pohybovým aparátem. Hovězí a vepřový kolagen je ideální na klouby, mořský a rybí kolagen je vynikající volbou na vlasy a pleť. Jako doplněk stravy ho najdete v tabletách, kapslích nebo prášku do vody.
Více informacíKolostrum
Kolostrum je tekutina mléčné žlázy, která je vylučovaná do 72 hodin po porodu. Jedná se o první mléko, které je biologicky cenným zdrojem imunoglobulinů, vitamínů, minerálů, antimikrobiálních látek a dalších blahodárných látek. Díky tomu miminko vyživuje a zároveň chrání před viry, bakteriemi, plísněmi i parazity. Kolostrum dnes seženete i ve formě doplňků stravy, které mají podobné účinky jako pravé první mléko, a proto se řadí mezi nejlepší produkty na podporu obranyschopnosti organismu.
Více informacíKomedogenní
Jako komedogenní se označují látky, které způsobují ucpávání kožních pórů – což může vést ke tvorbě akné a dalším nedokonalostem. Komedogenní látky můžete rozlišit podle jejich intenzity na stupnici od 0 do 5. Látky s 0 (arganový nebo konopný olej) jsou nejméně dráždivé, látky s 5 jsou nejvíce dráždivé (např. olej z pšeničných klíčků, extrakt z mořských řas). Informaci o komedogenicitě látek najdete ve složení u jednotlivých kosmetických produktů nebo si můžete předem vyhledat seznam komedogenních látek online. Důležité je vědět, že každá pleť reaguje jinak. I látky s vyšším číslem komedogenicity nemusí na dané pleti způsobovat větší potíže.
Více informacíKomedon
Komedon je ucpaná mazová žláza (nejčastěji na zádech a obličeji), která má na povrchu pokožky černé zbarvení. Příčinou jsou chemické reakce keratinu a kožního mazu. K ucpání pórů může dojít vlivem hormonální nerovnováhy, nezdravým životním stylem nebo používáním látek, které podporují tvorbu akné (komedogenní látky). Vymačkávání černých teček se důrazně nedoporučuje, protože by mohlo dojít k rozšíření pórů a vzniku infekce. Nejlepším pomocníkem v boji s černými tečkami jsou tonika a pleťové masky s kyselinou salicylovou – ta póry čistí a zabraňuje maštění pokožky.
Více informacíKonopný olej
Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů na celém světě. Vyniká svým výjimečným složením, které tvoří nenasycené mastné kyseliny (omega-3, omega-6 a omega-9), vitamíny E, A, D a minerály vápník, hořčík nebo draslík. Využívá se jako doplněk stravy pro podporu správné činnosti srdce a imunitního systému, dále skvěle čistí a hydratuje pleť, redukuje záněty, ošetřuje rány a zklidňuje podrážděnou pokožku. Konopný olej můžete najít jako mast, šampon, pleťové masky, masážní emulze nebo krémy a tělová mléka.
Více informacíKonopí
Konopí je jednoletá bylina se vzpřímenými lodyhami a nápadnými listy, které připomínají dlaň. Jedná se o prastarou kulturní rostlinu, jež byla po staletí využívaná v civilizacích po celém světě. Pro své psychoaktivní účinky dříve sloužila pro rituální a náboženské účely. Dnes má konopí (jeho kanabinoidy CBD a CBG bez omamného efektu) velké uplatnění v kosmetice i alternativní medicíně – pomáhají léčit záněty, zmírňují nevolnosti i kožní problémy (akné, ekzém či lupénka). Konopí se totiž pyšní celou řadou blahodárných látek pro lidský organismus – je štědrým zdrojem vitamínu E, minerálů, nenasycených mastných kyselin a enzymů. Nejvíce užitečná jsou jeho semínka, z nichž se vyrábí oblíbený konopný olej.
Více informacíKopřiva
Kopřiva je rostlina se žahavými chlupy a přímou lodyhou. Často se považuje za obyčejný plevel, ve skutečnosti má ale výjimečné léčivé vlastnosti. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek včetně bílkovin, vitamínů B6, C1 a B2 a minerálů jako vápník, hořčík, fosfor, železo nebo draslík. Odborníci se shodují na tom, že kopřiva pomáhá čistit krev, ulevuje od bolesti kloubů, zmírňuje alergie a ekzémy, snižuje krevní cukr, posiluje imunitu a působí proti vypadávání vlasů. Díky tomu má široké využití jak v kosmetickém průmyslu, tak v přírodní medicíně. Najít ji můžete v kosmetických produktech (šampony, tonikum, kondicionér), ale také jako čaj, šťávu, doplněk stravy nebo jedná semínka na vaření.
