Nově u nás! Dermokosmetika pro každodenní péči o pleť v akci.
×

Jak vyléčit nachlazení, zbavit se rýmy a kašle? Přečtěte si, co (ne)dělat

1. 10. 2021
Jak vyléčit nachlazení, zbavit se rýmy a kašle? Přečtěte si, co (ne)dělat

Je tu podzim. Počasí se ochlazuje s každým dnem a naše imunita dostává pořádně zabrat. Únava po probuzení a ranní mrazíky cestou do práce, pokašlávající kolega, občasný průvan a je to tady. Večer cítíte, že vás pobolívá v krku, začíná nepříjemná rýma a nos pálí a otéká. Co teď? Magistra z naší lékárny poradí, co dělat, aby nachlazení nemělo zbytečně těžký průběh, jak být co nejdříve zase fit, které léky jsou na co vhodné a jaké přípravky v zájmu svého zdraví rozhodně nekombinovat.

Pokud se necítíte ve své kůži a bojíte se, že by se mohlo jednat o nachlazení, nejlépe uděláte, když zůstanete doma v posteli a dopřejete svému tělu klid, teplý čaj nebo horký masový či zeleninový vývar a nachlazení nebudete přecházet. I když se při nachlazení, narozdíl od chřipky, necítíte tak špatně a připadá vám, že jste schopní běžně fungovat, teplo a klidový režim vašemu tělu prospějí a léčbu výrazně urychlí.

Může se nachlazením nakazit?

Nachlazení není chřipka, ale odpověď zní bohužel ano. Infekce je přenášená kapénkami, o něco méně pak kontaminovanými předměty. Nachlazení se dá tedy chytnout téměř kdekoliv, stačí oslabená imunita, špatné počasí a rýma a kašel jsou tady…

Jak ale rozeznat nachlazení od chřipky?

Cítíte se pod psa, jste unavení, bolí vás hlava, kašlete a smrkáte. Jenže jak poznat, jestli jde jen o běžné nachlazení, nebo už o chřipku?

Ještě stále se najde spousta lidí, kteří chřipku a nachlazení mají za jedno a totéž. Máme ve zvyku říkat „mám chřipku“, i když jsme jen někde chytili rýmu. Jenže pozor, nachlazení není chřipka. „Je důležité tyto dvě onemocnění navzájem nezaměňovat, i když jejich příznaky jsou si velmi podobné. Nachlazení má u většiny jedinců mírný průběh, nástup nemoci je pozvolný. Chřipka je způsobena viry influenza,“ upozorňuje magistra z Chytré lékárny na Mendlově náměstí.

Viry chřipky existují v několika typech a mohou mutovat, není proto jednoduché si proti nim vytvořit odolnost. Průběh chřipky je většinou závažnějšího charakteru, rozvoj onemocnění je často velmi rychlý. „Pacienti, kteří chodí k nám do lékárny, situaci nejčastěji popisují slovy – ještě ráno mi nic nebylo a teď je mi hrozně,“ doplňuje lékárnice. 

Únava u chřipky je výraznější než u nachlazení, tělesná teplota zpravidla překračuje 38 °C, v takovém případě již mluvíme o horečce. Horečka bývá doprovázena pocením či zimnicí. Bolest hlavy je výraznější, kašel je suchý, dráždivý. Bolest v krku a rýma není pro chřipku typická, mohou se objevit později jako následek superinfekce. Preventivním opatřením proti chřipce je očkování.

Dá se nachlazení vyležet přes noc?

Pokud máte opravdu dobrou imunitu, je možné, že ač jste se večer cítili unavení takříkajíc na vás „něco lezlo“, pokud strávíte noc v klidu a v teple, obranyschopnost podpoříte vitamíny a bylinnými nápoji, je možné, že se vaše tělo viru ubrání a vy se ráno budete cítit lépe. I v tomto případě se však nezapomínejte šetřit, nenamáhejte se, vyhněte se průvanu, střídání teplot, námaze a zvýšené fyzické aktivitě, udržujte se v teple. Jestli však cítíte, že se váš stav nelepší a nachlazení se zhoršuje, zůstaňte doma (kvůli sobě i kvůli okolí, které byste mohli nakazit) a dopřejte svému tělu léčbu.

Nachlazení u dospělých

Za nachlazení se považuje mírná virová infekce horních cest dýchacích, která může být způsobena různými viry (rinoviry, adenoviry, myxoviry, parainfluenza viry aj.). 

  • Výskyt nachlazení je často vázán na roční období, nejčastěji se vyskytuje na podzim, přetrvává přes zimu a s příchodem jara výskyt tohoto onemocnění klesá.
  • Nekomplikované nachlazení trvá 710 dní.
  • Příznaky nachlazení: zvýšená teplota (nemusí být vždy přítomna), rýma (ucpaný nos, kýchání, svědění, pálení, překrvení, otok nosní sliznice), kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, kloubů, svalů a celková únava organismu.

