Právě provádíme úpravy webu. Některé funkce mohou být dočasně omezené. Děkujeme za pochopení!
×

8 potravin, které vám vykouzlí bílý úsměv

8 potravin, které vám vykouzlí bílý úsměv

K zářivějšímu chrupu, svěžímu dechu a celkově ke zdravější ústní dutině si můžete pomoct konzumací některých potravin či používáním přírodní zubní pasty a ústní vody s jejich cennými přísadami. Účinné jsou i výplachy pomocí bylinek. Jaké z nich zvolit?

1. Bělejší zuby díky enzymu z papáji

Na exotické papáji si nejen výborně pochutnáte, ale pomůže vám i z hlediska lepšího trávení a účinná je dokonce také v případě zdravějšího chrupu. „Extrakt z papáji zvaný papain se přidává do přírodních zubních past, kde dokáže jemně rozpouštět bílkovinový povlak na zubech a omezuje jeho tvorbu, což pomáhá udržovat bělost zubů,“ říká MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

 

2. Ananas zabraňuje vzniku skvrn na zubech

Dalším účinným ovocem v procesu bělení zubů je ananas obsahující enzym bromelain. Tento enzym podobně jako papain zpracovává stravitelné bílkoviny, narušuje jejich strukturu a tím zabraňuje tvorbě usazenin a pigmentace na povrchu zubů. „Jako součást přírodních past je extrakt z ananasu efektivní v kombinaci s enzymy z fíků, kdy společně působí navíc ještě proti odírání skloviny. Zuby jsou hladké a získají vysoký lesk,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

 

3. Kokos jako přírodní alternativa zubní pasty

Kokosový ořech či olej působí protizánětlivě, ale kromě toho dokáže zuby účinně bělit. Někteří nanášejí kokosový olej ve ztuhlém stavu na zubní kartáček a používají ho jako přírodní alternativu zubní pasty. Mnohem účinnější je však použití přírodní zubní pasty s kokosovým olejem. Důvodem je to, že zubní pasta obvykle obsahuje i další složky. V kombinaci s hydroxyapatitem vápníku například remineralizuje a chrání zubní sklovinu.

 

4. Vlašské ořechy podporují zdraví dásní

Vlašské ořechy jsou skvělým zdrojem vitamínu B1, B2 a B3, kyseliny listové a vitamínu E. Z minerálních látek jsou bohaté na hořčík, fosfor a draslík. Kromě vitamínů a minerálních látek obsahují také flavonoidy, které působí jako antioxidanty, které mají příznivý vliv na zdraví dásní a chrupu. „V kvalitních přírodních pastách se flavonoidy vyskytují jako součást extraktu z vlašských ořechů,“ dodává specialistka Zuzana Heiník Bělová.

 

5. Rakytník zabraňuje zánětům

O rakytníku se říká, že je to vitamínová bomba. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C a působí jako silný antioxidant. Posiluje obranyschopnost, napomáhá vylučování toxických látek z těla a společně s vitamínem C je podpůrným prostředkem při virových onemocněních. Příznivé účinky má rakytník i v souvislosti s ústní dutinou. „Extrakt z rakytníků obsažený v přírodních zubních pastách či ústní vodě má antibakteriální a protizánětlivý účinek. V kombinaci s bylinkami, jako jsou heřmánek, hloh a šalvěj, má dokonce i účinky zabraňující krvácení dásní,“ tvrdí zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická, odborná garantka značky SPLAT.

 

6. Heřmánek pomáhá při bolesti zubů

Heřmánek má protizánětlivé účinky, prospívá dásním i celému tělu. Úlevu nabízí i při akutní bolesti zubu a dásní, má totiž stahující a uklidňující účinky. Heřmánek se používá ve formě nálevu nebo odvaru. Můžete ho aplikovat k vyplachování úst několikrát denně, dokud se zub nezklidní. Protizánětlivé, zklidňující a hojivé účinky má heřmánek také jako součást přírodní ústní vody nebo forma esenciálního oleje v přírodních pastách.

 

7. Máta tonizuje dásně

„Máta je charakteristická nejen svou bohatou vůní, ale v podobě esenciálního oleje jako součást zubní pasty nebo ústní vody má i uklidňující, relaxační, protizánětlivé a tonizující účinky, které působí blahodárně na dásně,“ vyjmenovává benefity máty Zuzana Heiník Bělová. Zevně se pak čerstvá máta používá při bolestech zubů a dásní. Pokud si připravíte z čerstvé máty nálev a budete ho pravidelně kloktat, účinně tímto způsobem dezinfikujete ústa a v případě zánětů vám je nálev z máty pomůže rychleji vyléčit.

 

8. Šalvěj zabraňuje zápachu z úst

Šalvěj má antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomáhá likvidovat bakterie a omezuje mikroorganismy v ústech. Žvýkání čerstvých listů šalvěje pomáhá bojovat se zápachem z úst, proto se tato bylinka přidává do zubních past a ústních vod. Esenciální olej z šalvěje v ústní vodě snižuje bakteriální aktivitu, která způsobuje nepříjemný zápach. Známé jsou také adstringentní účinky šalvěje pomáhající při bolesti po trhání zubů

Mohlo by vás také zajímat