Více informacíKopřivka
Kopřivka je svědivá vyrážka, která nejčastěji vzniká v důsledku alergické reakce. Projevuje se vyrašením vystouplých bílých či červených pupínků, přičemž jejich velikost se může postupně měnit. Příčinou bývají určité potraviny, rostliny, léky, bodnutí hmyzem, případně stres či sluneční záření (sluneční kopřivka). Kopřivka však může být také doprovodný příznak jiných zdravotních potíží, jako je astma, ekzém nebo bolest kloubů. Existují dva hlavní druhy kopřivky: akutní a chronická. Pokud příznaky trvají déle než 6 týdnů, jedná se o chronickou kopřivku. Co se léčby týče, na zmírnění svědění se používají antihistaminika (např. Zodac, Zyrtec) nebo lokální přípravky (např. chladivé gely). Nejdůležitějším pravidlem je pupínky neškrábat, jinak hrozí vznik infekce.
Více informacíKorektor
Korektor je kosmetický přípravek, který pomáhá zakrýt nedokonalosti na pleti včetně akné, vyrážky, kruhů pod očima nebo pigmentových skvrn. Svými účinky je podobný klasickému make-upu, ale obvykle má hustší konzistenci a vyšší stupeň pigmentace. Korektor seženete v jakékoliv drogerii v různých odstínech pleti, a to v tekuté nebo tuhé formě.
Více informacíKortikoidy
Kortikoidy jsou chemické látky, které mají protizánětlivé, protialergické a imunosupresivní účinky (tlumí imunitní systém a blokují silné alergické či autoimunitní reakce). Díky tomu mají široké uplatnění v medicíně – jsou součástí léků na astma, atopický ekzém, lupénku, revmatoidní artritidu, roztroušenou sklerózu nebo různá zánětlivá onemocnění. Jejich účinek nastupuje až po dlouhodobé aplikaci, nepřináší proto rychlou úlevu. Kortikoidy najdete v podobě mastí, krémů, roztoků, inhalačních přípravků nebo tabletek.
Více informacíKotvičník
Kotvičník je poléhavá léčivá rostlina se žlutými květy. Obsahuje steroidní saponiny, jež mají vliv na hladinu hormonů v těle (testosteron u mužů a estrogen u žen), a díky tomu je oblíbený hlavně u sportovců – pomáhá zvyšovat fyzický výkon i vytrvalost a zrychluje regeneraci svalů. Kotvičník si také vysloužil přezdívku „rostlinná viagra“, protože podporuje správnou funkci pohlavních orgánů a zvyšuje libido. V neposlední řadě tato rostlina obsahuje flavonoidy, které se chlubí anti-aging vlastnostmi. Kotvičník seženete ve jak formě doplňku stravy (tablety, kapsle, prášek do vody), tak ve formě čaje.
Více informacíKozlík lékařský
Kozlík lékařský je léčivá rostlina s drobnými bílými květy i typickým zápachem. Svou oblibu si vysloužil zejména díky svým příznivým účinkům na psychiku člověka – dokáže zmírnit projevy stresu, jako je bušení srdce, třes nebo nevolnost, uklidňuje mysl a pomáhá také při úzkostech a depresích. Mimo to podporuje spánek, správné fungování kognitivních funkcí (paměť a soustředění) a trávení. S kozlíkem lékařským se nejčastěji setkáte ve formě kapek, tablet nebo kapslí.
Více informacíKreatin
Kreatin je organická sloučenina, která slouží jako zdroj energie pro svaly. Nachází se v játrech a ledvinách, odkud se krví dostává do svalů, srdce a mozku. Tato látka je oblíbená zejména u sportovců, jež díky ní mohou podávat lepší výkony. Kreatin dodává okamžitou sílu, čímž zvyšuje vytrvalost a podporuje rychlejší budování svalů. Doplněk stravy ve formě kreatinu se používá především u silových a výbušných sportů, jako je wrestling, boxování, vzpírání, nebo kulturistiky.
