Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Úpal vs. úžeh u dětí i dospělých. Rozdíly, příznaky a jak je léčit

14. 7. 2023
Úpal vs. úžeh u dětí i dospělých. Rozdíly, příznaky a jak je léčit

Sluníčko a teplé letní dny jsou něco, co většina z nás miluje. Při častém výskytu na slunci se však může objevit řada nepříjemných zdravotních komplikací, především pak úpal a úžeh. I když tato slova často používáme zcela zaměnitelně, jejich význam a hlavně příznaky a léčba jsou odlišné.

Jak poznám úpal?

Úpal je stav, který je velmi častý zejména u dětí. Je to celkové přehřátí organismu, kdy začíná selhávat naše vlastní termoregulace. Za úpal může velké horko, dítě nemusí být nutně dlouho vystavené přímému slunci, aby chytlo úpal. Úpal se u dětí i dospělých často projeví, když jejich tělo není na velké teplo připravené - typicky po příjezdu na dovolenou do teplých krajin a při vyšším energetickém výdeji v horkém počasí, třeba na hudebním festivalu.

Úpalem jsou kromě dětí ohrožení starší a obézní lidé, onemocnět jím můžou i netrénovaní lidé. Léto je časem různých sportů, a člověk s horší kondicí se v teple extrémně potí a často nestíhá doplňovat tekutiny.

A jednou z hlavních příčin úpalu je dehydratace, tedy nedostatečný přísun tekutin. Tělo pak není schopno produkovat dostatečné množství potu a přehřátí je na světě…

Předně, je důležité pozorovat příznaky, kterými se projevuje. Mezi ty prvotní patří zvýšená tělesná teplota, citlivost kůže, nevolnost a zvracení, rozjitřenost, někdy i bolest hlavy. Pokud některý z těchto příznaků u svého dítěte či u sebe samého pozorujete, doporučujeme se okamžitě uchýlit do stínu, vypít dostatek chladnější (ale ne ledové!) tekutiny, nejlépe vody nebo minerálky, a zkusit tělo ochladit.

Zvýšená teplota je riziková hlavně u dětí. Pro rychlou detekci zvýšené teploty nezapomeňte s sebou na dovolené přibalit bezdotykový teploměr.

Nejčastějšími příznaky úpalu jsou:

  • Nevolnost a zvracení
  • Bolest hlavy
  • Zrychlený tep
  • Zrychlené dýchání
  • Může se objevit horečka
  • Závratě

Rada z Chytré lékárny: Úpal můžete dostat, i když trávíte čas ve stínu! Typickou situací je delší cesta autobusem bez klimatizace, kde je horko, vydýchaný vzduch, a člověk snáz zapomíná na pitný režim, případně nemá přístup k dostatečnému množství tekutin.

Léčba úpalu: Hydratujte a zdržujte se ve stínu

Léčba úpalu je především o ochlazení těla a dostatečném hydratačním režimu. Můžete koupit hydratační roztoky ve volném prodeji, ale také je vyrobit doma. K tomu potřebujete pouze vodu, sůl a cukr. Při léčbě je důležité vyhýbat se přímému slunci a nosit vhodné oblečení, které je volné a z přírodních materiálů.

Obličej i tělo umí skvěle zchladit termální vody. Odpařování vody tělo ochlazuje, minerální látky uleví kůži zatížené slunečními paprsky.

Můžete podat léky na bolest hlavy. U dětí vždy volte analgetika úměrně jejich věku. Tělo rychle ochladí chladicí ručník, pomoci může i gelový obklad, který jednoduše vychladíte v lednici nebo mrazáku. Na rozbolavělou a přehřátou hlavu můžete přikládat ochlazující obklad na čelo.

První pomoc při závratích

Nemocného položte na zem a zvedněte mu nohy. Nechejte jej, ať zhluboka dýchá.

Rada z Chytré lékárny: Pozor na teplotní šoky! První pomoc často bývá vychladit auto, co jen to jde, ale takto nemocnému způsobíme akorát teplotní šok. Maximální rozdíl v prostředích by měl být 6 °C.

