
Pupínky, kam se podíváš? Vyhrajte boj s akné jednou a provždy

Akné? To je nejběžnější problém, s jakým se dermatologové setkávají ve svých ordinacích. A zdaleka netrápí jen teenagery. Akné v různých formách může trápit muže i ženy ještě dlouho v dospělosti. Přinášíme vám tipy nejen jak správně pečovat o pleť, ale také co změnit ve svém jídelníčku a jaké doplňky stravy můžete zařadit, aby se zdraví vaší pokožce vrátilo co nejdříve.
Jak akné vzniká?
Jde o onemocnění kůže, které vzniká v důsledku ucpání kožních pórů mrtvou kůží a přebytečným mazem produkovaným mazovými žlázami. Pokud je k tomu přidána infekce bakteriemi, vede to k vzniku zánětu, jehož viditelnými příznaky jsou červené vyrážky, často naplněné hnisem.
Nejčastější příčiny vzniku akné:
- Hormonální změny (vliv má nejen puberta, ale i těhotenství nebo menstruační cyklus)
- Stres
- Nesprávná strava
- Dlouhodobé užívání některých léků
- Špatná péče (nedostatečné odličování nebo čištění pleti, líčení nekvalitní kosmetikou)
- Nevhodný oděv (např. neprodyšné materiály v kombinaci se sportem a potem)
Akné v dospívání
Najdete ho i pod pojmem Acne vulgaris nebo acne simplex. Může být v lehké formě, středně závažné i těžké formě, po které často zůstávají jizvičky i v dospělosti.
Pozdní akné
Akné, které se vyskytuje u dospělých. Občas se k němu přidávají i první vrásky a nejedna žena nebo muž bojuje s ucpanými póry i dehydratovanou pletí zároveň. Nejčastěji bývá vyvolané stresem, nezdravou stravou (spojenou s vyšší konzumací alkoholu a cigaret), hormonálními výkyvy (spojené s menstruačním cyklem) nebo těhotenstvím. Akné se může objevit i v menopauze.
A jak rozdělujeme akné podle závažnosti?
Mírné akné
Většinou ho najdete na obličeji, výjimečně i na zádech. Jsou to drobné pupínky nebo černé a bílé tečky, tedy póry ucpané mazem.
Je potřeba k lékaři?
Není to nutné, nejčastěji stačí jen správně čistit pleť (vhodný čisticí gel a krém, který neucpává póry, případně tonikum které zlepší pH pleti.
Jaké by mělo být správné pH pleti?
Kyselé. Neutrální nebo zásadité pH tvoří zánět.
Střední akné
Výraznější červené boláky, pokožka může být zarudlá i v okolí pupínku. Hrozí zanícení a při neopatrném zacházení i hyperpigmentace nebo vznik jizviček.
Je potřeba k lékaři?
Je to vhodné. Dermatolog zjistí, jestli není zánět příliš hluboký a nezpůsobí zjizvení. Pro tento typ akné je potřeba zvolit vhodný čisticí rituál a případnou léčbu konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, a předcházet pigmentaci vhodně zvoleným krémem s SPF faktorem.
Těžké akné
Nejčastěji se vyskytuje během puberty, výjimečně se však objevuje i v dospělém věku. Bývá po celém obličeji, nejčastěji však brada a čelisti, na krku a na zádech. Pupínky tvoří uzliny a cysty, můžou být i bolestivé.
Je potřeba k lékaři?
Ano, tady je to nutné, kvůli léčbě zánětu. Často pomáhá i správně zvolená hormonální nebo antibiotická léčba. S lékařem byste měli vyřešit příčinu vzniku a ne jen tlumit příznaky.
Jak akné léčit?
Nejúčinnější léčba akné většinou zahrnuje kombinaci několika metod. Dermatologové doporučují přípravky s obsahem benzoylperoxidu, kyseliny salicylové nebo retinoidy, které působí proti zánětu a mají schopnost odstraňovat mrtvé kožní buňky.
V případech těžších forem akné může být potřebná orální léčba. Lékař může předepisovat perorální antibiotika, jako je tetracyklin, doxycyklin nebo erythromycin.
Tip z Chytré lékárny: Nezapomeňte se v lékárně poradit, jak (ne)můžete zvolené přípravky (kosmetické i perorální) kombinovat, které se doplňují, po kterých nesmí pleť přijít do kontaktu se slunečními paprsky.
![]() | ![]() | ![]() |
Čisticí rutina ráno i večer
Dobře vyčištěná pleť, kde není místo pro množení bakterií, je základ. Pleť ráno i večer čistěte příslušnou péčí (gel, pěna, tonikum i micelární voda).
