
(Ne)vhodné kombinace léků: Na co si dát pozor a čemu se vyvarovat?

Věděli jste, že kombinace různých léků nebo potravin a nápojů může do značné míry ovlivnit účinnost léčby? A u některých nemocí může dokonce představovat i zdravotní riziko. Proto je vždy důležité poradit se s odborníky, zda a jak můžete vaše léky brát současně.
Můžu brát více léků najednou?
Je běžné, že pacienti užívají více druhů léků najednou. Avšak kombinace některých léčiv může vést k nežádoucím interakcím, mohou se vzájemně ovlivňovat a tím zvyšovat nebo snižovat jejich účinky. Nevhodné jsou zejména kombinace léčiv, které mají řešit stejný problém (např. pokud berete léky na úzkost, není vhodné brát léky na spaní).
Nikdy proto nezapomeňte vašemu lékaři nebo lékárníkovi či lékárnici sdělit, jaké léky užíváte. Ať už pravidelně nebo zrovna jen v tuto chvíli. Pouze díky tomu je možné předejít problematickým kombinacím a vybrat léky, které se budou navzájem vhodně doplňovat.
Káva, džus, mléko - co ano a co ne?
Překvapuje vás, že má na léky vliv i to, čím je zapíjíte? Věřte, že má. A velký. Některé nápoje prostě nejsou vhodné, protože mohou snížit nebo naopak zvýšit účinky léčiv, a tím vám způsobit zdravotní problémy nebo prodloužit dobu léčby. Na které nápoje byste si tedy měli dát pozor?
Alkohol
Léky alkoholem nikdy nezapíjejte! Je nejčastějším nápojem, který v kombinaci s mnoha léky reaguje s velmi negativními důsledky. Játra jsou velmi důležitým lidským orgánem. Kromě základních funkcí při trávení zpracovává i léky a toxiny. Při požití alkoholu se játra zatíží ve snaze ho rozložit, aby neublížil tělu. Když k tomu přidáte ještě léky, bude zátěž extrémní a může dojít až k jejich selhání.
Grepová šťáva
Blokuje přeměnu některých látek z léků v játrech, které se pak v těle hromadí. Tím se zvyšují jejich účinky, zejména ty nežádoucí. Pokud berete léky na vysoký krevní tlak, snížení cholesterolu nebo třeba na alergii, grepový džus budete muset ze svého jídelníčku vynechat.
Pomerančový džus
Naštěstí pomerančové a citrusové džusy nemají účinky grepové šťávy, takže si je můžete s klidným svědomím dopřát. Díky kyselině askorbové (vitaminu C) pomáhají lépe vstřebávat železo. Pozor si však dejte opět u antibiotik. U některých typů mohou snižovat jejich účinek.
Kofeinové nápoje
Káva, černý čaj a colové limonády jsou velmi oblíbenými nápoji. Vašemu tělu však neprospívají, pokud berete léky na tlak a srdce. U černého čaje navíc kvůli tříslovinám vznikají i nevstřebatelné kombinace vitamínů a tím jsou účinky léků sníženy.
Mléko
Mléko a obecně mléčné výrobky jsou cenným zdrojem vápníku. Pokud jste však nemocní a berete antibiotika, odpusťte si je. Vápník v mléce totiž snižuje jejich účinnost.
Čím tedy léky zapíjet?
Nejideálnější je obyčejná kohoutková voda pokojové teploty. Nezapomeňte na dostatečné množství. Jedna sklenice (200 ml) je tak akorát.
Nalačno nebo po jídle
I užívání léků v kombinaci s jídlem je důležité pro jejich správnou účinnost. Už jste se určitě setkali s informací, že máte přípravky užívat nalačno nebo s jídlem/po jídle. Co se tím vlastně myslí?
Nalačno znamená minimálně 30 minut před jídlem nebo naopak nejdříve 2 hodiny po jídle. Plný žaludek u těchto léků snižuje jeho vstřebatelnost a tím pádem i účinek. Pokud máte brát léky nalačno během dne, najíst se můžete opět až půl hodiny po užití. Mezi léky užívané nalačno patří léky na štítnou žlázu, přípravky se železem, proti pálení žáhy a dokonce některé lék na tlak.
Některé typy léků je vhodné užívat po jídle nebo během jídla. V tomto případě je jídlo žádoucí položkou snižující nežádoucí účinky. Které léky to jsou? Zejména kortikoidy, léky na diabetes nebo oblíbený ibuprofen na bolest, který nalačno může způsobit podráždění žaludku až dokonce vředy.
Radši víc informací než míň
Nyní už víte, že některé nápoje mohou ovlivnit účinnost vaší léčby, a proč je důležité dodržovat užívání léků nalačno nebo po jídle.
Nezapomínejte, že je vždy důležité informovat lékaře nebo lékárníka o všech vašich lécích. A to včetně těch dočasných (třeba na nachlazení) a doplňků stravy. Jen díky tomu mohou správně posoudit riziko interakcí mezi nimi. Nicméně, konečná odpovědnost za bezpečné užívání léků spočívá na vás jako na pacientovi. Přečtením příbalového letáku, dodržováním lékařských pokynů a diskuzí s lékařem nebo lékárníkem o možných nevhodných kombinacích léků můžete předejít mnoha nečekaným komplikacím a zlepšit výsledky své léčby.
Nepodceňujte význam konzultace se zdravotnickými profesionály. Pokud si nejste jistí, přijďte se poradit do Chytré lékárny.
Mohlo by vás také zajímat


Dermokosmetika: Jaké jsou její výhody a proč by měla být součástí vaší péče o pleť