Jak léčit nachlazení?

  • Základem léčby je klidový režim s vynecháním fyzické aktivity. Důležitý je dostatečný pitný režim (kvůli ztrátám tekutin pocením při zvýšené teplotě), na posílení imunity můžeme užívat vitamíny a léčivé přípravky/doplňky stravy k tomu určené. 
  • Vhodné je popíjení bylinných čajů. Čajová směs při nachlazení Megafyt je tradiční rostlinný léčivý přípravek obsahující bylinky, které pomáhají při nemocech z nachlazení doprovázené zvýšenou teplotou, při zánětech dutiny ústní a horních cest dýchacích. Obsahuje také bylinky podporující pocení.
  • Na posílení imunity můžete použít doplňy obsahující selen a zinek, přispívají k normální funkci imunitního systému. 
  • Dále vitamín C, jehož potřeba je zvýšená v období infekčních onemocněních. V období chřipky nebo nachlazení můžete užívat vyšší dávkování vitamínu C, a to až 1000 mg/den.
  • Pro podporu imunity můžete zkusit také doplňky stravy s obsahem betaglukanů.

A co rozhodně nedělat v období nachlazení?

  • Naprosto nevhodné je užívání antibiotik (pokud není primární nemoc z nachlazení komplikovaná následnou bakteriální superinfekcí). Antibiotika působí pouze na bakterie, proto jsou na virové onemocnění neúčinná! Nesprávným použitím antibiotik pro léčbu nachlazení podporujeme pouze vznik bakteriální rezistence!
  • Neignorujte příznaky nachlazení. I když se vám zdá, že je to „jenom“ rýma nebo lehký kašel, tím, snahou o přechození nemoci si můžete akorát ublížit nebo nachlazení ještě zhoršit.

Kdy je nutné zajít k lékaři?

Dospělí by měli navštívit lékaře v případě, že pociťují tyto příznaky:

  • Vysoká horečka, kterou nelze srazit, nebo dlouhodobá horečka (38 °C).
  • Vyčerpávající dlouhotrvající či bolestivý kašel, bolest „na průduškách“, dušnost. Vykašlávání hustého, žlutě či zeleně zbarveného hlenu.
  • Bolest v krajině bederní v oblasti ledvin.
  • Bolest a/nebo sekrece z ucha.
  • Výrazná bolest v krku zhoršující se při polykání. Bolest v krku, která znemožňuje příjem potravy.

Jak a čím srazit horečku a co dělat, když vás „bolí celé tělo“?

Horečka se léčí léky z farmakologických skupin analgetik-antipyretik nebo nesteroidních antiflogistik, tzv. NSAID, které obvykle podáváme, pokud tělesná teplota překročí 38 °C

Tyto léky svým mechanismem účinku snižují teplotu a také nám mohou pomoci ulevit od bolesti hlavy, svalů a kloubů, léky ze skupiny NSAID působí mimo jiné také protizánětlivě. Mezi účinné látky volně prodejných analgetik-antipyretik patří paracetamol a propyfenazon (pouze ve fixních kombinacích). 

Mezi NSAID řadíme ibuprofen, diklofenak a naproxen. Hlavní účinná látka je často doplněna o vedlejší účinnou látku, např. kofein, který podporuje účinnost analgetik a také působí na organismus psychostimulačně, tj. tlumí ospalost a únavu. Proto by se léčivé přípravky s obsahem kofeinu neměly užívat k večeru, aby nebyl narušen spánek, který je velmi důležitý pro celkovou regeneraci organismu bojujícího s infekční nemocí. 

Další účinnou látkou používanou v kombinaci s látkou snižující horečku je guaifenezin, který v kombinaci s paracetamolem podporuje jeho vstřebávání z trávicího traktu, působí také expektoračně, tedy usnadňuje vykašlávání.

Rada magistry:
Pozor! Mírně zvýšenou teplotu (37°C
38°C) nesnižujeme, protože je tělu prospěšná. Zabraňuje totiž množení virů a bakterií a aktivuje imunitní systém. 

Horečku můžeme potlačit těmito přípravky:

  • Paralen* (Účinná látka paracetamol)
  • Nurofen* (Účinná látka ibuprofen)

Analgetika a antipyretika (fixní kombinace)

Nesteroidní antiflogistika:

S obsahem ibuprofenu:

S obsahem kyseliny acetylsalicylové:

S obsahem naproxenu:

S obsahem diklofenaku:

  • Veral* - pomáhá především na bolest kloubů, zmírňuje projevy zánětu, bolesti a otok.

Jak léčit bolest v krku?

