Doprava zdarma nad 990 Kč | platby Sodexo, Benefity a Benefit Plus bez poplatku
×

Narušitel života i spánku! Netrpíte syndromem neklidných nohou i vy?

6. 1. 2025
Narušitel života i spánku! Netrpíte syndromem neklidných nohou i vy?

Syndrom neklidných nohou je mezi lidmi velmi rozšířený a trpí jím až 10 % populace. Bohužel většina z nich o svém problémů neví, a tudíž jej nemůže řádně řešit. Jak se syndrom projevuje a co na neklidné nohy zabírá? Poradíme vám!

Jak se syndrom neklidných nohou projevuje?

Syndrom neklidných nohou neboli SNN je neurologické onemocnění, pro které je typické nutkání pohybovat nohama. To je většinou vyvolané nepříjemnými pocity v dolních končetinách, jako je např. slabé brnění, mravenčení, tlak nebo i bolest. Nejčastěji syndrom neklidných nohou trápí pacienty v klidovém režimu nebo večer před usnutím. Mnohdy si také stěžují na trhavé pohyby dolních končetin, které je budí ze spánku. Proto pacienty často trápí i nespavost nebo je jejich kvalita spánku velmi špatná. Lidé trpící syndromem neklidných nohou jsou tak velmi roztěkaní, mají problémy se soustředěním a trápí je deprese.

Neodkládejte návštěvu lékaře!

Syndrom neklidných nohou není mezi lidmi tolik známý, a proto většina pacientů o svém problému ani neví a začne jej řešit až ve chvíli, kdy onemocnění výrazně narušuje jejich život. Lékař na základě anamnézy a krevní testů určí, zda se jedná o primární nebo sekundární typ. V druhém případě je výskyt syndromu neklidných nohou spojen s jiným onemocněním či stavem. Nejčastěji se jedná o roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu nemoc, revmatoidní artritidu, těhotenství, chudokrevnost nebo nedostatek železa. Včasná diagnóza a vhodná terapie však dokáže příznaky SNN zmírnit, či úplně potlačit.

Jak ulevit neklidným nohám?

Zmírnit příznaky syndromu neklidných nohou lze nejlépe fyzickou aktivitou. Věnujte se alespoň 30 minut denně nějaké formě cvičení (kolo, jóga, plavání apod). Velmi účinnou aktivitou je samotná chůze. Odborníci doporučují denně ujít 8 až 10 tisíc kroků. Navíc pobyt na čerstvém vzduchu má pozitivní účinek nejen na naše zdraví, ale také na psychiku.

Babské rady

Na neklidné nohy pomohou i ledové obklady nebo střídavé koupele dolních končetin horkou a studenou vodou. Vhodné je také zařadit lymfatické masáže, které končetiny prokrví. Důležitý je i dostatečný odpočinek. Před ulehnutím ke spánku místnost pořádně vyvětrejte a nejlépe hodinu před usnutím nepracujte a nepoužívejte žádnou elektroniku, která vyzařuje modré světlo (mobil, tablet, počítač, televizor).

Změna životního stylu

Pacientům, kteří trpí syndromem neklidných nohou pomůže i změna životního stylu. Měli by se vyvarovat kouření a konzumaci alkoholu a kofeinu. Lékaři doporučují zvýšit příjem železa, kyseliny listové a hořčíku. Proto je dobré do jídelníčku zařadit více vajec, tmavého masa, mořských plodů, luštěnin, špenátu nebo mořských plodů, které obsahují železo. Hořčík se vyskytuje v banánech, ananasu, borůvkách nebo rybách. Lidé potýkající se se syndromem neklidných nohou by neměli zapomínat ani na dostatečný pitný režim. Nejlepší volbou jsou čaje nebo čistá či minerální voda.

Pomohou bylinky

Se syndromem neklidných nohou bojovaly už naše babičky. Ty vsázely na bylinky, které působí na nervový systém a pomáhají tělu relaxovat a navodit spánek. Jedná se zejména o meduňku, heřmánek, třezalku, chmel, kozlík, arniku nebo řepík.

Revoluční novinka z lékárny

Ulevit od nepříjemných projevů neklidných nohou vám pomůže i zdravotnický prostředek SYNNEXIL® sprej. Tento revoluční přípravek lokálně omezuje příznaky syndromu neklidných nohou (nutkání pohybovat nohama, mravenčení, trnutí a bolestivost nohou) a tím napomáhá klidnému usínání a nerušenému spánku.

Mohlo by vás také zajímat