Více informacíKreon
Kreon je přípravek sloužící ke správnému trávení potravy. Používá se při léčbě slinivky, která nevytváří dostatečné množství enzymů pro vstřebání jídla. Týká se to osob s cystickou fibrózou, chronickým zánětem či rakovinou slinivky břišní nebo osob, jimž slinivka částečně nebo úplně chybí (pankretektomie). Kreon obsahuje drobné pelety, jež do střev postupně uvolňují pankreatin, který nahrazuje fungování skutečných enzymů. Používání přípravku zároveň pomáhá zmírnit příznaky, které problémy se slinivkou provází – například bolesti břicha, plynatost nebo nepravidelnost stolice. Kreon je vhodný pro děti i dospělé.
Více informacíKuperóza
Kuperóza je onemocnění kůže, které se projevuje suchostí, zarudnutím a zvýšenou citlivostí postiženého místa. Příčinou je nízká flexibilita žilek, jež se v případě prokrvení nestíhají včas roztáhnout a prasknou. Jako rizikový faktor se přičítá vyšší věk, dědičnost nebo nezdravý životní styl. Speciálně náchylné na kuperózu jsou také osoby, které mají hypersenzitivní pleť. Pro zmírnění příznaků kuperózy odborníci doporučují chránit se před UV zářením, zaměřit se na zdravý životní styl a vyhýbat se kosmetickým přípravkům, které by mohly podráždit pokožku.
Více informacíKurkumin
Kurkumin je žluté barvivo, která se získává přímo z kurkumy. V potravinářském průmyslu se používá pro výrobu směsi koření, hořčice nebo omáček, v kosmetickém průmyslu má využití při výrobě rtěnek. Kurkumin se však osvědčil i jako skvělý antioxidant – v testech prokázal protinádorové a protizánětlivé účinky. Mimo to přispívá k udržení zdravého stavu kloubů a kostí, podporuje imunitní systém a napomáhá fungování nervového a kardiovaskulárního systému. Kurkumin v podobě doplňku stravy je k dostání v každé lékárně.
Více informacíKyselina alfa-linolenová
Kyselina alfa-linolenová (zkráceně ALA) je látka, která se řadí mezi omega-3 mastné kyseliny (podskupina esenciálních nenasycených mastných kyselin). V organismu hraje klíčovou roli, neboť se stará o správné fungování buněčných stěn a slouží jako zdroj energie. Dále snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak, redukuje riziko vzniku srdečních chorob a pozitivně působí na imunitní systém. Naše tělo si ji však nedokáže samo vyrobit, a proto je potřeba jíst potraviny, které tuto látku obsahují. Jedná se například o lněný, řepkový nebo sójový olej, ryby a dýňová semínka.
Více informacíKyselina alfa-lipoová
Kyselina alfa-lipoová je organická sloučenina, která se přirozeně nachází v našem organismu. Jejím hlavním účelem je účast na aerobním metabolismu, při němž se živiny mění v energii. Kyselina lipoová je velmi oblíbená u sportovců, protože pomáhá odbourávat tuky a detoxikovat tělo. Zároveň funguje jako silný antioxidant, což znamená, že tělo chrání před volnými radikály a slouží jako prevence před vznikem rakoviny. Kyselinu alfa-lipoovou najdete například ve špenátu, játrech, pivovarských kvasnicích nebo jako sportovní doplněk stravy.
Více informacíKyselina askorbová
Kyselina askorbová je další název pro vitamín C. Jedná se o bílou pevnou látku, která je rozpustná ve vodě a dělá jemně kyselé roztoky. Kyselina askorbová výrazně podporuje imunitu, má silné antioxidační vlastnosti, přispívá ke správnému fungování nervové soustavy, zajišťuje zdraví chrupavek a kostí a v neposlední řadě také mírně povzbuzuje psychiku. Kyselinu askorbovou najdete v ovoci (zejména citrusy) a listové zelenině (kapusta, brokolice, zelí), ale pořídit ji můžete také ve formě doplňku stravu.
Více informacíKyselina azelaová
Kyselina azelaová je látka, která pomáhá řešit mnoho problémů s pletí. Má totiž antibakteriální účinky, proto se perfektně hodí na pleť trpící akné. Výborně snižuje tvorbu kožního mazu a formování bakterií, odstraňuje odumřelé buňky a zmírňuje záněty. Díky tomu je skvělým prostředkem pro udržení čisté a zklidněné pleti. Odborníci v klinických studiích také objevili její schopnost zesvětlovat pleť. Kyselina totiž narušuje produkci melaninu, čímž dokáže redukovat pihy, stařecké skvrny nebo melasmy. Kyselinu azelaovou najdete v nejrůznějších krémech, peelingových přípravcích nebo pleťových sérech.
