Právě provádíme úpravy webu. Některé funkce mohou být dočasně omezené. Děkujeme za pochopení!
×

Za kolísavými hodnotami tlaku může být nekvalitní tlakoměr. Jak vybrat ten správný?

2. 11. 2020
Za kolísavými hodnotami tlaku může být nekvalitní tlakoměr. Jak vybrat ten správný?

Měli jste v ordinaci svého lékaře jiný krevní tlak než doma? Důvodem nemusí být jenom stres z vyšetření, ale i kvalita tlakoměru. Měření tlaku v domácím prostředí je čím dál více rozšířené, především u pacientů s chronickými nemocemi. Jednoduché a bezbolestné měření se však často provádí nesprávně. Chyba může být v nekvalitním tlakoměru, ale i v technice měření. Víte, jak by mělo vypadat?

Hmotnost i tlak stoupají
Osobní váha nebo teploměr jsou přístroje, které najdeme v každé domácnosti. Se sedavým životním stylem a špatnou životosprávou však roste nejenom naše váha, ale i hodnoty krevního tlaku. Hypertenzi neboli vysoký krevní tlak ovlivňuje mnoho faktorů, včetně dědičnosti nebo jiných onemocnění. Toto onemocnění však nebolí, a zpočátku nemocného nijak neomezuje. Bohužel ne vždy je lékařem objevena při standartním vyšetření. I když hypertenze postihuje převážně starší lidi, nevyhýbá se ani mladší generaci. Je proto nutné krevní tlak hlídat, a to nejenom jeho pravidelným měřením, ale také svědomitým užíváním předepsaných léků a změnou životního stylu a především zvýšenou pohybovou aktivitou. Svou roli tu však má i genetika, proto objevuje-li se vysoký krevní tlak u některých členů rodiny, neměli byste pravidelné měření zanedbávat. Moderní digitální tlakoměry jsou jednoduché na ovládání a jejich použití zvládne každý. Jak si ale vybrat tlakoměr, který nám poskytne přesná a nezkreslená data o našem krevním tlaku?

Zjistěte, zda trpíte poruchou srdečního rytmu
Spolehlivý a kvalitní tlakoměr má několik vlastností: snadno se ovládá, má dlouhou záruku, a servis v České republice. „Tlakoměr je přístroj, který monitoruje naše zdraví, proto bychom při jeho pořízení měli zvážit několik faktorů, a raději zainvestovat. Dobrý tlakoměr pochází od renomovaného výrobce a je klinicky validovaný (ověřený). V současnosti existují tlakoměry, které myslí i na pacienty s chronickými nemocemi. Jsou vyrobené tak, aby měřily přesně například i v případě poruch srdečního rytmu,“ vysvětluje brand managerka značky Veroval, Jana Hraběová. Při koupi tlakoměru je potřeba myslet i na velikost manžety. Ta je pro naměření správných hodnot velmi důležitá. Čím objemnější paže, tím větší musí být manžeta, jinak může dojít k nepřesnému naměření hodnot. Například v dárkovém balení tlakoměru Veroval® Duo Control se nacházejí dvě manžety, a to ve velikostech M a L, díky čemu je měření tlaku přesnější.

Vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep a fibrilace síní – právě tyto tři faktory jsou zodpovědné za infarkt a mozkovou mrtvici. Fibrilace síní navíc může trvat jen omezenou dobu, vymizet a následně se objevit znovu. Pomocí unikátní novinky – kombinovaného přístroje Veroval® Tlakoměr s EKG je nyní možné takové riziko včas rozpoznat a konzultovat ho se svým lékařem.  

Jak si správně měřit tlak?
Při měření krevního tlaku hraje roli celá řada faktorů. Měli byste pohodlně sedět na židli s nohami na zemi, v tiché místnosti, přibližně 6 minut před měřením, protože i práce v sedě zvyšuje krevní tlak v průměru asi o 6mmHg systolický, a o 5mmHg diastolický tlak. Před měřením krevního tlaku je důležité celé tělo zklidnit, a to včetně mluvení. „Pár minut před měřením nekomunikujte s dalšími osobami, aspoň hodinu před měřením nepijte alkohol, kávu, nekuřte a nejezte. Měli byste provést alespoň dvě, ideálně tři, měření, s odstupem alespoň jedné minuty“, přibližuje brand managerka Jana Hraběová. Tlak je důležité měřit na obnažené paži ve vzpřímené poloze. Zaznamenáváme hodnotu krevního tlaku, která je průměrem posledních dvou (tří) měření, nebo nejnižší naměřenou hodnotu, přičemž většinou jde právě o poslední naměřené hodnoty, protože u posledního měření je měřená osoba nejdelší dobu v klidu.

Aby mělo měření tlaku v domácím prostředí efekt a pacient mohl naměření údaje konzultovat s lékařem, je důležité je kontinuálně zaznamenávat. Kvalitní tlakoměry dokážou naměřené hodnoty ukládat automaticky, jiné je možné propojit s aplikací. Digitální tlakoměry Veroval je možné propojit s aplikací Medi.connect, která zaznamenává nejen naměřené hodnoty, ale i čas a datum měření, a léky, které pacient užívá. Všechny výsledky je možné vytisknout pro lékaře nebo mu je poslat e-mailem. U pacientů s chronickým onemocněním, především vysokým krevním tlakem, poskytuje smysluplné hodnocení zdravotního stavu jen pravidelné měření, prováděné delší dobu, s dodržením základních zásad správného měření.

Podle čeho si vybrat tlakoměr?

  • Snadno se ovládá
  • Má dlouhou záruku a spolehlivý servis v České republice
  • Je klinický validovaný (ověřený) a pochází od důvěryhodného výrobce
  • Měří přesně i při poruchách srdečního rytmu
  • Disponuje buď univerzální manžetou, nebo manžetami alespoň ve dvou velikostech
  • Má dostatečnou paměť na ukládání naměřených hodnot

Mohlo by vás také zajímat