První pomoc při poštípání hmyzem. Co dělat, když štípanec natéká?
Co dělat, když dítě píchne včela? Jaká reakce na bodnutí je ještě v normě, co utlumí antihistaminika a kdy už vyhledat pomoc lékaře? Jak co nejlépe odstranit klíště a při jakých příznacích zpozornět? Je otok po komářím štípnutí běžnou reakcí? Čím vydezinfikovat ránu po odstraněném klíštěti a čím zase utlumit svědění? Pokud i vy stále tápete, jak reagovat po kousnutí hmyzem, Chytrá lékárna vám přináší pár užitečných rad.
Poštípání komárem nebo ovádem
Proti komářímu štípnutí je nejlepší se vybavit ještě před samotným odjezdem do přírody. Přirozený repelentní účinek má užívání vitamínu B, nejlépe uděláte, když zkusíte B-komplex s vyšším obsahem thiaminu (vitamín B1). K dostání je například ve výhodném Chytrém balíčku.
B-komplex však začínejte brát s dostatečným předstihem, v den výletu do přírody to nestačí. Doporučuje se zhruba dva týdny před odjezdem a potom v průběhu celého pobytu.
Při pobytu u táboráku nebo na výletě mimo město opět platí – prevence je základ. Používejte účinný repelent a nezapomínejte, že přípravek musí být určený pro konkrétní věkovou kategorii. Děti potřebují jiné složení repelentu na komáry než dospělí.
Nechce se vám neustále myslet na obnovu repelentu? Zkuste protikomáří náramky Parakito, vyrábějí se v dospělých i dětských velikostech, jsou z neoprenu, takže nepřekáží při aktivní dovolené a sportování, vydrží až 2x15 dní a náplně do nich se dají měnit, takže jsou opakovaně použitelné.
Na komáří štípnutí mívá každý z nás jinou reakci. Někdo jej skoro ani nezaznamená, někoho trápí nepříjemné svědění ještě po zbytek dovolené.
Jaké jsou typické příznaky štípnutí od komára?
- Svědění
- Zarudnutí
- Otok
- Mírné pálení
- Mírná bolest
Co dělat se svědícím štípancem?
Místo, na které se přisál komár, omyjte vodou a mýdlem. Příznaky odezní za různě dlouhou dobu, svědění, otok i pálení můžete tlumit Fenistilem*. Na menší štípance můžete také přiložit cibuli nebo ocet. Účinný je i tea tree oil, který zmírňuje svědění a má protizánětlivé a zklidňující účinky. Zkusit také můžete chladivý gel s mentolem.
Pokud se pohybujete v našich končinách, komáří štípnutí není nebezpečné, pro zdravého člověka nepředstavuje velkou hrozbu. Naštěstí nejsme v Africe, kde komáří přenášejí malárii nebo žlutou zimnici.
Jaká reakce na štípnutí komárem už není v normě?
Pokud štípanec od komára nateče a místo toho, aby se s každým dnem lepšil, má tendenci nabývat, poštípaný člověk cítí slabost, po těle se mu objeví kopřivka nebo se mu začne točit hlava, je na místě rada lékaře. Jde o spíše výjimečné případy, nicméně i komáří štípnutí může vyvolat u náchylných jedinců zánět lymfatických cév.
Rada magistry z lékárny:
Štípanec neškrabejte! I když svědí a k poškrabání to svádí, hojení takto rozhodně neurychlíte. Naopak hrozí, že by se vám podařilo štípanec rozškrabat a v místě komářího kousnutí by se vytvořila nevzhledná jizva nebo by ránu mohla napadnout infekce.
Přisáté klíště? Jednejte neprodleně
Před klíšťaty se chraňte příslušným repelentem, nevysedávejte v trávě, lesích a křovinách. Klíšťata se nejčastěji vyskytují na okrajích lesa, u vodních toků a mlází. Klíště však můžete chytit i v městském parku nebo ve vlastní zahradě.
Po každém pobytu venku prohlížejte celé tělo. Pokud jdete do přírody v tílku a krátkých nohavicích, odhalenou kůži prohlížejte průběžně. Vrstvu repelentu pravidelně obnovujte.
Od věci není ani s sebou v batohu nosit sadu pro rychlé odstranění klíštěte. Pokud se klíště přisaje, opravdu se nevyplatí čekat.
Jak správně vytáhnout klíště?
Přisátého klíštěte se nedotýkejte. Klíště odstraňte pomocí speciální pinzety. Nezakapávejte jej olejem ani přípravky na bázi oleje. Přisáté klíště vytáhněte tahem, pokud to nejde, zkuste kývavými pohyby. Nesnažte se jej však vykroutit, netlačte na zadeček a dávejte pozor, aby se klíště nepřetrhlo.
Ranku po vytažení vydezinfikujte.
Poznačte si do diáře, který den jste klíště z těla vytáhli a místo po odstraněném klíštěti sledujte. Případné změny na kůži si zapisujte, pokud se kolem rány vytvoří červený kruh, kontaktujte lékaře. Stejně tak, pokud v následujících 1-2 týdnech cítíte malátnost, únavu, bolest hlavy nebo kloubů. Měřte si teplotu a v případě horečky lékaře navštivte neprodleně.
Píchla vás vosa? Otok si zchlaďte
Píchnutí od vosy nebezpečné není, vzniknout však může alergická reakce! V případě bodnutí včelího ihned vytáhněte žihadlo, umyjte místo vpichu a zchlaďte jej, pomůže to předejít následnému otoku.
Samotná vosa nemoci nepřenáší (na rozdíl od klíštěte), na vosí píchnutí však stejně jako na včelí žihadlo může vzniknout náhlá alergie. I ta ale může mít různý stupeň závažnosti a různou podobu. Velké části lidí místo po píchnutí vosou lehce nateče, otok se dá utlumit Fenistilem* nebo lokálními antihistaminiky. V případě lehčí alergické reakce na vosí nebo včelí bodnutí můžete užít klasické antihistaminikum v tabletkách – Zyrtec* nebo Xyzal*.
Jak vypadá silná alergická reakce na včelí nebo vosí píchnutí?
- Nevolnost
- Zvracení
- Mdloby
- Ztížené dýchání
- Poruchy vědomí
Zpozorovali jste podobnou reakci? Volejte 155.
Pokud víte, že jste na včelí nebo vosí bodnutí prudce alergičtí, měli byste být vybaveni injekčním perem s adrenalinem. To dostanete na základě lékařského předpisu a můžete si jej aplikovat i sami nebo požádat někoho o pomoc s aplikací.
*Registrovaný léčivý přípravek. Před použitím čtěte příbalový leták.