Péče o předkožku u dětí
Intimní hygiena novorozenců a malých chlapečků může být pro mnohé citlivé a nejisté téma. V článku vám poradíme, jak správně pečovat o předkožku u dětí.
Předkožka, známá také jako předkožkový vak, je kůže pokrývající a chránící žalud penisu. U chlapců se jedná o volný lem kůže, sloužící k ochraně žaludu před mechanickým poškozením a také před dráždivými účinky moči a stolice.
Fyziologický vývoj předkožky
Po narození je předkožka u většiny chlapců obvykle úzce spojena s žaludem, aby plnila svojí ochranou funkci. Tento stav je odborně nazýván jako konglutinace. V průběhu růstu se postupně předkožka odděluje, až se dostatečně uvolní a lze přetáhnout přes žalud. Tento proces začíná okolo 2. roku života chlapce a při dosažení předškolního věku již u většiny chlapců lze předkožku snadno přetáhnout. Proces oddělení předkožky může u některých chlapců trvat déle, nicméně neznamená to žádný zásadní zdravotní problém, pokud nevyvolává komplikace jako opakované záněty či obtížné močení. Při neúplném oddělení předkožky u chlapců, tedy u přetrvávajícího stavu konglutinace, které nevyvolává obtíže, je možné vyčkat až do puberty. Zahájení sexuální aktivity (první pohlavní styk či masturbace) proces rozlepení dokončí.
Pozor! Odborná doporučení se shodují, že není vhodné násilím přetahovat předkožku přes žalud. U malých dětí může být proces velmi bolestivý a při neopatrné manipulaci může vést k mechanickému poranění předkožky. Vzniklé trhlinky mohou vést ke zjizvení tkáně předkožky a zhoršit zúžení předkožky.
Správná péče o dětskou předkožku
- udržování čistoty: při sprchování dítěte stačí předkožku jemně stáhnout, jak tkáň dovolí a omýt danou oblast vodou. Je důležité, aby se pod předkožkovým vakem nehromadily zbytky moči či jiné nečistoty jako např. smegma – bělavá hmota z odloučených povrchových buněk. Vyvarujte se ale přílišnému a agresivnímu čištění.
- jemná manipulace: jak již bylo řečeno, předkožka je část kůže velmi citlivá a neopatrná manipulace může vést k mechanickému podráždění a vzniku jizvící se tkáně, s předkožkou tedy manipulujte pouze tak, jak tkáň dovolí
- předkožku násilně nepřetahovat!
- zvlhčování předkožky pomocí krémů a mastí: na vnější stranu pokožky možno aplikovat speciální krémy a mastičky. Po vstřebání pak jemně promasírujte předkožku.
Komplikace s názvem fimóza
Stav, při kterém předkožku nelze přetáhnout přes žalud se odborně nazývá fimóza. Se zúženou předkožkou se může dítě narodit (primární), může však vzniknout i jako následek neopatrné manipulace s předkožkou v průběhu vývoje dítěte (sekundární). Pokud zúžená předkožka u chlapce nevyvolává potíže, doporučuje se s terapií vyčkat do 3. roku dítěte, poté je vhodné zahájit terapii doporučenou pediatrem.
Kdy jít k lékaři?
Lékaře můžete navštívit v jakémoliv případě, kdy se vám na stavu dítěte něco nezdá. Návštěvu neodkládejte v případě opakovaných zánětů v oblasti předkožky, při balónové vydouvání předkožkového vaku při močení a při vychýlení proudu moči při močení