Jak poznám úžeh?

Úžeh oproti úpalu představuje akutní ohrožení organismu, které může vést až k bezvědomí. Úžeh znamená přehřátí mozku, vzniká přímým působením slunce. Často se objeví až se zpožděním, třeba v noci.

Příznaky úžehu jsou obdobné jako u úpalu, přidává se však ještě zmatenost, zrychlený tep, nízký krevní tlak a v krajních případech i bezvědomí. Úžeh je mnohem vážnější a je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nejčastějšími příznaky úžehu jsou:

  • Všechny příznaky úpalu.
  • Zvracení.
  • Spáleniny kůže od slunce.
  • Zvýšení tělesné teploty.

Co dělat v případě, že nemocný upadá do bezvědomí?

  1. Oslovte postiženého, opatrně s ním zatřeste.
  2. Pokud postižený leží v jiné poloze než na zádech, opatrně jej otočte na záda.
  3. Zkontrolujte dech postiženého. Přiložte ucho k jeho ústům a sledujte jeho hrudník, jestli se pohybuje. Nekontrolujte déle než 10 vteřin, osoba by se za tu dobu měla 2x až 3x nadechnout.
  4. V případě, že postižený nedýchá, zahajte okamžitou resuscitaci.
  5. Položte člověka do zotavovací polohy
    - Položte jej na záda, nejbližší ruku mu položte podél těla. 
    - Druhou ruku mu pokrčte do pravého úhlu a dlaň mu položte pod hlavu. 
    - Nohu, která je na straně pokrčené ruky, také pokrčte do pravého úhlu. 
    - Pod hlavu můžete položit polštář nebo měkký materiál (složené oblečení apod.). 
    - Opatrně dotyčného položte na bok tak, aby se opíral o pokrčenou ruku a nohu, dýchací průchod by tak měl být uvolněný a nehrozí zadušení.
  6. Zavolejte záchrannou službu (155 nebo 112) a počkejte na příjezd záchranářů. Neustále kontrolujte dýchání!
  7. Provětrejte místo, pokud se člověk v bezvědomí nachází v interiéru, otevřete okna a větrejte průvanem.

Zotavovací poloha.

Co pomůže na úžeh?

Zatímco řada z nás vnímá úpal jako nepříjemný, ale nikoliv vážný stav, úžeh je potřeba brát jako naléhavý zdravotní problém. Při podezření na úžeh je nutné volat záchrannou službu a pokud je to možné, pokusit se snížit tělesnou teplotu. Doporučuje se také pokračovat v hydrataci těla, ovšem volbu léčby je lepší ponechat na zdravotnickém personálu. 

Spálenou pokožku můžete stejně jako u úpalu zchladit panthenolem, nejrychleji působí ten ve spreji. Jako první pomoc přikládejte studené obklady na hlavu a zátylek, pomůžou i na tělo, zejména v tříslech i podpaží.

Nedávejte však tělu šoky studenou sprchou, tělo ochladí vlažná voda nebo omývání houbou.

Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem?

Jak tedy rozpoznat rozdíl mezi úpalem a úžehem? Nezbývá, než si všímat příznaků. Pokud je tělesná teplota vysoká, ale dítě je při vědomí a příznaky postupně odeznívají po opuštění slunce a dostatečnou hydratací, jde pravděpodobně o úpal. Pokud se stav zhoršuje, objevují se zmatenost a jiné neurologické příznaky, jedná se o úžeh

Nejlepší je prevence

Vaše zdraví je to nejcennější, co máte. A lepší je být opatrný, než pak léčit následky.

  • Pijte hodně vody nebo jiných neslazených nápojů, doporučujeme až 4 litry denně.
  • Vynechejte alkohol, dehydratujete a narušuje termoregulaci.
  • Sportujte s rozumem. Nejlépe ráno, když jsou teploty nižší.
  • Noste klobouk nebo kšiltovku světlé barvy.
  • Nezdržujte se na slunci mezi 10. a 15. hodinou.
  • Používejte opalovací krém s vysokým SPF faktorem.

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat