Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Víte, jakou máte hladinu glykémie? Zjistěte ji včas

21. 2. 2017
Víte, jakou máte hladinu glykémie? Zjistěte ji včas

Pokud vás často přepadá pocit únavy nebo jste v poslední době zaznamenali rapidní úbytek na váze, na vině může být počínající cukrovka. Opakovaně zvyšující se hodnoty hladiny cukru v krvi jsou prvními příznaky vzniku onemocnění diabetes, proto by nikdo z nás neměl pravidelné měření zanedbávat. Hladinu cukru v krvi zjistíme jednoduše z kapky krve z prstu.

Diabetem (neboli cukrovkou) lze onemocnět v průběhu života. Lékaři jako nejčastější příčinu vzniku cukrovky uvádějí špatnou životosprávu (málo sportu, nezdravá strava), přispět mohou i genetické předpoklady. Cukrovka se může rozvinout také po operacích či při zánětech slinivky břišní. A jedním z prvotních příznaků onemocnění diabetem je právě opakovaně vysoká hladina cukru v krvi (glykémie). Glykémii je tedy dobré měřit preventivně.

V Chytré lékárně měříme glykémii zdarma

Cítíte se často unavení? Na vině může být vysoký cukr v krvi

Onemocnění cukrovkou znamená, že tělo neprodukuje hormon zvaný inzulín, cukry tedy nejsou v těle přemísťovány a zůstávají v krvi. Hladina cukru v krvi se zvyšuje, ale člověk nedostává potřebnou dávku energie, cítí se proto vyčerpaný a hubne. Hlavními příznaky počínající cukrovky jsou tedy únava a výrazný úbytek na váze.

Při neléčené cukrovce (nebo nedodržovaném postupu léčby nařízené lékařem) se cukr usazuje v cévách a může poškodit některé části těla, dojít může až k amputaci končetiny nebo k diabetické slepotě.

Vznik diabetu I. typu neovlivníme, výskyt diabetu II. typu lze významně ovlivnit vhodnou prevencí. Léčbu cukrovky vždy provází především dieta a pohybové aktivity. Diabetik se musí naučit vyrovnávat výkyvy hladiny cukru v krvi a minimalizovat je.

Jak probíhá měření cukru v krvi?

Změřit se můžete nechat buď v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře, na kterou máte nárok jednou za dva roky, nebo glukometrem sami doma. O zjištění hladiny cukru v krvi však můžete poprosit i svéholékárníka z Chytré lékárny, bezplatné měření probíhá ve vybraných pobočkách. Cukr v krvi je nejlepší měřit nalačno, získáme tak nejpřesnější číslo. Glykémii je možné měřit i po jídle, to se však ale cukry z právě zkonzumované stravy vyplavují do krve, kde je inzulín transportuje na potřebná místa. 

Měření hladiny glykémie je téměř bezbolestné a rychlé. Cukr se měří testovacím proužkem z kapky krve odebrané z prstu. Nejlépe uděláte, když nebudete jíst aspoň 8 hodin před měřením, ráno vypijete pouze čaj nebo jiný nápoj, který si však neosladíte ani medem.

Hodnotu glykémie sledujte pravidelně

Hladina cukru v krvi neboli glykémie se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 3,9 – 5,9 mmol/l na lačno. Studie ukazují, že se v současnosti pro diabetes léčí přes 7 % všech obyvatel. Se stárnutím populace se odhaduje, že dojde k navýšení diabetiků nad 10 % populace. 26 % všech diabetických pacientů je léčeno pro nějakou zdravotní komplikaci. A proto je dobré sledovat glykémii i preventivně, čím dříve je vznikající cukrovka odhalena a léčena, tím menší riziko komplikací hrozí. Hladina cukru v krvi by se měla sledovat také v průběhu těhotenství.

Samoměření cukru v krvi glukometrem

Pokud se rozhodnete měřit si glykémii sami doma, s výběrem nejlepšího glukometru vám rádi poradíme v Chytré lékárně. Pravidelné měření potvrzuje diabetikům správnost probíhající léčby, případně preventivně varuje před možným vznikem cukrovky. Díky pravidelnému selfmonitoringu získáme přehled o hladině cukru v rámci jednoho dne, kdy hladina cukru v krvi kolísá v důsledku zvýšené fyzické aktivity.

Glukometry nejsou drahou záležitostí, v Chytré lékárně je pořídíte za skvělé ceny.

Využijte možnosti měření glykémie zdarma v našich Chytrých lékárnách a mějte přehled o svém zdraví.

Mohlo by vás také zajímat