Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Světový den srdce - myslete na prevenci srdečních onemocnění

29. 9. 2022
Světový den srdce - myslete na prevenci srdečních onemocnění

Věděli jste, že 29. září si celosvětově připomínáme svátek jednoho z nejdůležitějších orgánů? Je jím samozřejmě srdce. Právě srdeční choroby jsou totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí v České republice.

Světový den srdce (World Heart Day) si každoročně připomínáme 29. září. Již od roku 2000 jej vyhlašuje Světová federace srdce (WHF) a Světová zdravotnická organizace (WHO). Cílem je upozornit na stále se zvyšující počet kardiovaskulárních onemocnění, jejich prevenci a léčbu. V České republice je totiž srdeční onemocnění každoročně zodpovědné za přibližně 30 % úmrtí.

 

Evropské číslo zdravého srdce – i srdce má své číslo

Zdravé srdce má dokonce i své číslo, a to Evropské číslo zdravého srdce, kterým je: 0-30-5-140-90. Pod ním se schovávají hodnoty:

 

Co jsou pro naše srdce největší rizika?

Obezita, velké riziko pro srdeční onemocnění

Jedním z nejrizikovějších faktorů onemocnění srdce je obezita, kterou trpí každý druhý člověk v Evropě a okolo 60 % populace v Česku. Nadváha způsobuje nejen riziko samotných kardiovaskulárních onemocnění, ale i jeho rizikových faktorů, jako jsou cukrovka a vysoký cholesterol. Dále pak zatěžuje pohybový aparát, způsobuje psychické poruchy, poruchy spánku, žlučníkové kameny, zvyšuje riziko onemocnění dnou či gynekologická onemocnění.

Vysoká hladina cholesterolu

Zvýšené riziko srdečního infarktu či ischemické choroby srdeční způsobuje i vysoký cholesterol. Jeho nadměrné množství může vést k hromadění tuku v krevních cévách a zvýšenému riziku srdečních obtíží. Hodnota cholesterolu v krvi by neměla přesáhnout 5,0 mmol/l.

Vysoký krevní tlak

Hodnota krevního tlaku vyjadřuje, jakou silou proudí krev ze srdce do celého těla a jakým náporem působí na cévní stěny. Ideální hodnota tlaku se u zdravého člověka pohybuje okolo 120/80 a u dětí přibližně 110/70. S věkem tlak přirozeně stoupá a je třeba si ho více hlídat. O hypertenzi neboli vysokém tlaku hovoříme, pokud nám tlakoměr ukazuje hodnoty nad 140/90. Tato síla je nezbytná pro zajištění krevního oběhu, při zvýšení však může poškozovat naše srdce, cévy a mimo jiné i mozkové tkáně a oční nervy a způsobit až zúžení tepen či ochabnutí částí srdečního svalu. Výše krevního tlaku může být ovlivněna dědičností, ale i nezdravým životním stylem.

Diabetes neboli cukrovka

Diabetes neboli cukrovka je onemocnění, při kterém tělo neprodukuje hormon inzulín, cukry nejsou přemísťovány v těle a hromadí se v krvi. Hladina cukru v krvi se zvyšuje, ale člověk nedostává potřebnou dávku energie, proto mezi nejčastější příznaky cukrovky patří únava a výrazný úbytek na váze. Cukrovkou v České republice trpí dle statistik přes milion lidí. Okolo 92 % pacientů trpí diabetem 2. typu, kterému se dá výrazně předejít prevencí a dodržováním zásad zdravé životosprávy. Při neléčené cukrovce se cukr usazuje v cévách a může poškodit některé části těla a může dojít až k amputaci končetiny, k diabetické slepotě či významnému poškození (ztvrdnutí a zúžení) krevních cév v srdci.

Nezdravá životospráva

Nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres, vysoký příjem soli, tuků, cukru a samozřejmě kouření, jelikož škodlivé látky v cigaretovém kouři vedou k otoku a zánětu buněk ve výstelce krevních cév. Jedná se o faktory zvyšující pravděpodobnost ucpání krevních cév a možnosti infarktu myokardu, cévní mozkové příhody a posilují rizikové faktory jako vysoký krevní tlak, diabetes a vysoký cholesterol.

 

Kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění je onemocnění srdce nebo krevních cév, které dohromady tvoří kardiovaskulární systém neboli oběhovou soustavu. Ta rozvádí po těle krev a zásobuje svaly a orgány živinami, kyslíkem, hormony a odvádí zplodiny. Mezi nejčastější kardiovaskulární choroby patří:

  • Infarkt myokardu – náhlá porucha krevního oběhu srdce.
  • Ischemická choroba srdeční – zúžení nebo ztvrdnutí koronárních tepen, které okysličují srdce. V důsledku toho dochází k hromadění cholesterolu, tuků, odpadních látek z buněk aj. Nedostatečné okysličení srdce může vést k srdečnímu infarktu, selhání srdce, nebo k angině pectoris.
  • Periferní arteriální onemocnění – zúžení a ztvrdnutí tepen okysličující ruce a nohy
  • Cévní mozková příhoda – náhlá porucha krevního oběhu mozku (uzávěra nebo omezení průtoku krve do mozku).
  • Hluboká žilní trombóza (HŽT) a plicní embolie (PE) – krevní sraženiny v hluboké žíle nohy, které se mohou uvolnit a přesunout do srdce a plic.
  • Onemocnění krčních tepen, srdeční selhání a další onemocnění.