Více informacíKyselina citronová
Kyselina citronová je látka, která se přirozeně nachází v citrusových plodech. Vědci objevili, že má mnoho skvělých vlastností, jako je například schopnost regulovat kyselost a zásaditost a také schopnost ničit škodlivé mikroorganismy. V potravinářství slouží na dochucování jídel a nealkoholických či alkoholických nápojů, v domácnosti zase představuje ekologického pomocníka pro odstranění nečistot, bakterií, plísní, zápachu i vodního kamene. Kyselinu citronovou seženete v drogeriích i obchodech s domácími potřebami.
Více informacíKyselina glykolová
Kyselina glykolová je látka, která spadá do skupiny alfa-hydroxykyselin. Velký význam má hlavně v kosmetickém průmyslu, a to díky svým antibakteriálním a antioxidačním účinkům. Výborně působí proti tvorbě kožního mazu, ucpávání pórů, vzniku černých teček i pigmentových skvrn. Kyselina glykolová ovšem není vhodná pro každého. Ze všech alfa-hydroxykyselin obsahuje nejmenší molekuly, které se do pokožky dostanou nejsnáze. To může u osob s citlivou a suchou pletí způsobit podráždění. Kyselinu glykolovou najdete například v ovoci, cukrové řepě nebo cukrové třtině.
Více informacíKyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová neboli hyaluronan je hydratační látka, která hraje v lidském organismu klíčovou roli. Stará se totiž o distribuci vody v těle, rychlou migraci buněk pro regeneraci tkání nebo tvorbu kolagenových a elastinových vláken. Nejvíce užitečná je pro svou schopnost přitáhnout vodu – působí totiž jako magnet na vodu a dokáže na sebe navázat až 6 litrů na 1 gram. Díky tomu udržuje pleť pevnou a pružnou a zároveň napomáhá hojení ran. V kosmetickém průmyslu se používá zejména do přípravků pro dehydratovanou, suchou a ochablou pleť (například krémy a séra proti stárnutí. Dříve se kyselina hyaluronová získávala z kohoutích hřebínků, dnes vzniká uměle v laboratořích.
Více informacíKyselina jablečná
Kyselina jablečná je látka, která se řadí do skupiny hydroxykyselin. Je typická svou kyselou chutí, což má uplatnění v potravinářském průmyslu, kde se používá k dochucování potravin a nápojů. Najít ji však můžete i v nejrůznějších kosmetických produktech včetně šamponů, tělových mlék a přípravků na pleť. Kyselina jablečná totiž pomáhá vyhlazovat a hydratovat pokožku, redukovat odumřelé buňky a sjednotit odstín pleti. Vyskytuje se například v nezralém ovoci, jablkách, hroznech, hruškách, meruňkách nebo višních.
Více informacíKyselina linolová
Kyselina linolová je látka, která se řadí do skupiny omega-6 mastných kyselin. Jejím úkolem je udržení optimální hladiny cholesterolu nebo správné struktury buněk, aby pokožka byla dostatečně hydratovaná a pružná. Důležitou roli hraje také při hubnutí, protože má schopnost zrychlit metabolismus, potlačuje ukládání tuků a snižuje pocit hladu. Díky tomu je kyselina linolová oblíbená zejména u sportovců a dietářů. Najdete ji například v rostlinných olejích (slunečnicový či lněný olej) nebo jako doplněk stravy.
Více informacíKyselina listová
Kyselina listová je vitamín ze skupiny B, někdy se označuje také jako vitamín B9. Má důležitou roli v celé řadě metabolických procesů – podílí se na tvorbě krve a DNA, podporuje imunitní systém a snižuje míru únavy. Zvýšený příjem kyseliny listové potřebují především těhotné ženy nebo ženy, které se snaží otěhotnět. Tato látka totiž přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství a zároveň snižuje riziko poškození plodu (například rozštěpy nervové trubice). Kyselinu listovou najdete v syrové listové zelenině, játrech nebo kvasnicích. Skvělým zdrojem jsou i doplňky stravy ve formě kapslí a tablet.
