Vitamín A je jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle a je klíčový zejména pro dobrý zrak. Podílí se totiž na tvorbě zrakového pigmentu (rodopsinu), který se stará o rozeznávání barev a vidění i za špatných světelných podmínek. Pokud má tělo nedostatek vitamínu A, projevuje se to šeroslepostí nebo barvoslepostí. To ale není vše. Vitamín A působí preventivně před vznikem rakoviny, podporuje správný chod dýchací, močové a trávicí soustavy a zdraví sliznic. Vitamín A se také často přidává do různých omlazujících kosmetických přípravků – při vnější aplikaci totiž dokáže redukovat vrásky, stařecké skvrny a další nedokonalosti.
Vitamín A je rozpustný v tucích a přirozeně se vyskytuje ve dvou formách: A1 (retinol) a vitamín A2 (3-dehydroretinol). Najdete ho například ve špenátu, mrkvi, kapustě, rybách, játrech, meruňkách, broskvích, zelí nebo brokolici. Tělo ho vstřebává přes trávicí trubici a ukládá ho zejména v játrech. Pozor, denní dávka vitamínu A by neměla přesáhnout 0,8 mg.
Zajímavost: Víte, že betakaroten je provitamín, ze kterého si tělo dokáže vyrobit vitamín A? Jakmile se dostane do oběhu, organismus se sám rozhodne, zda si z něj vitamín A vyrobí, či nikoliv v závislosti na aktuální hladině vitamínu v těle.