
Viry nebo bakterie? Prozradíme vám, jak se od sebe liší

Začíná podzim a s ním i období rýmy, kašle, chřipky a dalších nemocí, které dokáží pěkně zkomplikovat život. Proč je důležité rozlišovat, jestli jde o virovou nebo bakteriální infekci? Čím se liší jejich léčba? A proč antibiotika nepomůžou na všechno
Viry vs. bakterie
Viry a bakterie nejsou „příbuzní“, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde o dvě odlišné kategorie mikroorganismů, které způsobují nemoci u člověka i dalších živočichů. Pro určení správné léčby je klíčové vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly, jinak léky nepomohou.
Co je to virus a jak funguje?
Virus je vlastně parazit, který donutí buňky našeho těla pracovat podle svých potřeb. Mezi nejčastější virové infekce patří notoricky známá rýma a chřipka. Neexistuje na ně účinný lék, proto se při léčbě využívá tzv. symptomatická léčba. Ta se nezaměřuje na příčiny onemocnění, nýbrž na jeho klinické příznaky. Jejím cílem je ulevit pacientovi a potlačit příznaky nemoci.
Bakterie - přítel nebo nepřítel?
Známe tisíce druhů bakterií. Mnohé z nich jsou pro náš organismus prospěšné, využívají se třeba v potravinářství, a i v našich střevech sídlí přátelské bakterie udržující naše trávení v pohodě. Některé ale mohou způsobit nemoci. Po vstupu do našeho těla se bakterie začnou množit a nemoc musí být léčena antibiotiky, což jsou jediné léky, které dokáží bakterie zničit. Antibiotika jsou velmi účinná, jejich nadměrné užívání může mít ale vážné důsledky.
Proč je špatné nadužívat antibiotika?
Zbytečné užívání antibiotik je vážným problémem, který vašemu tělu naopak škodí. Proč vlastně? Pokud budete brát antibiotika častěji, než je nutné, stanou se bakterie vůči nim odolné. To znamená, že antibiotika přestanou být při léčbě vážných infekcí účinná. Ze stejného důvodu je důležité dodržovat i dávkovací intervaly a hlavně dokončit léčbu, tedy nevysadit léky hned, jakmile se vám uleví.
Nevýhodou antibiotik je, že si nevybírají, které bakterie zlikvidují. Používání antibiotik narušuje rovnováhu střevní mikroflóry, což může vést k různým trávicím problémům a dalším zdravotním komplikacím.
Stejná pravidla platí i pro lokální antibiotika ve formě mastí, zásypů a roztoků.
K antibiotikům přiberte v lékárně rovnou i probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy prospěšné pro naše tělo. Pomohou obnovit rovnováhu v trávicím traktu a posílit imunitní systém. To příznivě ovlivňuje i náš zdravotní stav.
Ideální je užívat probiotika současně s antibiotiky. Ne však zároveň, nýbrž s určitým časovým odstupem, protože antibiotika by přátelské bakterie z probiotik vyhubila. Doporučovaným rozmezím mezi antibiotiky a probiotiky je polovina intervalu užívání antibiotik. Např. pokud máte brát antibiotika po 8 hodinách, vezmete si probiotika po 4 hodinách od poslední dávky antibiotik. Probiotika by se neměla zapíjet ledovými nebo horkými nápoji a užívat byste je měli ještě další dva týdny po skončení nemoci.
![]() | ![]() | ![]() |
Objev antibiotik Alexandrem Flemingem byl v historii lidstva převratnou událostí. Abychom si zajistili, že budou správně fungovat i pro budoucí generace, je třeba antibiotika používat s rozvahou, ideálně pouze pokud nám je předepíše lékař.
Ověřit si, zda je potřeba nasadit antibiotika, můžete i sami domácím CRP testem. Díky němu budete během chvilky vědět, zda jde o bakteriální či virovou infekci, a je-li nutné navštívit vašeho lékaře. Neméně důležité je nezapomínat na probiotika, které obnovují střevní mikroflóru a udrží naše tělo v rovnováze.
Mohlo by vás také zajímat


Dermokosmetika: Jaké jsou její výhody a proč by měla být součástí vaší péče o pleť