Doprovodné příznaky bolesti v krku jsou otok, zarudnutí, chrapot, škrábání, pálení a bolest při polykání. Pokud nás bolí krk, často nám to znemožňuje i příjem potravy, některým pacientům dokonce bolest sedne až na hlasivky a začnou ztrácet hlas.

Pro léčbu bolesti v krku se podle charakteru a síly bolesti volí látky ze tříd:

  • antiflogistik = protizánětlivých l. (benzydamin, flubiprofen),
  • antispetik = dezinfekční (jodovaný povidon, benzoxon chlorid, benzalkonium chlorid, dichlorobenzenmethanol, chlorhexidin, amylmetakrezol),
  • lokálních anestetik = znecitlivujících (lidokain, benzokain), které bývají často v kombinaci s antiseptiky.

Účinné látky jsou zpracovány do pevných (pastilky) i tekutých lékových forem (kloktadla, spreje). „Forma léku nemá na účinek vliv, jde čistě o preference pacienta,“ doplňuje lékárnice.

Jako doplnění léčby doporučuje i rostlinné extrakty, například nálev z heřmánku pravého. „Nálev z heřmánku se kloktá, rostlina má protizánětlivé a antispetické účinky. Ke kloktání lze použít také nálev nebo tinkturu z šalvěje lékařské,“ říká.

Léčbu nachlazení může urychlit i obkladem na krk. Takzvaný Priessnitzův obklad zlepšuje prokrvení bolavého místa a tím urychluje přirozený léčebný proces. Na kůži se přikládá bavlněná látka namočená ve studené vodě, vyždímaná, ale chladivá. Obklad se přikryje igelitem (například sáček nebo potravinová folie) a na závěr ještě suchou látkou (šátek, šála).

Léčba bolesti v krku

Protizánětlivé léky (antiflogistika) na bolest v krku:

Dezinfekční léky (antiseptika) na bolest v krku:

  • Jox* (s obsahem jodovaného povidonu)
  • Orofar pastilky* (s obsahem benzoxonu chloridu + lidokainu)
  • Septofort* (s obsahem chlorhexidinu)
  • Strepsils plus* (s obsahem dichlorobenzenmethanolu + amylmetakrezolu + lidokainu)
  • Septolete* (s obsahem benzalkonia chloridu)

Léčba bolesti v krku pomocí bylinek:

Trápí vás kašel?

Většinou se jako první projevuje suchý, dráždivý kašel, který za 2-3 dny přechází do produktivní, vlhké fáze, kdy vykašláváme hleny. Někdy se však kašel znovu vrací do dráždivé formy, což je způsobeno zvýšenou citlivostí receptorů. „Při léčbě kašle je stěžejní rozlišovat suchý a vlhký kašel,“ upozorňuje lékárnice.

Nezáleží na tom, jestli využijete účinky pastilek, sirupů nebo kapek. Důležitá je účinná látka v nich obsažená. „Nikdy však nekombinujte antitusika (léky na suchý kašel) spolu s mukoaktivními látkami (léky na vlhký kašel) , a to proto, že výsledný efekt je zcela opačný!“ varuje. 

Léčba suchého kašle

K tišení suchého kašle používáme antitusika (účinné látky jsou butamirát, dropropizin, levodropropizin, dextrometorfan). Mezi tyto léky se řadí například:

Léčba vlhkého kašle (vykašlávání hlenů):

K léčbě vlhké formy kašle využíváme mukoaktivní látky, které rozpouštějící hlen a usnadňující vykašlávání. Mezi látky léčící vlhký kašel patří ambroxol, bromhexin, acetylcystein, erdostein, guaifenezin. 

Rýma 

Rýma je v podstatě zánět nosní sliznice. Většinou začíná pocitem suchosti a pálením nosu a nosohltanu, během 24 hodin se objeví vodnatá nebo hlenovitá sekrece. Zánětem můžou být postiženy také vedlejší nosní dutiny.

Jak léčit rýmu?

K mírnění nepříjemných příznaků rýmy používáme látky zvané dekongestiva. Ty snižují otok a překrvení nosní sliznice, patří mezi ně nafazolin, oxymetazolin, xylometazolin, tramazolin, fenylefrin, pseudoefrin. Některé tyto látky jsou obsahem lokálních léčivých přípravků (nosní spreje, kapky), některé jsou součástí kombinovaných léčivých přípravků určených pro systémové užití (viz níže). Léky s těmito obsaženými látkami je doporučováno používat maximálně 1 týden. Při jejich dlouhodobé aplikaci dochází k nevratnému poškození nosní sliznice!

Příznaky rýmy můžete snížit těmito léky:

A jak léčit zánět vedlejších nosních dutin?