Čisticí gel používejte nejlépe ve sprše. Tam nehrozí znečištění pleti vnějšími vlivy, navíc jej můžete použít na čištění zad, dekoltu i dalších míst postižených akné.
![]() | ![]() | ![]() |
Strava dělá hodně. I co se akné týče
Doporučujeme také z jídelníčku vyřadit jednoduché cukry, alkohol a vynechat cigarety. Naopak se doporučuje zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin, které mají zánět tlumící účinky. Omega-3 najdete v rybách, mořských plodech, oříšcích nebo chia semínkách. Zaměřte se také na potraviny bohaté na zinek, vitamín A a E.
![]() | ![]() | ![]() |
- Pokožky se dotýkejte co nejméně. Když už, tak umytýma rukama. Pupínky se v žádném případě nesmí vymačkávat, pokud by bylo nutkání silnější než vy, objednejte se na hloubkové čištění do kosmetického salonu.
- Používejte jednorázové vatové tamponky.
- Pravidelně perte ručníky a povlaky na polštář, do praní můžete přidat i dezinfekci.
Tip z Chytré lékárny: Skvělé účinky má také vitamín C, a to jak v potravě (je to silný antioxidant a navíc pomáhá při tvorbě kolagenu!), tak v pleťových krémech a sérech. Céčko pleť tonizuje, uvolňuje póry a právě díky tomu, že účinně brání vlivu volných radikálů na pleť, působí i proti tvorbě předčasných vrásek.
V různých přípravcích najdete vitamín C v různých koncentracích. Jen pozor u citlivé pleti, tam začněte s malými dávkami a volte séra a krémy, které obsahují maximálně 3 až 5 % vitamínu C.
Pozor! Vyhněte se kombinaci s retinolem. Pozor také na to, že v kombinaci s kyselinou salicylovou, může dojít k nadměrné exfoliaci a případně i podráždění pleti. Účinnost vitamínu C naopak podpoří vitamín E. Produkty s obsahem vitamínu C používejte nejlépe na noc a ráno pokožku ošetřete krémem s vysokým SPF faktorem.
![]() | ![]() | ![]() |
Proč pupínky nevymačkávat?
Při vymačkávání pupínku hrozí nejen zanesení infekce zvenčí, ale i rozlití mazu nebo zánětu do spodních vrstev kůže. Malá tečka se tak může proměnit ve velký bolák a s každým dalším pokusem o jeho zlikvidování se zánět bude zhoršovat a léčba prodlužovat.
Rozšířené póry? Stáhnou se pravidelným čištěním a péčí
Příliš viditelné póry jsou spíš otázkou estetiky než zdraví pokožky, nicméně je pochopitelné, že toužíte po hladké pleti bez viditelných nerovností. Základem je pravidelné čištění a odstraňování nadbytečného mazu, a to ráno i večer.
Důležitá je i pravidelná exfoliace pokožky. Odumřelé buňky je potřeba odstranit aby póry neucpávaly. Pokud budou póry dokonale čisté, s jejich stažením pak pomůže vhodně zvolený kosmetický produkt.
Jak se zbavit jizviček po akné?
Léčba jizvičky v obličeji nebo na zádech může být poměrně obtížná. Nejlepší je samozřejmě prevence a akné vždy zaléčit tak, aby jizva vůbec nevznikla. Tedy:
- Pupínek nemačkat ani nestrhávat
- Používat šetrné přípravky a vyhýbat se agresivnímu mechanickému peelingu
- Dbát na to, aby pleť byla přes den chráněná dostatečným SPF faktorem.
Jizva se po akné objeví tehdy, když se hluboký pupínek zanítí a enzymy odbourají kolagen a elastin. Kůže je tak přinucena produkovat tkáň, aby poškození zahojila. Struktura zdravé pleti a této „zahojené“ je na pohled odlišná, vzniká tak jizvička.
Vyzkoušet můžete sérum od La Roche-Posay, které uvolňuje póry, aktivuje obnovu pokožky a působí na stopy po akné.
I už u vytvořené jizvičky ale můžete snížit její viditelnost. Můžeme doporučit:
Peeling, ale jemný! Nejlépe mikroexfoliační.
- Přes den opět platí, dbejte na použití krému s dostatečným SPF faktorem.
Na trhu jsou přípravky s vysokou ochranou proti UV záření stvořené na míru aknózní nebo mastné pleti. Zkuste třeba EFFACLAR Duo(+) SPF 30 od La Roche-Posay.
![]() | ![]() | ![]() |
- Zásadní pro hojení pleti je její hydratace. Používejte hydratační přípravky, ale pouze ty nekomedogenní.
![]() | ![]() | ![]() |
Mohlo by vás také zajímat


Dermokosmetika: Jaké jsou její výhody a proč by měla být součástí vaší péče o pleť
