
Suché vlasy a roztřepené konečky? Poradíme, jak je dostat zpátky do kondice

Trápí vás vysušené vlasy, lámou se, padají, nevypadají zdravě a konečky se třepí? Suché vlasy, kterým chybí živiny, také často mají problém vyrůst. Respektive, ony samozřejmě rostou, ale po čase se zlomí, takže to vypadá, že zůstávají stále ve stejné délce. A my tak nosíme stejný účes pořád dokola, i když bychom toužili po dlouhých, lesklých a zdravých vlasech. Jak z toho kolotoče neustálého vysušování a lámání ven?
Vlasy můžou být zničené z několika důvodů. Co jim rozhodně nepomohlo, jsou letní koupačky a máchání v chlorované nebo slané mořské vodě a vystavování horkému slunci. Můžou nám ale chybět i důležité vitamíny nebo minerály, tělo si totiž jako první chybějící prvky bere z míst, kde nebudou „tolik chybět“, tedy z vlasů, nehtů nebo kůže. A stejně tak může suchým vlasům ubližovat i nesprávná péče, nevhodně zvolené produkty nebo přípravky s obsahem silikonů
Jak napravit poničené vlasy?
1. Pravidelné stříhání
Roztřepené konečky už většinou opravit nejde, nejlepší je nechat si je zastřihnout a o zkrácené vlasy následně pečovat. Pravidelné udržování vlasů pomůže minimalizovat rozšiřování roztřepení a zlepší jejich celkový vzhled, vlasy tak hned dostanou zdravější vzhled.
2. Hydratace
Suché vlasy vyžadují mnohonásobně vyšší hydrataci než běžný typ vlasů. O to víc, pokud své vlásky trápíte chemií (barvení, odbarvování, melíry, balayage…). Jak je jednou vlas narušen, vyžaduje péče o to víc. Nepoužívejte produkty s obsahem alkoholu, vyhýbejte se kondicionérům a maskám s obsahem silikonu, který vlas sice na první dojem „zalepí“ a „uhladí“, ale z dlouhodobého hlediska je víc zatěžuje.
Minimálně jednou týdně nechte vlásky obnovit hydratační a výživnou maskou s přírodním složením, a pravidelně bázi pak balzám. Ten aplikujte do vlasových délek. S přehnaným mytí vlasů to nepřehánějte, vlasy to vysušuje. A nezapomínejte ani na pitný režim!
![]() | ![]() | ![]() |
3. Opatrné zacházení
Agresivní česání, příliš utažené gumičky nebo fénování horkým vzduchem, to všechno zhoršuje poškození… Nemluvě o kulmách, žehličkách…Pokud je používáte, vždy před tím aplikujte přípravek na ochranu vlasů před teplem.Snažte se všemu zmíněnému, pokud to jen trošku jde, vyhýbat. Vlasy rozčesávejte od konečků a postupujte nahoru.
4. Ochrana před sluníčkem
Na dovolených nebo přes léto používejte klobouk, šátek nebo sprej na ochranu vlasů. Sluníčko umí být stejně agresivní jako třeba fén.
5. Bílkoviny, zejména kolagen
Kolagen, jedna z nejdůležitějších bílkovin v lidském těle, mimo jiné jej najdeme i ve vlasech. Jeho nedostatek se tak může projevit nejprve na nich. Zvýšení obsahu kolagenu ve stravě může přispět k zachování síly a pružnosti vlasů, zvýšit jejich odolnost a zrychlit růst nových. Některé ženy pozorují i výrazné zlepšení textury vlasů, nejsou už hrubé na dotek, mají tendenci být lesklejší a snižuje se jejich lámavost. Pomoci může i doplněk stravy s obsahem keratinu, další vlasové bílkoviny, případně sérum s jeho obsahem, které aplikujete přímo na vlasy.
![]() | ![]() | ![]() |
Tip z Chytré lékárny: Nejlepší je samozřejmě kombinace obojího, tedy výživa zevnitř i zvenčí. Dbejte tedy na přísun výživy v potravě nebo doplňcích stravy, i v péči aplikované přímo na vlasy.
6. Vitamíny
Vlasy se lámou, jsou suché nebo padají? Můžou vám chybět důležité vitamíny, nejčastěji může jít o některé vitamíny ze skupiny B, případně i A, C nebo E. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny jako jsou batáty, pomeranče, mandle nebo avokádo. Vlásky vám za to poděkují.
7. Minerály a jiné prvky
Zinek, měď, selen… Nebo třeba křemík. Absence těchto prvků může přispět k lámavosti a ztrátě kvality vaší kadeře. Chybět vám může i lysin, esenciální aminokyselina, kterou si tělo samo vyrobit nedokáže.
![]() | ![]() | ![]() |
Nedostatek minerálů a vitamínů a následné projevy jejich nedostatku na vlasech, nehtech a pokožce může trápit hlavně ženy, které berou hormonální antikoncepci. Jde zejména o vitamíny skupiny B, zinek a selen.
8. Omega 3 mastné kyseliny
Omega-3 tuky jsou nezbytné pro zdraví pokožky hlavy a vlasů, ale tělo je nedokáže sám vyrobit. Zařaďte do své stravy potraviny bohaté na omega-3, jako jsou losos, lněné semínko a ořechy.
![]() | ![]() | ![]() |
Tip z Chytré lékárny: Skvěle působí na kvalitu vlasů i pupalkový olej. Jeho užívání v tobolkách nebo napřímo pomůže lepší hydrataci vaší kadeře, zlepší jejich texturu a omezí lámavost. Pomůže i zklidnit pokožku hlavy a podpořit růst nových vlasů.
9. Masáž hlavy
Pokud je pokožka hlavy promasírovaná a pořádně prokrvená, stimuluje se i přísun živin do vlasových cibulek. Důležitá je ale technika masáže. Prsty položte pevně na pokožku hlavu a krouživými pohyby masírujte. Měli byste pozorovat, jak se pokožka pohybuje. Začněte ve středu čela a postupujte směrem dozadu, poté přesuňte ruce na boky hlavy.
Mohlo by vás také zajímat


Dermokosmetika: Jaké jsou její výhody a proč by měla být součástí vaší péče o pleť