Více informacíKyselina mléčná
Kyselina mléčná je látka, která vzniká ve svalech při fyzické zátěži. V organismu hraje klíčovou roli, protože slouží jako další zdroj energie pro pracující svaly. Za běžných okolností se vyplaví jen v menším množství a putuje do jater, kde se znovu mění na glukózu. Při nadměrné zátěži se však nestíhá transportovat do jater včas a způsobuje důvěrně známé bolesti a křeče. Tato bolest může přetrvávat až do dalších dnů, než dojde k úplnému vyplavení kyseliny mléčné ze svalů.
S kyselinou mléčnou se ovšem můžete setkat i v kosmetickém průmyslu. V kombinaci s kyselinou hyaluronovou využívá se jako prostředek pro peeling, rozjasnění pleti a vyhlazení vrásek.
Více informacíKyselina octová
Kyselina octová je látka, která se získává kvašením octu a má široké spektrum uplatnění. V potravinářském průmyslu se používá k okyselování nebo dochucování různých pokrmů (koncentrát kyseliny octové najdete v obchodě jako bílý ocet), v chemickém průmyslu má t využití jako přírodní čisticí prostředek, protože dokáže skvěle eliminovat bakterie a kvasinky. V textilních průmyslu slouží k barvení nebo výrobě umělých tkanin, v kosmetickém průmyslu zase na regulaci vůní (vyvážení sladkých vůní).
Více informacíKyselina pantothenová
Kyselina pantothenová je vitamín (B5), který má v těle nenahraditelnou funkci. Účastní se všech metabolických procesů v těle a přispívá ke správnému fungování organismu. I z toho důvodu dostala kyselina název pantothenová – v řečtině slovo pantos znamená všudypřítomný. Kyselina je součástí celé řady enzymů (bílkoviny, které řídí chemické reakce). Jako příklad si můžeme uvést koenzym A, jenž se podílí na přeměně cukrů nebo tuků. Kyselina má sama o sobě blahodárné účinky na organismus a používá se pro zmínění různých zdravotních problémů. Používá se například při:
· bolestech hlavy,
· oslabené imunitě,
· depresích,
· problémech s lupy,
· nízkém krevním tlaku,
· nespavosti,
· zánětu horních dýchacích cest.
Pokud má tělo nedostatek kyseliny pantothenové, může se to projevit únavou, celkovou slabostí, nechutí k jídlu nebo zácpu. Proto je dobré pravidelně konzumovat potraviny, které jsou jejím bohatým zdrojem. Jedná se například o játra, luštěniny, vejce, mléko nebo kvasnice. Sáhnout můžete i po doplňcích stravy ve formě kapslí.
Více informacíKyselina salicylová
Kyselina salicylová je látka, která se získává z březové nebo vrbové kůry. Kyselina salicylová má široké uplatnění v kosmetickém průmyslu, protože snižuje tvorbu kožního mazu a zabraňuje ucpávání pórů – díky tomu se považuje za vynikající prostředek proti akné. Najdete ji v čistících gelech, peelingu nebo pleťových maskách a sérech. Mimo to se vyskytuje v šamponech pro hydrataci pokožky a redukci lupů, ale také v lécích proti bolesti. Stejně jako aspirin totiž snižuje horečku a zlepšuje krevní oběh.
Více informacíKřemík
Křemík je klíčový stopový prvek, který se v organismu stará o tvorbu pojivových tkání, provázání elastanu a kolagenu, posilování kostí, chrupavek, vlasů, nehtů i samotné pokožky. Pokud ho má tělo nedostatek, vlasy a nehty mají tendenci se lámat. Křemík ve formě doplňku stravy se využívá například jako podpůrná léčba osteoporózy, kožních problémů nebo pro snížení cholesterolu v krvi. Křemík můžete získat i z potravy v podobě solí křemíku, které bývají například v minerální vodě, celozrnném pečivu a kořenové zelenině.
Více informacíKřečové žíly
Křečové žíly neboli varixy jsou chronickým žilním onemocněním, které se projevuje vystouplými žílami modré nebo fialové barvy. Příčinou je narušená schopnost žil správně přepravovat krev zpět k srdci, kvůli čemuž krev drží v dolních končetinách a vytlačuje žíly napovrch. Ze začátku může mít pacient pouze pocit těžkých nohou, postupně se lehké příznaky však mění v bolest a křeče. V ranné fázi křečových žil se doporučují nosit stahovací elastické punčochy, aplikovat masti a gely proti bolesti a nohy při sedu nebo lehu dávat do zvýšené polohy. V pozdější fázi, pokud se problémy nelepší, řeší se to chirurgickým zákrokem, při kterém se křečové žíly vyndají.
Více informací