Pro hygienu nosu při zánětech nosní sliznice můžeme použít solné roztoky (izotonické), které zvlhčují a čistí nosní sliznici nebo roztoky hypertonické, které mimo jiné také snižují otok nosní sliznice. 

Obsahují také četné minerální látky a stopové prvky, které napomáhají regeneraci nosní sliznice a posilují její obranyschopnost. Tyto roztoky narozdíl od výše zmíněných přípravků lze aplikovat dlouhodobě i preventivně.

Kombinované přípravky 

Klienti Chytré lékárny si pro léčbu ucpaného nosu oblíbili i přípravky, které látky kombinují. Obsahují hlavní účinnou látku ze skupiny analgetik-antipyretik/NSAID (viz výše) a pak další látku/látky s různým farmakologickým účinkem. Zvládnou tedy potlačit více příznaků nachlazení najednou.

Patří mezi ně:

Ibalgin Grip* (účinné látky Ibuprofen + fenylefrin)

Tento přípravek je určen k symptomatické léčbě akutního zánětu horních cest dýchacích a chřipky, doprovázených otokem sliznic a bolestí. Ulevuje od bolesti hlavy, horečky, bolesti v krku, otoku sliznic nosu a vedlejších nosních dutin.

Coldrex* (účinné látky paracetamol + kofein + fenylefrin + monohydrát terpinu + kyselina askorbová)

Lék proti chřipce a nachlazení. Snižuje horečku, tlumí bolesti, uvolňuje ucpaný nos, tlumí bolest v krku.

Coldrex Horký nápoj* (účinné látky paracetamol + fenylefrin + kyselina askorbová)
Coldrex Maxgrip* (účinné látky paracetamol + fenylefrin + kyselina askorbová)

Lék ve formě horkého nápoje proti chřipce a nachlazení. Nezaléváme vařící vodou! Snižuje horečku, tlumí bolesti hlavy, kloubů a svalů, uvolňuje ucpaný nos, tlumí bolesti v krku a doplňuje vitamin C. 

Pozor! Rozlišujeme Coldrex horký nápoj a Coldrex maxgrip. Vybíráme podle obsahu paracetamolu. Coldrex maxgrip (1000 mg paracetamolu) je vhodný pro dospělé s tělesnou hmotností nad 65 kg. Coldrex horký nápoj (750 mg paracetamolu) je vhodný pro dospělé a dospívající od 15 let s hmotností nad 50 kg. 

Paralen Grip* (účinné látky paracetamol + dextrometorfan + fenylefrin)

V tabletách Paralen Grip chřipka a kašel se příznivě uplatňuje kombinace paracetamolu (působí proti bolesti a horečce), fenylefrinu (uvolňuje dýchací cesty) a dextromethorfanu (tlumí suchý, dráždivý kašel).

Rada magistry:

Může se zdát jednoduché vybrat si léčivý přípravek/doplněk stravy podle toho, co Vás trápí, ale není tomu tak. Ne každý lék/doplněk stravy je vhodný pro každého. I volně prodejné léky/doplňky stravy mohou interagovat s Vaší současnou léčbou či zdravotním stavem. Obzvlášť zákeřné jsou právě léčivé přípravky s fixní kombinací více účinných látek. Kombinovaný lék používáme pouze tehdy, pokud pro naše zdraví budou prospěšné všechny účinné látky daného léku. Pokud lék obsahuje např. fenylefrin (dekongescens), tak už do nosu neaplikujte lokálně kapky/spreje s obsahem dekongescenčních látek (viz výše). Účinnost léčby se nezvýší, naopak se sečtou negativní účinky obou látek, což je nežádoucí.

Pozor na obsah paracetamolu v kombinovaných léčivých přípravcích! Pacienti často zapomínají na jeho obsah v těchto preparátech a k těmto lékům si vezmou jiný lék s obsahem paracetamolu (např. Paralen*, Panadol*). Naše játra nestíhají odbourávat velké množství paracetamolu naráz a hrozí tak jejich poškození! Proto vždy dbejte na to, abyste dodržovali maximální jednotlivou dávku a maximální denní dávku paracetamolu a doporučené časové intervaly mezi jednotlivými dávkami.

Tyto informace jsou obsahem příbalových informací jednotlivých léčivých přípravků. Máte-li pochybnosti, zastavte se za námi, pomůžeme Vám. Jsme lékárníci, v oboru se vyznáme a jsme tu pro vás. Věřte nám, že jsme šťastní, když vám můžeme poradit a pomoci.To je přesně to, proč tohle povolání děláme! ;)

Takže kdykoliv si nebudete vědět rady, stavte se za námi do Chytrých lékáren v Brně, Tišnově a Vyškově. Jsme tu pro vás!

*registrovaný léčivý přípravek, čtěte podrobně příbalový leták

Jak na rýmu a bolavý krk?

Mohlo by vás také zajímat