Na srdeční choroby zemřou ročně miliony lidí po celém světě, většina z nich však bohužel zbytečně.

 

7 tipů pro zdravé srdce

1. Zdravá strava

Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb, zdravých tuků, nebo třeba i ovesné vločky, kakao či med. Vyhnout byste se naopak měli nadměrnému solení, cukru, kávě a tukům.

2. Pravidelný pohyb

Přidejte do svého života více pohybu. Ten by měl být součástí života každého z nás, ne pouze osob se srdečními problémy. Odměnou vám bude celkové zvýšení kvality života. Začít můžeme i postupnými krůčky, například procházkou, vystoupením z autobusu o zastávku dříve či cestou do práce rovnou pěšky. Vyčleňte si denně 30 minut na fyzickou aktivitu, nebo si udělejte alespoň 3x týdně čas na větší procházku, jízdu na kole, nebo jinou aktivitu. Pokud trpíte problémy se srdcem, s volbou vhodného sportu se nejprve poraďte se svým lékařem.

3. Optimální váha

Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zařaďte do svého života zdravou stravu, dejte si pozor na množství přijímaných kalorií a začněte s pravidelným pohybem. Poděkuje vám nejen srdce, ale i klouby a celé vaše tělo.

Hodnota BMI (Body mass index), která se pro posouzení hmotnosti používá nejčastěji, by se měla u dospělého člověka pohybovat mezi 18,5 – 24,9. Vypočítáte ji vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky člověka v metrech.

 

4. Nekouření

Po roce bez cigarety snížíte riziko infarktu a mrtvice až o 50 %.

5. Žádný stres a spousta odpočinku

Dnešní uspěchaná doba našemu zdraví zrovna nepomáhá. Udělejte si každý den čas jen pro sebe a relaxujte! Pohoda a duševní zdraví jsou pro člověka stejně tak důležité, jako to fyzické. Nezapomínejte ani na kvalitní spánek, který by měl trvat 7,5 – 8 hodin.

6. Vyhněte se škodlivým látkám

Ať už jsou to cigarety, alkohol, fast foody, káva, energetické drinky, smažené jídlo, rychlé cukry – to vše by se v našem životě mělo vyskytovat co nejméně.

7. PREVENCE

O tom, že je prevence základ zdraví, není pochyb. Děláte i vy pro své srdce dostatek? Nechte si změřit hodnoty vašeho cholesterolu, cukru v krvi či krevního tlaku.

Chytré lékárně si na prevenci zakládáme a vždy vám rádi změříme vaši hladinu cholesterolu, cukru v krvi a výši krevního tlaku zdarma. Zastavte se za námi a udělejte něco pro sebe a své zdraví. Poděkuje vám nejen vaše srdce.

 

Zajímavosti o srdci

  • Ročně srdce udeří téměř 38 milionkrát, přičemž ženské srdce bije rychleji.
  • Ženské srdce váží okolo 300 gramů, mužské dokonce kolem 350 gramů.
  • Lidské srdce je velké jako zatnutá pěst dospělého člověka.
  • Zdravé srdce přepumpuje cca 5 litrů krve za minutu, tedy přibližně 7 000 litrů krve denně.
  • První úspěšnou operaci srdce provedli lékaři v roce 1896.
  • Srdce může tlouci i mimo tělo, má totiž vlastní elektrický impulz.
  • Nejvíce infarktů je na Štědrý den.
  • Infarkt postihne v České republice denně asi 60 lidí, nejčastěji mezi šestou a dvanáctou hodinou dopoledne.
  • Práce srdce spotřebuje až 10 % celkové spotřeby kyslíku.
  • Průměrně trvá 45 sekund, než krev oběhne ze srdce po celém těle.
  • U plodu začíná srdce bít již ve třetím týdnu.
  • 25 % lidí v České republice trpí hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem.
  • První transplantace srdce byla u člověka provedena v roce 1967 v Kapském městě.
  • Nejtěžší srdce má plejtvák obrovský, které váží až 700 kg.
  • Opravdu je možné mít zlomené srdce – říká se tomu syndrom zlomeného srdce a může mít obdobné příznaky jako infarkt, ale je způsoben návalem stresových hormonů z emocionálního nebo fyzického stresu.
  • Hudba, kterou posloucháte, může ovlivnit tlukot vašeho srdce.
  • Pokud byste natáhli cévní systém, jeho délka by dosahovala přes 111 000 km.
  • Nejstarší známý případ srdeční choroby byl rozpoznán u pozůstatků 3 500 let staré egyptské mumie.
  • Že se při kýchnutí srdce zastaví, je mýtus.
  • Za celý život průměrně srdce přepumpuje asi 120 milionů litrů krve.

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás také zajímat