Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Atopický ekzém a s ním spojená péče o kůži

13. 12. 2022
Atopický ekzém a s ním spojená péče o kůži

Atopická dermatitida je celosvětově klasifikována jako nejčastější zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje až 20 % dětí a dospívajících. Je to chronické onemocnění kůže se sklonem k recidivám, které je také charakterizované suchou kůží a úporným svěděním. Střídat se mohou období klidu a vzplanutí, výjimečně může být průběh kontinuální. V každém případě může atopický ekzém významně snižovat kvalitu života. Jak vyzrát na ekzém prozradí MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., primářka Kliniky preventivní dermatologie.

Atopický ekzém se vyskytuje ve třech různých formách, které se liší lokalizací, vzhledem kožních projevů a obdobím vzniku.

Kojenecká forma atopického ekzému

O kojenecké formě hovoříme v případě rozvoje prvních projevů ekzému do 6. měsíce života, které se nejprve objevují na tvářích a čele a postupně se rozšiřují na celou hlavu, tělo a končetiny. Miminko s takovými kožními projevy bývá neklidné, v noci hůře spí a celkově ho sužuje urputné svědění. Během druhého roku života se ekzém může plně zhojit.

Dětská forma atopického ekzému

Pokud kojenecký ekzém nevymizí, přechází onemocnění do další vývojové fáze, tedy dětské formy, která spadá do období předškolního a školního věku dítěte. Projevy ekzému se z obličeje přesouvají do loketních a podkolenních jamek, na krk, zápěstí, nárty a hřbety rukou. Téměř 80 % nemocných dětí se může zcela zhojit v průběhu prvních školních let.

Dospělá forma atopického ekzému

Přechodu do dospělé formy ekzému obvykle předchází dvě předešlé formy nemoci nebo astma, může se však objevit i u lidí, kteří jím dříve netrpěli. Kožní projevy se vyskytují ve stejných lokalitách jako v případě dětské formy onemocnění. Postižená může být i vlasová pokožka, která výrazně svědí, šupinatí a vlasy jsou suché a řídké. K plnému zhojení projevů ekzému může dojít po 50. roce života.

Etiopatogeneze atopického ekzému je multifaktoriální. Významný vliv na toto onemocnění má zejména genetická predispozice. Pokud některý z rodičů je atopik, pravděpodobnost atopie u dítěte je až 50 %, v případě obou rodičů dokonce 70 %. V etiopatogenezi atopického ekzému se uplatňuje také porucha bariérové funkce kůže. Ta je díky tomu náchylná ke kolonizaci kmeny Staphylococcus aureus, což přispívá ke vzniku, intenzitě a udržování zánětu v kůži. Proto je nesmírně důležité pečovat o kůži pravidelně a pečlivě, a to i ve fázi klidu. Správně zvolená a pravidelná emolienční péče je nesmírně důležitá, protože díky ní může nemocný oddálit vzplanutí onemocnění.

Jak bojovat s projevy ekzému?

SVĚDĚNÍ

Nejhorším projevem je zcela jistě úporné svědění, které je způsobené dehydratací pokožky, tedy její suchostí. Díky narušené ochranné kožní bariéře totiž kůže neudrží vodu. Na tuto problematiku přímo cílí aktivní látky obsažené v  Xeracalm A.D od Dermatologických laboratoří Avène. Unikátní aktivní látka I-modulia®, získaná z termální vody Avène, přímo působí proti svědění a zánětu; Cer-omega komplex (lipidy podobné kožním lipidům) vyživuje pokožku a  obnovuje ochrannou kožní bariéru; termální voda Avène přirozeně zklidňuje, zjemňuje a působí proti podráždění.

Pozor, žádná emolienční péče nepatří na rozškrábaná ložiska. Na ta vám lékař dle závažnosti předepíše adekvátní léčbu dle aktuálního stavu nebo z řady Avène můžete použít Cicalfate+ krém, který na ráně vytvoří ochrannou bariéru a urychlí její regeneraci. V případě mokvajících ložisek doporučuji vysušující sprej Cicalfate+.

Zvláčňující přípravky by na kůži měly být použity bezprostředně po koupeli nebo sprše. K péči o pokožku zatíženou atopickým ekzémem je vhodná péče s minimálním obsahem ingrediencí, bez konzervačních látek a parfemace. Xeracalm A.D se jako jediný pyšní označením „Sterilní kosmetika“. Tato technologie a hermeticky uzavřený ochranný obal bez přístupu vzduchu umožňují minimalistické složení bez konzervačních látek a zabraňují kontaminaci produktu po celou dobu jeho používání.

SUCHÁ POKOŽKA

Lidé trpící suchou kůží nebo atopickým ekzémem by se neměli koupat nebo sprchovat v horké vodě. Ta kůži škodí a narušuje ochrannou kožní bariéru. Vhodné jsou tedy krátké sprchy vodou o teplotě maximálně 34° C a s použitím přípravků určených speciálně pro atopickou pokožku. Z řady Xeracalm A.D je to nový mycí olej, který neutralizuje vysoušecí účinky vody a pro miminka je vhodný i jako přísada do koupele. Je určený na obličej, tělo i vlasovou pokožku, neobsahuje sulfáty, parabeny, PEGy, je bez parfemace a neštípe v očích. Je tedy vhodný pro miminka od jejich prvních dnů života.

Tip pro suchou dětskou pokožku: přidejte do vaničky 5 dávek Xeracalm A.D Relipidačního oleje. Neutralizuje vysoušecí účinky vody a pečuje o pokožku Vašeho děťátka již během koupele. Na závěr jemně osušte kůži lehkým přikládáním osušky nebo ručníku, netřete. Aplikujte následnou relipidační péči.

Jak již bylo zmíněno, pro vznik atopické dermatitidy je rozhodující genetická predispozice, která se bohužel nedá ani změnit ani vyléčit. Pravidelnou a pečlivou péčí o kůži dětí již od útlého věku jí však umíme předcházet či zmírnit její projevy a významně zlepšit kvalitu života pacientů.

MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., primářka Kliniky preventivní dermatologie.

 

Tipy pro suchou pokožku v zimě

  • Neumývejte se horkou vodou.
  • Délku sprchy zkraťte na minimum a nepřekračujte teplotu 34° C.
  • Pokožku hydratujte bezprostředně po umytí.
  • Používejte vhodné přípravky pro suchou a atopickou pokožku.
  • Na podrážděná a rozškrábaná ložiska používejte speciální péči.
  • Vyhněte se přípravkům na tělo s obsahem alkoholu.
  • Využívejte mechanickou ochranu - šála, rukavice.
  • Zvolte výživnější a hutnější krémy a pravidelně pokožku hydratujte.
  • Nezapomínejte ani na péči o ruce a rty.
  • Zvlhčujte suchý vzduch. 
  • Nepřetápějte.
  • Nezapomínejte na pitný režim.

Mohlo by vás také zajímat